ALIGATOR RX800 EXTREMO

V čase, keď mobilné zariadenia boli len v plienkach a začínali sa dostávať do povedomia širokej verejnosti neboli zďaleka tak populárne a najmä skladné ako v dnešnej modernej dobe. Jednalo sa o dobu, kedy mobily viac pripomínali svojimi rozmermi tehlu než prenosné spratné mobilné zariadenia určené na telefonovanie. A hoci tieto zariadenia boli neskutočné pomalé, boli však neskutočne spoľahlivé. Ich najväčším plusom bola ich odolnosť.

telefón ALIGATOR RX800 EXTREMO

Postupom času sa do popredia stále viac dostávali kvalita a rýchlosť mobilných zariadení. Ich odolnosť bola však skôr ich slabšou stránkou. Spojiť kvalitu, rýchlosť, spoľahlivosť a odolnosť sa podarilo českej spoločnosti Aligator, ktorá vyrába rýchle, kvalitne spracované a spoľahlivé telefóny, ktoré sú zároveň aj odolné a vydržia veľmi veľa. Nedávno spoločnosť Aligator predstavila svoju najnovšiu novinku s názvom ALIGATOR RX800 EXTREMO. Naša redakcia techvia.sk ju mala možnosť otestovať. Tak sa poďme na ňu pozrieť bližšie.

smartfón ALIGATOR RX800 EXTREMO

Čo nájdeme v balení?

V zaujímavom krásne graficky spracovanom balení sa nachádza mobilné zariadenie ALIGATOR RX800 EXTREMO spolu s nabíjačkou, káblom typu USB-C, pamäťovou kartou 64 MB a slúchadlami, ktoré určite potešia nejedného milovníka hudby. K dispozícii je aj praktický návod na používanie tohto zariadenia, ako aj záručný list pre prípad reklamácie.

smartfón ALIGATOR RX800 EXTREMO

Dizajn

Spoločnosť Aligator je známa svojím charakteristickým spracovaním zariadení. ALIGATOR RX800 EXTREMO vyzerá skôr jednoducho a na prvý pohľad sa nijako nelíši od ostatných mobilných zariadení. Zdanie však klame, v jednoduchých líniách je krása a na rozdiel od ostatných mobilov aj veľmi veľa vydrží.

Boky tohto telefónu sú kvalitne vybavené gumovými chráničmi, ktoré vysokou mierou prispievajú k jeho bezpečnosti. Prednej strane telefónu dominuje displej s uhlopriečkou 5,7 palcov. Hoci ALIGATOR RX800 EXTREMO patrí skôr medzi menšie mobilné zariadenia, veľkosť jeho displeja ho trochu opticky zväčšuje.

smartfón ALIGATOR RX800 EXTREMO

Nad obrazovkou sa nachádza notifikačná dióda, ktorá v prípade upozornenia začne blikať podľa farby, ktorú si môžete sami nastaviť. Svoje miesto na prednej strane má aj reproduktor umiestnený na vrchu presne v strede. Selfie kamera je umiestnená v pravom hornom rohu.

Na bokoch tohto zariadenia sa nachádzajú okrem už spomínaných implantovaných gumových chráničov aj tlačidlá na regulovanie hlasitosti hudby či na vypínanie a zapínanie zariadenia. Na druhom boku je vstup pre SIM kartu a prídavnú externú pamäť. Na spodnej hrane telefónu má svoje miesto jack na pripojenie slúchadiel a USB-C vstup pre napájanie zariadenia.

smartfón ALIGATOR RX800 EXTREMO

Zadná strana má zaujímavý dizajn tvorený kombináciou koženého krytu s červenými prvkami, ktorý  sa nám v redakcii veľmi páčil. Na zadnej strane ALIGATOR RX800 EXTREMO sa nachádza miesto pre odtlačok prsta, vďaka ktorému si môžete nastaviť uzamykanie zariadenia. V strede hornej časti sú dve kamery, pričom hlavná kamera má rozlíšenie  16 MPx a doplnková kamera  má presne 0,3 MPx.

ALIGATOR RX800 EXTREMO je zariadenie s rozmermi 155 mm x 77 mm x 12 mm s veľmi prijateľnou váhou 226 g. Má chránené konektory proti vode a odolnosť úrovne IP68. Tento telefón si môžete zakúpiť v dvoch farebných prevedeniach, a to v kombináciách čierno-červenej a čierno-oranžovej.

smartfón ALIGATOR RX800 EXTREMO

Hardvér a Softvér

Okrem príjemného dizajnu, vodotesnosti či odolnosti voči nárazom sa  ALIGATOR RX800 EXTREMO môže pochváliť vcelku slušným hardvérovým a softvérovým vybavením. Toto zariadenie má v sebe zabudovaný procesor Helio P22 octa core vrátane integrovanej grafickej karty. Veľkosť RAM pamäte mobilu je presne 4 GB. Za zmienku stojí aj už spomínaná kapacita pamäte 64 GB, ktorá sa dá ešte zväčšiť pridaním externej pamäte.  O softvér sa stará operačný systém Android 9 s mnohými zabudovanými funkciami.

smartfón ALIGATOR RX800 EXTREMO

Procesor

Procesor je srdcom celého zariadenia a vďaka nemu dokážeme robiť tak efektívne, ako nám to len jeho výkon dovoľuje. Ako už bolo spomenuté vyššie, tak ALIGATOR RX800 EXTREMO poháňa procesor Helio P22 octa core, ktorý má tradičnú ARM architektúru pre smartfóny založenú najmä na báze Android. Konkrétne tento procesor bol zavedený v roku 2017 a integruje osem ARM Cortex-A53 jadier zoskupených do dvoch skupín. Štyri výkonové jadrá s hodinami do 2,3 GHz a štyri účinné jadrá s hodinami až 1,65 GHz. Takto rozdelených 8 jadier funguje efektívne a dokážu robiť prácu paralelne, pričom sa vzájomne neovplyvňujú.

telefón ALIGATOR RX800 EXTREMO

Grafická karta

Rovnako ako pri osobných počítačoch, tak aj mobilné zariadenia majú v sebe zabudovanú integrovanú grafickú kartu. Táto integrovaná grafická karta v mobile ALIGATOR RX800 EXTREMO sa nazýva ARM Mali-G71 MP2 a ponúka 2 jadrá až do 770 MHz. Integrovaný ovládač pamäte podporuje LPDDR4x s 1500 MHz alebo 933 MHz LPDDR3. Grafická karta funguje na princípe 16nm technológie a podporuje funkcie ako OpenGL ES 3.2, Vulkan 1.0, OpenCL 2.0, DirectX 11 FL11_1 a RenderScript.

Android 9

Jedná sa o jeden z najviac používaných operačných systémov v súčasnosti. Napriek tomu, že je už v ponuke nový Android 10, tak Android 9 je stále veľmi populárny.  Jeho obľúbenosť spočíva v mnohých praktických funkciách ako podpora pre horné výrezy, Overview obrazovka, ovládanie gestami a ohromná výdrž batérie. My v redakcii sme ocenili hĺbkovú optimalizáciu aplikácií, ktorou tento telefón disponuje a veľkú rýchlosť, ktorú tento operačný systém ponúka. Android 9 je výborný operačný systém a vďaka svojej vysokej popularite, ktorú si za dva roky získal si stále drží svoje miesto aj medzi najnovšími operačnými systémami. Z tohto dôvodu bol tento OS zvolený pre ALIGATOR RX800 EXTREMO.

telefón ALIGATOR RX800 EXTREMO

Displej

Displej je najlepšou a najsilnejšou stránkou zariadenia ALIGATOR RX800 EXTREMO, pretože disponuje skvelými vlastnosťami výrazne zvyšujúcimi jeho odolnosť. Je chránený odolným sklom technológie Gorilla Glass, ktoré je dnes už legendárne vďaka svojej kvalite a ochrane mobilných zariadení. Tentokrát sa však nejedná len o základnú ochranu voči obyčajným škrabancom, ale najmä o veľmi silnú ochranu voči vrypom a prasknutiu, ktoré nemusí nastať len pri páde telefónu.

V prípade extrémne odolných telefónov môžeme nadobudnúť dojem, že tieto telefóny musia mať  veľký a nepohodlný displej, ktorý je neestetický a málo efektívny. Opak je však pravdou a vďaka modernej technológii sa tieto ochranné sklá neustále stenčujú, pričom efektivita napreduje. Ako už bolo povedané, celý telefón je vodotesný a to isté platí aj pre obrazovku. Nemusíte sa obávať, že displej bude pod vodou praskať.

V našej redakcii sme boli príjemne prekvapení rámom okolo obrazovky. Rám je veľmi tenký, vďaka čomu obrazovka krásne vyniká. Uhlopriečka ALIGATOR RX800 EXTREMO zariadenia je 5,7 palca, pričom pomer strán je 18:9. Obrazovka má v sebe zabudované technológie IPS a In-Cell, ktoré umožňujú pozorovať toto zariadenie v tom najlepšom pozorovacom uhle a vďaka pozoruhodnej hĺbke farieb nebudete vedieť oči od displeja „odlepiť“. Oproti klasickej HD obrazovke sa konštruktéri rozhodli toto rozlíšenie posunúť na vyššiu úroveň. Rozlíšenie obrazovky je oveľa lepšie vďaka rozlíšeniu 1440 × 720, čiže HD+. Jedná sa o skvelé vylepšenie, ktoré pridáva zariadeniu ALIGATOR RX800 EXTREMO na hodnote. Displej je príjemný na dotyk a výborne sa s ním pracuje.

telefón ALIGATOR RX800 EXTREMO

Fotoaparáty a ich funkcie

ALIGATOR RX800 EXTREMO má dva fotoaparáty na zadnej strane a jednu selfie kameru na prednej strane.

Hlavná kamera mobilu má rozlíšenie 16 Mpx so snímačom Samsung SK53P3 s technológiou ISOCELL. Vďaka tejto skvelej technológii sú fotografie vysokej kvality. ISOCELL technológia prináša výhodu v zlepšení dynamického rozsahu snímača vďaka špeciálnej izolácii jednotlivých pixelov a zároveň jej zvýšenia kapacity o 30 %. Tento čip taktiež prináša miniaturizáciu pixelov na veľkosť 1.0 μm. V tomto prípade môžeme hovoriť o skvelej výbave dostupnej pre toto zariadenie ALIGATOR RX800 EXTREMO.

Pokiaľ sa pýtate, prečo má toto zariadenie dva fotoaparáty, tak odpoveď je jednoduchá. ALIGATOR RX800 EXTREMO totiž používa rozšírené funkcie podobne ako to je pri klasických zrkadlovkách. Jedná sa o estetické funkcie, ktoré pridávajú do snímok efekt rozmazania. Fotky z tohto fotoaparátu sú kvalitné, napriek tomu, že mobil podporuje len 1080px (FullHD) kvalitu. Video rovnako dosahuje kvalitu FullHD. Vedľa kamery sa nachádza blesk, ktorý v prípade potreby môže slúžiť ako baterka. Je to tiež obľúbená a praktická funkcia.

Presunieme sa teraz ku selfie kamere, ktorá má okrem už spomínanej FullHD kvality a 5Mpx rozlíšeniu aj niektoré ďalšie zaujímavé funkcie. Okrem toho, že fotografie sú v dostatočnej kvalite, táto kamera prináša nové funkcie v podobe zabezpečenia Face ID. Toto zabezpečenie je charakteristické svojou vysokou kvalitou a mnohými ďalšími výhodami.

Face ID zabezpečenie si nastavíte tak, že v nastavení vášho telefónu si vyberiete možnosť zabezpečenie a kliknete na možnosť zabezpečenie telefónu pomocou tváre. Po tomto výbere si jednoducho naskenujete vašu tvár pomocou inštrukcií, ktoré sú v návode. Po nastavení Face ID si odomknete vaše zariadenie tým, že sa zadívate na selfie kameru. Nastavenie je veľmi jednoduché a zvládne ho urobiť skutočne každý.

Pokiaľ chcete vyskúšať niečo iné ako klasické zabezpečenie pomocou odtlačku prsta, Face ID je dobrou príležitosťou. Počas nášho testovania obidva zabezpečenia, Face ID aj odtlačok prsta, fungovali spoľahlivo a rýchlo.

Batéria a jej výdrž

Kapacita batérie je neuveriteľných 5 000 mAh, ktorá zabezpečí prevádzku telefónu cca na dva dni. Je to veľmi dobrá správa, nakoľko nie je potrebné každú chvíľu dávať nabíjať telefón kvôli rýchlemu vybíjaniu. K dobrej výdrži telefónu ALIGATOR RX800 EXTREMO  prispieva aj fakt, že jeho displej nie je príliš veľký. Samotné napájanie batérie funguje cez USB-C kábel, vďaka ktorému sa nabije cca za dve hodiny. Myslíme si, že táto batéria poteší mnohých z vás.

smartfón ALIGATOR RX800 EXTREMO

Skvelá navigácia

Len pri málo mobilných zariadeniach spomíname práve navigáciu ako takú. Väčšinou niečo vždy chýbalo, hoci boli prítomné funkcie ako Kompas či Mapa. Málokedy boli však tieto mapy aktuálne. Aligator prišiel s úplne novou myšlienkou. Keďže sa snaží byť dostupný takmer všade, do svojho portfólia zaradil americký GPS, ruský GLONASS, európsky Galileo a čínsky Beidou. Je to skvelý krok zameraný pre domáci, ako aj zahraničný trh. Znamená to, že s týmto telefónom sa veru vo svete nestratíte.

Zaujímavosti

Zariadenie ALIGATOR RX800 EXTREMO disponuje skvelými technológiami a funkciami. Medzi tie najzaujímavejšie funkcie patrí najmä volanie cez WiFi, keď nemáte žiaden signál. Skvelou technológiou je aj tlačidlo Push-To-Talk, ktorá funguje podobne ako vysielačka. Po stisnutí tohto tlačidla vás budú počuť všetci naokolo z reproduktorov. Pre funkčnosť však potrebujete nainštalovať aplikáciu Zello.

ALIGATOR RX800 EXTREMO má výborné ozvučenie, ktoré pri hovore oceníte. Hlas je čistý a nie je počuť takmer žiaden šum. Výbornou vlastnosťou je, že eliminuje zvuk z okolia a tak je počuť čisto iba vás. Toto zariadenie taktiež disponuje funkciou Rodičovskej kontroly, ktorou môžete sledovať čas strávený na zariadení vašimi deťmi. Dokážete ňou nastavovať limity a môžete im odstraňovať funkcie, ktoré si neprajete, aby používali. A toto je len pár z mnohých výhod, ktoré sú v telefóne ALIGATOR RX800 EXTREMO dostupné.

Záver redakčného testu

certifikat - TIP redakcie techvia.sk

V našej redakcii techvia.sk sme sa zhodli na tom, že spoločnosť Aligator príjemne prekvapila svojím novým vskutku prepracovaným a kvalitným zariadením ALIGATOR RX800 EXTREMO. Telefón je odolný, bezpečný a kvalitne hardvérovo i softvérovo vybavený s dobrou výdržou.  Je to telefón vhodný do práce, ako aj pre rodinu. Pokiaľ by sme mali porovnať pomer ceny ku kvalite, tak musíme skonštatovať, že tento mobil je na svoju cenu veľmi kvalitný. Myslíme si, že pokiaľ potrebujete dobrý, spoľahlivý a najmä odolný telefón, ALIGATOR RX800 EXTREMO bude vaším verným spoločníkom. Redakcia techvia.sk udeľuje produktu ALIGATOR RX800 EXTREMO „REDAKČNÝ TIP“ za extrémnu odolnosť konštrukcie zariadenia voči poškodeniu.

techvia.sk