web prehliadač microsoft Edge
Analytická spoločnosť Net Application prepracovala svoju metodiku na vyradenie robotov/botov z čísiel svojich prieskumov a zistila, že viac ako polovica užívateľov aplikácie Edge v operačnom systéme Windows 10, bola umelo vytvorená.

Podľa Net Applications z Aliso Viejo, Kalifornia bol Edge určený ako primárny prehliadač menej ako jedným zo šiestich užívateľov Windows 10 viac ako rok a pol. Táto nová štatistika je výrazne nižšia ako štatistika zverejnená minulý mesiac. Počas 19-mesačného obdobia od mája 2016 do novembra 2017 (údaje zverejnené spoločnosťou Net Application) bol Edge používaný medzi 15,6% (apríl 2017) a 12,2% (september 2017) všetkých používateľov Windows 10. Počas tohto obdobia však nikdy nedosiahol hranicu 16,7%, teda jednu šestinu.

Pred modifikáciou metodiky Net Applications bol Edge jasnou voľbou medzi 28,5% (máj 2016) a 15,7% (október 2017)  všetkých používateľov Windows 10. Až v posledných troch mesiacoch sa ukázalo, že počet používateľov tohto prehliadača v operačnom systéme Windows 10 začal klesať.

Prečo sa tieto čísla tak dramaticky zmenili?  Odpoveďou sú Boti.

Boti môžu spôsobiť výrazné skreslenie dát,“ pripustila spoločnosť Net Applications začiatkom tohto mesiaca, keď zverejnili opravené štatistiky. „Videli sme situácie, kedy bola návštevnosť z niektorých krajín takmer úplne umelo vytvorená pomocou botov. V iných krajinách zas podvodníci, preferujúci určitú platformu alebo prehliadač, vytvárali programy s automatizovanými skriptami na napodobenie správania sa človeka na internete pre svoje vlastné obohatenie sa.“

Spoločnosť Net Applications sa snažila nájsť a odstrániť zo svojich údajov umelo vytvorenú návštevnosť. „Primárnym cieľom bolo vybudovanie detekčného systému na odstránenie tejto umelej návštevnosti,“ uviedla spoločnosť. „Pre vyriešenie tohto problému sme prepísali celú infraštruktúru zberu a triedenia.“ Výsledné údaje ukázali, že prehliadač Microsoft Edge bol hlavným cieľom podvodníkov, ktorí používajú botov. Porovnaním prepracovaných prieskumov s tými staršími bolo zrejmé, že až polovica návštevnosti tohto prehliadača bola umelo vytvorená botmi. Podiel tejto umelo-vytvorenej návštevnosti sa menil mesačne, avšak pod 30% klesol iba 4 mesiace z 19, za ktoré spoločnosť Net Applications robila prieskum.

Edge však nebol jediný prehliadač, ktorého čísla boli horšie, než sa predpokladalo. Starší prehliadač od Microsoftu, Internet Explorer (IE), bol taktiež zaplavený botmi. Rozdiel medzi údajmi, ktoré zahŕňali botov a tými skutočnými bez nich, bol niekedy viac ako dvojnásobný. Napríklad v máji 2016 bola používanosť IE s botmi až 33,7%, avšak bez botov to bolo iba 14,9%.
webovy prehliadac FirefoxÚdaje naznačujú, že užívatelia Windows 10 sa vyhýbajú prehliadaču Edge a bývalí používatelia IE sa zrieknu tohto prehliadača veľmi rýchlo, čo by malo byť alarmujúce pre spoločnosť Microsoft. Kombinácia IE a Edge v skutočnosti teraz čelí kedysi nepredstaviteľnému osudu: padá pod prehliadač Mozilla Firefox.

Toto sa už stalo v štatistikách spoločnosti StatCounter, ktorá za 12 z posledných 13 mesiacov ocenila prehliadač Firefox s väčším podielom využitia ako IE a Edge. Hoci štatistika Net Applications sa prikláňa zatiaľ k prehliadačom spoločnosti Microsoft, rozdiel medzi nimi a Firefoxom sa neustále zmenšuje. Ak sa Firefox posnaží, zabráni najnovším stratám a vráti sa na pozíciu, ktorú mal v marci, mohol by vytlačiť IE a Edge z ich druhého miesta.

Zdroj článku Computerword.

text redakcia techvia.sk

ZDIEĽAŤ