notebook ASUS VivoBook Pro 15

Modelový rad VivoBook od spoločnosti Asus zahŕňa široké spektrum používateľov a tieto notebooky disponujú rôznym vybavením a veľkosťou obrazovky. Do redakcie nám tentokrát prišiel notebook ASUS VivoBook Pro 15, ktorý poteší najmä svojím výkonným hardvérovým vybavením.

Dizajn a rozmery notebooku ASUS VivoBook Pro 15

Telo notebooku tvoria plastové a kovové časti, ktoré vyzerajú elegantne a lesklo. Hliníkový povrch notebooku mu pridáva na jedinečnosti a jeho oblé tvary sú prvým predpokladom pre dobre prenosný notebook. Ďalšou dobrou správou je jeho hmotnosť a taktiež vcelku kompaktné rozmery. Pri váhe 2 kg a výške len 19,2 mm sa jedná o najtenší a taktiež najľahší z notebookov radu VivoBook Pro. Šikovnou drobnosťou je aj výrez v prednej časti zatvoreného notebooku. Vďaka nemu ide odklápanie rovnako ľahko ako na notebooku VivoBook S14.

Displej a ASUS Splendid

ASUS VivoBook Pro 15

Po odklopení vás zaujme 15,6 palcový ultra tenký displej s Full HD kvalitou a rozlíšením 1920×1080. Pomer strán je ako obyčajne 16:9, a keďže spoločnosť Asus myslela aj na hráčov, displej je navyše matný.  Poteší vás dostatočným jasom a ostrosťou, avšak trochu by sme do budúcna zlepšili reprodukciu farieb. Pre pohodlnejšie nočné sledovanie filmov vám poslúži funkcia Asus Splendid, ktorá poskytne režim zobrazenia s nižším jasom a teplejšími farbami.

Klávesnica, touchpad a ovládanie notebooku ASUS VivoBook Pro 15

Dobrá klávesnica je pre notebook z rady Pro nevyhnutná. Preto sme radi, že klávesnica modelu VivoBook 15 Pro splnila naše očakávania. Aj napriek tomu, že sa jedná o notebook s 15,6 palcovým displejom, pričom pri notebookoch s displejom tejto veľkosti numerická klávesnica nie je pravidlom, v recenzovanom modeli nesmela chýbať. Rozloženie klávesov je však oveľa tesnejšie ako pri  zvyšku klávesnice a pri rýchlom zadávaní čísel sme sa občas ľahko pomýlili.ASUS VivoBook Pro 15 Práca v noci nebola vďaka podsvieteniu klávesnice žiaden problém. Rozloženie ostatných klávesov bolo dostatočne vyhovujúce celej našej redakcii a nízky profil klávesov nám zaručil perfektnú odozvu.
Umiestnenie touchpadu bolo dobré a rovnako dobrá bola aj jeho odozva. Hladký povrch navyše zlepšil používanie gest, ktoré slúžia na ovládanie notebooku.

Zabezpečenie a Windows Hello

ASUS VivoBook Pro 15

V pravom hornom rohu touchpadu sa nachádza snímač odtlačkov prstov, ktorý nezaberá príliš veľa miesta a pri ovládaní touchpadu nám nijako neprekážal. Snímač zaregistroval náš odtlačok na prvýkrát a prihlasovanie do notebooku sa stalo oveľa rýchlejším. Senzor navyše podporuje funkcia Windows Hello a o zabezpečenie vášho zariadenia pred neželaným prístupom máte postarané.

Konektivita, nabíjanie a výdrž batérie

Keďže sa jedná o moderný  a dobre vybavený notebook určený najmä na prácu, prípadne občasné hranie hier, k dispozícii sme mali dostatočné množstvo všakovakých konektorov a USB portov. Konkrétne sa jedná o dvojicu USB 2.0 konektorov, rýchlejší USB 3.0, USB 3.1 typu C, kombinovaný 3,5 mm konektor pre slúchadlá, LAN a taktiež HDMI vstup. Je ich naozaj mnoho a počas používania si každý z nich našiel svoje využitie. Na škodu nie je ani čítačka SDXC pamäťových kariet a otvor pre zámok notebooku. Okrem týchto konektorov notebook samozrejme disponuje aj technológiou Wi-Fi 2×2 802.11ac, ktorá je 6-krát rýchlejšia ako bežný štandard 802.11n. ASUS VivoBook Pro 15 má 3-  článkovú 47WHrs Li-ion batériu, ktorá pohodlne zvládne dva dlhšie filmy na jedno nabitie. Čo sa týka práce na testovanom zariadení bez jeho zapojenia do elektrickej energie, notebook je schopný vydržať približne 4,5 hodiny. 5,5 mm konektor na nabíjanie sa nachádza nad konektormi na ľavom boku notebooku.

Audio Harman/Kardon a chladenie notebooku ASUS VivoBook Pro 15

Zvukový výstup dvojice reproduktorov, ktoré si našli svoje miesto na spodnej strane zariadenia priamo pod miestom určeným na položenie dlaní bol celkom slušný. Jedná sa o audio značky Harman/Kardon a vďaka tejto skutočnosti bol zvukový výstup naozaj vyvážený. Potešilo nás dostatočné množstvo basov a vynikajúca maximálna hlasitosť. Vďaka duálnym ventilátorom a dostatočnému množstvu mriežok na spodnej strane sa notebook neprehrieval a v porovnaní so starším modelom sme nárast výkonu pri zapnutých ventilátoroch aj naozaj pocítili.

Výkon notebooku ASUS VivoBook Pro 15

ASUS VivoBook Pro 15S kombináciou procesora Intel Core i7-8750H/BGA, 16GB DDR4 RAM a grafickej karty Nvidia GeForce GTX 1050 sme nemali najmenší problém. Zvládla niekoľko stredne náročnejších hier, pokročilý multitasking a editáciu videí bez ťažkostí. Interné úložisko v podobe 256 GB SATA3 SSD disku bolo v rámci  rýchlosti zápisu absolútne bezproblémové, avšak problémom do budúcnosti by mohla byť jeho kapacita. ASUS VivoBook Pro 15 sa našťastie predáva v niekoľkých kombináciách a vďaka tomu sa nemusíte obávať, že budete mať nedostatok miesta pre vaše súbory. Operačným systémom je Windows 10 v 64 bitovej verzii.

Záverečné hodnotenie notebooku ASUS VivoBook Pro 15

ASUS VivoBook Pro 15

Testovaný notebook je výborným kompromisom medzi výkonom, dlhou výdržou batérie a kompaktnými rozmermi. Pokiaľ potrebujete na svojich cestách pracovať na editácii videí, úprave fotografií alebo používať notebook na pokročilý multitasking, ASUS VivoBook Pro 15 bude pre vás ako stvorený. Jeho cena začína na sume 1299 € vrátane DPH, avšak vďaka svojej výbave vám poskytne všetko, čo budete pri svojej práci a počas voľného času potrebovať.

Martin Morávek & Matej Bičan