plachetnica Micro Class Slovakia

Na vodnom diele Kráľová nad Váhom sa v termíne 7. – 8. mája 2018 stretli jachtárske posádky, ktoré súťažia v lodnej triede micro.

Z celkového počtu 9 lodí, ktoré sú združené v lodnej triede pod Slovenským zväzom jachtingu sa zaregistrovalo na preteky 6 lodí. Všetky lode a posádky boli zo Slovenska.

Preteky boli vypísané na dva dni na celkový počet osem rozjázd. V prvý deň podľa rozpisu a predpokladaného mierneho vetra sa dopoludnia podarilo odštartovať tri rozjazdy. Následne vietor zoslabol až ustál, tak rozhodcovia preteky prerušili a pretekári boli nútení počkať na vietor na brehu.

Podľa predpovede počasia sa mal po 16:00 znovu zdvihnúť vietor a preteky sa mohli dokončiť. Predpoveď nesklamala, rozfúkalo sa, prišla výzva od rozhodcov na štartovnú procedúru a preteky pokračovali. Následne sa podarilo odštartovať ďalšie tri rozjazdy.

Na ďalší deň podľa rozpisu pretekov zostávalo odjazdiť ešte dve rozjazdy. Samozrejme všetko záležalo na počasí. Predpoveď bola tentokrát nie veľmi priaznivá. Zrána malo fúkať, čo bola dobrá správa, ale smer vetra bol dosť nestabilný vzhľadom na to, že okolo obeda sa malo v danej oblasti rozpršať.  Nestabilný smer vetra robil starosti rozhodcom pri stavaní trate. Ale ako sa hovorí ráno múdrejšie večera.

Druhé pretekárske ráno ukázalo, že predpoveď počasia sa napĺňa a vrásky pri stavaní trate rozhodcom pribúdali. Nakoniec po pár korekciách náveternej bóje sa podarilo odjazdiť ešte dve plánované rozjazdy, i keď koniec druhej rozjazdy sa niesol v duchu slabnúceho vetra, ktorý s príchodom posádok na breh úplne zoslabol.

Tento fakt mal priaznivú odozvu posádok pri balení a odstrojovaní lodí. Podľa termínového kalendára sa posádky stretnú na ďalších pretekoch na vodnej hladine Zemplínska Šírava v termíne 23. – 24. júna 2018.

Kompletná prehľadná výsledková listina pretekov s umiestnením v rozjazdách je na webe www.sailing.sk.

techvia.sk

ZDIEĽAŤ