– T9 je prvý prenosný SSD disk značky Samsung s rozhraním USB 3.2 Gen 2×2, čo znamená lepší výkon s rýchlosťou čítania a zápisu dát až 2000 MB/s
– Disk je dvakrát rýchlejší ako predchádzajúce modely, video vo veľkosti 4 GB je možné preniesť iba za dve sekundy
– Kapacita až 4 TB znamená dostatok priestoru na profesionálne využitie

Spoločnosť Samsung Electronics, svetová jednotka v odbore vyspelých pamäťových technológií, dnes predstavila nový prírastok medzi SSD diskami radu T s názvom T9. Novinka v štýlovom prenosnom prevedení sa hodí na bezpečné ukladanie dát v teréne a na cestách, ponúka rýchle čítanie i zápis dát, veľa úložného priestoru a spoľahlivú odolnú konštrukciu.

„Fotografie vo vysokom rozlíšení a 4K videá sú stále obľúbenejšie. Profesionálni fotografi, filmári a ďalší tvorcovia preto potrebujú často prenášať obrovské množstvo dát,“ vysvetľuje Hangu Sohn, viceprezident tímu pre pamäťové médiá v Samsung Electronics. „SSD disk T9 je určený na profesionálne použitie a spomínanej potrebe vychádza v ústrety. Samsung chce aj naďalej ponúkať optimalizované pamäťové riešenia, ktoré tvorcom umožnia naplno využiť ich potenciál.“

Vynikajúci výkon a veľkorysá kapacita

S rozhraním USB 3.2 Gen 2×2 dosahuje Samsung T9 maximálnu rýchlosť sekvenčného čítania aj zápisu až 2000 MB/s, je teda zhruba dvakrát rýchlejší ako predchádzajúci model T7. Pri tejto rýchlosti je možné video v rozlíšení Full HD s veľkosťou 4 GB preniesť iba za dve sekundy.

Samsung T9 je k dispozícii v troch rôznych verziách s odlišnou kapacitou, aby si každý mohol vybrať ideálny variant. Na výber je kapacita 1 TB, 2 TB a 4 TB, čo znamená rýchle a časté dátové prenosy s výraznou rezervou na veľké súbory. Disk je navyše maličký a ľahký, pripomína kreditnú kartu a používatelia ho teda môžu nosiť prakticky všade.

Samsung Portable SSD T9

Luxusné, ale odolné prevedenie

Za pozornosť stoja nielen skvelé parametre a špecifikácie, ale aj jedinečný dizajn v znamení luxusu a odolnosti súčasne. Vďaka zakriveným diagonálam a vzorovanej zadnej strane pripomína gumová povrchová úprava skôr textil a celý disk pôsobí ako veľmi elegantná peňaženka.

Dokonalá spoľahlivosť a tepelná odolnosť

Profesionálni fotografi, filmári a ďalší tvorcovia často vo svojej tvorbe posúvajú hranice možného a ich dáta majú teda neoceniteľnú hodnotu. Preto je disk odolný aj proti pádu z troch metrov a má obmedzenú záruku po dobu piatich rokov. Vďaka odolnému prevedeniu sú dáta v úplnom bezpečí a používatelia sa môžu spoľahnúť, že ich disk nesklame a že sa môžu pustiť aj do veľmi ambicióznych a náročných projektov.

Samsung sa hodí hlavne pre tvorcov, ktorí potrebujú rýchlo a bez akýchkoľvek oneskorení presúvať veľké súbory. Systém Dynamic Thermal Guard účinne bráni spomaľovaniu a strate výkonu vinou prehriatia, takže sa dáta prenášajú stálou vysokou rýchlosťou bez kolísania. Okrem toho T9 vyhovuje nárokom medzinárodnej bezpečnostnej normy IEC 62368-1, a preto sa výborne hodí pre celý rad náročných úloh s minimálnym tepelným prenosom.

Jednoduché ovládanie vďaka softvéru Samsung Magician 8.0

Softvér Samsung Magician ponúka celý rad užitočných funkcií, medzi ktorými nechýba meranie výkonu, bezpečnostné funkcie, aktualizácia firmvéru alebo kontrola stavu a poškodenia v reálnom čase. Pri pamäťových médiách naozaj veľa záleží najmä od pravidelnej aktualizácie firmvéru a softvér Magician si na tomto poli vedie výborne. Nová verzia 8.0 zo septembra 2023 znamená integráciu všetkých softvérových funkcií Samsungu, medzi ktorými nechýba migrácia dát, PSSD softvér či nástroj na verifikáciu kariet. Navyše sa rozšíri kompatibilita softvéru na operačné systémy Windows, Mac aj Android.

Samsung Portable SSD T9

Bezproblémová kompatibilita

S kompatibilitou na tom prenosné SSD disky značky Samsung boli vždy dobre a T9 nie je výnimkou. Bez problémov spĺňa nároky na prenos pomocou USB Type-C, čo vyžaduje profesionálne použitie. Funguje naprieč operačnými systémami, takže disk podporuje Windows, macOS, smart telefóny a tablety, herné konzoly aj profesionálne kamery s vysokým rozlíšením. Do základnej výbavy patria aj káble USB Type C-to-C a USB Type C – to – A.

Odporúčané maloobchodné ceny boli stanovené na 124,90 € za verziu s 1 TB pamäte, 209,90 € za 2 TB a 419,90 € za 4 TB variant. Samsung Portable SSD T9 bude v Slovenskej republike k dispozícii od 9. októbra 2023.

Samsung Portable SSD T9 – technické špecifikácie
Rozhranie USB 3.2 Gen 2×2 (20 Gb/s)
Hardvérové

parametre

Kapacita[1] 1 TB 2 TB 4 TB
Rozmery[2] 88 x 60 x 14 mm
Hmotnosť2 122 g
Výkon Sekvenčné čítanie[3] Až 2 000 MB/sec Až 2 000 MB/sec Až 2 000 MB/sec
Sekvenčný zápis3 Až 1 950 MB/sec Až 1 950 MB/sec Až 2 000 MB/sec
Odolnosť Odolnosť proti pádu4 Až 3 m
Zabezpečenie Šifrovanie AES 256-bit hardvérové šifrovanie
Softvér5 Samsung Magician Software
Kompatibilita Operačný systém6 Windows®, macOS®, Android™
Zariadenie6 PC, notebooky, tablety, smart telefóny
Spoľahlivosť Teplota7 Prevádzková 0 až 60 °C
Okolitá -40 až 85 °C
Vlhkosť 5 – 95 % bez kondenzácie
Otras Neprevádzkové 1500 G, doba trvania 0,5 ms, 3 osy
Vibrácie Neprevádzkové 20 ~ 2000 Hz, 20 G
Certifikáty CE, BSMI, KC, VCCI, RCM, FCC, IC, UL, TUV, CB, EAC, UKCA, BIS
RoHS kompatibilita RoHS 2
Záruka8 Limitovaná, 5 rokov

[1] 1 GB = 1 000 000 000 bytov, 1 TB = 1 000 000 000 000 bytov. Počítač môže zobrazovať nižšiu kapacitu v dôsledku odlišnej metodiky merania.
[2] Skutočná hmotnosť a veľkosť produktu sa môže líšiť v závislosti od kapacity a metódy merania.
[3] Na výkon môže mať vplyv konfigurácia zariadenia, káble a systémové prostredie. Na dosiahnutie maximálnej rýchlosti sekvenčného čítania a zápisu až do 2000 MB/s musia zariadenia aj káble podporovať štandard USB 3.2 Gen 2×2 a musí byť aktívny režim UASP.
* Systémová konfigurácia pri testovaní: ASUS ROG STRIX Z590-E GAMING WIFI, Intel i9-10900K CPU @ 3.70 GHz, 3696 MHz, 10 Core(s), 20 Logical Processor(s)/DDR4 8 GB DRAM frequency1132.3 MHz/Win 11 Pro
4 Na základe interného testu v kontrolovaných podmienkach. Skutočná odolnosť proti pádu sa môže líšiť podľa aktuálnych podmienok. Škodu spôsobenú pádom nepokrýva záruka.
* Testovacie podmienky: Voľný pád z 3 metrov na kovovú dosku.
** Na fyzické poškodenie sa nevzťahuje záruka.
5 Softvér Samsung Magician je k dispozícii v operačných systémoch Windows®, macOS® a Android™. Vyžaduje Windows® 7 a vyššie, macOS® High Sierra (10.13.6) a vyššie alebo Android™ 5.1 (Lollipop) a vyššie. Staršie verzie operačných systémov Windows®, macOS® alebo Android™ nemusia byť podporované.
6 Kompatibilita so zariadeniami sa môže meniť. Niektoré operačné systémy vyžadujú formátovanie T9. T9 je spätne kompatibilný s USB 3.2, USB 3.1, USB 3.0 a USB 2.0.
7 Meria sa ako najteplejší bod na kryte disku. K správnej funkčnosti pri prevádzke sa odporúča zaistiť dostatočné prúdenie vzduchu, najmä pri náročnejších operáciách.
8 LED dióda T9 má záruku 5 rokov typického používania, t. j. 4 h denne pri teplote max. 40 ℃. Ďalšie informácie o záruke: https://semiconductor.samsung.com/consumer-storage/support/warranty

ZDIEĽAŤ