Pred pár dňami som mal možnosť si otestovať herný notebook od spoločnosti Lenovo. Konkrétne Lenovo Y700 s podobným výkonom ako ASUS ROG 502, ktorý sme testovali len nedávno (test: https://techvia.sk/2016/11/15/herna-novinka-od-asusu-rog-gl502v/). V čom sa zhodnú a čím sa odlíšia?

Nadčasový dizajn

            V tomto prípade klobúk dolu pred Lenovom, s dizajnom sa úžasne pohrali. Notebook je prezentovaný ako herný a on aj tak skutočne vyzerá. Keď je zatvorený, jeho povrch budí dojem, že je poškriabaný, čo vyzerá zaujímavo a logo Lenovo pôsobí ako keby na ňom bolo vygravírované. Po otvorení vás hneď zaujme špičková klávesnica, perfektne prepracované reproduktory a nakoniec displej, ktorý na prvý pohľad vyzerá, že je umiestnený po celej šírke. To preto, že celá obrazovka je za jedným sklom a lemuje ho iba tenký rámik. Dizajn je jedným slovom „nadčasový“.

Skvelý výkon

Výkon notebooku Lenovo Y700  je veľmi podobný výkonu notebooku ASUS ROG 502. Samotné srdce tvorí opäť Intel Core I7 6700HQ. Tento procesor sa radí medzi špičku na trhu a aj ňou je. Aj vďaka nemu je notebook taký rýchly a má slušný výpočtový výkon. Grafická karta si tiež píše svoj príbeh a tým je Nvidia GTX 960m. Samotný výkon nie je veľmi postrehnuteľný  pri bežnej práci, ale keď ide o hranie hier, tak to už vidno je. Ja som si opäť zahral WRC 6, aby  som vedel porovnať tieto spomínané notebooky. Pri spúšťaní notebook nezaostával a hra sa spúšťala tak isto ako na predchádzajúcom testovaní ASUS ROG 502. Taktiež si notebook grafický výkon nastavil naplno. Aj tento notebook mal problém, hneď po štarte hra sekala, ale nebolo to však zamrznutie na sekundu a pohnutie sa. Skôr by som povedal že hra nešla plynule. Tak som opäť automaticky prednastavil grafické nastavenia na médium. Tu už hra šla oveľa lepšie. Je však pravdou, že nebežala plynulo. Po dlhšom hraní sa niekedy objavil zásek na jednu sekundu. Táto hra je veľmi špecifická a má vysoké nároky, predpokladám že najskôr nestíhal HDD, pamäť RAM alebo procesor.

Taktiež ako nedávno testovaný notebook ASUS ROG 502, aj tento má chladenie vyvedené zozadu a to sa veľmi cení. Pri hraní sa po chvíľke notebook „rozžhaví“, a tak je dosť nepríjemný a aj veru páli pod prstami. Musím teda pripustiť, že aj Lenovo Y700 sa tiež dosť zahrieva, ale keďže chladenie je zozadu, tak si to človek ani neuvedomí. Až po nejakom dlhšom čase notebook začne byť teplý v oblasti tlačidiel F1 – F12.

Úložný priestor je tiež zaujímavo riešený, keďže tu je 128GB SSD a 1TB HDD. Na prvý pohľad to vyzerá dobre, ale priznám sa, že mne to robilo problémy. Operačný systém beží na SSD, čím je veľmi rýchly a pohotový. No v prípade inštalovania nejakých vecí som zistil, že to už taká „zábava“ nie je a po čase to vypíše nedostatok miesta. Mne sa to stalo pri inštalácii Visual studia. Možno si poviete, že je to „hlúposť“, mohol som to dať nainštalovať na druhý disk. Áno, aj to je riešenie,  ale všetky systémové súbory sa opäť len inštalujú na ten istý SSD. A po prvom spustení notebooku je k dispozícii na SSD iba nejakých 50GB. Ale na druhú stranu oceňujem SSD disk a myslím si, že bežný užívateľ by s tým nemal mať problém. A práve vďaka SSD mu notebook poletí ako raketa.

Na notebooku som tiež robil testy typu 3DMARK, kde na teste Fire Strike Ultra získal 998 bodov.

Zvuk splnil predpokladané očakávania

Veľkým lákadlom na tomto notebooku sú reproduktory, ktoré sú dizajnovo veľmi zaujímavé. Zvukový výstup z nich je kvalitný a primerane hlasitý, slušný k danému notebooku.

Obrazovka

Obrazovka je pekne prepracovaná, je za sklom, spoza ktorého nie je vidno okraje. Dodáva to pocit príjemného luxusu. Je to LCD obrazovka s kvalitným prevedením farieb. Ocenil som ju pri pozeraní filmov. Takže z môjho pohľadu táto obrazovka je veľmi dobrá voľba.

Záver

            Na záver by som zhrnul moje skúsenosti a poznatky. Podľa môjho názoru notebook Lenovo Y700 sa radí do kategórie vyššej triedy herných notebookov. Má dobrú grafickú kartu, perfektný procesor, SSD a HDD, ktoré mu zaručujú rýchlosť. Jeho veľkou prednosťou je perfektný dizajn, kvalitné hlasné reproduktory, a v neposlednom rade je potrebné oceniť skvelú obrazovku. Notebook je dobre prevedený aj po stránke rozhraní,  tie sú umiestnené, tak, aby si jednotlivé porty nezavadzali a USB nie je problém používať aj viacero naraz.

Lenovo Y700 nemá zabudovanú mechaniku, je však pribalená a niekedy sa môže zísť. Taktiež nesmiem zabudnúť spomenúť výdrž batérie, ktorá pri bežnej práci vydrží celých 6h a môžete si na ňom pozrieť bez problémov aj dlhší film, čo považujem za veľké plus. Ak vás Lenovo Y700 zaujalo a jeho vyššie spomenuté kvality presvedčili, myslím, že je to dobrá kombinácia herného notebooku a notebooku na bežné používanie pre širokú verejnosť, teda nielen pre vyznávačov počítačových hier.

Poznámka redaktora: Ďakujeme spoločnosti Computer Games Distribution s.r.o., ktorej produkty nájdete na stránke http://www.comgad.cz za sprístupnenie hry WRC6, ktorú sme testovali aj na tomto notebooku a tak sme mohli reálne posúdiť parametre, ktoré uvádza výrobca a porovnať herný výkon s doposiaľ testovanými notebookmi, na ktorých taktiež bežala hra WRC6.

text & foto Michal Sirota

ZDIEĽAŤ