Projektor EPSON EF 100W

Spoločnosť EPSON uviedla na trh novinku laserový projektor EPSON EF – 100 W. Je prenosný, moderný, flexibilný. V našej redakcii sme sa rozhodli, že ho otestujeme prostredníctvom človeka najpovolanejšieho, pedagóga, ktorý dennodenne pracuje s projektorom a najlepšie vie posúdiť kvalitu projektora v praxi. Aké boli jeho pocity a čo ocenil v práci s EPSON EF – 100 W?

meotarVo svojej praxi som začínal s projektorom značky MEOTAR. Kto pozná tento názov vie, že ešte aj dnes je v ponuke učebných pomôcok. A hoci je vylepšený, je to stále MEOTAR. V dnešnej dobe sú v ponuke k nemu pomôcky ako fólia, centrofix či halogénová 600 W lampa. Veľa tepla, svetla, rozlíšenie úmerné vzdialenosti od plochy, kde sa premieta alebo stena, prípadne upravené plátno. Technický vývoj sa nedá zastaviť – dataprojektor, ktorého rozlíšenie sa postupne zvyšovalo, problém so zdrojovou lampou, životnosť, zbiehanie línií – všetko sa postupne upravilo.

Teraz nastúpila technika, ktorá je v rade vývoja to najnovšie a vopred môžem povedať, že predchádzajúce chyby v premietacích zariadeniach sú „ preč“.

Mal som možnosť odskúšať si prenosný laserový projektor EPSON EF – 100 W.

V balení sa nachádza projektor, napájací kábel, diaľkové ovládanie vrátane batérií a príručka.

Po vybalení projektora zo škatule a krátkom nahliadnutí do návodu nasledovalo zapnutie a okamžité nabehnutie základného obrazu, kde sa dá intuitívne prejsť k nastaveniu zariadenia. Rýchle pripojenie cez HDMI k PC alebo notebooku a môžeme začať s nastavením základných funkcií. Použil som k tomu diaľkový ovládač. Najskôr cez menu nastavenie jazyka a už to ide samé.

Projektor EPSON EF 100W

Sprvoti som použil krátku vzdialenosť od premietacej plochy, ktorou bola klasická biela stena. Už prvý pohľad na premietaný obraz priniesol zraku vysoko kvalitný vnem. Pri porovnaní s hore uvádzanými zariadeniami je to niečo nezvyklé, pretože väčšina užívateľov takéto zariadenie nemá. Poslucháči, ktorým som cez EPSON EF – 100 W prezentoval učivo, boli veľmi prekvapení kvalitou obrazu, najmä rozlíšením detailov, farbou obrazu, nevytvárania „ duchov“ pri video ukážkach.

Na overenie kvality zobrazenia som projektor vzdialil približne na 3 metre od plochy, doladil zbiehanie línií, na kvalite obrazu nedošlo k zníženiu kvality. Poslucháči boli uveličení veľkosťou obrazu a príslušnou kvalitou.

Projektor EPSON EF 100WProjektor sa počas prezentácie 5 x 45 min neprejavil ničím, čo by ma znepokojilo, prípadne narušilo výklad.
Pri prezentácii ma prekvapilo, že nebolo potrebné zatemňovať učebňu, na prezentáciu stačila stena v učebni. To je dané laserovým zdrojom svetla, technológii 3LCD.

Ocenil som vstavané reproduktory, možnosť pripojenia slúchadiel a funkciu Bluetooth. Zdroj premietania môže byť rôzny, pre tento projektor nie je problém spojiť sa s mobilným telefónom, notebookom, streamovacími zariadeniami či hernými konzolami.

Projektor EPSON EF 100WPrácu s projektorom EPSON EF – 100 W som si vychutnával, nakoľko pracujem len s MEOTAROM, takže je to 100 : 1, ak mám porovnať tieto dve zariadenia.

Odporúčania vo všetkých smeroch

EPSON EF – 100 W odporúčam pre všetky oblasti, kde je reálna potreba kvalitne prezentovať, zobrazovať, uvádzať akékoľvek obrazy či videá. Je to zariadenie vhodné aj do domácnosti, ako náhrada za klasické TV. Je ho možné postaviť na bok a premietať nielen na stenu, ale aj na strop či podlahu na takmer akýkoľvek povrch. A samozrejme zobrať kdekoľvek so sebou.

Tým, že je výrobok projektor EPSON EF 100W ľahko ovládateľný, ľahký, s nízkou spotrebou, vynikajúcim kontrastným pomerom, dlhou životnosťou lampy – môžem ho len odporučiť. Zbytočne hovoriť, písať, stačí jedenkrát zapnúť a sme ladení do iného sveta.

Technické parametre – projektor EPSON EF 100W
Projekčná sústava Technológia 3LCD, Uzávierka s tekutými kryštálmi RGB
Displej LCD 0,59 palec s C2 Fine
Obraz
Vysoké rozlíšenie HD ready
Pomer strán obrazu 16:10
Kontrast 2.500.000 : 1
Zdroj svetla Laser
Lichobežníková korekcia Automaticky vertikálne: ± 45 °, Manuálne horizontálne ± 40 °
Spracovanie videa 10 Bits
Vertikálny obnovovací kmitočet displeja 2D 100 Hz – 120 Hz
Farebná reprodukcia až 1,07 miliardy farieb
Optika
Pomery strán projekcie 1,04 – 1,40:1
Priblíženie Digital, Factor: 1,35
Objektív
Veľkosť projekcie 30 palce – 150 palce
Projekčná vzdialenosť širokouhlá/teleskopická 1,34 m – 1,81 m ( 60 palec obrazovka)
Clonové číslo projekčného objektívu 1,58
Ohnisková vzdialenosť 13,53 mm
Zaostrenie manuálne
Odchýlka 10 : 1
Pripojiteľnosť
Prípojky USB 2.0 typu A, USB 2.0 typu B, Vstup HDMI, Zvukový výstup – stereofónny minikonektor, Bluetooth
Pripojenie telefónu Smart Phone Nie
Pokročilé funkcie
Bezpečnosť Zámok Kensington
3D  Nie
Farebné režimy 2D Dynamický, Prirodzený, Kino, Jasné kino
Vlastnosti Vstavaný reproduktor, Horizontálna a vertikálna korekcia lichobežníka, Okamžité pripojenie/odpojenie, Dlhá životnosť zdroja svetla, Quick Corner
Farebné režimy Kino, Dynamické, Prirodzené, Jasné kino
Všeobecne
Spotreba energie 172 Watt, 115 Watt (úsporný režim), 0,4 Watt (v režime spánku)
Rozptyl tepla 584,8 BTU/hour (max)
Napájacie napätie AC 100 V – 240 V, 50 Hz – 60 Hz
Rozmery produktu 210‎ x 230 x 92 mm (Šírka x Hĺbka x Výška)
Hmotnosť produktu 2,7 kg
Hladina hluku Normálny: 29 dB (A) – Hospodárny režim: 26 dB (A)
Teplota Prevádzka 5°C – 35°C, Skladovanie -10°C – 60°C
Vlhkosť vzduchu Prevádzka 20% – 80%, Skladovanie 10% – 90%
Voliteľné doplnky Vzduchový filter
Reproduktory 5 Watt
Obsah balenia Hlavné zariadenie, Elektrický kábel, Stručná príručka, Diaľkové ovládanie vrát. batérií, User guide
Typ miestnosti/použitia Hranie hier, Domáce kino, Domáca kancelária, Domáce foto, Prenosné/tesné priestory, Šport, Streamovanie, Sledovanie televízie a prehrávanie videa
Umiestnenie Stôl, Podlaha
Farba Biela
Techvia.sk
ZDIEĽAŤ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here