hladiny kyslíka v krvi SpO2

HONOR Band 6 ako jeden z mála na trhu vie veľmi presne kyslík v krvi monitorovať.

Monitoring hladiny kyslíka v krvi je funkcia, ktorá sa v poslednom roku zdá byť viac užitočnou, než sme si mysleli. Dokáže odhaliť problémy s dýchaním a tým napríklad aj začínajúce príznaky covidu. Pre meranie si môžete zaobstarať oxymeter alebo si vybrať z fitness hodiniek a náramkov. Jeden z posledných, ktoré merajú veľmi podobné údaje, ako by vám vyhodnotili zdravotníci, je aj HONOR Band 6 s ktorým je najmä v presnosti merania vidieť skokový posun nielen v porovnaní s konkurenciou, ale aj s predchádzajúcou generáciou fitness náramkov.

Čo vlastne indikuje hladina kyslíka v krvi?

Monitorovaním saturácie kyslíka v krvi (SpO2) môžeme zistiť, či naše telo má dostatočný prísun kyslíka, ktorý zrovna potrebujeme. Červené krvinky, ktoré prešli pľúcami, by mali byť kyslíkom plne nasýtené. Preto sa saturácia krvi udáva v % a indikuje množstvo kyslíka, ktoré červené krvinky v našom krvnom obehu prenášajú v porovnaní s jeho plnou kapacitou.

hladiny kyslíka v krvi SpO2

Nízka hladina kyslíka v krvi nám môže spôsobiť skutočné zdravotné ťažkosti

Miera okysličenie krvi nám môže pomôcť ukázať, ako dobre dokáže naše telo zvládať  veľmi náročný tréning alebo trekovú túru vo vysokých nadmorských výškach. O nedostatku kyslíka v krvi, tzv. Hypoxii by mohli horolezci alebo personál lietadiel rozprávať. Aby všetko fungovalo, ako má, celé naše telo jednoducho potrebuje dostatočný prísun kyslíka.

Nízka hladina kyslíka v krvi potom môže mať vplyv na správne fungovanie nášho srdca, pľúc, pečene, obličiek alebo aj našej centrálnej mozgovej sústavy.

hladiny kyslíka v krvi SpO2

Nízka hladina kyslíka v krvi býva príčinou, prečo nemôžeme chytiť dych. Potrápi nás ale aj nespavosť, únava alebo výpadky pamäte. Monitorovaním SpO2 si pomôžeme ku kvalitnej regenerácii po intenzívnom tréningu, zvýšenie výkonu pri tréningu, ale aj k bezpečnejšej aklimatizáciu vo vyšších nadmorských výškach. Budeme včas vedieť, kedy si radšej vydýchnuť a zvoľniť tempo.

hladiny kyslíka v krvi SpO2

Strážte si hladinu kyslíka na dennej báze

Vďaka monitoringu kyslíka v pravidelnom čase môžeme včas odhaliť, že nás niečo trápi alebo napríklad že v ďalšom intenzívnom tréningu už nemáme pokračovať, alebo ešte máme pridať. Ak trpíte na ťažkosti s dýchaním, častou dýchavičnosťou alebo aj chronickým ochorením dýchacích ciest, určite sa vám oplatí si hladinu kyslíka v krvi postrážiť.

Monitoring týchto hodnôt sa môže hodiť tiež tým, ktorí sa často vystavujú vysokému stresu a môže pomôcť pri pravidelnom monitoringu a so znížením hladiny stresu. Dnešné fitness náramky, ako napríklad HONOR Band 6, majú tiež vstavaného inteligentného trénera. Jedna z funkcií navyše je dychové cvičenie, ktoré môže pri veľmi stresovej situácii pomôcť do optimalizovať upokojenie.

Horolezci alebo aj personál pracujúci vo vysokých nadmorských výškach, napr. Posádka lietadla, môže vďaka monitoringu kyslíka v krvi predísť nechcenému rýchlemu zníženiu hladiny kyslíka v krvi a náhlych ťažkostiach s dýchaním, tzv. Hypoxiou.

hladiny kyslíka v krvi SpO2

Ako zmeriate hodnoty na HONOR Band 6? 

  • Stlačte bočné tlačidlo a vyberte SpO2
  • Počas merania zostaňte v kľude a nehýbte sa
  • Približne za 30 sekúnd máte výsledok

Optimálna hodnota SpO2 je 90% – 100%. Ak je hodnota nižšia ako 90%, mali by ste s náročnou fyzickou aktivitou prestať, prípadne vyhľadať lekársku pomoc.

hladiny kyslíka v krvi SpO2

ZDIEĽAŤ