Tento smartfón prináša tie najpokročilejšie možnosti videa a fotografovania so spomaleným záznamom videa v rozlíšení 4K so 120 snímkami za sekundu (fps) všetkými objektívmi[i], v kombinácii so streamovaním hier a pohlcujúcim počúvaním hudby

  • Objektív s ohniskovou vzdialenosťou 85-125 mm ponúka ako prvý na svete skutočný optický zoom i a vysokorýchlostný obrazový snímač so 120 snímkami za sekundu pre všetky tri objektívy, aby ste už nikdy nezmeškali jediný dôležitý okamih.
  • Funkcie „Videography Pro“ a „External monitor“ so živým streamovaním [ii].
  • 120Hz displej poskytuje výnimočne plynulý grafický výkon a 240Hz vysokorýchlostnú detekciu dotykov, takže hráči majú akciu plne pod kontrolou.
  • Funkcia herného asistenta „Game Enhancer“ slúži na vyladenie kvality obrazu a zvuku a podporuje živé vysielanie na zdieľanie obsahu v reálnom čase.
  • O 50 % jasnejší 120Hz HDR displej 4K a funkcia Real-time HDR.
  • Ešte dokonalejšie Full-stage stereo reproduktory a vysoko kvalitný záznam zvuku s technológiou „Music Pro.“
  • Výkonná batéria s kapacitou 5 000 mAh a dlhou výdržou[iii], s mobilnou platformou Snapdragon® 8 Gen 1 a sklom Corning® Gorilla® Glass Victus®.
  • Balenie bez plastov[iv], o 50 % menšia veľkosť balenia v porovnaní s predchádzajúcimi modelmi bez nabíjačky a káblového príslušenstva.[v] Zníženie emisií CO2 až o 36 %[vi] na každý kus v porovnaní s prepravou bežnej veľkosti obalu.

11.5.2022 – Spoločnosť Sony dnes predstavila nový smartfón Xperia 1 IV 5G, ktorý bol vyvinutý špeciálne pre tých, ktorí milujú najnovšie technológie v oblasti smartfónov, vrátane špičkových zobrazovacích technológií, pokročilých herných funkcií a výkonných zvukových funkcií, to všetko v kompaktnom a modernom dizajne.

„Xperia 1 IV 5G predstavuje vzrušujúce pokračovanie nášho radu Xperia,“ uviedol Nobuki Asahina, riaditeľ divízie predaja a marketingu mobilných telefónov. „V spoločnosti Sony veríme, že kreativite sa medze nekladú a náš nový vlajkový model Xperia 1 IV 5G z tejto filozofie vychádza.“ Ďalej vyhlásil: „Xperia inšpiruje používateľov, aby sa z nich stali tvorcovia a všetky aspekty tvorby obsahu, ktoré Xperia 1 IV 5G zvládne, využili na maximum. Okrem toho je naozaj rýchla! Každý detail zariadenia bol navrhnutý tak, aby maximalizoval rýchlosť. Či už ide o rýchlosť fotoaparátu, alebo rýchlosť odozvy pri hraní hier, pevne veríme, že toto nové zariadenie našich zákazníkov poteší.“

Obrazový snímač a optický zoom pre videa a fotografie novej úrovne

Xperia 1 IV 5G je vybavená tromi objektívmi: 16 mm ultra širokouhlým objektívom, 24 mm širokouhlým objektívom a novým jedinečným objektívom so skutočným optickým teleobjektívom so zoomom 85-125 mm, ktorý tvorcom poskytuje možnosť zachytiť širokú škálu obsahu.

Všetky objektívy majú 12MP obrazový snímač „Exmor RS™ for mobile“ s rýchlosťou snímania až 120 snímok za sekundu. Táto schopnosť umožňuje nahrávať v rozlíšení 4K rýchlosťou 120 snímok za sekundu pre až 5x spomalený záznam videa. Ponúka funkcie Real-time Eye AF a Real-time tracking a pri fotografovaní s akýmkoľvek z objektívov[vii]. Xperia 1 IV 5G taktiež kombinuje informácie o hĺbke získavanej pomocou 3D snímača iToF a detekciu objektu na báze umelej inteligencie (AI) na presné a precízne automatické zaostrovanie a sledovanie pri slabom osvetlení.

Optika ZEISS bola navyše kalibrovaná špeciálne pre smartfón Xperia™. Povrchová úprava ZEISS T* prispieva k presnému vykresleniu a kontrastu tým, že obmedzuje odlesky pri všetkých šošovkách hlavného fotoaparátu.

Predný fotoaparát je tiež vybavený obrazovým snímačom „Exmor RS™ for mobile“ s rozlíšením 12 Mpx, čo je väčší obrazový snímač ako pri predchádzajúcom modeli. Umožňuje redukciu šumu pri fotografovaní v prostredí s nedostatočným osvetlením a zhotovovanie selfie snímok v 4K HDR.

SONY Xperia 1 IV

Vytváranie úžasného videoobsahu

Xperia 1 IV 5G ponúka bezkonkurenčné možnosti videa. Na základe priamej spätnej väzby od tvorcov videí vyvinula spoločnosť Sony funkciu „Videography Pro“, ktorá centralizuje nastavenie videa. Užívatelia tak môžu jednoducho upravovať nastavenia, ako je zaostrenie, expozícia a vyváženie bielej, a to aj počas nahrávania.

Používatelia môžu zachytávať a prehrávať rýchle scény a spomalené videá až päťnásobnou rýchlosťou vďaka tomu, že zariadenie dokáže všetkými objektívmi nahrávať video v rozlíšení 4K HDR so 120 snímkami za sekundu. Snímanie plynulého videa bez roztrasenia je jednoduchšie ako kedykoľvek predtým vďaka najnovšej technológii Optical SteadyShot™ s technológiou FlawlessEye™ [viii]. Xperia 1 IV 5G podporuje technológiu Eye AF a sledovanie objektov pri nakrúcaní videa, čo užívateľovi umožňuje udržať zaostrenie na objekt a venovať viac času kompozícii záberu.

Najnovší smartfón Sony je tiež vybavený funkciou multi-frame shooting na nakrúcanie videa[ix], ktorá umožňuje nakrúcať videá so širším dynamickým rozsahom bez straty rozlíšenia. Xperia 1 IV 5G navyše umožňuje plynulý prechod zoomu z ultra širokouhlej perspektívy na teleobjektív pre ešte väčšiu tvorivú slobodu.

Nová Xperia 1 IV 5G je plne kompatibilná so Sony vlogovacím externým monitorom (XQZ-IV01), rovnako ako aktuálny model Xperia Pro-I, a to vrátane príslušenstva ako je statív grip Sony (GP-VPT2BT), ktorý umožní okrem iného aj diaľkové ovládanie funkcií pri vytváraní videa.

Živý prenos kedykoľvek a odkiaľkoľvek

Xperia 1 IV 5G vylepšuje kvalitu živého vysielania a zároveň zjednodušuje jeho priebeh. Zariadenie podporuje funkciu „Eye AF“ a „Object Tracking“ pri používaní aplikácie Videography Pro počas živého vysielania. Užívatelia môžu streamovať vysoko kvalitné video z kompatibilného fotoaparátu Alpha™[x] a zároveň používať Xperiu 1 IV ako externý monitor[xi]. V spojení s aplikáciou Sony Vlog Monitor môžu užívatelia pomocou zadných fotoaparátov naživo streamovať obsah v ešte vyššom rozlíšení.

Fotografovanie s technológiou fotoaparátov Alpha™

Fotoaparát Xperia 1 IV 5G kombinuje výkonný objektív s optickým teleobjektívom a krásnym efektom bokeh s pokročilou technológiou automatického ostrenia a poskytuje tak úžasné snímky. Xperia 1 IV 5G umožňuje pri všetkých troch objektívoch automatické zaostrovanie na oči v reálnom čase (Real-Time Eye AF). Posukytuje aj sériové snímanie rýchlosťou 20 snímok za sekundu s automatickou expozíciou (AE)/AF v režime HDR na zhotovovanie portrétov ľudí aj zvierat, a to aj pri fotografovaní rýchlo sa pohybujúcich objektov alebo v náročných snímacích podmienkach. Okrem toho využíva fotoaparát Xperia 1 IV 5G umelé vyváženie bielej farby na zachytenie a korekciu farieb v náročných svetelných podmienkach, čím dosahuje realistické výsledky.

Funkcia Cinematography Pro od CineAlta

Xperia 1 IV 5G umožňuje užívateľovi jednoducho vytvárať obsah s filmovým vzhľadom. Pomocou funkcie Cinematography Pro „Powered by CineAlta“ môžu tvorcovia nakrúcať videá s podobnými parametrami a nastavením farieb, aké používajú profesionáli. Všetky objektívy hlavného fotoaparátu umožňujú nahrávať vo vysokom rozlíšení 4K so 120 snímkami za sekundu a až 5x spomalené zábery. Navyše vďaka novému multi-snímkovému snímaniu, ktoré je teraz k dispozícii aj pre filmový záznam, umožňuje nahrávať videá so širším dynamickým rozsahom bez straty rozlíšenia.

Dokonalý zážitok z mobilného hrania

Medzi pokročilé funkcie na hranie hier patrí 120Hz displej, 240Hz redukcia rozmazania pohybu a rýchlosť snímania dotykov. Okrem toho funkcie vylepšenia hry zahŕňajú funkciu L-y (low gamma) raiser, ekvalizér zvuku a optimalizáciu hlasového chatu, ktoré poskytujú pohlcujúci herný zážitok. Xperia 1 IV 5G je optimalizovaná pomocou procesora Qualcomm® Snapdragon Elite Gaming pre vynikajúci herný výkon. Je tiež vybavená funkciou „Heat Suppression power control (H. S. power control)“, ktorá potláča znižovanie výkonu a výdrž batérie v dôsledku vysokej teploty herného terminálu aj počas hrania hier a pri zapojení nabíjačky.

Xperia 1 IV 5G zjednodušuje zdieľanie hier vďaka funkcii „RT record“, ktorá umožňuje užívateľovi nahrávať približne 30 sekúnd pred stlačením tlačidla. Pri použití nástroja Game Enhancer pri novej Xperii 1 IV môžu hráči naživo prenášať svoju hru. Hráč môže kontrolovať komentáre divákov aj počas živého vysielania, takže s nimi môže komunikovať v reálnom čase.

Nová Xperia 1 IV 5G umožňuje lepšie živé vysielanie prostredníctvom počítača. Zmieša všetky zvuky vrátane hlasu hráča, hernej hudby a hlasového chatu s ostatnými hráčmi a odošle ich jediným káblovým pripojením do počítača. Xperia 1 IV 5G bola vybraná ako oficiálne zariadenie pre celosvetový e-športový turnaj PUBG MOBILE 2022.

Gaming Gear pre Xperiu 1 IV 5G

Herné zariadenie Gaming Gear, ktoré je určené výhradne pre model Xperia 1 IV 5G, podporuje dlhodobé hranie vďaka funkcii chladenia a živému prenosu hier vo vysokej kvalite. Aktuálne sa pracuje na rozvoji využitia tohto zariadenia v kombinácii s modelom Xperia 1 IV 5G.

Toto herné zariadenie je vyvíjané pod dohľadom japonského profesionálneho e-športového tímu SCARZ a jeho uvedenie na trh vo vybraných regiónoch je naplánované na jeseň roku 2022.

Autentické počúvanie hudby

Telefón Xperia 1 IV 5G bol navrhnutý tak, aby poskytoval skutočne autentické počúvanie. Využíva zvuk vyladený v spolupráci so spoločnosťou Sony Music Entertainment. Xperia 1 IV 5G je vybavená novými full-stage stereo reproduktormi, ktoré zdokonaľujú zvuk basov a bicích. Reproduktor tiež dokáže prehrávať zvuk „360 Reality Audio (360RA)“. Jeho jedinečné hardwarové dekódovanie optimalizuje kvalitu zvuku pri počúvaní hudby

na TIDAL and nugs.net[xii]. Je vybavený funkciou „360 Reality Audio Upmix“, ktorá prevádza stereofónne zdroje zvuku na viackanálové zdroje zvuku ako je 360RA[xiii]. Podporuje aj technológiu DSEE Ultimate, ktorá dokáže vylepšiť kvalitu zvuku streamovacích služieb na kvalitu blížiacu sa zvuku vo vysokom rozlíšení. Xperia 1 IV 5G podporuje Bluetooth® LE Audio, a to prostredníctvom pripravovanej aktualizácie softvéru, ktorá pri počúvaní obsahu znižuje oneskorenie zvuku na menšie hodnoty ako pri bežnom pripojení prostredníctvom Bluetooth®.

smartfón Xperia 1 IV

Zoznámte sa s profesionálnym nahrávaním od Music Pro

Nová funkcia nahrávania hudby „Music Pro“ umožňuje nahrávanie na profesionálnej úrovni iba pomocou telefónu Xperia 1 IV 5G vďaka jedinečnému cloudovému spracovaniu. Music Pro zdokonaľuje vokály nahrané pomocou Xperia 1 IV 5G, ako by boli nahrané v profesionálnom štúdiu a umožňuje tak užívateľovi nahrávať plnohodnotné skladby doma alebo na cestách. Cloudové spracovanie odstraňuje z nahraného zvuku nežiadúci šum pomocou technológie separácie zdrojov zvuku. Potom reprodukuje frekvenčnú odozvu vysoko výkonných kondenzátorových mikrofónov Sony a zároveň vytvára dozvuk (reverb) podobný tomu v profesionálnom štúdiu[xiv]. Pri súčasnom speve a hre na akustickej gitare dokáže aplikácia Music Pro oddeliť zvuky spevu a gitary a zmiešať ich s ľubovoľným vyvážením. Nahrávanie a úprava zvuku je zadarmo, zatiaľ čo cloudové spracovanie pre vysoko kvalitný zvuk je spoplatnené mesačným poplatkom.

Mimoriadne strhujúca zábava

Xperia 1 IV 5G sa môže pochváliť úžasným 4K HDR OLED displejom so 120Hz obnovovacou frekvenciou[xv]. 6,5″ širokouhlý displej s pomerom strán 21:9 nemá žiadne výrezy, ktoré by pri sledovaní pôsobili rušivo[xvi] a ponúka tak jedinečný divácky zážitok. Displej telefónu Xperia 1 IV 5G je o 50 % jasnejší[xvii] a je vybavený jednotkou Real-time HDR [xviii] pre lepšiu viditeľnosť svetlých aj tmavých oblastí, a to aj v presvetlených prostrediach.

Obrazový procesor X1™ pre mobilné zariadenia prináša technológiu BRAVIA HDR remaster pre každý obsah, ktorý divák sleduje. Dokonca aj streamovaný obsah bude mať väčší kontrast, farby a čistotu. V kinách prináša sledovanie filmov s Dolby Atmos® pohlcujúci zážitok s viacrozmerným zvukom, ktorý sa šíri nad vami a obklopuje vás. Teraz si divák môže vychutnať zvuk Dolby Atmos® vyladený v spolupráci so spoločnosťou Sony Pictures Entertainment.

Nová služba pre Xperiu „BRAVIA CORE for Xperia“

Xperia 1 IV 5G exkluzívne ponúka službu BRAVIA CORE for Xperia[xix] xii, aby ste si mohli vychutnať filmy vo vysokej kvalite 4K na širokouhlom displeji Xperia 1 IV 5G s pomerom strán 21:9.  Vyberte si zo stoviek najnovších filmov spoločnosti Sony Pictures Entertainment a klasických filmových trhákov, pozrite sa do zákulisia vďaka službe Studio Access a vychutnajte si tituly IMAX® Enhanced a pohlcujúci zvuk od DTS[xx], to všetko je súčasťou BRAVIA CORE pre Xperiu.

Výkon a dizajn

Xperia 1 IV 5G je vybavená mobilnou platformou Snapdragon® 8 Gen 1, ktorá funguje na 5G[xxi] a Wi-Fi 6E[xxii], s 12 GB RAM a 256 GB ROM, batériou s kapacitou 5 000 mAh a výdržou až 3 roky[xxiii]. Rýchlym nabíjaním sa dostane na 50 % batérie za 30 minút[xxiv] a disponuje funkciou bezdrôtového nabíjania.

Xperia 1 IV 5G je odolná voči vode a prachu so stupňom krytia IP65/68[xxv] a na prednej aj zadnej strane je použité sklo Corning® Gorilla® Glass Victus®.

Typický super plochý a super matný dizajn telefónu Xperia 1 IV 5G sa dodáva v troch farebných variantoch: čierna, ľadovo biela a fialová. Kombinuje minimalistický štýl s prvotriednou kvalitou materiálov a spracovania. Model je vybavený špeciálnym ergonomickým tlačidlom spúšte s reliéfnym povrchom na jednoduchšie používanie.

Cena a dostupnosť: Xperia 1 IV 5G a príslušenstvo

Štýlový kryt so stojanom má rovnako inovatívny a moderný dizajn ako samotný smartfón – má vstavaný stojanček, je vyrobený z antibakteriálneho materiálu[xxvii] a je navrhnutý tak, aby dokonale padol do ruky. Kryt so stojanom sa dodáva v troch farbách – čiernej, šedej a fialovej a bude u oficiálnych predajcov k dispozícii od polovice júna.

Xperia 1 IV 5G bude na trhu od polovice júna 2022 za odporúčanú cenu 1.399 €.

Novú Xperiu 1 IV 5G si môžete predobjednať od 23. 5. 2022 v čiernom, fialovom a bielom variante.

U vybraných partnerov získate v rámci predobjednávky spolu s telefónom slúchadlá WH1000XM4 v čiernej farbe.

[i] Všetky objektívy hlavného fotoaparátu.
[ii] Pri používaní tejto funkcie dodržujte podmienky používania a požiadavky týkajúce sa živého vysielania stanovené službou na živé vysielanie, ktorú používate. V závislosti od používanej služby na živé vysielanie, ktorú používate, môžu byť podmienky a špecifikácie na živé vysielanie neočakávane doplnené alebo zmenené. Na živé vysielanie sa môžu vzťahovať obmedzenia.
[iii] Simulovaný výsledok spoločnosti Sony Corporation na základe skutočného profilu používania pri použití rovnakého typu batérie a nabíjania cez USB. Životnosť batérie závisí od spôsobu používania.
[iv] Výraz „balenie“ označuje jednotlivé obaly na výrobky, ako aj na súčasti, ako sú zásobníky, vložky, obaly a puzdrá.
[v] Odporúčame používať originálnu nabíjačku a kábel Xperia. Predáva sa samostatne. Dostupnosť sa môže líšiť.
[vi] Variant Xperia 1 IV 5G HK. Percentá sa môžu líšiť podľa variantu.
[vii] Môžu platiť niektoré obmedzenia výkonu.
[viii] Táto funkcia je k dispozícii pre objektívy 24 mm a 85-125 mm.
[ix] Na nakrúcanie videa sa môžu vzťahovať obmedzenia. Dostupné rozlíšenie 4K 30 snímok za sekundu.
[x] Kompatibilita fotoaparátov sa môže líšiť.
[xi] Odporúčame fotoaparát Sony s výmennými objektívmi alebo kompaktný digitálny fotoaparát s podporou UVC.
[xii] Môžu sa na ne vzťahovať podmienky, účet a poplatky tretích strán. Dostupnosť služby sa môže na jednotlivých trhoch líšiť. Predplatné služby Tidal je na 3 mesiace.
[xiii] Niektoré funkcie nemusia byť dostupné pre všetky služby a obsah. Účinok sa môže líšiť v závislosti od obsahu.
[xv] Obnovovacia frekvencia displeja sa môže líšiť v závislosti od nastavenia, obsahu a používaných aplikáciách.
[xvi] Pomery zobrazenia sa môžu líšiť v závislosti na formáte obsahu.
[xviii] Platí iba pre zobrazenie obsahu HDR10.
[xix] Podrobnosti o produkte „BRAVIA CORE for Xperia“ nájdete tu (https://www.sony.net/bravia-core-for-xperia). Dostupnosť služby sa môže na jednotlivých trhoch líšiť.
[xx] Technológia DTS prináša najvyššiu kvalitu zvuku pre vašu obľúbenú zábavu a zariadenie.
[xxii] Záleží na dostupnosti na trhu, kompatibilnom zariadení a sieti.
[xxiii] Simulovaný výsledok spoločnosti Sony Corporation na základe skutočného profilu používania pri použití rovnakého typu batérie a nabíjania cez USB. Životnosť batérie závisí od vášho používania.
[xxiv]  Odporúčame používať originálne nabíjačky a káble ako XQZ-UC1 (set nabíjačiek a káblov). Dostupnosť sa môže líšiť.
[xxv] Toto zariadenie je odolné proti prachu a vode. Všetky porty a pripojené kryty by mali byť pevne uzavreté. Zariadenie nevkladajte úplne pod vodu ani ho nevystavujte morskej vode, slanej vode, chlórovanej vode alebo tekutinám, napríklad nápojom. Zneužitie a nesprávne používanie zariadenia môže viesť k neplatnosti záruky. Zariadenie bolo testované podľa normy IP65/68. Zariadenia Sony, ktoré sú testované na odolnosť voči vode, sú opatrne umiestnené do nádoby naplnenej vodou z vodovodu a spustené do hĺbky 1,5 metra. Po 30 minútach v nádobe sa zariadenie opatrne vyberie a otestujú sa jeho funkcie a vlastnosti. Upozorňujeme, že tento model je vybavený USB portom pre pripojenie a nabíjanie bez krytky. USB port musí byť pred nabíjaním úplne suchý.
[xxvi] Variant HK. Percento sa môže líšiť podľa variantu.
[xxvii] Tento materiál je antibakteriálny, ale nie je antivírusový. Nie je zaručený účinok na vírusy, ako je COVID-19. Antibakteriálny účinok podľa testu JIS Z 2801.

ZDIEĽAŤ