Spoločnosť Creative so svojou radou Sound Blaster už po mnoho rokov prináša na trh zariadenia posúvajúce kvalitu zvuku. Od slúchadiel cez reproduktory až po interné či externé zvukové karty. Medzi ich portfólio patria aj kompaktné karty, dizajnované pre potreby laptopových užívateľov tak, aby každý mohol mať prístup ku kvalitnému zvukovému výstupu aj na cestách. Dnes tu máme externú zvukovú kartu Sound Blaster X5 určenú na domáce použitie. Ako je na tom táto zvuková karta? Hneď na začiatok vám môžeme povedať, že vynikajúco.
Dizajn & konštrukcia
V prvom rade sa zameriame na dizajn a konštrukciu zariadenia Sound Blaster X5, nakoľko je to po odbalení prvá vec, ktorá upúta pozornosť. Hoci je konštrukcia kompletne plastová, jedná sa o polymér príjemný na dotyk. Celá jednotka teda vďaka tomu nepôsobí lacným dojmom. Elegantný dizajn zariadenia dopĺňa matná povrchová úprava. Tmavomodrá farba jednotky je obohatená o zlaté nápisy a zlaté koncovky výstupov. Táto zvuková karta esteticky doplní každú počítačovú zostavu.
Na prednej strane zariadenia je umiestnená väčšina ovládacích prvkov. Nechýba ani masívny regulátor zvuku či regulátor hlasitosti mikrofónu. Oproti ostatným kartám z rady X je táto jednotka obohatená o predný displej s primeranou veľkosťou, ktorý po určitej dobe neaktivity zhasne, takže nepôsobí rušivým dojmom. Nohy zariadenia majú pogumovaný povrch, čiže nehrozí nežiaduce skĺznutie zo stola.
Tlačidlá na vypnutie mikrofónu, Bluetooth párovanie a tiež regulátor hlasitosti majú LED podsvietenie. Dióda regulátora hlasitosti nie je však nepríjemne svetlá a v momente, kedy je regulátor na nulovej hlasitosti začne blikať. Oproti predchodcom nie je tento regulátor stlačiteľný. Jednotlivé výstupy pre slúchadlá a mikrofón sú umiestnené na stred predného panelu zariadenia. Nie sú veľmi ďaleko od seba ako tomu bolo napríklad pri modeli X4, čiže pripojenie headsetu s kratším rozdeľovacím káblom už nie je problémom.
Konektivita
Ako sme už načrtli, na prednom paneli sa nachádza dvojica 3,5mm jackov na pripojenie slúchadiel a mikrofónu. Okrem nich je tu aj vyladený výstup pre slúchadlá s 5-pólovou 4,4mm koncovkou. Na zadnej strane zariadenia sa nachádzajú ostatné možnosti pripojenia. Okrem RCA vstupu a výstupu tu na každého audiofila čaká aj vstup a výstup na zapojenie optického kábla, ktorý je tiež súčasťou balenia. Na zadnej strane sú umiestnené aj USB typu C a USB typu A. Pre fanúšikov bezdrôtového pripojenia táto karta disponuje aj konektivitou Bluetooth 5.0, čiže si môžete bez problémov vychutnať hudbu na vašich reproduktoroch bez použitia jacku. To je v dnešnej bez-portovej dobe veľkou výhodou.
Zvuk & funkcie
Presuňme sa teda k dominante Sound Blaster X5, ktorou je samozrejme zvuk. Spoločnosť Creative je už dlhé roky známa svojimi kvalitnými zvukovými kartami a táto jednotka nie je žiadnou výnimkou. Zvuk vychádzajúci z karty je krásne čistý na všetkých úrovniach hlasitosti. O to sa stará technológia XAMP, ktorá zosilňuje každý kanál osobitne, čím sa znižuje nežiaduce rušenie. Zvuková karta podporuje slúchadlá s odporom od 600 ohmov až do jedného ohmu.
Okrem nich sme vyskúšali aj reproduktory. Použili sme reproduktory Sound Blaster Katana V2X. Bohužiaľ po zapojení nám zvuková karta oznámila nekompatibilitu s reproduktormi. Aj napriek tomuto upozorneniu reproduktory bez problémov fungovali, tak isto ako aj predpripravené EQ režimy zvukovej karty. Táto karta podporuje prednastavené ekvalizačné profily, konkrétne pre hranie, hudbu a tiež pozeranie filmov.
Ďalšia úprava zvuku je možná v programe Creative App, dostupnom na stránke produktu. S týmto softvérom sa otvárajú ďalšie možnosti využitia tohto zariadenia. V Creative aplikácii sa dajú nastaviť ďalšie zvukové profily, tentokrát sa v menu nachádzajú aj pripravené profily pre samostatné hry. Na zozname sú rôzne známe tituly ako napríklad Call of Duty, Cyberpunk či Apex Legends. Väčšinou sa však jedná o zníženie a zosilnenie vybraných frekvencií tak, aby boli niektoré zvuky jasnejšie, napríklad zvuky krokov. Na zosilnenie zvukov krokov aplikácia ponúka aj samostatný režim s názvom Scout Mode. Na rýchly prechod na čistý zvuk bez úprav jednotka disponuje dedikovaným tlačidlom s názvom Direct Mode. Tento režim sa dá spustiť aj v samotnej aplikácii.
Pre tých, ktorí si nechcú inštalovať dodatočný softvér, zvuková karta ponúka možnosť prevádzky bez programu Creative App. V takom prípade stačí zvukovú kartu iba zapojiť do PC a kartu potom môžete zvoliť v menu zvukových zariadení. Avšak prídete o funkcionalitu, ktorú nájdete iba prostredníctvom programu.
Ďalšou zastávkou je mikrofón, presnejšie to, čo táto karta ponúka pre zákazníka so záujmom využiť aj mikrofón. Na prednom paneli zariadenia sa nachádza regulátor gainu mikrofónu a tiež prepínač medzi normálnym režimom a režimom High Gain.
Softvér tiež ponúka pár režimov pre mikrofón. Funkcia CrystalClear má v sebe viacero funkcionalít. Vyzdvihli by sme najmä režim potlačenia okolitého hluku a funkciu Morph. Potlačenie okolitého zvuku sme vyskúšali, avšak tu platí fakt, že ak máte nekvalitný mikrofón, tak z neho kvalitný zvuk hovoreného slova bohužiaľ nedostanete. Na druhú stranu pri využití lepšieho mikrofónu dokáže táto funkcia vyčistiť nežiaduci šum z pozadia.
Počas nášho testovania sme si všimli stlmenie niektorých slov po nastavení režimu takpovediac “naplno”, je dobré to mať na pamäti a s nastavením sa trochu pohrať. Funkcia Morph, tak ako jej názov napovedá, slúži na skreslenie hlasu. Tu si opäť môžete vybrať z niekoľkých nastavení. Naším obľúbeným sa stal režim trpaslíka.
Záver
Na záver našej recenzie musíme skonštatovať, že v prípade Sound Blaster X5 sa jedná o veľmi schopné zariadenie. Jediným aspektom na zváženie je cena, ktorá je trochu vyššia oproti ostatným kartám od tohto výrobcu. Na druhej strane, za túto cenu dostanete kvalitné zariadenie s množstvom funkcií, ktoré poteší audiofilov ako aj ľudí vstupujúcich do sveta kvalitného zvuku. My v redakcii techvia.sk kartu Sound Blaster X5 môžeme len odporučiť.
techvia.sk