Recenzia Creative Sound BlasterX Katana

Soundbar pre PC aj TV pre náročných

So soundbarmi sa v posledných rokoch na trhu roztrhlo vrece. Väčšina z nich je prispôsobená na použitie spolu s televízorom, pričom ich možnosti nastavenia zvuku sú veľmi obmedzené. Creative ide tentokrát tak trochu proti prúdu a prináša soundbar SoundBlasterX Katana.

Základný popis, konštrukcia, výbava

Katana je audio systém zložený zo soundbaru, subwoofera, diaľkového ovládača a napájacieho adaptéra (55VA). Je optimalizovaný najmä pre použitie s PC, pričom sa uvažuje o umiestnení na stôl tesne pred monitor. Dôvtip konštrukcie spočíva v správne zvolených rozmeroch a usporiadaní prvkov. Soundbar Katana má dokonca také rozmery, že si klávesnicou položenou na stole neprekryli vysokotónové reproduktory. Samozrejme, Katanu môžete spojiť aj s TV.

Soundbar má tvar meča (z toho pochádza aj názov- katana je druh japonského meča), pričom hlavným konštrukčným materiálom je pevný plast. Vrchná stena je z elegantného eloxovaného hliníka a dodáva produktu pevnosť a pocit kvality. Hore sú umiestnené aj tlačidlá a stredobasové reproduktory, ktoré chráni kovová mriežka. Predná stena pozostáva z jemne perforovanej mriežky, pod ktorou sú dva vysokotónové reproduktory, dva miniatúrne bassreflexy a 8-segmentový displej. Pod mriežkou je aj IR prijímač pre diaľkove ovládanie, čo zrejme čiastočne znižuje jeho zorný uhol. Ešte sa k tomu vrátime.

Na zadnej strane sú všetky potrebné vstupy a výstupy, pričom prípojné miesto je zapustené, a preto káblové konektory nepresahujú cez hranu a neprekážajú. Význam tohto aspektu rastie najmä pri ukotvení sústavy na stenu pod TV. K tomu slúžia priložené kotviace profily v tvare písmena L. Montáž je jednoduchá, stačí demontovať malé plastové nôžky a pripevniť miesto nich pomocou pôvodných skrutiek dané profily.

Vstup na USB kľúč s hudbou by však mal byť radšej spredu, alebo z boku, pretože vzadu je veľmi nedostupný. Ak umiestnite soundbar pod TV, tak sa k nemu nedostanete, pri umiestnení pod monitorom áno, ale nie je to zrovna pohodlné. Naštastie sa to dá vyriešiť pomocou krátkej káblovej „predlžovačky USB“. Výstup na subwoofer je vo forme konektoru RCA, čo nie je úplne najšťastnejšie riešenie. V rámci ochrany voči zameniteľnosti s nízkoúrovňovým vstupom/ výstupom by sme miesto RCA konektora videli radšej svorky, alebo nejaký iný nezameniteľný konektor.

Samotný soundbar obsahuje dva stredobasové umiestnené na hornej stene. Predpokladá sa aj s odrazom zvuku od monitora prípadne TV. Ako sme už spomenuli, vysokotónové reproduktory s hliníkovou membránou sú umiestnené vpredu. Všetky reproduktory sú budené samostatnými zosilňovačmi v zapojení Bi-Amp. Subwoofer má pochopiteľne svoj vlastný zosilňovač. Celkovo tu teda máme dva dvojkanálové a jeden jednokanálový zosilňovač. Táto koncepcia prináša lepšiu kontrolu nad reprodukciou zvuku jednotlivých meničov, lepšiu optimalizáciu korekcií a tým aj lepší celkový zvuk.

Konektivita a ovládanie

Konektivita tohto systému je jeho veľkou prednosťou. Na konvenčných systémoch nájdeme väčšinou len analógový AUX vstup, prípadne Bluetooth. Katana obsahuje okrem týchto dvoch rozhraní aj USB vstup na pripojenie k PC/MAC, samostatný USB vstup na pamäťové médium s hudobným obsahom a napokon optický digitálny SPDIF vstup, napríklad na pripojenie TV.
Keď sme Katanu pripojili k PC, zistili sme, že sa technicky jedná o 24-bit/96 kHz zvukovú kartu s rozhraním USB rozšírenú o reproduktory. Tak sa s javí v operačnom systéme, čo sa týka systémového ovládania nastavenia zvuku a ovládačov. Jedným z prejavov tohto aspektu je priame spriahnutie ovládania hlasitosti s ovládaním v operačnom systéme (ikonka reproduktora).

Regulácia v systéme má lineárny priebeh, takže zvyšovanie hlasitosti z nulovej polohy treba trochu opatrne. Významnou a užitočnou nadstavbou je softvér Sound Blaster Connect 2 (len pre Windows), ktorý komunikuje s Katanou tak isto cez USB. Pomocou tohto softvéru je možné upraviť základné prednastavenia zvuku, ktoré do Katany implementoval výrobca, čiže Game, Cinema, Concert, Night a Neutral. Môžete si vytvoriť aj vlastné prednastavenie a nainštalovať ho do priamo do Katany. Bude tak použiteľné aj po odpojení od PC. Žiaľ, vlastné užívateľské prednastavenie nie je možné nainštalovať bez súčasného premazania jedného z predvolených prednastavení (okrem módu Neutral, ktorý sa prepísať nedá). Samozrejme, update sa dá vrátiť do pôvodného stavu. Nainštalovať môžete aj prednastavenia, ktoré sú súčasťou softvéru Connect, ako napríklad herný mód Battlefield 1, či iné zvukové módy prispôsobené pre konkrétne hry.

To bude určite baviť náročných hráčov, ktorí si potrpia na kvalitný zvuk pri hraní hier. Potešia sa aj mikrofónovému vstupu ale i vstupu na pripojenie headsetu. Herných streamerov na Twitch či YouTube poteší existencia funkcií Voice Clarity (vyčistenie hlasu) alebo Morph (hlasové efekty simulujúce zábavné akcenty ako robot, démon atď).
Nastavenie zvuku obsahuje 10-pásmovy grafický ekvalizér a tzv. BlasterX Acoustic Engine. Pod týmto špeciálnym pojmom sa skrýva funkcia Immersion (rozšírenie stereobázy), Crystalizer (zvýraznenie peakov), Smart Vol (normalizácia hlasitosti) a Dialog+ (zvýraznenie dialógov a spevu). Samotný ekvalizér sa dá nastaviť veľmi originálnym spôsobom- stačí nakresliť požadovaný tvar podľa jednotlivých desiatich pásiem, a ekvalizér sa podľa toho sám nastaví a to v rozsahu +-12dB. Samozrejme, dá sa nastaviť aj manuálne typickým posúvaním po jednotlivých pásmach, prípadne môžete zvoliť aj jeden z prednastavení. Ovládanie hlasitosti subwoofera sa dá regulovať jedine pomocou diaľkového ovládača.
Creative Connect je dostupný aj pre Android, pričom prináša prakticky rovnaké možnosti nastavenia, ako PC verzia.
Diaľkové ovládanie má obmedzený dosah- museli sme ním mieriť priamo na soundbar, inak prenos nefungoval.

Pri prehrávaní hudby cez USB kľúč sa môžete medzi skladbami prepínať pomocou diaľkového ovládača, alebo prostredníctvom mobilnej aplikácie v smartphone, v ktorej aj vidíte názvy skladieb a playlist. Výrobca udáva, že prehrávanie nekomprimovaných súborov FLAC cez USB kľúč je možné len do bitrate do 1,3Mbps, preto sme boli zvedaví, ako si poradí s našimi referenčnými skladbami. Skladby vo formátoch 192kHz/24-bit (5,26Mbps) a 44,1kHz/24-bit (1,26Mbps) Katana neprehrala, avšak FLAC s kvalitou 44,1kHz/16-bit (724 kbps) prehrala bez problémov. Skúsili sme dokonca prehrať skladby aj so staršieho MP3 prehrávača, ktorý sa „tvári“ ako USB kľúč. Playlist sa nám síce nezobrazil, ale skladby sa prehrávali bez problémov 😊.
Optický vstup sme skúšali prostredníctvom televízie, pričom zdrojom signálu bol Blu-Ray prehrávač. Optický kábel bol pripojený medzi TV a soundbarom. Táto kombinácia fungovala bez problémov. Pri prehrávaní filmu vo formáte Dolby Digital 5.1 Katana automaticky dekódovala a prehrala zvuk. Pri formátoch ako napr.  DTS HD Master zas fungovalo len stereo (TV vysielala automaticky aj linear PCM Stereo).

Podsvietenie

Na spodnej strane soundbaru sa nachádza 49 programovateľných RGB LED orientovaných dolu, ktoré osvetľujú stôl. Výsledkom je efektné svetelný pruh (Aurora Reactive), ktorý dokáže vykúzliť 16,8 miliónov farieb. Pomocou Creative Connect si môžete predvoliť rôzne svetelné efekty ako blikanie, prechod farieb, svetelný had a podobne. Prepínanie prednastavení je možné cez diaľkový ovládač. Na našom čiernom stole a klávesnicou pred soundbarom, ktorá tienila osvetlenie sme si svetelné efekty veľmi neužili, ale nadšenci RGB osvetlenia sa určite potešia.

Subwoofer

Subwoofer je vyrobený z drevenej ozvučnice (MDF) s plastovým povrchom a obsahuje jeden 13 cm reproduktor umiestnený zboku. Ten je prekrytý neodnímateľnou textilnou mriežkou. Spredu je dobre zaoblený bassreflex s vnútorným priemerom 50 mm.

Subwoofer na prvý dojem pôsobí trochu krehkým dojmom, keďže nepatrí k najťažším ani k najmasívnejším subwooferom, ktorý nám prešiel rukami. Nižšia hmotnosť je daná aj tým, že neobsahuje žiadnu elektroniku, keďže tá je ukrytá v soundbare. Na prepojenie slúži napevno pripojený kábel s dĺžkou 2m s koncovkou Cinch. Posluchový test a meranie však potvrdil pravidlo ,,Nesúď knihu podľa obalu“. Ako môžete vidieť na priebehu frekvenčnej charakteristiky, subwoofer „zaberá“ od 40 Hz (-10dB). Vyplýva to z ladenia bassreflexu na zhruba na 40Hz, čo potvrdzuje aj impedančný priebeh.

Pod touto hranicou dochádza k strmému poklesu, čo je v poriadku, pretože pod pásmom naladenia sa bassreflexová ozvučnica správa ako otvorená a preto je nutné obmedziť výkon, aby nedošlo k prekročeniu maximálnej výchylky membrány meniča. Výrobcom udávaný rozsah od 20Hz je teda trochu optimistický. Subwoofer hrá do 200Hz (-10 dB) a preto je vhodné umiestniť ho čo najbližšie k soundbaru. Výkon zosilňovača pre subwoofer je 30W RMS, čo nie je veľmi veľa, no napriek tomu je výkon subwoofera viac než dostatočný a pre soundbar je adekvátnym partnerom.

Zvuk – meranie

Po hlbšej analýze meracích protokolov zo skalibrovaného systému Audiomatica môžeme pozorovať viacero fenoménov. Na diagrame s frekvenčnou charakteristikou si môžete všimnúť peak v oblasti okolo 15 kHz, čo znamená, že Katana zvýrazňuje výšky.
Deliace frekvencie sú podľa merania zvolené na frekvencií 200 a 2400 Hz. V týchto oblastiach sú menšie útlmy, čo si môžete všimnúť na meraní.

Celkový priebeh nás však príjemne prekvapil svojou linearitou v pásme od 1 do 10kH, ktorú by Katane mohli závidieť nejedny reprosústavy z vyššej cenovej kategórie. Meranie sme pre istotu zopakovali viac krát, keďže priebeh sa nám zdal až príliš dobrý 😊. Pri prepínaní zvukových módov sa mierne mení aj frekvenčná charakteristika. Najlineárnejšia je v móde Neutral. Viac povie nasledujúci diagram.

Výrobca neudáva pomer signál/šum, no podľa našich zistení je šum systému decentný.
Ozučnica soundbaru je napriek plastovej konštrukcií pevná a netrpí na žiadne výrazné rezonancie. To sa týka aj meničov. Mali sme trochu obavy o rezonancie výškového reproduktora, keďže kovové membrány občas majú tendenciu rezonovať. CSD analýza tieto obavy vyvrátila, meniče sa správajú korektne.

Smerová charakteristiku sme vzhľadom na exotické usporiadanie meničov nemerali, avšak pri posluchu 45° mimo os (vertikálne) je charakteristika ešte rovnejšia, ako v priamej osi, čo vidno na meraní. Nemusíte sa teda báť ani použitia pri TV miesto domáceho kina.

Zaskočení sme boli pomerne dlhým skupinovým oneskorením, ktoré je na úrovni 13 ms pri móde Neutral, a pri ostatných módoch 43 ms. Je spôsobené pomerne výrazným zvukovým procesingom. Ak použijete na reprodukciu jedine Katanu, a nebudete počúvať v miestnosti súčasne aj iné reprosústavy, bude všetko v poriadku a oneskorenie si nemáte šancu všimnúť. Vyvarujte sa však rôznym kombináciám s inými zvukovými systémami, pretože v tomto prípade by ste počuli zvuk z Katany oneskorene voči iným slúchadlám/ reproduktorom.

Prechodová charakteristika naznačuje, že samotné meniče nie sú 100% časovo koherentné, no oneskorenie medzi odozvou vysokotónového a stredobasového meniča je len 386 μs v režime Neutral a 394 μs, čo je v praxi úplne bežná hodnota. Vzľadom na exotickú konštrukciu sme očakávali o niečo horšiu hodnotu.

Meranie harmonického skreslenia zhruba na 70% maximálnej hlasitosti ukazuje mierny nárast skreslenia na nízkych frekvenciách na úroveň 0,8%, čo je však veľmi dobrá hodnota. Na väčšine pásiem skreslenie neprekročí 0,1%. Viac povie priložená tabuľka. Na prevenciu voči skresleniu a preťaženiu je v Katane zabudovaný dynamický ekvalizér. Keď začne ísť naozaj „do tuhého“ dôjde k miernemu obmedzeniu basov. To už ale hovoríme o naozaj veľkej hlasitosti, pri ktorej sme za PC nedokázali sedieť dlhšie ako niekoľko sekúnd.

Frekvencia (Hz) 50 100 200 400 800 1600 3200 6400 12800
Harmonické skreslenie (%) 0,8 0,35 0,65 0,18 0,015 0,08 0,06 0,2 0,01

Zvuk – posluch

Po zapojení systému a počúvaní prvej skladby cez systém Katana sme ostali milo prekvapení, keďže sme reprosústavu predtým nezmerali a naše očakávania boli vzhľadom na koncepciu a kompaktné rozmery pomerne opatrné. Príjemným prekvapivým bol pomerne vyvážený prejav (v móde Netural), vzdušnosť stereofónneho obrazu, a reprodukcia basov. Zvukový prejav je samozrejme závislý od aktuálne zvoleného zvukového módu resp. od nastavenia korekcií a zvukových efektov. Menej je niekedy viac, a nám sa najviac osvedčil mód Neutral, ktorý je po menšej úprave ekvalizéra optimálny.

Ako sme videli na meraní charakteristiky, Katana v továrenskom nastavení rada zvýrazňuje výšky. Laik sa tomuto zvýrazneniu poteší a náročnejší poslucháč, ktorý si potrpí na zvuk bez make-upu si zvuk ľahko upraví vypnutím korekcií v programe Creative Connect.

Katanu sme porovnávali s našimi referenčným desktopovým 2.1 systémom EVE Audio SC203 + TS 107. Pri použití s TV sme použili naše referenčné regálovky ELAC AM180. Pri vhodnom nastavení ekvalizácie a ostatných zvukových nastavení sa nám z Katany podarilo dosiahnuť veľmi podobný zvukový charakter ako pri referenčných systémoch. Jediné, čo zakaždým zaostávalo je lokalizácia v stereofónnom zvukovom obraze. Pri PC sa to prejavuje tak, že stereo báza síce je široká a hlboká, no scéna sa neodohráva priamo pred vami, no koncentruje sa nižšie- do úrovne pod monitorom, kde je umiestený soundbar. Mono zložka je síce v strede, no nie je tak jednoznačne lokalizovateľná ako pri referenčnej zostave. Bez priameho porovnania s referenčným systémom by sme si to možno všimli len pri špecifických nahrávkach a preto sa môžeme domnievať, že bežný používateľ nebude mať dôvod na námietky.

Pri sledovaní filmov z TV sa nám páčilo, že pri sedení z boku (mimo priamu os) sa Katana správala viac menej ako center (zvuk vnímate zo stredu TV) no pri sedení priamo pred TV zvuk pôsobil tak, akoby sme vedľa TV mali veľké reproduktory. Samozrejme, pri priamom porovnaní s referenčnými reprosústavami je cítiť rozdiel v kvalite priestorového podania a lokalizácie nástrojov, no človek, ktorý nemá možnosť porovnávať sa nebude mať na čo sťažovať a bude spokojný. Pri vhodnom nastavení úrovne a umiestnení subwoofera Katana reprodukuje prekvapivo hutné a presné basy. Pri údere kladív v úvode filmu Hobit: Neočakávaná cesta cítime dokonca jemné vibrácie pohovky. Kvôli menšiemu prepadu na deliacej frekvencií a ovplyvneniu stereo bázy je vhodné umiestniť subwoofer čo najviac do stredu, ideálne za monitor. Najmä, ak za stolom nemáte stenu. Na stole síce basy nebudú až také výrazné, no zvuk bude kvalitnejší. Kompromisom je umiestnenie pod stôl čo najbližšie k stredovej osi monitora. Výstupný výkon zostavy je dostatočne veľký aj na väčšiu miestnosť či narušenie dobrých susedských vzťahov. Pri veľmi vysokej hlasitosti sa však zvuk začne zlievať a pôsobí agresívne, takže nemá význam to s hlasitosťou preháňať. Pri normálnom nastavení korekcií nie sú ani dynamické špičky  v hrách či vo filmoch žiadny problém. Pri prílišnom zvýraznení hlasitosti subwoofera (+4) môže subwoofer pri najvyššej hlasitosti trochu protestovať, najmä ak je v nahrávke dominantný „kopák“.

Ak máte radi viac priestorovosti, hoci aj „dopočítanej“ stačí aktivovať efekt Immersion a prepnúť ho do polohy Ultra wide. Crystalizer zas zvýrazní tranzienty v nahrávkach, čo poteší nadšencov „cinkavého“ zvukového charakteru. Na svoje si príde skrátka každý. So zvukom sa pri Katane môžete hrať celý týždeň 😊.

Suma sumárum- zvuk systému Katana je primeraný jeho cene a neprimeraný fyzickým rozmerom. Pre väčšinu používateľov bude príjemným prekvapením.

Verdikt techvia.sk

Creative Sound BlasterX Katana je výbornou voľbou pre človeka, ktorý potrebuje dobre hrajúci, kompaktný a univerzálny audio systém na hranie hier, filmy a jeho epicentrom je pracovňa či obývačka, v ktorej má počítač, televíziu, hernú konzolu a občas si chce pustiť hudbu bezdrôtovo zo smartphonu. Príjemným bonusom sú rozšírené zvukové funkcie pre hráčov, ale i efektné LED podsvietenie.

Hodnotenie
 • Páčilo sa nám: Dôvtipný a kompaktný dizajn, kvalitný zvuk a veľmi široké možnosti nastavenia, všestrannosť použitia a rozsiahla konektivita
 • Nepáčilo sa nám: diaľkové ovládanie
Technické parametre (udané výrobcom):
 • Výstupný výkon
  Soundbar: 45 W RMS (15 W RMS × 2 stredobasy + 7.5 W RMS × 2 výšky)
  Subwoofer: 30 W RMS
  Celkový výkon: 75 W RMS / 150 W Peak
 • Frekvenčný rozsah
  Soundbar: 150 ~ 20,000 Hz
  Subwoofer: 20 ~ 150 Hz
 • Rozmery (V × Š × H)
  Soundbar: 60.0 × 600.0 × 79.0 mm
  Subwoofer: 333 × 130 x 299
 • Hmotnosť
  Soundbar: 1.5kg
  Subwoofer: 4kg
 • Meniče: soundbar: 2 × 34 mm výškové reproduktory, 2 × 2.5″ stredobasové meniče orientované nahor, Subwoofer: 1 × 5.25″ menič s veľkým zdvihom
 • Konfigurácia: Systém 2.1
 • Verzia Bluetooth® Bluetooth 4.2
 • Profil Bluetooth A2DP (bezdrôtové stereo prostredníctvom Bluetooth)
Obsah balenia
 • 1 x Sound BlasterX Katana Soundbar
 • 1 x Sound BlasterX Katana Subwoofer
 • 1 x napájací adaptér 230V/22V 2,5A
 • 1 x kábel USB (1.8m)
 • 1 x kábel USB (0.6m)
 • 1 x IR diaľkový ovládač (vrátane batérie)
 • 2 x nástenný držiak
 • Záručný list a informácie o technickej podpore
 • Stručná úvodná príručka
 • Leták s bezpečnostnými a regulčnými informáciami

Zapožičal: Creative
Odporúčaná koncová cena: 299 EUR

Text, meranie a vybrané fotografie: Peter Mydliar