ASUS ZenBook DUO

V druhej časti našej recenzie o ASUS ZenBook Pro Duo (prvá časť) sa zameriame na jeho výkon a samotný gaming. ASUS ZenBook Pro Duo môžeme právom zaradiť medzi technickú špičku a na prácu je skutočne dobrou voľbou. Ale nesmieme zabudnúť na vášnivých hráčov, takže sa podrobne pozrieme na to, čo môže ponúknuť tento notebook vo svete hrania hier.

ASUS ZenBook DUO

Grafická karta

ASUS ZenBook Pro Duo disponuje grafickou kartou NVIDIA GeForse RTX 2060 6GB. Pokiaľ ste vášniví hráči, tak ste určite už spozorneli :). Pre nováčikov vo svete gamingu ju predstavíme. Grafická karta NVIDIA GeForse RTX 2060 je poháňaná architektúrou Turing, ktorá zvyšuje výkon notebooku 6-násobne v porovnaní s predošlou verziou.

V súčasnej dobe je táto grafika druhou najrýchlejšou mobilnou grafickou kartou na trhu a bola vydaná začiatkom roka 2019. Zároveň je to prvá grafická karta na svete súčasne so svojou o niečo lepšou verziou 2070 TI, ktorá umožňuje funkciu Ray-Tracing v reálnom čase. Jednoducho povedané, táto grafika zaistí zažiť najmodernejšiu hyperrealistickú grafiku v hre.

A aby toho nebolo málo, tak má aj karta vlastnú umelú inteligenciu. Táto umelá inteligencia GPU funguje na báze grafických procesov architektúry Turing vybavenej jadrami Tensor, ktoré majú v sebe neskutočne veľkú výpočetnú silu a vypočítavajú zložité algoritmy v opäť reálnom čase. Môžeme teda povedať, že táto umelá inteligencia dokáže vytvoriť taký extrémne ostrý a jasný obraz, že máte pocit, akoby ste sa nepozerali na monitor, ale cez okno vášho domova. Turing taktiež priniesol pokročilé možnosti tieňovania v hrách. Toto tieňovanie prekonalo všetky predošlé verzie starších modelov grafických kariet. Kombinácia Turingu a GDDR6 (GDDR6 – najrýchlejšia pamäť na svete) prináša neskutočný výkon, vďaka ktorému môžeme hrať všetky najnovšie hry na najvyšších nastaveniach bez dropov FPS. A vďaka 4K monitoru je tento zážitok neskutočný!

ASUS ZenBook DUO

Procesor

ZenBook Pro Duo je poháňaný až deviatou generáciou osemjadrových procesorov Intel® Core™ i9., najnovšou hernou grafikou NVIDIA® GeForce RTX™ 2060 a bleskovo rýchlym ukladaním. Táto mimoriadne výkonná kombinácia zabezpečuje, že ZenBook Pro Duo jednoducho zvláda všetky úlohy s profesionálnym prístupom a ľahko si poradí aj s viacvrstvovou editáciou fotografií alebo videa, vykresľovaním 3D grafiky alebo dokonca živým prenosom hier.

ASUS ZenBook Pro Duo má v sebe zabudovaný procesor Intel core i7 9. generácie. Intel Core i7-9750H je špičkový procesor pre notebooky so šiestimi jadrami založený na architektúre Coffee Lake. Procesor pracuje na frekvenciách medzi 2,6 a 4,5 GHz (4 GHz so 6 jadrami) a vďaka Hyper-Threadingu dokáže súčasne vykonávať až dvanásť vlákien. Podľa spoločnosti Intel sa procesor vyrába v vylepšenom 14nm (14nm ++) procese. V porovnaní s predchodcom Core i7-8750H ponúka 9750H vylepšené taktovacie frekvencie a viac vyrovnávacej pamäte L3. Architektúra Coffee Lake je podobná ako Kaby Lake a líši sa iba počtom jadier a vylepšeným 14nm procesom. Vďaka dvom ďalším jadrám sa výkon zvýšil takmer o 50 % v porovnaní s podobným taktovaným procesorom Kaby Lake, ako je Core i7-7820HQ (2,9 – 3,9 GHz). Výkon jedného jadra sa od svojho predchodcu v Kaby Lake nezlepšil. Model i7-9750H je ako špičkový model vhodný pre najnáročnejšie aplikácie a hry!

RAM

Notebook ROG Strix SCAR III disponuje dvomi 16 GB DDR 4, čo je najmodernejší druh RAM. DDR4 je nástupcom DDR3 a líši sa najmä svojou vysokou frekvenciou. Pre porovnanie, DDR 3 má frekvenciu približne medzi 1 333 MHz až 2 300 MHz. Keď sa pozrieme na DDR 4, tak jej frekvencia dosahuje od 2GHz do 4,8GHz. V praxi to môže znamenať to, že dokážete s oveľa vyššou rýchlosťou prenášať dáta, čo o dosť zrýchli aj plynulosť hrania.

Pamäť

Konštruktéri ASUS ZenBook Pro Duo sa rozhodli kvôli maximalizácii jeho rýchlosti nahradiť klasické HDD diskom SSD. Avšak podľa nášho názoru nie je to najšťastnejší krok. Disky SSD nie sú úplne to, čo by sme chceli mať v hlavnej pamäti. Je pravdou, že SSD disk je neskutočne rýchly. Počítač sa zapína neuveriteľne rýchlo a do hier sa prihlasujete ako prvý. Hlavný problém je však v jeho kapacite. Kapacita SSD tvorí necelých 500 GB a to ešte nehovoríme o tom, že je na ňom nainštalovaný Operačný systém. Ďalším potenciálnym problémom je prípadné poškodenie disku. Potom sa už veľmi ťažko dostanete ku svojim dátam či aplikáciám. Skôr by sme privítali použitie SSHD disku namiesto SSD.

Batéria

71Wh 8-článková dobíjacia Lithium-Polymérová batéria
62Wh 8-článková dobíjacia Lithium-Polymérová batéria s funkciou rýchleho nabíjania: 50% za 15 minút

V predošlej recenzii sme uviedli, že ASUS ZenBook Pro Duo má dve 4K obrazovky. Logicky z toho vyplýva, že tým pádom sa batéria bude rýchlo míňať. Batéria je však na tom naozaj dobre a relatívne sa batéria pomaličky vybíja. 4 až 5 hodín vám tento počítač vydrží krásne nabitý. Môžete si samozrejme povedať, že to nie je dlhý čas. Lenže toto sa dá počítaču odpustiť. Musíme pochopiť to, že aj obrazovky potrebujú nejakú energiu. Všetko je len o šetrení. Každá dióda na tomto počítači sa dá vypnúť. Čiže kapacita batérie je pomerne slušná.

Gaming

Bez najmenšieho pochybovania musíme povedať len to, že ASUS ZenBook Pro Duo je výborná herná mašina. Skúšali sme na tomto notebooku hrať Battlefield 1, HoI4, CS:GO a Doom. Všetko išlo krásne a plynulo. Dobré by bolo však spomenúť, že viac ako hranie sme si užívali samotné rozlíšenie. Ultra HD je jednoducho Ultra HD. Do hier sme sa všade pripájali medzi prvými a o kontraste farieb ani nehovoríme. Všetky zmienené hry sme hrali na najvyšších detailoch a všetko fungovalo bez sekania. Samotné priestorové ozvučenie je urobené geniálne. Preto si CS:GO môžete zahrať aj bez slúchadiel. Skvelým bonusom je, že v softvéri GeForse experience máte aplikáciu ShadowPlay, pomocou ktorej si môžete ľubovoľným klávesom ukladať najlepšie momenty z hry. Tento počítač je skutočne dokonalý ako na pracovanie, tak aj na hranie.

ASUS ZenBook DUO

Záver

S počítačom ASUS ZenBook Pro Duo sme neskutočne spokojní a je to počítač nad naše očakávania. Je vhodný pre širokú škálu ľudí. Má veľmi veľa výhod ako sú napríklad rýchlosť, odolnosť, výkon, dva monitory s dotykovou obrazovkou a mnoho ďalších vecí. A hoci je zopár maličkostí, ktoré nie sú úplne tip-top ako napríklad predsa len malá pamäť či použitie SSD disku, ASUS ZenBook Pro Duo je vysoko výkonným pracovným nástrojom a zároveň rovnako výkonným herným notebookom. Tento zámer skĺbiť prácu so zábavou na vysokej a rovnocennej úrovni sa tvorcom neskutočne podaril.

Pokiaľ by sme mali tento počítač porovnávať pomerom cena a výkon, tak môžeme povedať, že cena je primeraná výkonu a výbave. Za našu redakciu techvia môžeme len konštatovať, že tento notebook je momentálne jedna z najlepších technických noviniek na trhu, ktorú vám vrelo odporúčame.

Techvia.sk

ZDIEĽAŤ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here