FOR CARAVAN

Česi kupujú obytné automobily a plánujú letné dovolenky v kempoch po Európe. To potvrdil i veľký záujem o veľtrh FOR CARAVAN, ktorý od 8. do 10. marca navštívilo viac než 34 000 ľudí, čo je  o 15 % viac než vlani. To, že Česi menia luxusné letecké dovolenky za dobrodružstvo na štyroch kolesách, potvrdzujú i čísla z ministerstva dopravy. V roku 2018 vzrástol v Českej republike predaj obytných automobilov o 17,6 %.

Od 8. do 10. marca patril areál PVA EXPO PRAHA výstavám FOR CARAVAN a FOR BOAT. Na ploche 29 010 m2 sa prezentovalo celkom 202 firiem. Bolo možné si pozrieť atraktívne expozície plné nablýskaných obytných automobilov, karavanov a lodí. Nechýbal ani obľúbený bazár karavanov a lodí alebo unikátna výstava historických obytných automobilov. Veľkého záujmu sa dočkal sprievodný program pri bazéne, kde si návštevníci mohli vyskúšať vodné športy alebo si odpočinúť na pláži.

Česi dávajú prednosť obytným automobilom pred karavanmi

Tri haly letňanského výstaviska patrili obytným automobilom a karavanom. Vystavené boli ako cenovo dostupné prívesy, tak i obytné automobily za milióny korún. Práve o obytné automobily je v posledných rokoch čím ďalej väčší záujem. „V roku 2018 registrovalo ministerstvo dopravy 31 684 karavanov a 15 678 obytných automobilov. Medziročne tak vzrástol  počet obytných automobilov o 17,6 %, počet registrovaných karavanov naopak klesol o necelé 3 %,“ hovorí Tomáš Lukašík z ministerstva dopravy. Českej ekonomike sa v posledných rokoch darí, a tak dávajú zákazníci prednosť drahším obytným automobilom. „V posledných troch rokoch záujem o obytné automobily prémiovej triedy výrazne vzrástol. Zákazníci sú ďaleko skúsenejší, ale taktiež náročnejší na techniku a kvalitu automobilov,“ hovorí Filip Guryča z firmy Blue Rent.

FOR BOAT: lode v troch halách letňanského výstaviska

Pozornosti neunikli v posledných rokoch ani lode. Paradoxne sme ako národ, ktorý nemá priamy prístup k moru, jedni z najvášnivejších surferov,  jachtárov a moreplavcov. Výstava FOR BOAT ponúkla návštevníkom v troch halách ucelenú prehliadku lodí a vodných športov: bolo možné si pozrieť motorové člny, vodné skútre, plachetnice i luxusné jachty.

Svoje plány prezentoval v Letňanoch i Český zväz jachtingu. O tom, že Česi patria  medzi svetovú špičku, svedčí i fakt, že sa v lete na lipenskej priehrade uskutočnia dva významné závody svetového jachtárskeho kalendára. Na Nových Mlýnech sa potom budú konať majstrovstvá Európy vo windsurfingu. Výstavu si nenechali ujsť ani české nádeje na čele s Jachtárom roka 2018 Ondřejom Teplým.

Cez víkend doplnil výstavy cestovateľský festival OKOLO SVETA.

Štatistika veľtrhov FOR CARAVAN, FOR BOAT:

Počet vystavovateľov: 202
Počet zahraničných vystavovateľov: 9
Hrubá výstavná plocha: 29 010 m2
Počet návštevníkov: 34 324

Tlačová správa