Asus Zenbook 13 UX325EA

V našej redakcii techvia.sk sme vyskúšali vylepšenú verziu notebooku Zenbook 13 UX325EA od spoločnosti Asus. Od svojho predchodcu sa líši najmä tým, že dostal do vienka jednu z najkvalitnejších obrazoviek, ktorá sa vôbec do notebookov dáva. Reč je o OLED obrazovke. Recenziu na jeho predchodcu si môžete prečítať (TU).

Asus Zenbook 13 UX325EA

OLED displej

Displej v prípade Zenbook 13 UX325EA sa v základných parametroch nelíši, avšak technológia zobrazovania jednotlivých pixelov je celkom iná, čo má za následok celkové zlepšenie zážitku z tohto prístroja.

OLED technológia je založená na princípe úplného vypnutia jednotlivých pixelov, čo umožňuje čiernej farbe byť naozaj čiernou, čiže vypnutou na rozdiel od klasických LCD, kde aj úplne čierny pixel je stále podsvietený panelom zozadu.

Asus sa rozhodol dať do svojich notebookov 100% gamut DCI-P3, čo znamená, že je schopný verne zobraziť omnoho väčšie množstvo farieb, aké sa používajú napríklad v klasických telefónoch a webe, čiže farebný režim sRGB.

Tieto obrazovky umožňujú vyžarovať o 70 % menej škodlivého modrého svetla. Pri nízkych jasoch LCD displeje strácajú svoje zobrazovacie schopnosti. Pri OLED aj pri intenzite iba pár desiatok nitov sú farby takmer dokonalo sýte a verné svojmu odtieňu. Dokážu však svietiť až s intenzitou 600 nitov.

Ako iste viete, profesionálne monitory majú svoju rýchlosť odozvy iba 3 milisekundy. Pre porovnanie, pripojenie na sieť internet cez klasický ethernetový kábel má odozvu priemerne 55 milisekúnd. OLED od Asusu má túto odozvu iba 0,2 milisekundy, čo sa ešte žiadnemu výrobcovi notebookov doteraz nepodarilo.

Všetky tieto výhody začnete pociťovať už pri prvom spustení. Najlepšie sa displej predvedie pri kvalitnom filme, fotografiách či hrách.

Pri používaní je možné pocítiť oveľa väčšiu hĺbku obrazu a krajšie, sýtejšie HDR farby.

V tomto krátkom videu môžete vidieť rozdiel medzi LCD a OLED displejom v notebookoch Asus:

Hardvér

Vo vnútri Zenbook 13 UX325EA sa nachádzajú rovnaké komponenty ako v predchádzajúcom modeli, avšak na kontrolu sme vykonali benchmark test v Cinebench R15 od Maxonu:

GPU max 88,17 FPS
GPU mix 63,99 FPS
CPU max 773 cb
CPU min 276 cb

hwinfo

Záver

V tomto krátkom článku sme ukázali výhody OLED displeja, ktorý odporúčame všetkým. Iba ťažko sa hľadajú nevýhody.

Ak vás zaujíma notebook Zenbook 13 UX325EA aj po stránke hardvéru, dizajnu, zvuku, konektivity či batérie, prečítajte si našu staršiu recenziu (TU).

ZDIEĽAŤ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here