ColorOS 13
Celkom nový ColorOS 13, založený na systéme Android 13, ponúka prehľadný a prívetivý akvamorfný design, inteligentné prepojenie a celkové zlepšenie výkonu pre inteligentný a pohodlnejší život

Bratislava, 31. augusta 2022 – Spoločnosť OPPO uvoľnila globálnu verziu ColorOS 13, svoje najnovšie používateľské nadstavby operačného systému založeného na Androide. Ako jeden z prvých operačných systémov založených na novo vydanom Androide 13 obsahuje ColorOS 13 rad kľúčových funkcií systému Android 13 a zároveň predstavuje nový akvamorfný design. Systém ColorOS 13, podporovaný technologickými inováciami spoločnosti OPPO, obsahuje rad nových funkcií pre inteligentné prepojenie viacerých zariadení, ktoré vďaka inteligentnému prostrediu ešte viac zvyšujú produktivitu.

Prehľadné a pohodlné používateľské rozhranie vďaka novému akvamorfnému designu

Inšpirovaná spôsobom, akým sa správa voda v prírode, predstavila spoločnosť OPPO v systéme ColorOS 13 celkom nový akvamorfný design, ktorý vytvára plynulé, živé a zrozumiteľné používateľské rozhranie. ColorOS 13 obsahuje taktiež novú paletu motívov, inšpirovanú zmenou farby svetla medzi východom a západom slnka na hladine mora, zatiaľ čo nový systémový font zlepšuje čitateľnosť textu operačného systému v akomkoľvek jazyku. Vďaka ďalším vylepšeniam, ako je napríklad rozloženie v štýle kariet, je systém ColorOS 13 navrhnutý tak, aby poskytoval prehľadné a pohodlné vizuálne prostredie.

ColorOS 13 prináša taktiež intuitívnejšie používateľské prostredie vďaka integrácii rôznych akvamorfných efektov do systémových animácií, používateľského rozhrania a Quantum Animation Engine s novou behaviorálnou predikciou zámerov používateľov pri ovládaní telefónu. To dopĺňa designový jazyk OPPO zameraný na človeka, ktorý zavádza prázdne stavové ilustrácie, adaptívne rozvrhnutie pre rôzne veľkosti obrazoviek a vysoko rozpoznateľné ikony pre zvýšenie čitateľnosti a celkovej jednoduchosti používania.

Nová séria obrázkov na Always-On displej, nazývaná „Homeland“ zobrazuje pôsobivé výjavy divokých zvierat v prírode. Animácie na Always-On displeji odhaľujú zmeny v domovoch, kde zvieratá žijú, na základe každodenných teplotných zmien a vyzývajú, aby sme venovali pozornosť zmenám klímy na Zemi, na ktorej spoločne žijeme.

Design

Zásadné vylepšenie výkonu vďaka vlastnej technológii

V systéme ColorOS 13 debutuje Dynamic Computing Engine, technické riešenie na úrovni systému, vyvinuté spoločnosťou OPPO, ktorého cieľom je zaistiť plynulejší a stabilnejší systém a všestranne zlepšiť základný používateľský zážitok.

Engine prináša do systému ColorOS 13 dve zásadné vylepšenia. Technológia OPPO Dynamic Computing Engine zlepšuje plánovanie hardwarových zdrojov, aby sa predĺžila výdrž batérie vďaka dosiahnutiu lepšej rovnováhy medzi vysokým výkonom a nízkou spotrebou energie. Pomáha taktiež udržať viacero aplikácií na pozadí, čo umožňuje prepínať medzi aplikáciami tak, aby neprichádzalo ku stratám stavu v aplikáciách alebo k oneskoreniam pri prepínaní.

Vylepšený zážitok z práce aj života vďaka celkom novým inteligentným funkciám

ColorOS 13 ponúka veľké množstvo inteligentných funkcií, ktoré pokrývajú všetky aspekty osobného života aj práce. Okrem skvelého spôsobu, ako vyjadriť svoju osobnosť, môže teraz Always-On displej[i] v systéme ColorOS 13 zobrazovať informácie súvisiace s aplikáciami na prehrávanie hudby, čo používateľom umožňuje rýchlejší prístup k informáciám a pohodlnejšie ovládanie prehrávania hudby, aj ďalších funkcií.

Spoločnosť OPPO spolupracuje s prednými svetovými poskytovateľmi softwaru a služieb, vrátane spoločností Bitmoji a Spotify, aby prostredníctvom inteligentného Always-On displeja poskytla širokú škálu pohodlných a personalizovaných zážitkov.

Vďaka špičkovej technológii LTPO2.0 spoločnosti OPPO je obnovovacia frekvencia Always-On displeja znížená len na 1 Hz, čo v niektorých scenároch šetrí až 30 % spotreby energie. Ďalšie funkcie na správu inteligentnej domovskej obrazovky, ako sú Large Folders, Shelf[ii] a Home Screen Widget, taktiež pomáhajú používateľom jednoducho a rýchlo pristupovať k potrebným informáciám spôsobom, ktorý im najlepšie vyhovuje.

Špeciálny asistent pre online schôdzky

Vzhľadom k tomu, že sú po pandémii Covid-19 online schôdzky stále bežnejšie, vyvinula spoločnosť OPPO prvého asistenta pre schôdzky pre inteligentné telefóny. Asistent pre schôdzky dokáže automaticky uprednostňovať bezdrôtové dátové balíčky a zaistiť tak stabilnejšie pripojenie behom online schôdzok. Zjednodušuje taktiež zobrazované oznámenia, aby sa minimalizovalo rozptyľovanie a zároveň používateľom umožňuje pridať zástupcu OPPO Notes[iii], ktorý pomáha zadovážiť zápisy zo schôdzok pomocou poznámok v malom vyskakovacom okne.

Multi-Screen Connect pre bezproblémové prepojenie viacerých zariadení

Jednou z najväčších aktualizácií, ktoré prichádzajú v systéme ColorOS 13, je vylepšené používateľské prostredie pre viaceré zariadenia. Funkcia Multi-screen Connect teraz podporuje bezproblémové prepojenie medzi smartfónom a OPPO Pad Air a medzi smartfónom a počítačom[iv]. To vďaka funkcii File Transfer, ktorá podporuje viac formátov súborov bez hardwarových obmedzení, zvyšuje produktivitu a pohodlie. Používatelia, ktorí pripoja svoj inteligentný telefón k počítaču prostredníctvom funkcie Multi-screen Connect, môžu taktiež využívať výhod možnosti zobraziť na obrazovke počítača viacero mobilných aplikácií súčasne.

1 Hz Always On Display

Ochrana súkromia a zabezpečenie ako priorita

Ochrana súkromia a zabezpečenie boli od úplného počiatku pre systém ColorOS prioritou. ColorOS 13 preto integruje základné funkcie ochrany súkromia systému Android 13. Systém napríklad po krátkom čase automaticky odstráni históriu schránky, čím zabráni únikom citlivých informácií spôsobených malwarom. Okrem toho môžu používatelia vďaka funkcii Nearby Wi-Fi[v], využívať Wi-Fi bez toho, aby museli odhaľovať konkrétne informácie o polohe.

Nemenej dôležitou úlohou pri zvyšovaní ochrany súkromia a bezpečnosti hrajú technológie vyvinuté spoločnosťou OPPO. Funkcia Auto Pixelate[vi], založená na modelu algoritmu v zariadení, dokáže automaticky rozpoznať a jedným klepnutím rozmazať profilové fotografie a mená na snímkach obrazovky chatu. Nový súkromný trezor je šifrovaný pomocou široko používaného štandardu AES (Advanced Encryption Standard), ktorý zaisťuje vysokú úroveň zabezpečenia. ColorOS 13 poskytuje ochranu súkromia a zabezpečenia, ktorému môžu používatelia dôverovať podľa autoritatívnych štandardov pre zabezpečenie a overovanie súkromia, ako sú ePrivacy, TRUSTe, ISO27701 a ISO27001.

Preskúmavanie nového prostredia Androidu v strategickej spolupráci so spoločnosťou Google

Spoločnosť OPPO behom vývoja systému ColorOS 13 úzko spolupracovala so spoločnosťou Google, aby preskúmala spôsoby, ako priniesť do prostredia operačného systému Android novú hodnotu. Vlajkový skladací smartfón OPPO Find N a vlajkový smartfón OPPO Find X5 Pro boli dva z prvých smartfónov na svete, ktoré obdržali aktualizáciu na Android 13 Beta. Spoločnosť OPPO taktiež uviedla vývojárske verzie systému ColorOS založené na Androide 13 Beta a bude so spoločnosťou Google aj naďalej spolupracovať na budovaní bohatého ekosystému Androidu.

Plán uvedenia systému ColorOS 13 a možnosti aktualizácie

V rámci celosvetového uvedenia systému ColorOS 13 plánuje OPPO behom roka aktualizovať takmer 35 modelov inteligentných telefónov, ktoré pokryjú viac než 60 krajín a regiónov a až 160 miliónov používateľov. Jedná sa o vôbec najrozsiahlejší plán aktualizácií v histórii systému ColorOS. Táto aktualizácia začne oficiálnym vydaním systému ColorOS 13 pre modely Find X5 Pro a Find X5. Počínajúc rokom 2023 bude OPPO pokračovať v uvoľňovaní systému ColorOS 13 pre viac než 20 ďalších zariadení.

[i]  U modelov nepodporujúcich AOD sa ovládací panel zobrazí pri zdvihnutí telefónu alebo dvojitým kliknutím na obrazovku. Inteligentnú funkciu Always-On displeja podporujú kvôli hardwarovým obmedzeniam len niektoré modely. Zistite si prosím aktuálnu situáciu. Ďalšie funkcie budú zverejnené, akonáhle budú k dispozícii.
[ii] Pre ďalšie informácie o dostupnosti a funkciách si, prosím, vyhľadajte aktuálny popis jednotlivých modelov telefónov.
[iii] OPPO Notes sú k dispozícii na niektorých modeloch so systémom ColorOS 13.0 a na ostatných s budúcimi OTA aktualizáciami. Ďalšie informácie nájdete v aktuálnom predstavení modelov telefónov.
[iv] Ak chcete používať funkciu Multi-Screen Connect, musí váš počítač spĺňať tieto minimálne požiadavky: Windows 10 build 18362 alebo novšie; procesor Intel i3 2,4 GHz a vyššie; Wi-Fi Direct; Bluetooth 4.1 alebo vyššie. Odporúča sa 8 GB RAM a dvojpásmová Wi-Fi v pásmach 2,4 GHz a 5 GHz. Podrobné informácie nájdete na adrese https://connect.oppo.com/en-US/adaptedModels.
[v] Túto funkciu musí podporovať samotná aplikácia.
[vi] Funkcia Auto Pixelate podporuje aplikácie Messenger a WhatsApp. Algoritmus v zariadení detekuje a pixeluje profilové fotografie a mená bez toho, aby pristupoval k obsahu správ v chate.

ZDIEĽAŤ