HP predstavuje svoju najnovšiu pracovnú stanicu Z4 Rack G5, ktorá je zároveň najvýkonnejšou pracovnou stanicou na svete[i] v rozmere 1U. Je určená pre profesionálne využitie, najmä spracovanie a analýzu veľkých objemov dát v technických alebo tvorivých oboroch, ktoré potrebujú veľký výpočtový výkon. Z4 Rack G5 nanovo definuje podporu práce odkiaľkoľvek – ide o extrémne výkonný stroj, na ktorý sa môžete pripojiť odkiaľkoľvek.

„Technické riešenia spoločnosti HP umožňujú vytvoriť jedny z najvýkonnejších pracovných staníc na tvorbu modelov umelej inteligencie, riešení pre spracovanie dát a strojové učenie. S vývojom pracovných postupov dokáže spoločnosť HP vyjsť v ústrety potrebám dnešných tvorcov, technikov a dátových vedcov,“ povedal Jim Nottingham, senior viceprezident divízie Z v HP. „Rozširujeme našu spoluprácu so spoločnosťou NVIDIA a  podporujeme grafické procesory postavené na architektúre NVIDIA Ada. Umožní nám to v ešte viac rozvíjať platformy postavené na umelej inteligencii a používateľom zabezpečiť bezproblémové pracovné postupy a lepšiu predvídateľnosť nákladov. S celým portfóliom počítačov tiež naďalej zostávame lídrom na trhu v oblasti udržateľnosti[ii].“

Dôraz na grafický výkon

Požívatelia pracovných staníc Z od HP majú čoraz väčší záujem o grafický výkon. Spoločnosť HP preto v rámci svojich platforiem podporuje nové grafické procesory Ada vrátane procesorov NVIDIA RTX 5000 Ada, NVIDIA RTX 4500 Ada a NVIDIA 4000 Ada. V súčasnej dobe tiež podporujeme aj NVIDIA RTX 6000 Ada. Grafické karty generácie Ada ponúkajú veľkú grafickú pamäť s technológiou na opravu chýb (ECC) a nájdu si tak svoje využitie pri renderingu, spracovaní dát aj v technických simuláciách. Oproti predchádzajúcej generácii NVIDIA Ampere poskytujú tenzorové jadrá štvrtej generácie až 5-krát väčší výkon pri trénovaní AI modelov a až 5-krát vyšší výkon pri inferencii, čo umožňuje rýchlejšie generovanie obsahu s využitím AI.

HP Z4 Rack G5

Kľúčové vlastnosti stanice HP Z4 Rack G5:

  • Pre potreby pokročilých vizuálnych efektov, 3D modelovania a renderovania je Z4 Rack G5 vybavená až 24-jadrovými procesormi Intel Xeon W-2400[i], podporuje grafické karty NVIDIA RTX 6000 Ada[ii] a je osadená až 256 GB pamäte DDR5[iii], to všetko s možnosťou upgradu a rozšírenia.
  • Inovatívna konštrukcia umožňuje optimálne chladenie, takže pracovná stanica zvládne aj skutočne intenzívnu pracovnú záťaž.
  • Z4 Rack G5 je vyrobená z prvotriednych komponentov a prísne testovaná na spoľahlivosť a odolnosť, aby dokázala poskytnúť stabilný výkon pre kritické úlohy.
  • S funkciou HP Anyware[iv] môžu tímy pristupovať k výkonu Z4 Rack G5 z ľubovoľného zariadenia, pričom táto funkcia zaručuje rýchlu odozvu a vysokú kvalitu obrazu, a to aj pri kolísajúcej kvalite sieťového pripojenia.
  • Zariadenie je certifikované pre profesionálne aplikácie a vďaka riešeniu HP Wolf Security for Business je chránené pod úrovňou operačného systému, na nej, aj nad ňou[v].

HP Z4 Rack G5 bude v Českej republike a na Slovensku dostupná of októbra za ceny od 3 800 eur bez DPH.

[i] Viacjadro je navrhnuté na zlepšenie výkonu určitých softvérových produktov. Nie všetci zákazníci alebo softvérové aplikácie budú z používania tejto technológie nevyhnutne ťažiť. Výkon a hodinový takt sa budú líšiť v závislosti na pracovnej záťaži aplikácie a na konfigurácii hardvéru a softvéru. Číslovanie, značka a/alebo pomenovanie spoločnosti Intel nie je meradlom vyššieho výkon
[ii] Grafické karty sú predávané oddelene alebo ako voliteľná súčasť.
[iii] Voliteľné, nastaviteľná súčasť
[iv] Je vyžadovaný prístup k sieti. Softvér a licencie HP Anyware sú k dispozícii prostredníctvom predplatného na 1 alebo 3 roky. Po uplynutí doby predplatného je vyžadované obnovenie. Predplatné HP Anyware je založené na počte súbežne používaných pripojení PCoIP (platíte za počet pripojení k hostiteľovi, nie za softvér) s minimálnym množstvom objednávky 5. Predplatné HP Anyware Professional po obmedzenú dobu zahŕňa aj prístup a podporu pre ZCentral Remote Boost a ZCentral Connect a je k dispozícii pre zakúpenie prostredníctvom predajcu HP, alebo kontaktujte predajné oddelenie na hp.com/Anyware. ZCentral Remote Boost Sender vyžaduje operačné systémy Windows 10 a 11, RHEL/CentOS (7 alebo 8) alebo UBUNTU 18.04 alebo 20.04 LTS. Operačný systém macOS (10.14 alebo novší) a ThinPro 7.2 sú podporované iba na strane prijímača. ZCentral Connect vyžaduje pre vybrané funkcie operačný systém Windows (10 alebo 11) alebo Windows Server (2016 alebo 2019), Microsoft Active Directory a Intel Active Management Technology. Systémové požiadavky a inštaláciu HP Anyware a Anyware Manager nájdete v príručkách pre správcov na adrese: https://docs.teradici.com/find/product/hp-anyware
[v] HP Wolf Security for Business vyžaduje Windows 10 alebo 11 Pro alebo vyššie, obsahuje rôzne bezpečnostné funkcie HP a je k dispozícii pri produktoch produktov HP Pro, Elite a Workstation. Zahrnuté bezpečnostné funkcie nájdete v podrobnostiach produktu.
[i]Na základe internej analýzy HP zohľadňujúcej 1U prenosné pracovné stanice s minimálne 3 ISV certifikáciami, konfigurovateľnou profesionálnou grafikou a špecializovanou značkou pracovných staníc v máji 2023. Najvýkonnejší na základe maximálneho procesora, grafiky, pamäte a napájacieho zdroja.
[ii] Týka sa počítačov, pracovných staníc, displejov a predajných systémov HP vyrobených po januári 2019. Na základe väčšiny zlatých a strieborných registrácií EPEAT® pri splnení všetkých požadovaných kritérií a dosiahnutí 50–74 % voliteľných bodov za EPEAT® Silver a 75–100 % voliteľných bodov pre EPEAT® Gold podľa IEEE 1680.1-2018 EPEAT®. Stav sa líši podľa krajiny. Pre viac informácií navštívte www.epeat.net. Nie všetky produkty sú dostupné vo všetkých krajinách.

ZDIEĽAŤ