smartfón motorola g8 power

Spoločnosť Motorola bola jednou z prvých, ktorá sa snažila vyrábať kvalitné mobilné telefóny za priaznivé ceny. Dlhé roky drží krok s konkurenciou a je veľmi málo spoločností, ktoré dokázali vydržať tak dlho a presláviť sa tak, ako práve Motorola.

Ku koncu roka 2019 vyšla novinka od spoločnosti Motorola pod označením Motorola G8 Plus. Tento mobil je výborný a nemali sme s ním žiadny problém pri testovaní. Mobil má bohatý softvér aj hardvér. Motorola si však prichystala ďalšiu zaujímavú novinku a je ňou opäť mobil triedy G s podobným označením Motorola Moto G8 Power.

Čo nájdeme v balení?

V balení sa nachádza smartfón Motorola Moto G8 Power. Pod ním je nabíjačka s konektorom USB-C. V neposlednom rade balenie obsahuje manuál na obsluhu Motoroly a záručný list pre prípad reklamácie.

Dizajn

smartfón motorola g8 power

Čo sa týka vonkajšieho spracovania telefónu, Motorola nesklamala. Napriek tomu, že kryt telefónu je z plastu, tak musíme uznať, že je to dobré riešenie. Plastový kryt sadne do ruky a nie je pravdepodobné, že vám z ničoho nič telefón padne na zem. Táto voľba má aj ekologický a ekonomický nádych, nakoľko je v dnešnej dobe moderné recyklovať plasty a využívať ich čisto na praktické veci. Prečo teda nespojiť príjemné s užitočným?

smartfón motorola g8 power

Telefóny rady G bývajú elegantné a ani tento telefón nie je výnimkou. I keď na prvý pohľad Motorola Moto G8 Power pôsobí skromnejším dojmom, opak je pravdou. G8 disponuje tým najlepším, čím môže telefón disponovať.

Prvá vec, ktorú si všimnete hneď, ako zoberiete mobil do ruky je samozrejme displej. Tento displej má uhlopriečku 6,4 palcov, čo je o 0,1 palca viac ako mal jeho predchodca. Naľavo hore sa nachádza selfie kamera, ktorej poloha nebije tak do očí, ako tomu bolo pri predošlom modeli. Jediná vec, ktorá nám chýba na tomto zariadení je notifikačná dióda, na ktorú sme si už zvykli. Namiesto nej sa notifikácia objaví na displeji, ktorý tvorí 98 % celej prednej strany obrazovky.

smartfón motorola g8 power

Boky telefónu sú tradične zaoblené pre lepšiu manipuláciu a komfort. Na bokoch telefónu Motorola Moto G8 Power sa nachádza nastavenie hlasitosti, zapínacie tlačidlo a miesto pre SIM kartu a SD kartu, ktorú otvoríte pomocou kľúčika, ktorý je umiestnený v balení. Zadná strana tohto zariadenia je tiež zaujímavá. Sú na nej umiestnené 4 objektívy a blesk, ktorý môže slúžiť aj ako svietidlo a môžete ho veľmi jednoducho aktivovať pomocou jemného zatrasenia mobilom hore a dole. V neposlednom rade je tu aj miesto na odtlačok prsta, na ktorom je logo Motoroly.

smartfón motorola g8 power

Rozmery Motorola Moto G8 Power sú 156 x 75,8 x 9,6 mm a váha približne 197 g. Tento telefón si môžete zakúpiť v dvoch farebných prevedeniach, modrom a čiernom.

Hardvér a softvér

Hardvérovým vybavením Motorola Moto G8 Power bravúrne prekonala svojich predchodcov. Má v sebe zabudovanú grafickú kartu Adreno 610 a skvelý procesor  Kryo 260 Octa-core. Sú to veľmi kvalitné komponenty, o ktorých si ešte niečo povieme. Samotná kapacita pamäte tohto zariadenia je 64 GB, takže si nemusíte robiť starosti s malým úložiskom. Motorola Moto G8 Power má v sebe zabudovaný operačný systém Android 10, ktorý prináša veľa noviniek, ktoré tiež stoja za zmienku.

smartfón motorola g8 power

Procesor

Procesor nie je komponent, ktorý patrí len do osobných počítačov. Tento hardvér je rovnako veľmi dôležitou súčasťou aj každého mobilného zariadenia. Ako už bolo vyššie uvedené, tak v Motorola Moto G8 Power je prítomný procesor Kryo 260 Octa-core.

Čo je na ňom také zaujímavé? Je to osemjadrový procesor Kryo 260 a tento procesor bol ohlásený spolu s mobilnou platformou Snapdragon 660 pre smartfóny strednej triedy v máji 2017. Jadrá Kryo 260 sa používajú aj v čipových sadách Snapdragon 636 a Snapdragon 665, pričom najväčší úspech s najväčšou efektivitou mala práve firma Motorola, ktorá tento procesor vylepšila o celkovú rýchlosť taktu, zvýšila optimalizáciu či celkovú efektívnosť vykresľovania.

Rýchlosť prvých štyroch jadier triedy Kryo 260 Gold je 2 GHz za sekundu. Rýchlosť taktu ďalších procesorov triedy Kryo 260 Silver je 1,8 GHz. Môže sa to zdať ako neefektívne, ale musíme povedať, že takty sa dopĺňajú úplne krásne a systém beží bez zásekov. Je to vďaka rozdeleniu Kryo procesorov na Gold a Silver. Gold s taktom 2,0 GHz má na starosti náročné operácie, ako napríklad pozeranie videí na YouTube alebo hranie náročných hier. Kryo Silver funguje na princípe nižších operácií. Tu spadajú operácie ako SMS správy, volanie, poznámky a pod. Kryo 260 Silver a Gold fungujú paralelne a teda nemôže sa stať, že by sa navzájom rušili alebo nejakým spôsobom negovali výpočty toho druhého.

Grafická karta

Qualcomm Adreno 610 je mobilná grafická karta pre smartfóny a tablety strednej triedy, väčšinou na báze Android. Táto grafická karta je typická pre mobilné telefóny Motorola, najmä vďaka svojej veľmi jednoduchej a efektívnej konštrukcii, do ktorej sa zmestí naozaj neskutočný výkon.

Jedná sa o architektúru Adreno 600, ktorá je obohatená o niekoľko ďalších funkcií. Podporuje napríklad moderné a už aj pomerne základné štandardy ako OpenGL ES 3.2, OpenCL 2.0 a DirectX 11. Je to efektívna 11nm technológia, ktorá má podporu DirectX 12.1. Hovoríme o  skutočne výbornej architektúre, vďaka ktorej si budete môcť zahrať tie najnovšie graficky náročné hry bez potreby obmedzovania sa. Kombináciou procesoru Kryo 260 a tejto grafickej karty nemusíte mať obavy, že by vám tento mobil neutiahol akúkoľvek hru s lagmi. Pre strednú triedu mobilov je to neskutočne výborné využitie prostriedkov.

Android

Už vieme, že po hardvérovej stránke je mobil naozaj prepracovaný. Ale ako je na tom so softvérovým vybavením? V zariadení Motorola Moto G8 Power sa nachádza operačný systém Android 10, ktorý má v sebe zabudovaných mnoho skvelých a užitočných funkcií.

V porovnaní s jeho predchádzajúcou verziou Android 9, nám desiatka prináša naozaj mnoho vylepšení, ktoré uvíta každý používateľ. Android 10 má čo ponúknuť, napríklad tmavý režim. Človek by si povedal, že ide o jednoduchú zmenu a stačí iba invertovať farby. Faktom je, že prispôsobenie používateľského rozhrania pre tmavé zobrazenie vyžaduje viac času a optimalizácie, ako by sa mohlo zdať. Okrem tohto estetického režimu je v ponuke aj ovládanie gestami a oveľa lepšia ochrana súkromia, ako tomu bolo pri predošlej verzii Androidu. Okrem klasickej možnosti určovania polohy, ktorá býva nepríjemná pre veľký počet používateľov, túto funkciu môžete používať oveľa bezpečnejším spôsobom. Vývojári pridali funkciu nastavenie súkromia, ktorá je šikovná a máte lepší prehľad o tom, čo aká aplikácia robí. Okrem spomínaných možností sú v Androide prítomné Bublinky (sú na spôsob messengerových hlavičiek, len tieto bublinky fungujú na báze systému), zdieľanie Wifi hesiel cez QR kód a mnoho ďalších vecí. Android 10 je to najlepšie, čo môže toto zariadenia mať.

Displej

smartfón motorola g8 power

Displej Motorola Moto G8 Power s uhlopriečkou 6,4 palca je impozantný a nám v redakcii sa páči.  Jedná sa o technológiu LCD s farebným prvkom 16M. Samotné rozlíšenie tohto displeja je 1080×2300 pixelov s frekvenciou 30 snímok za sekundu. Displej je príjemný na dotyk s kvalitným farebným spracovaním, ktoré poskytne plnohodnotný zážitok pri pozeraní videí. Ako tomu bolo aj u predošlej verzii, tak aj toto  zariadenie dokáže rozpoznať aké je osvetlenie na mieste, kde sa nachádzate a podľa toho tento inteligentný displej začne svietiť. Jedná sa o výborný displej pre mobilné zariadenia strednej triedy.

Fotoaparáty a ich kvalita

Motorola si zakladá na kvalitných fotoaparátoch a každým krokom sa snaží napredovať. Motorola Moto G8 Power nie je samozrejme výnimkou. Rovnako ako pri predošlej verzii, tak aj na tomto zariadení sa nachádzajú jeden hlavný fotoaparát vzadu a zvislo pod ním ďalšie 3 fotoaparáty na zachytenie lepšej kvality. Okrem týchto fotoaparátov je na prednej strane telefónu selfie kamera, ktorá už ako bolo povedané vyššie, je v ľavom hornom rohu. Poďme sa teda bližšie pozrieť na tieto fotoaparáty a ich kvalitu.

Hlavná kamera má rozlíšenie 16MP s technológiou f/1.7, (wide), 1/2.8″, 1.12µm, PDAF. Pomocou tejto kamery si dokážete urobiť naozaj skvelé fotografie. Pod týmto fotoaparátom sa nachádza ďalší fotoaparát, ktorý pomáha hlavnému fotoaparátu svojím optickým zoomom. Tento fotoaparát má rozlíšenie 8MP a disponuje technológiou  f/2.2, (telephoto), 1/4.0″, 1.12µm, PDAF, 2x optical zoom. Jedná sa o veľmi populárnu funkciu, ktorou by mal disponovať už každý smartfón. Ďalší fotoaparát pomáha hlavnému fotoaparátu svojím ultra širokým záberom. Taktiež má rozlíšenie 8MP s technológiou f/2.2, 13mm (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm. Jedná sa o jednu z užitočných funkcií, ktorú uvíta každý fotograf s početnou rodinou.  Posledným fotoaparátom je 2MP fotoaparát, ktorý má technológiu f/2.2, (macro), 1/5.0″, 1.75µm. Je to fotoaparát, ktorý pomáha robiť detailné fotky hlavnému fotoaparátu. Môže sa zdať, že 2MP nie je veľké číslo, ale v praxi zistíte, aké sú fotografie vďaka tomuto fotoaparátu detailné a presné. Pokiaľ by sme sa mali baviť o prednej kamere, tak si určite nemôžeme nevšimnúť jej rozlíšenie 16MP s technológiou  f/2.0, (wide), 1/3.0″, 1.0µm. Jedná sa o podobnú technológiu prítomnú v zadnom fotoaparáte, ktorá je zárukou dobrej kvality pri selfie fotkách.

Pri fotografovaní sú k dispozícii už známe funkcie ako Panoráma, DHR, Night mode a ďalšie. Jedinou funkciou, ktorá sa nám až tak nepáči je už práve spomínaná funkcia Night Mode, ktorá ešte nie je doladená pri žiadnom mobilnom zariadení. Fotky sú pomerne rozmazané a nevyzerajú najlepšie. Motorola však pracuje na tom, aby túto funkciu zvládla. O samotné spracovanie fotografií sa stará umelá inteligencia, ktorej sa darí.

Kvalita fotografií je vysoká, ale ako Motorola Moto G8 Power zvláda kvalitu videí? Pri natáčaní videí si môžete vybrať z viacerých rozlíšení, ako je napríklad UltraHD(4K) rozlíšenie s frekvenciou  30 snímok za sekundu alebo staré, ale osvedčené FullHD (1080) rozlíšenie s frekvenciou 30 alebo 60 snímok za sekundu. Predná selfie kamera dokáže taktiež zachytávať video vo FullHD prevedení, ale len s frekvenciou 30 snímok za sekundu. Nie je to nevýhoda, ale aj tak sme čakali aspoň takých 50 snímok. K dispozícii je aj funkcia Slow Motion, ktorá spomaľuje záber pre lepší estetický zážitok.  Okrem toho je k dispozícii možnosť Time Lapse pre zrýchlený záber.

Samotné kamery sú skvelé a my ich hodnotíme vysoko. Zaraďujú sa medzi najlepšie kamery pre mobily strednej triedy.

smartfón motorola g8 power

Bezdrôtová konektivita

WLAN: Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot
Bluetooth: 5.0, A2DP, LE
GPS: A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO
Rádio: FM radio
USB: 2.0, Type-C 1.0 reversible connector

Batéria a jej výdrž

smartfón motorola g8 power

Batéria smartfónu Motorola Moto G8 Power je jeho silnou stránkou. Kým predchodca Motorola Moto G8 Plus disponoval kapacitou batérie 4000mAh, Motorola Moto G8 Power dostala do vienka batériu s kapacitou neuveriteľných 5000mAh. Telefón tak vydrží celé 3 dni na jedno obyčajné nabitie, čo je vskutku úctyhodné berúc do úvahy, že je to mobil so 6,4-palcovým displejom. Motorola Moto G8 Power  podporuje aj funkciu rýchleho nabíjania, ktorá je pre zariadenie s takouto výdržou čerešničkou na torte.

smartfón motorola g8 power

Záver redakčného testu

Motorola je jednou z mála spoločností, ktorá dokáže uprednostňovať kvalitu pred kvantitou. Zariadenie Motorola Moto G8 Power disponuje skvelým displejom, kvalitným fotoaparátom a batériou s veľkou kapacitou. Krása tohto smartfónu spočíva v jeho spoľahlivosti a efektívnosti. Hoci smartfón Motorola Moto G8 Power má aj svoje chybičky krásy, v našej redakcii techvia.sk ho hodnotíme vysoko a odporúčame ho.

techvia.sk