ADATA SE800 External SSD

V poslednej dobe vychádza jedna novinka za druhou v oblasti počítačovej a logickej techniky. Hoci sa často jedná len o menšiu technickú zmenu interiéru či exteriéru, nie je to vždy pravidlom. SSD disk SE800 je toho krásnym príkladom. Celé to začalo tým, že firma ADATA začala okrem externých diskov, USB-čiek, RAM-iek, SD kariet vyrábať aj veľmi rýchle SSD-čka.

Spoločnosti ADATA sa podarilo vďaka zníženým nákladom na výskum a vývoj udržať nižšiu cenu. A tak vďaka úsporám je tento disk SSD SE800 lacnejšou záležitosťou, ktorá si nájde miesto pri každom osobnom počítači.

ADATA SE800 External SSD

S rozmermi 72,7 x 44 x 12,2 mm a s hmotnosťou iba 40 g bez kábla má menší rozmer v porovnaní s inými diskami a je tiež ľahší.  SSD SE800 vyrobený z hliníka a gumy je jedným z mála modelov na trhu, ktoré boli schopné získať certifikáciu IP68.

ADATA SE800 External SSDAk je kryt zakrývajúci konektor USB typu C pevne na svojom mieste, jednotka je úplne odolná voči prachu a môže zostať pod vodou v hĺbke 1,5 m dlhšie ako hodinu. Rovnako ako model SE730H, aj model SE800 vyhovuje prísnym testom odolnosti proti nárazu MIL-STD-810G 516.6, takže by mal bez väčších škôd prežiť náhodné poklesy a nárazy. Viečko okrem konektora skryje aj kontrolku aktivity, ktorá po pripojení zhasne a bliká pri zápise alebo prístupe k údajom.

ADATA sa tentokrát rozhodla pre konzervatívnejšie farby.  Namiesto zlatého a červeného sfarbenia je disk buď celý čierny alebo modrý s kovovým povrchom hladkej línie. SSD SE800 má unikátny tvar – zboku vyzerá ako stlačený ovál, čo uľahčuje držanie a manipuláciu s ním.

ADAT SE800SSD SE800 drží krok s dobou a k dispozícii je napájanie na USB 3 druhej generácie a nesmieme zabudnúť ani na veľmi dobre známy USB-C, pričom tento vstup je obojstranný. Napojíte sa hneď na prvýkrát. Čo sa týka samotnej rýchlosti a kvality spracovania informácií, táto šikovná „vecička“ dokáže zapisovať dáta s rýchlosťou neuveriteľných 1 000 MB/s. Pokiaľ by sme však prenášali video v Ultra vysokom rozlíšení, napríklad video s veľkosťou 25 GB by sme prenášali neuveriteľných 25 sekúnd.

ADATA SE800 External SSD

Ďalšou skvelou výhodou je jeho prenosnosť, nie je zabudovaný ako väčšina SSD diskov. Ďalšou výhodou je jeho skladnosť, ktorá umožňuje preniesť toto zariadenie kdekoľvek bez obáv z jeho poškodenia.
Veľmi sa nám páčila aj jeho komunikácia medzi ostatnými operačnými systémami. Zariadenie pracuje bez menších problémov aj pri zdieľaní informácií medzi Macom a Windowsom. V oblasti hrania je predpoklad, že logovanie do hier bude naozaj bleskové. Táto skutočnosť však závisí aj od internetového pripojenia. SSD disk je možno použiť ako pre PC, tak pre herné konzoly, napríklad Playstation, Xbox či iné.

ADATA SE800 External SSD

Sami sme veľmi zvedaví na ohlas SSD SE800 u užívateľov. Čo sa týka našej redakcie, SSD SE800 sa nám páči a vidíme v ňom veľký potenciál, nakoľko sa jedná o veľmi pokročilú technológiu. Cena SSD SE800 sa pohybuje okolo 180€, vzhľadom na jeho rýchlosť sa v tomto prípade oplatí zainvestovať.

Technické parametre
Farba Modrá / Čierna
Kapacita 512GB / 1TB
Rozmery (D x Š x V) 72,7 x 44 x 12,2 mm
Hmotnosť 40 g
Rozhranie USB-C 3.2
Operačný systém – kompatibilita Windows 8 / 8.1 /10
Mac OS X 10.6 a novší
Linux Kernel 2.6 a novší
Android 5.0 a novší
Prevádzková teplota 0°C – 35°C
Príslušenstvo USB 3.2 Typ-C kábel C, USB 3.2 Typ-C kábel A
Záruka 3 roky

Techvia.sk