smartfón motorola one MACRO

Spoločnosť Lenovo dopĺňa radu telefónov one o model motorola one MACRO. Tento telefón sa pridal k telefónom VISION, ACTION a ZOOM. Každý smartfón je niečím jedinečný. Poďme sa pozrieť, čo vie ponúknuť motorola one MACRO svojim užívateľom a tým, ktorí zvažujú jeho kúpu.

Dizajn, telo telefónu MACRO

Konštruktéri zariadenia stavili na osvedčený dizajn, ktorý motorola ponúka v tomto období. Nás okrem základných parametrov zaujalo aj farebné prevedenie testovaného telefónu. Zadné telo je vyrobené z plastu modrej farby, ktorá k spodnej strane prechádza na svetlejší odtieň modrej. Približne v strede hornej tretiny zadného krytu sa nachádza snímač odtlačku prstov. Z vrchnej hrany pozdĺž ľavého okraja je zostava štyroch šošoviek a LED blesku/svetla, ktoré zabezpečujú maximálnu kvalitu fotografie a snímania video záznamov. Presnejšie povedané na fotografovanie a video telefón používa tri objektívy. Štvrtý snímač laserové zameranie je určené na ostrosť snímok.

Na vrchnej hrane telefónu je miesto na 3,5 mm jack pre audio príslušenstvo. Oproti na spodnej strane sa nachádza reproduktor a konektor pre nabíjanie a prenos dát typu USB-C. Pozdĺžna hrana pri fotoaparátoch obsahuje tlačidlo na oživenie telefónu a združené tlačidlo na ovládanie hlasitosti.

Slot pre SD kartu je umiestnený na náprotivnej bočnej hrane. Typ šachty ponúka užívateľovi použiť jednu SIM kartu a jednu microSD kartu alebo dve SIM karty bez možnosti použitia microSD karty. Ak sa rozhodneme použiť microSD kartu na rozšírenie vnútornej pamäte, tak telefón zvládne až 512 GB úložného priestoru v SD-éčke.

smartfón motorola one MACRO

Displej zariadenia

Motorola na model MACRO použila IPS displej s veľkosťou 6,2″ ( px). Displej zaberá ??% prednej strany telefónu. Typ a konštrukcia zabezpečujú dobré pozorovacie uhly a aj na priamom slnku kvalitný jas. Na ochranu displeja je použité sklo typu Gorilla Glass.

Softvér a hardvér v motorole one MACRO

Telefón beží na operačnom systéme Android 9 bez nadstavieb, v tzv. čistom androide. Jedinou nadstavbou, ktorú motorola ponúka v smartfóne je známa a veľmi používaná aplikácia používateľmi zariadení Motorola – appka moto gesta. Táto aplikácia ponúka praktické a jednoduché zapínanie napr. fotoaparátu alebo LED svetla ako baterku.
Konštruktéri použili na plynulý chod procesor z dielne MediaTek, ktorému sekunduje 4 GB RAM-ka. Vnútorný priestor na zálohovanie súborov je 64 GB, ktorý je možné rozšíriť do veľkosti 512 GB pomocou microSD karty. Na dostatok energie je použitá batéria s kapacitou 4 000 mAh.

Fotoaparát, ktorý používa režim MACRO

motorola-one-macro

Ako už názov telefónu ukazuje, telefón disponuje šošovkou, ktorá je svojou konštrukciou navrhnutá na snímanie detailných snímok zblízka. V telefóne sú použité 13px, 2px a 2px šošovky, ktoré snímajú obraz v režime 4:3, 16:9, 18:9.

Fotografie nasnímané v klasickom fotografovaní pri dennom svetle sú dostatočne ostré bez zbytočného šumu.

Režim MACRO

snímanie v režime macro

Motorola pri snímaní fotografií vie rozpoznať či sa jedná o fotenie klasické alebo macro. Ak však chceme fotiť detaily, tak je možné režim macro spustiť aj manuálne pomocou ikony pri fotografovaní. Šošovka, ktorá zabezpečuje macro snímky vie fotografovať objekt už od 2 cm.

Nasnímané fotografie v režime macro zachytávajú fotografované hríby v rôznych vzdialenostiach. Na fotkách je vidieť ako sa mení detail snímaného objektu až po macro snímku. Podľa nás snímky sú kvalitné a aj na macro snímke sú vidieť detaily a ostré kontúry vlásočníc hríbu.

macro fotografia

Zariadenie na prezeranie a spravovanie fotografií nemá samostatnú aplikáciu, takže fotografie a natočené videá budete sledovať cez aplikáciu Fotky Google.

Video nasnímané pomocou telefónu motorola one MACRO

Smartfón ponúka natáčanie videa v rozlíšení HD a FHD (predný fotoaparát). Pre pomer strán si môžete zvoliť režim 4:3 a 19:9.

Spomalené video tzv. slow motion nasnímané motorolou one MACRO a snímanie videa v klasickom režim.

Telefón s dlhou výdržou batérie

Motorola one MACRO láka aj dlhou výdržou batérie, čo sa nám aj potvrdilo pri hraní hier.

Po takmer dvoch dňoch normálneho používania – sledovania YouTube, používania prehliadača, email, sociálne siete a 2 hodiny hrania, nám stále zostalo okolo 25 % batérie. Telefón zvláda hranie hier na HD nastaveniach veľmi plynulo, bez sekania a výrazného vybíjania batérie. Dôležitým faktom pri tomto telefóne je používanie širokého HD rozlíšenia. Znamená to, že si videá na YouTube pozriete najviac v HD rozlíšení (Full HD = 1920 x 1080 vs 1280 x 720). Nejedná sa však o nič významné, čo by vám malo používanie telefónu sťažiť či znepríjemniť.

Obsah balenia

K telefónu v balení prináleží 15 W nabíjačka, dátový nabíjací kábel typu USB/USB-C a ochranné transparentné silikónové puzdro.

Záver redakčného testu

Zariadenie motorola one MACRO je dobrým spoločníkom pri tvorbe detailných fotografií. S nasnímaním klasických fotografií si dobre poradí aj pri zhoršených svetelných podmienkach. S výdržou batérie si netreba robiť starosti, telefón zvládne dva dni bez nabíjania. Za redakciu techvia.sk smartfón odporúčame a veríme, že bude robiť radosť nadšencom nielen macro fotografií.

Technická špecifikácia telefónu motorola one MACRO
rozmery 157,6 x 75,4 x 9,0 mm
hmotnosť 183,6 g
počet SIM / formát 2 / nanoSIM
konštrukcia klasická s dotykovým displejom
Fingerprint áno
vodeodolnosť
obsah balenia telefón, nabíjačka, dátový kábel, nástroj na vybratie SIM karty, užívateľská prirúčka, bezpečnostné informácie
Displej
veľkosť 6,2″
typ IPS
rozlíšenie 1520 x 720 px
Batéria
typ / kapacita Li-Po / 4000 mAh
Foto
zadná kamera 13 + 2 + 2 MPx
blesk LED
zadná kamera video 1080@30/60/120fps
predná kamera 8 MPx
Platforma
operačný systém Android 9.0 (Pie)
frekvencia procesora 4 x 2,0 GHz & 4 x 2,0 GHz
počet jadier procesora 8
Pripojiteľnosť
dáta GSM / HSPA / LTE
Wi-Fi 801.11 b/g/n/ hotspot
BlueTooth 4.2
NFC áno
IrDA
GPS áno
Pamäť
vnútorná pamäť 64 GB
RAM 4 GB
pamäťová karta do 512 GB

Martin Morávek