ASUS ZenBook 14

V poslednej dobe nás ASUS prekvapuje svojimi neustálymi novinkami, ktoré nemajú konca. Minule nás spoločnosť prekvapila herným notebookom ROG SCAR 3, ktorý bol zdrojom nekonečného potešenia pre každého gamera. Tentokrát sa ASUS zameral na bežných pracujúcich ľudí, ktorí notebook potrebujú na každodennú prácu a mnohí ho nosia so sebou. Preto spoločnosť predstavila svetu mobilný, maličký, šikovný a výkonný notebook ASUS ZenBook 14. Verte, že tento notebook si už pri prvom dotyku zamilujete!

Grafická karta

ASUS ZenBook 14 nie je určený na hranie. Notebook je určený predovšetkým na rýchle a bezpečné pracovanie. ASUS ZenBook 14 má grafickú kartu GeForce MX250, ktorá je extrémne výkonná a naozaj výborná! Nvidia GeForce MX250 je špeciálna mobilná grafická karta základnej úrovne pre laptopy. Je založená na rovnakom čipe Pascal GP108 ako jeho predchodca GeForce MX150/desktop GeForce GT 1030, ale vyznačuje sa zvýšenou rýchlosťou. Rovnako, ako pri modeli MX150 je model MX250 k dispozícii v dvoch verziách: v normálnej  verzii 25 wattov (ID zariadenia 1D13) a vo verzii s nízkym príkonom s 10-wattovým TDP (ID zariadenia 1D25)  a zníženým výkonom (model MX150 s 10 W mal o 32 % nižšiu rýchlosť hodín). Pamäťové rozhranie GDDR5 teraz podporuje aj rýchlosti až 3,5 GHz = 7 GHz efektívne (až od 3 GHz).

Čip GP108 sa vyrába v spoločnosti Samsung (LPP) s procesom FinFET 14 nm a ponúka množstvo nových funkcií vrátane podpory pre DisplayPort 1.4 (pripravený), HDMI 2.0b, HDR a vylepšené kódovanie videa a kódovanie H.265 (PlayReady) 3.0). 4K HDR s Netflixom sa však nespustí kvôli minimálnej požadovanej grafickej pamäti 3 GB. V porovnaní s väčšími čipmi Pascal malý GP108 nepodporuje Simultánne viacnásobné premietanie (SMP) pre VR a G-Sync. Úplný zoznam vylepšení a nové GPU pre stolné počítače Pascal je k dispozícii v našom článku venovanom  architektúre Pascal.

Vďaka zvýšeným rýchlostiam jadra (až do + 3 % v Boost pre verziu 25 Watt a vyšším rýchlostiam pamäte) by mal byť nový MX250 o niečo rýchlejší ako starší MX150. Prvé referenčné hodnoty naznačujú zvýšenie o 5 %. Stále moderný by mal plynulo bežať iba v nízkych nastaveniach (hry a referenčné hodnoty nájdete na stránke  MX150).

ASUS ZenBook 14

Procesor

Ďalším veľmi dôležitým komponentom pre chod počítača je procesor. Konkrétne tento procesor sa vyrába len pre notebooky a iné ľahko prenosné zariadenia.  Procesor použitý v ASUS ZenBook 14 je jeden z najlepších na trhu, čo sa týka pomeru cena/výkon.

Počítač má v sebe zabudovaný procesor Intel Core i5-8265U s taktom 1.6GHz na jadro. Procesor zapadá do 8. generácie procesora Intel Core i5. Naviac má v sebe zabudovaný čip “Whiskey Lake”, vďaka ktorému môžete frekvenciu 1,6GHz pretaktovať úplne krásne na 3.4GHz. Tento procesor zvláda všetko od jednoduchého renderingu grafiky až po generovanie náročných softvérových projektov.

RAM

Notebook ASUS ZenBook 14 má v sebe 8 GB RAM typu DDR 3. Úprimne povedané, DDR 3 nie je najmodernejší variant, je však v notebookoch často používaná. Hoci nie je extrémne  výkonná, je však veľmi spoľahlivá. Je mienená ako evolučný nástupca operačnej pamäte DDR2 SDRAM. Táto technológia sa používa pre vysokorýchlostné ukladanie pracovných dát. Hlavný rozdiel medzi DDR2 a DDR3 je v rýchlosti pamätí. Počiatočná 400 MHz oproti 1,066 GHz a najvyššia 1,2 GHz oproti 2,133 GHz (už sú ohlásené vyše 2,4 GHz). Štandardné napätie určené štandardom JEDEC bolo znížené z 1,8 na 1,5 V. V skutočnosti väčšina pamätí potrebuje napätie medzi 1,65 a 1,8 V.

ASUS ZenBook 14

Pamäť

Notebook ASUS ZenBook 14 má v sebe SSD disk, ktorý poskytuje rýchle spúšťanie systému a extrémne rýchle zapínanie zariadenia, poprípade rýchle pripájanie sa do ľubovoľnej hry.  Môže za to Ultra rýchly SSD disk typu PCIe SSD, ktorý funguje na princípe vnútorných rozširujúcich kariet pre počítače a pridružené konektory. Nahrádza štandard mSATA, ktorý používa rozloženie a konektory PCI Express Mini Card. Má flexibilnejšiu špecifikáciu a umožňuje použitie modulov s rôznymi šírkami a dĺžkami a kvôli pokročilejším funkciám je vhodnejšie ako mSATA na pripojenie SSD diskov, ktoré sa najčastejšie používajú v ultrabookoch a tabletoch.
Notebook neobsahuje žiadnu HDD pamäť alebo hybridnú pamäť SSHD. Celá pamäť je na SSD disku.

Chladenie

Čo sa týka chladenia, tak musíme povedať, že hoci sme notebook používali od vytvorenia jednoduchej grafiky po rendering, tak sa takmer nestalo, že by sa nám prehrial. Je až neuveriteľné, ako taký malý notebook dokáže byť tak tichý a zároveň tak efektívny. Častokrát sa nám stalo, že sme notebook ASUS ZenBook 14 zapli a bol taký tichý, že sme chvíľu rozmýšľali nad tým, či sme ho vôbec zapli. Toto chladenie sa návrhárom jednoducho podarilo a veľmi ich za to chválime.

ASUS ZenBook 14

Dizajn

Pri pohľade na notebook ASUS ZenBook 14 si ako prvé všimnete jeho veľkosť a svetlo modré sfarbenie. Šírka notebooku je 319 mm, výška 19 mm (keď je notebook zatvorený) a jeho hĺbka 199 mm. Veľkosťou sa dá prirovnať k papierovému formátu A4. Pokiaľ si tento notebook vezmete do ruky, určite vás zaujme jeho neuveriteľne malá váha. Notebook váži presne 1,09 kg,  čo je naozaj veľmi dobrá správa. ASUS ZenBook 14  je perfektne skladný a zmestí sa do akejkoľvek batožiny.

Tento počítač je veľmi odolný voči vonkajšiemu poškodeniu, sami sme sa o jeho “nezmarnosti” naozaj presvedčili, keďže sme ho intenzívne používali celý týždeň.

ASUS ZenBook 14

Po otvorení počítača upúta pozornosť okrem magnetického zabezpečenia voči svojvoľnému otváraniu sa notebooku jeho naozaj veľký displej. Displej zaberá najväčšiu časť obrazovky vďaka rozhodnutiu konštruktérov, ktorí nepoužili dva až dva a pol centimetrové rámiky, čo má za následok zmenšenie obrazovky.  Rámiky majú priemer cca 0,5 cm, čo je esteticky a technicky na vysokej úrovni.

Hore nad obrazovkou sa nachádza veľmi maličká kamera, ktorá je taktiež veľmi výkonná a podporuje funkciu 3D snímania tváre. V praxi to znamená, že pri video chate (napríklad cez Skype alebo Messenger), vyzeráte o niečo „živšie“.

Presuňme sa ku klávesnici. Veľmi sa nám páči rozloženie tlačidiel. Málokedy sa nám stalo, že by sme sa preklikli. Písanie je neskutočne presné. Presnosti dopomáha aj samotné podsvietenie klávesov, ktoré si môžete ľubovoľne nastavovať.

Touchpad je vcelku veľký. Dizajn je perfektný a jednoduchý. Je vhodný ako na cestovanie, tak aj na nosenie do práce. K Touchpadu sa ešte vrátime.

Konektivita

Každá technika či už mobilná alebo pevná, musí mať dobrú konektivitu. Ako je teda na tom tento počítač? Takže ASUS ZenBook 14 má: 1x USB 2.0, 1x čítačku SD kariet, 1 DC vstup (pre nabíjačku), 1x HDMI port, 1x USB 3.1(typ A) a USB-C (typ 3.1).

ASUS ZenBook 14

Obrazovka

Ako už bolo spomenuté, rámčeky okolo obrazovky boli minimalizované najviac, ako sa len dalo. Vďaka tejto výhode je obrazovka naozaj veľká vzhľadom k veľkosti notebooku. Obraz má uhlopriečku 14 palcov, čo je približne 35,5 cm. Obrazovka je vo Full HD (1920 x 1080) a frekvencia je 60 snímok za sekundu. Keďže počítač bol navrhovaný na prácu aj počas noci, displej je veľmi šetrný k očiam. Počítač má v sebe zabudovanú funkciu ASUS Splendid a ASUS Tru2Life Video, ktoré jemne dolaďujú parametre zobrazenia a zabezpečujú tak optimálny komfort pre vaše oči a farebný výkon pre akýkoľvek druh obsahu.  Čo sa týka konštrukčnej stránky, túto obrazovku môžete ohýbať až do 178 stupňov.

Batéria a jej výdrž

ASUS ZenBook 14 prináša pri plnom nabití výdrž až 13 hodín. Samotná kapacita batérie je 50Wh, čo pri takom maličkom stroji bohato stačí. Batéria funguje na báze Litium-Iontovej batérie. Keďže je tento typ batérie často používaný, podrobne sme o ňom písali v recenzii CREATIVE MUVO PLAY.

ASUS ZenBook 14

Touchpad

Pod pojmom Touchpad si klasicky predstavíme miesto, na ktorom len prechádzame prstom a tým hýbeme myškou na obrazovke. Spoločnosť ASUS však rozšírila jeho pôsobnosť a pridala mu hneď niekoľko funkcií. Touchpad teda funguje aj ako malé dotykové zariadenie. Jeho funkcie umožňujú napríklad: zmenenie sa na numerickú klávesnicu (čo je výhoda, po hardvérovej stránke ju notebook nemá), môžete si na nej robiť kresby, poprípade náčrty a tá najpodstatnejšia vec je tá, že dokáže fungovať ako druhý monitor. Je to naozaj skvelý krok vpred a musíme povedať, že táto funkcia sa bude páčiť najmä ľuďom, ktorí sú neustále v pohybe a jeden displej im nestačí.

ASUS ZenBook 14

Zvuk

Notebook nie je asi presne to zariadenie, ktoré by ste si len tak všade brali so sebou a púšťali pesničky. Naozaj to nie je prenosný „repráčik“, ale aj tak by bolo dobré si niečo o jeho spracovaní hudby povedať. O samotnú kvalitu zvuku sa stará Harman Kardon perfektne spracovávajúci zvuk. Dokáže generovať priestorové vnímanie, ktoré je neskutočne perfektné.

Gaming

Hneď v úvode sme písali, že v prípade ASUS ZenBook 14 sa spoločnosť ASUS zamerala na skupinu pracujúcich a tento model primárne určila na každodennú prácu s cieľom spríjemniť každodenné pracovné úkony a zjednodušiť prenášanie notebooku.
Ak by ste si predsa len chceli spríjemniť čas hraním, čo ASUS ZenBook 14 zvládne? Vyskúšali sme hranie CS:GO. Pozorovali sme FPS-ka a naozaj nás prekvapilo, že na najvyšších detailoch sme hrali na 90+ FPS. Nemali sme žiadne dropy FPS-ok a všetko išlo krásne plynulo. Čo sa týka už náročnejších hier ako sú DOOM či Battlefield 1, tam je už potrebný herný notebook.  Dropy boli na pravidelnom poriadku. Na odreagovanie sa ASUS ZenBook 14 zvládne skôr nenáročné tituly.

Záver

Počas redakčného testu ASUS ZenBook 14 sme mali s týmto notebookom len dobré skúsenosti. Ľahko sa prenáša, zapína sa do pár sekúnd a funguje presne ako hodinky. Je tichý, spoľahlivý, s dobrou výdržou batérie. Dizajnovo sa vydaril, ľahko a presne sa píše na klávesnici, touchpad dostal do vienka nové funkcie. Obrazovka je veľká a šetrná k očiam. Konektivita disponuje slušnou výbavou, procesor je na vysokej úrovni. Zvuk je vynikajúci a nakoniec ASUS ZenBook 14 zvládne bez problémov nenáročné hry na odreagovanie sa popri práci. Pamäť je dostatočná, hoci by sme ocenili i väčšiu.  Podľa nášho názoru za redakciu techvia.sk je ASUS ZenBook 14 mimoriadne vydarený notebook, ktorý sa stane nepostrádateľným spoločníkom na prácu, cesty i v rámci oddychu.