recnzia notebook Asus VivoBook S14

Do redakcie k nám na test dorazil notebook od spoločnosti Asus. Samotné balenie nevážilo takmer nič a my sme boli zvedaví, aká „hračka“ k nám prišla tentokrát. Notebook s označením VivoBook S14 nás ohúril svojou ľahkosťou, luxusne pôsobiacim dizajnom a výkonom.

Dizajn notebooku Asus VivoBook S14

Keďže recenzovaný notebook Asus VivoBook S14 neváži takmer nič, celokovové vyhotovenie nám prišlo mierne podozrivé. Po podrobnejšom preskúmaní sme zistili, že kovové nie je celé jeho telo, ale len  zadná strana obrazovky, na ktorej sa nachádza aj strieborné logo výrobcu. Vďaka plastovým častiam sa však spoločnosti Asus podarilo znížiť celkovú hmotnosť zariadenia a spraviť z modelu S14 naozaj kompaktný a dobre prenosný notebook. V zlatom prevedení vyzerá luxusne a k dobrej povesti mu napomáhajú aj rozmery 326x226x18,8 mm či hmotnosť len 1,3 kg. Displej sa počas používania netriasol a naše počiatočné obavy z kvality plastových pántov sa razom rozplynuli.

Displej NanoEdge

Podobne ako je tomu pri smartfónoch, aj výrobcovia notebookov sa rozhodli pomaly, ale isto zanevrieť na široké rámiky okolo obrazovky. Po odklopení vás nepochybne zaujme 14 palcový Full HD displej, ktorý sa vďaka parádnym rozmerom okolitých rámikov zmestil do 13 palcovej konštrukcie. Inak povedané, výrobca sa posnažil a zredukoval nevyužitý priestor okolo obrazovky na minimum. Pomer obrazovky k telu tak teraz dosahuje hodnotu 77%, čo je naozaj slušné. Spokojní sme boli aj s maximálnym jasom či farebnosťou displeja. Tá je zaručená vďaka technológii ASUS Splendid, ktorá  prispôsobí displej úlohám, ktoré na notebooku práve vykonávate, prípadne si jeho farebnosť môžete nastaviť aj sami. Pokiaľ sa rozhodnete model S14 zobrať na chatu a pozerať po večeroch s partiou filmy, oceníte aj širokouhlé zobrazenie až 178 stupňov.

Pre rýchle a bezproblémové spojenie sa s priateľmi v zahraničí oceníte aj web kameru, ktorá je umiestnená v hornom rámiku nad obrazovkou. O jej kvalite by sa síce dalo diskutovať, no účel rozhodne splní. V nastaveniach fotoaparátu/web kamery si môžete nastaviť rozlíšenie a kvalitu záznamu fotografie či videa.

Konektivita notebooku Asus VivoBook S14

Notebook Asus VivoBook S14 je ako stvorený na cestovanie. Preto je vysoká konektivita samozrejmá a notebook disponuje hneď niekoľkými konektormi a portami. Otvor na nabíjanie je umiestnený na pravom boku spolu s USB konektorom, vstpom HDMI či obojstranným USB-C portom. Kombinovaný 3,5 mm Jack konektor pre slúchadlá je samozrejmosťou.

VivoBook S14 disponuje okrem klasického USB 2.0 portu aj rýchlejším a novším USB 3.1 portom a čítačkou pamäťových kariet, ktorá sa nachádza na pravej strane recenzovaného notebooku.

Ovládanie Notebooku Asus VivoBook S14

Základom každého dobrého pracovného notebooku je kvalitná a podsvietená klávesnica. Asus túto požiadavku svojich náročnejších zákazníkov splnil a model S14 vybavil klávesnicou so zdvihom 1,4mm. Pri prepisovaní či tvorení veľkého množstva textu túto skutočnosť určite využijete a bude mať pozitívny dopad na pohodlie počas vášho písania. VivoBook S14 nie je práve najväčší notebook od Asusu, preto nemožno počítať s numerickou klávesnicou v povinnej výbave. Čo sa týka písania, šlo nám to dobre aj bez nej a počas používania notebooku sme robili naozaj minimum preklepov. Samostatné tlačidlo zapínania sa stratilo a notebook zapnete tlačidlom integrovaným priamo do klávesnice, ktoré dostalo svoje miesto v pravom hornom rohu.

Touchpad a Windows Hello

Voľné miesto pod klávesnicou čiastočne zabral veľký touchpad, ktorého povrchová úprava je na dotyk príjemná a ako bonus rozozná aj  gestá či dotyky viacerými prstami. Ovládanie testovaného notebooku nám tak išlo o čosi lepšie a v konečnom dôsledku tieto gestá aj šetrili náš čas. V pravom hornom rohu touchpadu si našiel svoje miesto aj snímač odtlačkov prstov, ktorý tak zvyšuje celkové zabezpečenie vašich dokumentov a obsahu v testovanom notebooku VivoBook S14. Stačí si pridať svoj odtlačok prsta cez nastavenia aplikácie Windows Hello, vytvoriť si PIN kód pre každý prípad a najbližšie odblokovanie notebooku môžete realizovať práve pomocou vašich biometrických údajov.

Audio SonicMaster a batéria notebooku Asus VivoBook S14

K multimediálnej zábave a pozeraniu filmov s priateľmi patrí aj dobrý zvukový prejav reproduktorov. Zaručený je vďaka reproduktorom ASUS Sonic Master. Reproduktory sú dva a sú umiestnené v spodnej časti notebooku pri krajoch. Zosilňovače a rezonančné komory napomáhajú vytvárať kvalitnejší zvuk a basy sú vďaka nim oveľa zreteľnejšie. Možno nemajú kvalitu drahšieho prenosného reproduktora, no pri sledovaní filmov budete za vyváženú kombináciu softvéru s hardvérom spokojní.

Čo je pre mňa osobne na tomto notebooku najlepšie je výdrž batérie. Technológia ASUS SuperBattery zaistila oveľa dlhšiu výdrž ako niektoré konkurenčné modely a písanie či iná kancelárska robota sa vám nenakopí ani počas cesty vlakom, lietadlom alebo kdekoľvek inde. Notebook s vami vydrží približne 6 -7 hodín, čo je dosť dobrý výsledok vzhľadom na jeho kompaktné a oku lahodiace rozmery.

Výkon notebooku Asus VivoBook S14

Áno, Asus VivoBook S14 je notebook, ktorý vám umožní plniť si svoje povinnosti takmer kdekoľvek. Prvým predpokladom sú pravdaže kompaktné rozmery, dobrá výdrž batérie  či kvalitná klávesnica. Ale ak si myslíte, že pri tom všetkom by spoločnosť Asus šetrila na výkone testovaného zariadenia, ste na omyle.

Zábava začína 512 GB rýchlym SSD diskom, na ktorý sa toho zmestí celkom veľa. Na Asus VivoBook S14 sme sa od začiatku pozerali ako na pracovný a nie herný notebook. Preto predpokladáme, že 512 GB bude pre väčšinu z vás plne postačujúcich. Operačným systémom sa stal Windows 10 Home a svižný chod zariadenia po celý čas nášho používania spoľahlivo zabezpečil procesor Intel Core i5 8250U Kaby Lake Refresh. Pokiaľ neplánujete notebook používať na drvenie náročných hier či úpravu veľkého množstva videí v programoch ako je Sony Vegas či Adobe Premier Pro, môžete sa spoľahnúť na bezproblémové fungovanie bez otravného zasekávania sa. Operačná pamäť RAM má veľkosť 8 GB a bola nám maximálne postačujúca. V mnohých ohľadoch bola integrovaná grafická karta Intel UHD Graphics 620 postačujúca, no určite by sme v budúcnosti ocenili nejaký zaujímavý kúsok napríklad od spoločnosti nVidia.

Záverečné hodnotenie notebooku Asus VivoBook S14

Ak by som veľa cestoval a vedel by som, že mnoho času strávim „nudným“ presúvaním sa z miesta na miesto, určite by bol práve toto jeden z mojich favoritov a uvažoval by som o jeho kúpe. Koľko však takýto super kompaktný a výkonný cestovateľ stojí? Jeho cena sa pohybuje okolo sumy 819 € vrátane DPH. Nemyslím si, že je to veľa a v redakcii sme sa jednohlasne zhodli, že za takto vybavený notebook by sme radi tých 8 stoviek obetovali. Pokiaľ hľadáte zariadenie, ktoré vám poslúži aj počas vašich služobných ciest, určite vám tento notebook len a len odporúčame.

Martin Morávek
Matej Bičan

ZDIEĽAŤ