Asus ZenBook Pro UX550V

Do redakcie nám na recenziu prišiel elegantný notebook v kráľovskej modrej farbe. Ide o Asus ZenBook Pro UX550V od spoločnosti Asus. Toto kompaktné zariadenie prekvapí nielen svojím dizajnom, ale aj svojím výkonom a ďalším vybavením. Pozrime sa teda bližšie na to, čo si pre nás spoločnosť Asus pripravila tentokrát.

Dizajn elegantného notebooku Asus ZenBook Pro UX550V

Testovaný Asus ZenBook Pro UX550V upúta pozornosť hneď na začiatku. Tento výkonný notebook sa dostal k nám do redakcie v kráľovskej modrej, ktorá pôsobí moderným dojmom a veľmi dobre ladí k celkovému štýlu recenzovaného zariadenia. Aj napriek tomu, že celý Asus ZenBook Pro UX550V vyzerá tenko a zraniteľne, jeho hliníkové telo mu poskytuje dostatočnú ochranu pri prenášaní a manipulovaní. Celková veľkosť v spojení s hmotnosťou iba 1,8 kg robia z tohto moderného notebooku skvelého spoločníka nielen doma, ale aj na cestách. Na vrchnej strane je veľmi elegantne vryté biele logo spoločnosti Asus, ktoré pri používaní svieti a dodáva tak recenzovanému notebooku ešte modernejší vzhľad.

Po odklopení vám testovaný Asus ZenBook Pro UX550V ukáže svoj 15,6’’ Full HD displej s pomerom strán 16:9, ktorý zaberá až 83% celkovej plochy. Vďaka matnému displeju môže užívateľ používať notebook aj za slnečného dňa bez zbytočného obmedzenia. Pod displejom sa nachádza čierna podsvietená klávesnica. Výrobcovia v tomto prípade použili do modra ladené svetlo, ktoré príjemne zapadá do celkovej farby recenzovaného notebooku. Na klávesnici sa síce nenachádza klasická numerická klávesnica, avšak tento malý problém dokázal Asus ZenBook Pro UX550V vynahradiť svojimi dostatočne veľkými rozostupmi medzi klávesmi, čo minimalizuje možnosť preklepov.

Na úrovni spodnej časti klávesnice na pravej, ako aj na ľavej strane a v dole pod touchpadom sa nachádzajú dva malé reproduktory od spoločnosti Harman Kardon. Napriek ich malým rozmerom dokázali svojou hlasitosťou a čistotou prehrávania zvuku veľmi príjemne prekvapiť.

Pod klávesnicou má svoje miesto touchpad spolu so snímačom odtlačkov prstov, ktorý je však zakomponovaný priamo do pravého horného rohu touchpadu. Je veľmi dobre prístupný a prekvapivo pri používaní nijako neobmedzuje. Pod touchpadom sa v jemnej priehlbine nachádzajú dve svetielka. Indikátor naľavo svojím bielym svetlom, ktoré svieti alebo bliká ukazuje, či je notebook zapnutý alebo uspatý. Indikátor vedľa neho ukazuje stav batérie, teda či sa nabíja alebo nie.

Dva chladiace ventilátory sú umiestnené v zadnej časti pri portoch. Aj keď je pri väčšej záťaži testovaný notebook Asus ZenBook Pro UX550V trošku teplý najmä v jeho zadnej časti, táto jemná zmena teploty nemá žiaden vplyv na jeho výkon, keďže tieto dva ventilátory sú postačujúce na odvádzanie tepla z najdôležitejších hardvérových častí. Hrany testovaného notebooku sú jemne zbrúsené a svojou striebornou farbou veľmi dobre zapadajú do celého farebného konceptu. Na ľavej strane má recenzovaný Asus ZenBook Pro UX550V vstup pre nabíjačku spolu s HDMI konektorom a dvomi USB-C konektormi s podporou štandardu Thunderbolt 3.

Na pravej strane sa nachádzajú dva 3.1 USB-A porty, vedľa ktorých je umiestnená čítačka microSD kariet a vstupom pre slúchadlá s 3,5mm jackom. Je trošku škoda, že výrobcovia nenahradili v recenzovanom notebooku Asus ZenBook Pro UX550V čítačku microSD kariet čítačkou klasických SD kariet.

Vysoký výkon a dlhá výdrž zariadenia Asus ZenBook Pro UX550V

Kvalita notebooku sa hodnotí najmä podľa jeho výkonu. Recenzovaný Asus ZenBook Pro UX550V dokáže ponúknuť nielen dlhú výdrž batérie, ale aj výborný herný zážitok. 8 GB operačnej pamäte RAM v spojení s výkonným procesorom Intel Core i7 7700 HQ siedmej generácie so 4 jadrami o výkone 2.80 GHz, integrovanou grafickou kartou Intel HD Graphics 630 a druhou grafickou kartou Nvidia Geforce GTX 1050 dokáže zaručiť hranie aj najnovších hier vo výbornej kvalite a bez sekania. Testovaný notebook sa dodáva s operačným systémom Windows 10 Home v 64-bitovej verzii. Zároveň však recenzovaný notebook Asus ZenBook Pro UX550V dokáže za pomoci svojej 8-článkovej Lítium-Polymérovej batérie ponúknuť vyše 10 hodín nepretržitého používania. A aj po úplnom vybití batérie vám stačí ani nie 50 minút na dobitie batérie na úroveň 60% a to najmä vďaka rýchlemu nabíjaniu. Veľkým plusom je tiež fakt, že adaptér sa pri používaní veľmi neprehrieva. Za spomienku stojí aj dizajn adaptéra, ktorý rovnako ako recenzovaný notebook vyzerá veľmi moderne.

Záverečný verdikt recenzie

Testovaný Asus ZenBook Pro UX550V je notebook určený nielen na prácu, ale aj na oddych. So svojím vzhľadom a hliníkovou konštrukciou zapôsobí doma, v práci či na konferencii. Vďaka jeho 8-článkovej batérii vám dokáže robiť spoločnosť polovicu dňa bez prestávky a aj pri jeho vybití vďaka rýchlemu nabíjaniu ho dokážete znova používať takmer okamžite. Jeho na pohľad malé reproduktory prekvapia tak hlasitosťou, ako aj čistotou zvuku. V neposlednom rade však zaujme svojím výkonom, ktorým konkuruje veľkým a ťažkým herným notebookom. Chýbajúca čítačka SD kariet síce zamrzí, ale je to len malé mínus v obrovskom poli plusov, ktoré tento notebook má. Jeho cena sa pohybuje okolo 1400 € v závislosti od komponentov, avšak za zaplatenú sumu toho dokáže ponúknuť oveľa viac ako väčšina notebookov v podobnej cenovej kategórii.

Martin Morávek
Peter Nadányi