Notebooky s grafickými kartami nVidia Pascal sú už bežne dostupné na trhu. V malom dráčikovi nie je prekvapením srdce z najnovšej rady Intel Kaby Lake. Určite veľmi poteší aj bohatá výbava a konektivita.

MSI GS43VR Phantom Pro je nástupcom modelu GS40, ktorý vyšiel približne pred rokom. Neprekvapí preto nezmenená dizajnová herná línia, v ktorej MSI naďalej pokračuje. Notebook je zameraný predovšetkým na hernú sféru a všetko je tomu prispôsobené. Ak však čakáte veľký, ťažký  a neustále hučiaci notebook,  tak vás GS43VR príjemne prekvapí svojím 14“ telom a hmotnosťou pod 2 kg.

Notebook má čierne telo doplnené červenými líniami s podsvietenou klávesnicou na červeno. V ľavom hornom rohu sa nachádza zaujímavo vyzerajúce tlačidlo napájania v tvare jemne vystúpeného trojuholníka, ktoré svieti na červeno alebo oranžovo podľa toho, či je aktívna dedikovaná grafická karta. Asi najvýraznejším prvkom je logo svietiaceho dráčika umiestnené na vonkajšej strane krytu displeja, hneď pod znakom MSI. Pôsobí naozaj decentne a nepúta na seba výraznú pozornosť.

Výrobca si pre model zvolil matné prevedenie celého tela. Notebook tak v kombinácii s kovovým povrchom pôsobí naozaj hodnotným dojmom. Napriek tomu sa výrobcovi nepodarilo celkom eliminovať zanechávanie odtlačkov v okolí touchpadu.

MSI si v skutku dalo záležať na pevnosti a odolnosti konštrukcie, no nedotiahlo to až k úplnej dokonalosti. Počas testovania sme nezaznamenali žiadne prehýbanie základne.  To isté sa už nedá povedať o IPS zobrazovači. Displej má tenkú kovovú konštrukciu, vďaka ktorej sa viditeľne prehýba  už pri malom tlaku na vonkajšiu časť displeja.
Konektivita
Aj napriek menšiemu 14“ telu je notebook vybavený plnohodnotne. Na ľavom boku sa nachádza dvojica audio konektorov (slúchadlá, mikrofón), čítačka pamäťových kariet SD XC, LAN, konektor napájania a jedno USB 3.0. Na pravom boku sa nachádza druhé USB 3.0 spolu

s novším rozhraním ThunderBolt 3.0 a HDMI. Na zadnej strane sa nachádza už len DisplayPort-mini. Na prednej strane nenájdeme žiadny port, zachováva si čistú líniu doplnenú o trojicu červených led diód.

V hernom svete sú 14“ notebooky skôr raritou ako bežnou súčasťou, veľkosť 345 x 240 x 23 mm a hmotnosť len 1,89 kg je preto veľkou výhodou, pokiaľ ste neustále v pohybe, ale odmietate rôzne kompromisy.

Klávesnica
Nevýhodou menšieho tela je strata numerickej časti klávesnice či  zmenšenie niektorých klávesov. A tak isto umiestnenie niektorých funkcií pod kláves „Fn“. Rozloženie klávesov na klávesnici je pre hráčov bezproblémové a pri písaní rozsiahlejších dokumentov si treba na niektoré zmenšenia klávesov zvyknúť. Nepovažujem to za však nevýhodu, nakoľko sa  jedná o herný model a nie o kancelársky. Mechanika klávesov má stredný zdvih. Píše sa na nej veľmi pohodlne a je naozaj tichá.
Každý kláves je podsvietený červenou farbou s dvomi stupňami intenzity v červenej farbe, ktorá sa však nedá meniť na iné farby.
MSI má ale riešenie pre každého, kto by mal pochybnosti. DS 420 je herná klávesnica imitujúca mechanické klávesy, má viacfarebné podsvietenie, multimediálne a herné klávesy. Farba podsvietenia  sa meniť nedá. Klávesnica je teda rozdelená do viacfarebných častí.Ergonomická opierka, dvojstupňové polohovanie  spolu s hlbokým zdvihom klávesov tvorí skutočne pohodlnú kombináciu. Naopak absencia slovenských symbolov na vrchnej rade klávesov môže spôsobovať menší chaos pri písaní.
Herný počítač bez myšky by nebol úplne vhodné riešenie. Preto nám MSI ponúka hernú myšku DS 200. Je to myška, ktorá vám padne tak akurát do ruky a hneď si ju zamilujete. Laserový senzor spolu s nastaviteľným množstvom DPI až do 8200(dpi) sa postará o presnosť na hernom poli. Samozrejmosťou je aj trojica programovateľných tlačidiel na ľavej strane. Vďaka ôsmim závažiam si môžete nastaviť hmotnosť myšky, ktorá vám vyhovuje. Celkový dojem dotvára RGB podsvietenie s rôznymi možnosťami zmeniť farbu.

Hardvérové parametre

MSI sa snažilo do notebooku vložiť najmodernejšie dostupné technológie a myslím, že sa to spoločnosti aj podarilo. Vo vnútri nájdeme najnovší  procesor od výrobcu Intel štvorjadrový Core i7-7700HQ Kaby Lake. Procesor zvláda aj najnáročnejšie operácie pri maximálnom odbere 45W(TDP).
Základný takt procesoru je 2,8 GHz, no vďaka technológii TurboBoost je schopný v prípade potreby pretaktovať sa až na 3,8 GHz.

Multimédiá
Notebook má dva stereo reproduktory umiestnené v prednej časti notebooku. Kvalitu produkcie zvuku by som zaradil skôr k podpriemeru. Pri hernom notebooku je takáto kvalita zvuku sklamaním. Reproduktory sú charakteristické  „plechovým“ zvukom. Výrobca zabudol na basovú zložku a výšky vedia tiež potrápiť ušné bubienky.

MSI to zachraňuje integráciou lepšieho zosilňovača pre slúchadlá od ESS. Výstup slúchadiel je znateľne kvalitnejší. V redakcii sme dostali k notebooku taktiež aj slúchadlá MSI DS 502, ktoré boli jedno veľké prekvapenie. DS 502 sú na prvý dojem klasické herné slúchadlá. Mostík cez hlavu, zakryté celé uši, samozrejme nemôže chýbať mikrofón, červeno podsvietený dráčik na bočnej strane, 1,5 m dlhý kábel s reguláciou hlasitosti a zakončenie na USB. Ich skutočná sila sa ukáže až v momente, keď začnete hrať. Slúchadlá vás doslova vtiahnu do herného prostredia. Priestorový zvuk 7.1 bol skutočným prekvapením. V hre vám vďaka 360 stupňovej technológii neunikne žiadny krok, ani nič podobné.

Po aktivovaní enhanced bass sa slúchadlá doslova otriasajú na hlave. Majú krásne hlboké basy,  prekreslené stredy a veľmi pekne spracované výšky. Tieto slúchadlá sú adekvátnou náhradou stereo reproduktorov na notebooku. Toto sa jednoducho MSI podarilo doviesť k dokonalosti.

Poteší aj nadštandardná Full-HD web kamera s led indikátorom  umiestnená v strede nad displejom. Poskytuje kvalitné fotografie a tak isto vás bude dobre vidieť aj pri video hovoroch. Nechýba ani dvojica mikrofónov umiestnených po bokoch kamery.

Grafika
O Grafický výpočet sa stará dvojica grafických čipov Intel HD630 a NVIDIA GeForce GTX 1060. Intel HD630 je integrovaný grafický čip, ktorý poslúži na jednoduché multimediálne a kancelárske úkony  ako sledovanie filmov či  práca v textových editoroch. Pri náročnejších výpočtových procesoch sa na rad dostáva čip od NVIDIE. O prepínanie medzi grafickými kartami sa stará systém NVIDIA Optimus.
NVIDIA GeForce GTX 1060 je najnovšia generácia herných grafických kariet vybavená 6 GB pamäťou a 192 bitovou zbernicou. Nová generácia grafických čipov je výkonovo výrazne silnejšia oproti minulej generácii, nárast vo výkone je o viac ako 30%. Daný výkon zvládne bez problémov aj najnovšie herné tituly na vysokých  detailoch.

Chladenie a batéria
O chladenie sa starajú dva okruhy ventilátorov. Jeden je určený na chladenie procesoru počas bežnej prevádzky. Systém si reguluje  jeho otáčky a málokedy sa dostanú nad 2000 rpm. Počas bežnej prevádzky je notebook veľmi tichý a teploty si držia nízku úroveň.

Druhý okruh sa zapína spolu s dedikovaným čipom grafickej karty.

Pri hraní náročných hier hlučnosť rapídne stúpa, ventilátory sa roztočia až na 6666 rpm. Hoci majú dobrý chladiaci potenciál, na ochladenie dráčika to však nestačí. Pri dlhšom hraní sa počítač začne citeľne zahrievať, najmä v časti pod displejom. Teplota dosahuje bez problémov 50 °C.

Výrobca integroval do notebooku 61 Wh Li-Pol batériu. Pri plnom nabití ukazoval notebook výdrž niečo cez 5 hodín. Reálne pri kancelárskej práci s vyváženým výkonom a šetrením na jase zvládol bez problémov 4 hodiny. Pri aktivácii dedikovaného grafického čipu sa výdrž batérie rapídne zníži a notebook zvláda vydržať bez nabíjačky menej ako hodinu. Batéria sa nabije zhruba za dve hodiny.
Záver
Nová generácia 14“ herného notebooku od MSI je zariadenie, ktoré si zaslúži svoje miesto na trhu. Výrobcovi sa podarilo skombinovať najnovšie technológie, krásny dizajn a praktickosť do malého, ľahkého, ale výkonného tela. Výsledok vás milo prekvapí. Mňa osobne mrzí len zaváhanie  výrobcu vo výbere reproduktorov, ktoré sú naozaj slabinou notebooku.

text & foto Jakub Janíček

ZDIEĽAŤ