recenzia tlakomer OMRON EVOLV

V našej redakcii techvia.sk sme mali možnosť vyskúšať a otestovať prenosný tlakomer EVOLV od spoločnosti OMRON. Naším zámerom nebolo jeho testovanie z odborného lekárskeho hľadiska, ale z pohľadu nás, bežných laikov. Zaujímalo nás, čím nám môže tento tlakomer poslúžiť a ako nám môže byť nápomocný v domácom prostredí predtým, ako navštívime lekára.

Ako všetci vieme, správny krvný tlak a srdcový pulz sú pre zdravé fungovanie nášho tela dôležité. Aby sme mohli mať tieto údaje pod kontrolou, spoločnosť OMRON vyrába tlakomery dostupné nielen pre profesionálov, ale aj pre jednotlivcov v rámci domáceho používania.

Telo a dizajn tlakomeru

Po zakúpení tlakomeru OMRON EVOLV v balení nájdeme ochranné puzdro, návod na použitie, samotný tlakomer vrátane manžety a štyri batérie typu AAA. Priložené ochranné puzdro chráni tlakomer pred poškodením a oceníte ho aj pri prenose tlakomeru napr. pri cestovaní.

Tlakomer a nafukovacia manžeta tvoria jeden celok. Nie sú použité žiadne káble a hadičky. Manžeta sa ľahko nasadzuje, je dostatočne veľká. Systém Intelli Sense obsiahnutý v manžete sa stará o pohodlné nafukovanie manžety.

tlakomer OMRON EVOLV

Pri pohľade na tlakomer z prednej strany môžeme vidieť dve tlačidlá. Jedno tlačidlo je kombinované a slúži na zapnutie tlakomeru, spustenie merania tlaku a následne vypnutie tlakomeru. Vedľajšie tlačidlo so symbolom spárovania je určené na prepojenie so smartfónom pomocou technológie Bluetooth.

Počas používania tlakomeru a jeho testovaní na osobách rôznej telesnej veľkosti sme si všimli, že mnohí sa informovali, či je obvod manžety dostatočne veľký. Mali už skúsenosť s tlakomermi, ktoré mali problém dostatočne obopnúť biceps a tak zmerať tlak. V prípade tlakomeru EVOLV sme tento problém nemali a všetkým sme tlak bez zaváhania zmerali. Manžeta podľa údajov výrobcu je určená pre obvod paže 22 – 42 cm. Avšak na základe týchto upozornení sme sa rozhodli manžetu zmerať. Jej dĺžka je 50 cm, šírka je 12 cm. Rozmery upínacieho zipsu sú dĺžka 8 cm a šírka 10 cm.

Meranie krvného tlaku a srdcového pulzu

Meranie je veľmi jednoduché a intuitívne. Je potrebné si len nasadiť a upevniť manžetu a spustiť meranie. Na svetelnom OLED displeji sa zobrazí priebeh a výsledok merania. Tlakomer OMRON EVOLV je schopný detekovať srdcovú arytmiu, prejavujúcu sa nepravidelným pulzom.

Chybové hlásenia na displeji

chybové hlásenia tlakomer OMRON EVOLVPriebeh merania a správnosť nasadenia manžety je znázornený na displeji. Ak meranie neprebehne správne, užívateľ je o tomto stave informovaný chybovým hlásením. V prípade, že sa osoba pohla či sedela nepokojne pri meraní, aj túto skutočnosť tlakomer zachytí a chybové hlásenie sa objaví na displeji.

Zdieľanie dát so smartfónom

aplikácia Connect OMRON EVOLV

Používateľ si pomocou párovacieho tlačidla vie spárovať tlakomer OMRON EVOLV so svojím smartfónom. Na telefón s operačným systémom Android a iOS je potrebné v GooglePlay a AppStore stiahnuť aplikáciu OMRON Connect. Na tlakomeri zatlačiť tlačidlo párovania a počkať, kým sa zariadenia rozpoznajú. Po spárovaní si v appke treba vyhľadať typ používaného tlakomeru. Po otvorení aplikácie sa v úvode zobrazuje údaj o poslednom meraní tlaku a pulzu. V histórii nájdeme ďalšie záznamy o meraní zoradené chronologicky podľa dátumu v tabuľke alebo v grafickom vyobrazení.

Tí, ktorí používajú aplikáciu Google Fit a Samsung Heart si vedia výsledky merania tlaku pomocou tlakomeru OMRON EVOLV preniesť a pozrieť priamo už v spomínaných aplikáciách.

Meranie tlakomerom OMRON EVOLV nevyžaduje prítomnosť telefónu či inštaláciu appiek

Je dôležité zdôrazniť, že tlakomer EVOLV od spoločnosti OMRON nevyžaduje žiadne ďalšie príslušenstvo v podobe telefónov či inštalácii rôznych appiek. Sú to len doplnky, ktoré môžete využívať a vedia vám byť nápomocné v prehľadnom sledovaní hodnôt meraní, ale nie sú nevyhnutné k samotnému meraniu.
Tlakomer OMRON EVOLV funguje samostatne, meria, zobrazuje namerané hodnoty merania na displeji. Tieto hodnoty si každý môže odpísať na papier a klasickou formou si viesť históriu merania.

Zdroj energie pre tlakomer OMRON EVOLV

Tlakomer OMRON EVOLV nepoužíva žiadny prídavný zdroj energie pomocou kábla a nabíjačky. Napájanie a energiu zabezpečujú štyri batérie typu AAA, ktoré sa nachádzajú pod zadným krytom tlakomeru. Toto riešenie zvyšuje mobilitu produktu pri prenášaní. Výrobca udáva výdrž batérií cca 300 meraní.

Záver a zhodnotenie používania tlakomeru EVOLV od spoločnosti OMRON

S používaním tlakomeru OMRON EVOLV ako aj s jeho prvým spustením sme nemali žiadne problémy. Manžeta sa jednoducho nasadzuje, stačí stlačiť jedno tlačidlo a prístroj začne meranie. V prípade, ak meranie neprebieha správne, chybové hlásenie sa objaví na displeji. Všetky namerané údaje sú prehľadné a zrozumiteľné. Spárovanie pomocou technológie Bluetooth prebehlo na prvýkrát. Všetky dáta sa preniesli bez problémov. Čo dodať na záver? Iba jedno: v jednoduchosti je krása. OMRON EVOLV je skutočne dobrým a pohodlným pomocníkom v starostlivosti o naše zdravie a má jednoznačné odporúčanie našej redakcie techvia.sk.

displej tlakomer OMRON EVOLV

Martin Morávek

ZDIEĽAŤ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here