ASUS ROG Zephyrus G GA502

Úspešná a známa spoločnosť ASUS predstavila v poslednej dobe horúce novinky. Nedávno to bol herný notebook Rog SCAR III, ktorý je naozaj neuveriteľne výkonný a neskutočne rýchly. Firma ďalej pokračovala predstavením absolútnej hernej novinky ROG Zephyrus G GA502. Čo vie toto zariadenie ponúknuť a čím si vás získa?

Čo obsahuje balenie?

ASUS ROG Zephyrus G GA502V balení sa nachádza bezpečne uložený notebook, nabíjačka a pomocné hardvérové príslušenstvo v podobe externej kamery ROG GC21 a ďalšieho príslušenstva.

Dizajn

ROG Zephyrus G GA502 je charakteristický svojou sivou farbou a jednoduchým elegantným spracovaním s menším nádychom futurizmu. Na zadnej strane obrazovky sa nachádza logo, ktoré je krásne osvietené. Notebook sa otvára veľmi jednoducho a na spodnej strane obrazovky sú veľmi dobre vyriešené piesty majúce na starosti bezpečné zatváranie ako aj otváranie notebooku. Tieto piesty podporujú aj podporné stojany, ktoré držia obrazovku s počítačom.

Po otvorení notebooku sa objaví veľký matný monitor, okolo ktorého sa nachádzajú rámčeky s priemerom cca 5 mm. Malou nevýhodou je absencia vstavanej web kamery, ktorá je potrebná pre streamovanie. Túto skutočnosť však kompenzuje prítomnosť externej web kamery ROG GC21, ktorá je súčasťou príslušenstva v balení. Náš testovaný model ju mal. Avšak výbava periférnych zariadení sa môže líšiť podľa lokalít.

ASUS ROG Zephyrus G GA502Klávesnica je podsvietená a prináša veľmi veľa možností samotného podsvietenia. Základné módy podsvietenia sú: statické podsvietenie, pulzujúce podsvietenie a blikajúce podsvietenie. Ďalšie možnosti nastavenia podsvietenia sú: Farebný cyklus, Dúha, Kométa, Blesk, Hviezda, Dážď, Reaktívny cyklus a Vlnenie. Je to podsvietenie, ktoré musí určite mať každý perfekcionista. Dve nevýhody v súvislosti s klávesnicou sú rozloženie klávesov a absencia numerickej klávesnice.

ROG Zephyrus G GA502 je naozaj neskutočne ľahký a spratný. Jeho presná váha je neuveriteľných 2,1 kg s rozmermi 360 mm šírka, 20,4 mm výška a 252 mm hĺbka.
Dizajnovo nás ROG Zephyrus G GA502 v redakcii zaujal a chválime konštruktérov za jeho skvelé prepracovanie.

ASUS ROG Zephyrus G GA502Grafická karta

ROG Zephyrus G GA502 je dostupný v dvoch variantoch GPU. Prvý variant je s grafickou kartou NVIDIA GEFORSE RTX 2060 6GB. A druhý variant je zase s grafickou kartou NVIDIA GeForce RTX 2070 8GB. Obe tieto grafické karty sú z triedy RTX, ale dosť sa v jednotlivých bodoch od seba líšia. Čo majú spoločné je DirectX 12 a GDDR6.

Procesor

So spomínanými grafickými kartami ako RTX 2070, tak aj RTX 2060 výborne komunikuje procesor Intel Core i7 9750H. Tento procesor je momentálne najlepšie hodnotený procesor na trhu a z herného pohľadu nemá žiadnu konkurenciu.
Najnovšia generácia i7-čiek nám priniesla neskutočne mnoho noviniek, medzi ktoré patrí najmä veľkosť čipu a rýchlosť taktu. Bližšie si povieme niečo o technických parametroch a dôvode, prečo je 9. generácia procesorov Intel i7 taká úžasná.
Z čisto praktického finančného hľadiska je Intel Core i7-9700K oveľa lepšou voľbou pre hranie hier ako drahá Core i9-9900K. Poskytuje podobný výkon za výrazne nižšiu cenu. Ani v náročných aplikáciách nevykazuje žiadne ťažkosti vďaka ôsmim fyzickým jadrám. Je potrebné povedať, že aj napriek najnovším procesorom Intel i9 je hlavnou prioritou výroba starších procesorov i7. Prečo je tomu tak? Odpoveď je jednoduchá. Pre procesor Intel Core i9 je potrebné mať výkonný chladič, ktorý by zabraňoval akémukoľvek prehrievaniu. A samotný chladič potrebuje mať aj masívny výkon. A v neposlednom rade je tu finančný dôvod. Nie každý si môže dovoliť procesor za 500 €. Preto sa momentálne na trhu najviac využíva procesor Intel i7, ktorý nie je náročný ako na chladenie, tak aj na cenu. Procesor má architektúru Coffee Lake, ktorá je nám už dôverne známa svojou neuveriteľnou spoľahlivosťou. Samotný procesor má 6 fyzických jadier s rýchlosťou taktu 3,6 GHz. Veľkosť Cache pamäte je 12 MB. Cache pamäť slúži na zapamätanie číslicových operácií z dôvodu rýchlejšej činnosti procesora. Nemusí teda 2x prepočítavať tie isté operácie.

RAM

Samotné RAM-ky v notebooku sa dajú tiež zakúpiť v dvoch kapacitných variantoch. A to 2×16 GB alebo 2×8 GB. Typ pamäte je DDR4. Táto pamäť je naozaj neskutočne rýchla. Vďaka tejto skutočnosti si môžeme vychutnať zážitok pri hraní rôznych hier podstatne viac ako pri staršej a pomalšej verzii DDR3.

ASUS ROG Zephyrus G GA502

Pamäť

Jednou z dôležitých vecí pri výbere veľmi dobrého počítača je znalosť kapacity pamäte. Nakoľko herný notebook s malou pamäťou je presne to isté, ako by ste mali v ruke koláč a nemohli by ste ho zjesť. O pamäť sa stará veľmi výkonný SSD disk s kapacitou podľa výberu. K dispozícii je buď 512 GB alebo rovný 1 TB pamäte. My v redakcii odporúčame kapacitu pamäte 1TB, pričom je potrebné si trochu priplatiť. Pre menej náročných bude 512 GB bohato stačiť. Zapínanie počítača je skutočne rýchle a zariadenie sa zapne do pár sekúnd. Taktiež logovanie je veľmi rýchle a do hier pre viac hráčov sa vždy pripojíte medzi prvými.

Obraz

Musíme pochváliť konštruktérov za výborný displej. Je veľký a odozva je neskutočne prepracovaná. Jeho uhlopriečka je 15,6 palca. Displej notebooku ROG Zephyrus G GA502 vyniká výnimočnou citlivosťou a presnosťou farieb. Rýchle akčné hry bežia hladko s ostrou grafikou vďaka obnovovacej frekvencii 144 Hz a dobe odozvy 3 ms. Technológia Ray-tracing je definitívnym riešením na reálne pôsobiace osvetlenie, odrazy a tiene, ktoré ponúkajú úroveň nad rámec toho, čo je možné dosiahnuť pomocou tradičných renderovacích techník. Všetko beží na IPS displeji s 81 % pomerom obrazovky k telu s tenkými rámikmi v dokonalom 100 % sRGB farebnom priestore. V skratke povedané, displej je skutočne na vysokej úrovni.

Konektivita

Môže sa zdať, že v dnešnej dobe nás v oblasti konektivity nemá čo prekvapiť. Spoločnosť ASUS však rozšírila ponuku o funkcie, ktoré tu ešte donedávna neboli. ROG Zephyrus G GA502 má k dispozícii: grafický vstup HDMI, 2x USB 3.2 Gen 1 (najnovšia generácia USB portov, ktorá zabezpečuje o 20 % rýchlejší prenos súborov) a 1x Port 3.2 druhej generácie. Taktiež sa tu nachádza aj USB-C, ktorý zabezpečuje už dobre známu neuveriteľnú rýchlosť prenosu súborov. Svoje miesto tu majú aj vstupy pre slúchadlá a mikrofón. O bezdrôtovú komunikáciu sa stará najnovšie Bluetooth s verziou 5.0. Nebudete mať teda problém pripojiť sa na zariadenie, aj keby ste mali už všetky porty obsadené. S konektivitou sme teda veľmi spokojní.

Chladenie

V prípade zariadenia ROG Zephyrus G GA502 konštruktéri navrhli výborné chladenie, ktoré je zároveň neskutočne tiché. Taktiež má užívateľ možnosť nastaviť si módy chladenia. K dispozícii sú 3 módy: tichý režim, MAX a automatický režim. Je to výborná myšlienka, ktorá v budúcnosti snáď prinesie aj rozšírené možnosti výberu módu chladenia.

Batéria

Batéria sa od predošlej verzie niekoľkonásobne zlepšila. Momentálna samotná výdrž batérie je približne 6 hodín. Túto informáciu asi najviac ocenia cestovatelia, ktorí sú vášnivými hráčmi. Kapacita batérie je 76 Wh a nabíja sa cez USB-C.

ASUS ROG Zephyrus G GA502Audio

Napriek tomu, že ROG Zephyrus G GA502 je herný notebook, prináša aj neskutočné možnosti počúvania kvalitného priestorového zvuku vďaka dvom predným reproduktorom. Certifikácia Hi-Res Audio je zárukou detailnejšieho posluchu a technológia Inteligentného zosilňovača sa stará o minimálne skreslenie zvukov či silnejšie basy so širokým rozsahom reprodukcie.

Gaming

So samotným hraním sme nemali žiadny problém. Vďaka grafickej karte NVIDIA GEFORSE RTG 2070 sme si mohli zahrať Battlefield 1 na Ultra detailoch bez väčších Frame dropov. Taktiež sme hrali hry ako CS:GO a LoL. Tieto hry nám šli bez menších problémov a vďaka SSD disku sme sa pripájali do hier neskutočne rýchlo. ROG Zephyrus G GA502 má veľmi veľkú kapacitu RAM-iek, preto si notebook nevytvára žiadnu imaginárnu RAM-ku navyše, čo by takmer určite spôsobovalo sekanie. Hlavná výhoda obrazu je frekvencia 144 snímok za sekundu. Každý jeden pohyb vašej postavy budete neskutočne prežívať. Vďaka skvelému zvuku je možné si zahrať FPS hry aj bez slúchadiel, nakoľko je priestorové ozvučenie úplne geniálne. ROG Zephyrus G GA502 je neuveriteľne skvelá „mašina“, ktorá je snom každého zarytého hráča.

Záver redakčného testu

S notebookom ROG Zephyrus G GA502 sme boli v redakcii veľmi spokojní. Má veľmi veľa výhod a pohodlne sa na ňom hrá. Vďaka vynikajúcemu chladeniu si môžete vychutnať akúkoľvek hru, pričom vám nebude prekážať hluk. Na jedno nabitie vydrží približne 6 hodín. Výhodou ROG Zephyrus G GA502 je jeho malá váha a vhodné rozmery na skladovanie či prenášanie. Jeho výkon zaručí bezproblémové hranie a obraz vám poskytne nezabudnuteľný herný zážitok sprevádzaný výborným ozvučením. ROG Zephyrus G GA502 je pravým herným notebookom, ktorý je pripravený dobre poslúžiť a spríjemniť chvíle strávené hraním.

Techvia.sk

ZDIEĽAŤ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here