Nothing Phone (2a)

Spoločnosť Nothing dňa 5. marca 2024 oznámila svoj nový telefón Phone (2a), ktorý poskytuje optimálnu kombináciu parametrov pre každodenné využitie. Phone (2a) je ideálny telefón pre všetkých, ktorí radi objavujú nové inovácie, páči sa im svieži dizajn a tiež zároveň vedia, čo od svojho telefónu chcú aj nechcú. Novinka zaujme jedinečným a výkonným procesorom, kvalitným duálnym fotoaparátom, mimoriadne jasným AMOLED displejom a v neposlednom rade svojim perfektne odladeným systémom.

„Tento rok sa v Nothing zameriavame na zrýchlenie nášho rastu a Phone (2a) je naším prvým krokom k tomuto cieľu. Phone (2a) umožní väčšej skupine zákazníkov vyskúšať všetky naše inovácie, ktoré si zamilovalo po celom svete už nespočet zákazníkov a zároveň veríme, že sa Phone (2a) stane naším doposiaľ najpredávanejším produktom,“ povedal Carl Pei, generálny riaditeľ a spoluzakladateľ spoločnosti Nothing.

Výkon
Procesor Dimensity 7200 Pro, ktorý bol exkluzívne vyvinutý v spolupráci so spoločnosťou MediaTek, poskytuje ten najlepší výkon pri optimálnej energetickej spotrebe. Mediatek 7200 Pro je postavený na najnovšej 4nm technológii druhej generácie TSMC a bez námahy zvládne akúkoľvek úlohu s bezkonkurenčnou efektívnosťou a vysokou rýchlosťou. V spojení s veľkorysou  20GB operačnou pamäťou s technológiou RAM Booster zaisťuje osemjadrový procesor taktovaný až na 2,8 GHz svižný a pohotový multitasking počas celého dňa. Phone (2a) má tak o 13 % vyšší výkon a o 16 % lepšiu účinnosť, než mal pôvodný Phone (1).

Spoločnosti Nothing i MediaTek úspešne do Phone (2a) implementovali množstvo vylepšení ako je funkcia Smart Clean, ktorá zaisťuje o 200 % väčšiu rýchlosť pri čítaní/zápise na úložisko pri dlhodobom používaní a funkcia Adaptive NTFS, vďaka ktorej prebieha prenos súborov medzi telefónom a počítačom s Windows o 100 % rýchlejšie. Aj cez tieto nárasty v rýchlosti sa podarilo znížiť energetickú náročnosť dôležitých komponentov až o 10 %.

Výdrž batérie a nabíjanie
Phone (2a) disponuje batériou s kapacitou 5 000 mAh, ktorá telefón udrží v prevádzke až dva dni. Jedná sa o najväčšiu kapacitu batérie u telefónov Nothing. Batéria nie je len väčšia, ale je aj dokonalejšia. Oproti Phone (1) sa značne predĺžila životnosť batérie a Phone (2a) tak dokáže udržať viac ako 90 % svojej kapacity batérie aj po 1 000 nabíjacích cykloch – to zodpovedá viac ako trom rokom každodenného nabíjania. Batéria má tiež o 13 % nižšiu teplotu pri nabíjaní, aj používaní telefónu.

Pre rýchle načerpanie energie podporuje Phone (2a) 45W rýchle nabíjanie, ktoré dodá 50 % energie len za 20 minút. Nabíjanie týmto výkonom taktiež prispieva oproti vyšším hodnotám životnosti a opotrebeniu batérie.

Nothing Phone (2a)

Fotoaparát    
Pre kvalitné fotografie za akýchkoľvek podmienok je pripravená dvojica 50MP fotoaparátov, ktoré sú doplnené TrueLens Enginom. TrueLens Engine je rad pokročilých výpočtových algoritmov, ktoré dohromady zaisťujú, že každá snímka zadovážená Phone (2a) sa čo najviacej blíži reálnemu svetu. Do týchto algoritmov patrí aj technológia Ultra XDR, ktorá bola vyvinutá spoločne so spoločnosťou Google a stará sa o presnejšie zobrazenie svetla a tieňov na každej snímke. Ultra XDR funguje tak, že zachytí 8 snímok s rôznymi úrovňami expozície vo formáte RAW a potom až päťkrát upraví jas každého pixelu pre čo najvernejší výsledok.

K vytváraniu dokonalých selfie nájdeme vo výbave Phone (2a) predný fotoaparát s rozlíšením 32 MP, ktorý využíva rovnaký snímač ako vlajkový Phone (2. Ponúkne tak o 27 % vyššiu citlivosť na svetlo oproti Phone (1) a umožňuje prekresliť do výslednej snímky viacero detailov.

Displej           
O kvalitné predstavenie sa stará 6,7” flexibilný AMOLED displej, ktorý umožňuje presnú reprodukciu 1,07 miliardy farieb pri minimálnej spotrebe. Vďaka špičkovému jasu 1 300 nitov poskytuje Phone (2a) nekompromisný zážitok zo sledovania aj v tých najjasnejších vonkajších podmienkach. Displej sa ďalej môže pochváliť 120Hz obnovovacou frekvenciou, ktorá sa dynamicky prispôsobuje zobrazovanému obsahu a napríklad u videí alebo statického obsahu sa znižuje až na 30 Hz, aby sa predĺžila výdrž batérie.

Phone (2a) má tiež najtenšie rámčeky z rodiny telefónov Nothing, ktoré merajú symetricky na všetkých štyroch stranách len 2,1 mm. Výsledkom tohto zníženia je veľmi pôsobivý pomer displeja k telu telefónu, ktorý udáva 91,65 %.

Dizajn
Phone (2a) je dokonalým stvárnením jedinečného dizajnového štýlu spoločnosti Nothing. V skutočnosti zhmotňuje vôbec prvý interný koncept telefónu, ktorý bol vytvorený už v roku 2020 pár mesiacov po založení spoločnosti.

U Phone (2a) sa vďaka novému umiestneniu fotoaparátu v strede NFC cievky vytvorilo nové poznávacie znamenie telefónu – takzvané „oči“. Za nimi sa nachádza centrum inteligencie, ktoré poháňa celý telefón, tak ako mozog ľudské telo. Ostatné prvky sú rozmiestnené pomocou kruhového mriežkového systému. Ten sa tiahne až k okrajom telefónu a vytvára tak zaoblenejšie rohy, ktoré majú teraz väčší polomer. Celkovo tak zariadenie pôsobí celistvejším a jemnejším dojmom.

Phone (2a) zaujme historicky prvou unibody konštrukciou, ktorej boky obopínajú telo v uhle 90 ° . Prináša tak svieži pohľad na ikonický Nothing dizajn a zároveň plynule integruje modul duálneho fotoaparátu. Táto konštrukcia je nie len esteticky príjemná, ale vďaka nej je zariadenie pevnejšie a odolnejšie voči pádu. Aby Phone (2a) ešte viacej svojim vzhľadom zaujal, je zámerne spodná časť telefónu navrhnutá tak, aby jednoducho narušila plynulosť časti hornej. Kryt batérie je inšpirovaný mapou metra v New Yorku od Massima Vignelliho. Nové rozloženie fotoaparátu taktiež lepšie stabilizuje telefón pri položení na stôl a pomáha eliminovať nechcenú prítomnosť prstov vo výsledných fotografiách.

Nothing Phone (2a)

Nothing OS
Phone (2a) vstupuje na trh s operačným systémom Nothing OS 2.5, ktorý je postavený na Androide 14 a dočká sa celkom troch rokov podpory hlavných systémových aktualizácií a štyroch rokov štvorročných bezpečnostných aktualizácií.

S operačným systémom Nothing OS 2.5 rozšírila spoločnosť Nothing tiež svoju ponuku widgetov, ktoré dokážu ešte viac informovať o všetkom potrebnom priamo na domovskej obrazovke a zaisťujú jednoduchšiu interakciu s telefónom. Medzi najväčšie novinky patrí widget Záznamník, ktorý používateľom umožňuje jednoducho vytvárať hlasové poznámky počas ciest. Ďalej spoločnosť Nothing predstavuje Wallpaper Studio poháňané umelou inteligenciou, ktoré umožňuje neobmedzené možnosti personalizovaných tapiet pre domovskú aj uzamykaciu obrazovku.

Svetelné rozhranie Glyph
Nového prepracovania sa dočkal aj ikonický svietiaci systém Glyph na zadnej strane zariadenia, ktorý zosobňuje nový spôsob interakcie s inteligentným telefónom. Nové rozhranie si stále zachováva funkcie z telefónu Phone (2), ako je Glyph Timer alebo Glyph Progress, ktoré môžu využívať aj vývojári tretej strany pre integráciu do svojich aplikácií. Systém svetiel možno detailne tiež nastaviť pre notifikácie, či priradiť určitý štýl blikania ku kontaktu pre jednoduchšie rozpoznanie, kto volá.

Udržateľnosť
Phone (2a) dbá aj na udržateľnosť a uhlíková stopa je najnižšia naprieč inteligentnými telefónmi Nothing. S hmotnosťou 52 kg sa jedná o 12,5 % nižšiu hodnotu ako u Phone (1). S ohľadom na neustále zdokonaľovanie v tejto dôležitej otázke vyvinula spoločnosť Nothing vo svojom výrobnom závode celkom nový recyklačný proces, ktorý umožňuje plastový odpad z výrobnej linky slúchadiel Ear (2) znova použiť na výrobu telefónu Phone (2a). Spoločnosť Nothing stále dodržiava svoj záväzok používať obaly bez plastov a namiesto nich používa recyklované vlákna. Samotné zariadenie obsahuje tiež rad recyklovaných materiálov:

  • 100% recyklovaný hliník použitý vo vnútornom ráme telefónu
  • 100% recyklovaný cín na 6 doskách plošných spojov
  • 100% recyklovaná medená fólia na hlavnej doske s obvodmi
  • Recyklovaná oceľ u 22 oceľových súčiastok
  • Viac ako 50 % plastových častí pochádza z udržateľných zdrojov

smartfón Nothing Phone (2a)

Dostupnosť a ceny 
V rámci zahájenia predaja Phone (2a) spoločnosť Nothing s potešením oznamuje svoje vôbec prvé partnerstvo v oblasti umelej inteligencie so spoločnosťou Perplexity, vyhľadávačom s umelou inteligenciou. Zákazníci, ktorí si kúpia Phone (2a) v období od 5. do 19. marca, môžu získať až ročné členstvo Perplexity Pro. Obľuba Perplexity stále rastie, pretože existuje vysoký dopyt po platforme, ktorá si poradí s neprehľadným informačným šumom a poskytuje presné odpovede používateľovi. Spoločnosť Nothing je zástancom tohto poslania a teší sa, až túto službu prinesie novým používateľom Phone (2a).

„Spoločnosti Perplexity a Nothing spojuje spoločný záväzok k poskytovaní skvelého produktu a presvedčeniu, že vyhľadávanie informácií by malo byť jednoduché a efektívne. Perplexity je skvele navrhnutý nástroj pre hľadanie odpovedí a Nothing Phone (2a) je skvele navrhnuté zariadenie pre všestranné použitie. Sme tak veľmi nadšení, že môžeme všetkým používateľom Phone (2a) priniesť Perplexity Pro,“ povedal Aravind Srinivas, spoluzakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Perplexity.

Phone (2a) je k dispozícii v čiernej a bielej farbe vo verziách 8 GB/128 GB a 12 GB/256 GB. Novinku si budú môcť domáci zákazníci kúpiť už v utorok 12. marca a to za ceny:

  • 8 GB/128 GB – 329 EUR
  • 12 GB/256 GB – 369 EUR.
ZDIEĽAŤ