notebook ASUS FX503VD

Do redakcie nám na recenziu prišiel zaujímavý notebook od spoločnosti Asus. Jedná sa konkrétne o model ASUS FX503VD a mohli by sme ho pokojne porovnať s modelom FX553VD, ktorý sme mali možnosť otestovať koncom minulého roka. Nový notebook Asus FX503VD je o niečo výkonnejší, krajší a v prvom rade lacnejší ako jeho minuloročný konkurent.

Dizajn notebooku Asus FX503VD

Zariadenie pôsobí netradične už na prvý pohľad, začo vďačí šikovnej povrchovej úprave plastového tela, ktoré pôsobí akoby bolo celé z kovu. To,  čím sa líši od bežných herných či kancelárskych notebookov je rozhodne „výrez“ v dolnej časti obrazovky, ktorý po zaklapnutí odokryje stavové indikátory. Displej recenzovaného notebooku má FHD kvalitu, veľkosť 15,6 palca a rozlíšenie 1920×1080. Jedná sa o 60Hz IPS displej a jeho veľkou výhodou je jeho matné vyhotovenie. Objekty v pozadí sa vám tak nebudú odzrkadľovať na obrazovke a rušiť vás počas hrania či práce. Full HD kvalita displeja poteší nielen pri hrách, no otestovali sme si ju aj pri pozeraní filmov. Práve sledovanie filmov na tomto notebooku sa stane zaručene vašou každodennou rutinou. Hmotnosť 2,2 kg nie je práve najmenej, ale vďaka zníženému profilu ho možno právom radiť medzi tie spratnejšie kúsky.

Vo vrchnom rámiku obrazovky sa nachádza HD web kamera, ktorá má vedľa seba umiestnený mikrofón a svetelný indikátor. Ak si myslíte, že jeho plastové prevedenie môže byť náchylné na poškodenie, rýchlo vás vyvedieme z omylu.

Pánty, ktoré spájajú obrazovku so základňou notebooku Asus FX503VD sú naozaj pevné a ani pri otrasoch sa displej nekýval, ako to môžeme vidieť pri iných, lacnejších modeloch notebookov. Nula v názve recenzovaného notebooku taktiež okamžite napovedá, že sa jedná o model so zníženým profilom a bez optickej mechaniky. Dopredu teda upozorňujeme, že na nakupovanie hier v kamenných predajniach môžete zabudnúť. Nie je to však žiaden problém, keďže každý správny gejmer dobre vie, že väčšinu hier možno zakúpiť cez programy ako sú Steam, Origin alebo Uplay. Miesto CD-čiek sa vám teda budú kopiť inštalačné kódy.

Na zapnutie zariadenia slúži skutočne obrovské tlačidlo v pravej časti nad klávesnicou, ktoré je ladené do výraznej červenej farby. Podobnou farbou je podsvietená aj klávesnica, ktorá vás určite poteší samostatnými numerickými tlačidlami.  Čo trochu zamrzí je skutočnosť, že farbu podsvietenia nie je možné zmeniť. Možno však zmeniť intenzitu podsvietenia použitím klávesov Fn + šípka nahor / nadol. Rozloženie klávesov je vyhovujúce a počas písania, prípadne hrania hier sa nám podarilo spraviť minimum preklepov. Klávesy šípok sú umiestnené samostatne a závodné hry môžete bez problémov a pohodlne ovládať aj pomocou nich. Zaujímavým tlačidlom na klávesnici je ovládanie ventilátorov chladenia systému, vďaka ktorému si viete jeho rýchlosť a výkon sami kedykoľvek prispôsobiť.

Touchpad sa nachádza pod klávesnicou a spínače sú dostatočné veľké, aby na nich vaše palce pohodlne spočinuli. Touchpad je od okolitého prostredia základne oddelený tenkým červeným pásikom, ktorý príjemne ladí so zvyškom notebooku. Priestor okolo neho je dostatočne veľký, aby ste mali miesto na dlane aj počas niekoľkohodinového písania.

Na prednej strane potom nájdeme už len logo výrobcu Asus, pod ktorým je zaujímavým spôsobom osadené rebrovanie pre prúdenie vzduchu. Stavové ikony sú aj po odklopení notebooku stále dobre viditeľné.

Riadne chladenie procesora a grafickej karty zabezpečuje dvojica ventilátorov cez spodnú stranu, ktorá je tvorená do tvaru X a zabezpečuje prúdenie vzduchu ku komponentom, ktoré to najviac potrebujú. V spodnej polovici pod rebrovaním chladenia nájdeme kryt, po ktorého odobratí sa vám otvoria nové možnosti ako zlepšiť výkon svojho nového Asusu FX503VD. Odobratie krytu vám ponúka priamy prístup k vymeniteľnému a rýchlemu SSD disku, HDD a RAM modulom. Môžete si tak rozšíriť interné úložisko za niekoľko minút, prípadne jednoducho zvýšiť výkon operačnej pamäte. Za toto má recenzovaný notebook u nás veľké plus.

Napájanie notebooku a všetky konektory nájdete na pravej a ľavej strane notebooku. Okrem USB portov a portu pre LAN kábel notebook disponuje aj čítačkou pamäťových kariet, HDMI konektorom či kombinovaným audio Jack konektorom.

K audio systému testovaného notebooku  sa nebudeme vyjadrovať príliš obšírne, pretože je jednoducho úžasný. Reproduktory sú umiestnené po pravej a ľavej strane za všetkými konektormi a poskytnú vám zaujímavý priestorový zvuk a čisté výšky, hlboké basy vám zase zabezpečí technológia ASUS ICE Power. Kombinácia tohto ozvučenia a FHD monitoru je ako stvorená na hodiny a hodiny sledovania spomínaných filmov.

Výkon a výdrž notebooku Asus FX503VD

Nie je na škodu, keď notebook dokáže vydržať nejaký ten čas aj bez pripojenia do elektrickej siete. Asus FX503VD to zvládne až po dobu približne 4-5 hodín, vďaka 4-článkovej 64 watthodinovej batérii. Bežnú kancelársku robotu môžete tak robiť nielen doma, ale aj počas čakania na letisku či v kaviarni. Majte však na pamäti, že hranie hier bez pripojenia do siete dáva notebooku dosť zabrať a v takomto prípade netreba počítať s výdržou vyššou ako 2 hodiny.

Poďme sa teraz pozrieť na tú najzaujímavejšiu časť, ktorou je výkon. Na začiatok si povieme akú výbavu dostal recenzovaný Asus do vienka. Asus FX503VD môže disponovať buď 4-jadrovým procesorom Intel Core i5-7300HQ, ako tomu bolo aj v našom prípade alebo procesorom i7-7700HQ. Oba sú vysokovýkonné a sú prvým predpokladom pre dobrý a spoľahlivý herný notebook. Okrem i5 procesoru Intel naše zariadenie obsahovalo aj 8GB operačnej DDR4 RAM pamäte a dostatok miesta pre akékoľvek súbory zabezpečoval 1TB 5400rpm SSH hybridný disk. Čerešničkou na záver je parádna 4 gigabajtová grafická karta NVIDIA GeForce GTX 1050M. S týmto setupom však rozbeháte väčšinu herných noviniek. Možno to nebudú maximálne herné detaily, no môžete si byť istý, že o zábavu budete mať postarané. Notebook k nám prišiel so 64 bitovým OS Windows 10.

Ako príklad si môžeme zobrať hru Assassins Creed Origin ’s, ktorú Asus FX503VD zvládne na vysokých detailoch, odporúčame však ukončiť náročnejšie procesy a aplikácie, ktoré budete mať spustené na pozadí. Pokiaľ sa však rozhodnete detaily zvýšiť, reakciou na tento úkon bude zvýšená teplota zariadenia a samozrejme lagy.

Záverečné hodnotenie recenzovaného notebooku Asus FX503VD

Pokiaľ hľadáte výkon, originálne moderné prevedenie a kvalitný multimediálny zážitok v jednom, tento notebook vás jednoducho nezradí. Cena recenzovaného notebooku Asus FX503 VD je približne 789 € vrátane DPH, čo vzhľadom na jeho výbavu nie je vôbec zlé. Stačí si počas hrania nastaviť detaily na medium a nebudete mať žiadne problémy s prípadným sekaním či mrznutím. Ak si však trúfate, pokojne mu dajte zabrať na vysokých detailoch a dostaňte z neho maximum!

procesor: Intel® Core™ i5-7300HQ (2,5 GHz – 3,5 GHz, 6MB cache) 
operačný systém: MS Windows 10 SK 64bit
displej: 15.6″ FHD, 1920×1080 matný, IPS (178° uhly, 250cd, 45% NTSC)
systémová pamäť: 8GB DDR4 2400 MHz
pevný disk: 1TB 5400rpm SSH hybridný (FireCuda)
optická mechanika: nie je
sieťová karta WLAN a/c + LAN 10/100/1000, BlueTooth 4.1
grafická karta: NVIDIA GeForce GTX 1050M 4GB DDR5
ukazovacie zariadenie: TouchPad, integrovaná numerická klávesnica, ergonomická SK klávesnica s LED podsvietením
rozhranie: 1x HDMI, 1x Combo audio Jack, HD kamera, čítačka kariet SD/ MMC, 2x USB 3.0, 1x USB 2.0
zvláštna výbava: nie je
šasi: plastový kryt displeja, plastové vysokopevnostné telo
hmotnosť: 2,2kg
rozmery: 38,4(W) x 26,2(D) x 2,41 ~ 2,50 (H) cm
batéria: 64WHrs, 4-článková, 120W AC Adaptér
farba: čierna
klávesnica: SK/ CZ s LED podsvietením

Martin Morávek
Peter Nadányi