novinka ŠKODA KAROQ

Minulý rok automobilka Škoda predstavila svoje nové SUV a to Škodu KODIAQ. Ani sme sa nenazdali a už tu bol ďalší model Škoda KAROQ. Nedávno sme mali možnosť si ho otestovať vo verzii Style s motorom 1,6 TDI a manuálnou šesťstupňovou prevodovkou.

Dizajn
Exteriér

Pri výrobe tohto automobilu sa škoda inšpirovala tradičnou českou výrobou krištáľu, čo môžete vidieť na jeho elegancii, vysokej rafinovanosti v tvarovaných líniách.  Čo sa týka prednej časti, KAROQ vzbudzuje dojem sily a bezpečnosti vďaka typickej prednej maske Škoda. Dominanciou sú jeho ostro rezané svetlomety a hmlovky vo výške mriežky chladiča. Z hľadiska bezpečnosti KAROQ  dostal automatické prepínanie diaľkových a stretávacích svetiel. Vzadu sa nachádzajú charakteristické koncové svetlá v tvare C, ktoré sú jasným odkazom na tradíciu výroby českého krištáľu. Reflexné prvky zvyšujú viditeľnosť automobilu.  Škoda KAROQ je vždy pripravená zísť z cesty, čoho dôkazom je jej robustné oplastovanie, ostré hrany oblúkov nad kolesami a ochranné kryty prahov.

Interiér

Pri interiéri sa Škoda inšpirovala heslom „krása sa skrýva v detailoch“, čoho dôkazom je napríklad ambientné LED osvetlenie pozdĺž celého interiéru automobilu. Ambientné osvetlenie prístrojového panela a predných dverí sa dodáva ako súčasť LED paketu. Je len na vás, či si nastavíte svoju obľúbenú farbu  alebo si na každý deň doprajete iný odtieň. K dispozícii je desať farebných variantov. Škoda KAROQ je veľmi priestranná.  V interiéri sa nachádza množstvo úložného priestoru a priehradiek. Veľmi nás prekvapilo sklopné operadlo spolujazdcovho sedadla, čo umožňuje automobilu prepravovať predmety mimoriadnych rozmerov.  Čo sa týka batožinového priestoru, KAROQ ponúka veľa praktických prvkov, vďaka ktorým bude v automobile vždy poriadok a zabránia pohybu jednotlivých predmetov. Zo zadnými sedadlami má k dispozícii 521 l batožinového priestoru, ak vám to nestačí sklopíte sedadlá  a budete mať k dispozícii až 1630 l. Určite sa vám už stalo, že ste išli z nákupov a z dôvodu plných rúk ste mali problém otvoriť kufor.  Škoda myslela aj na toto a vyriešila to virtuálnym pedálom, ktorým batožinový priestor nielen otvoríte, ale aj zatvoríte.

Digitálny prístrojový panel poskytuje ideálny prehľad: dokáže zobraziť  detaily z palubného počítača spolu s ďalšími informáciami, ako sú napríklad údaje z navigácie. Môžete si vybrať zo štyroch nadstavení, ktoré môžete ovládať tlačidlom View na volante – Classic, Extended, Modern a Basic zobrazenie, ktoré je vhodné na nočné jazdy alebo jazdy po diaľnici.

Jazdné vlastnosti

Z dôvodu predného náhonu je KAROQ určený skôr na mestské cesty a do ľahšieho terénu. Podvozok Škody KAROQ je síce tvrdší, no hravo si poradí s výtlkmi či nevhodne umiestnenou kanalizáciou kdekoľvek na ceste. Nerovnosti a „kvalitné“ slovenské cesty kopíruje bez problémov, vďaka čomu si posádka automobilu môže vychutnať maximálne pohodlie. Pokiaľ zastavíte napríklad na križovatke, funkcia Start-Stop systém motor automatický vypne a po zaradení jednotky a opätovnom pridaní plynu znovu naskočí. Systém Start-Stop je čoraz rozšírenejší a nájdeme ho v mnohých automobiloch. Mnohí ľudia nie sú s týmto systémom veľmi stotožnení. Vy sa však  nemusíte ničoho obávať, je možné ho jednoducho vypnúť. Ako sme spomínali už vyššie, Škoda KAROQ si hravo poradí aj s ľahkým terénom, ako je napríklad cesta vysypaná štrkom alebo klasické lesné cestičky, čoho dôkazom je vyššia svetlá výška podvozku.

Motor 1,6 TDI
Výkon motora 85 KW
Prevodovka 6o manuál
Zrýchlenie z 0 – 100 km/h 11 s
Max. rýchlosť 188 km/h
Spotreba na 100 km 4,6 l
 
video: automatická brzda pri nezatvorených dverách vodiča

prístrojová doska Škoda Karoq

Galéria fotografií ŠKODA KAROQ

text & foto, video Martin Morávek a Matej Bičan

ZDIEĽAŤ