tlačiareň EPSON L4160

Je známe, že spoločnosť Epson robí všetko preto, aby svoje produkty neustále zdokonaľovala. Už od svojich začiatkov táto japonská firma udávala trend. Ako prvá uviedla na trh prvú elektronickú tlačiareň na svete s označením EP -101. Hoci v tom čase táto tlačiareň dokázala vytlačiť len zopár znakov a číslic, bola však prvým krokom v „tlačiarňovej revolúcii.“

Postupne aj ostatné firmy začali produkovať vlastné elektronické tlačiarne. Spoločnosť  Epson bola vždy o krok vpred. Rovnako v súčasnosti je veľmi známou a uznávanou v širokom meradle. Vyrába mnoho typov tlačiarní ako: Laserové tlačiarne, LED tlačiarne, Turbosublimačné tlačiarne, Multifunkčné tlačiarne a veľmi používané Atramentové tlačiarne.

A práve pri atramentových tlačiarňach ostaneme. Nie je to tak dávno, kedy spoločnosť Epson oznámila svoju novinku, ktorou bola nová tlačiareň Epson Ecotank L4160. Poďme si teda povedať o nej viac.

tlačiareň_EPSON_L4160

Čo sa nachádza v balení?

Súčasťou balenia je poctivo zabalená tlačiareň, jedna súprava atramentu (1x 127 ml čierna, 3x 70 ml CMY) s ešte extra čiernou farbou, množstvo káblov určených na napájanie či konektivitu s  počítačom. K dispozícii je tiež CD na inštaláciu ovládačov pre túto tlačiareň do vášho zariadenia, manuál a záručný list.

print EPSON L4160

Dizajn

Tak ako pri telefónoch, reproduktoroch či notebookoch, tak aj pri tlačiarňach je veľmi dôležitý prepracovaný vzhľad do posledného detailu. Tlačiareň by mala byť skladná, efektívna a spoľahlivá v každej situácii.

Tlačiareň EcoTank L4160 je čierna a jej vzhľad pripomína čiastočne kocku so zaoblenými hranami. Táto tlačiareň má len jedno miesto, kde sa môže doplniť papier. Úplne na vrchu tlačiarne sa nachádza priehradka, ktorá dokáže efektívne zásobovať tlačiareň papierom. Vďaka super spracovaniu horného zásobníka papier vchádza do tlačiarne veľmi ľahko.

Na strednej časti tlačiarne sa nachádza displej, kde sa po zapnutí zobrazia možné varianty operácie s tlačiarňou. Napravo od tohto displeja sa nachádzajú tlačidlá, vďaka ktorým si môžete prepínať medzi jednotlivými možnosťami, ktorých aktivitu vidíte na už spomínanom displeji. Napravo od tlačidiel sa nachádzajú zásobníky na farby. Výhodou je, že zásobníky sú väčšie a objemnejšie a dopĺňajú sa menej často pomocou fľaštičiek bez potreby atramentových kaziet. Vydržia veľmi dlho a užívateľ nie je nútený si často kupovať novú náplň na tlač, čím sa viditeľne znižujú náklady na prevádzku. Krytka na tieto farby je urobená tak, že sa jednoducho dáva dole, ale popri tom sa vôbec svojvoľne neotvorí.

Na ľavej strane sa nachádza vstup pre SD kartu. Samotné rozmery zariadenia sú: 375‎ x 347 x 187 mm (šírka x hĺbka x výška). Samotná hmotnosť tlačiarne je 6 kg. Patrí teda ku ťažším tlačiarňam, ale berúc do úvahy jej všetky funkcie a neuveriteľné vymoženosti jej túto malú chybičku krásy určite odpustíme.

Technika

Každá moderná tlačiareň by mala disponovať modernou technikou, ktorá musí byť prepracovaná, komplexná, veľmi efektívna a v neposlednom rade aj spoľahlivá. Nakoľko je firma Epson známa geniálnou spoľahlivosťou svojich výrobkov, tak je zrejmé, že ani táto tlačiareň nebude výnimkou.

EcoTank L4160 sa hodí perfektne ako pre domácnosť, tak aj do práce či na iné miesta. Je to šikovná tlačiareň, ktorá sa svojimi rozmermi zmestí kdekoľvek. Tlačiareň má niekoľko funkcií, sama o sebe dokáže fungovať ako kopírka, skener a aj ako samostatne výstupné počítačové zariadenie, ktoré produkuje vami vybraté obrázky či dokumenty, ktoré si môžete následne vytlačiť.

Rozlíšenie tlače je 5760 x 1440 DPI. Toto rozlíšenie poteší graficky i esteticky vysokou kvalitou, ktorú dosiahne len máloktorá tlačiareň. Výsledok je skutočne nádherný a každá jedna čiarka sa pretlačí na milimeter presne! Zariadenie je možné ovládať bezkontaktne pomocou internetového pripojenia. Užívateľ je tak oslobodený od zbytočného „káblovania“. Sme presvedčení, že techniku, ktorou disponuje tlačiareň Epson EcoTank L4160 ocenia i náročnejší užívatelia.

print EPSON L4160

Epson Micro Piezo

Tlačiareň Epson EcoTank L4160 má v tebe zabudovanú tlačovú hlavu využívajúcu technológiu Micro Piezo, vďaka ktorej sú výtlačky vysokej kvality zachovávajúce si jasnosť, presnosť a ostrosť.
Taktiež veľkou výhodou použitia tejto technológie je aj samotná rýchlosť tlače, ktorú EcoTank L4160 ponúka. A nielen to, ale aj mnoho ďalších funkcií ako väčšiu efektívnosť, väčšiu výdrž či rozsiahlu bohatosť farieb vďaka veľmi kvalitnému atramentu.

Presnosť tlače

Pokiaľ tlačiarne chcú dosiahnuť krásne výtlačky, musia vstrekovať cez dýzy kvapôčky malej  veľkosti. Môžeme si to demonštrovať na rastrovej grafike, ktorá musí mať pre svoju ostrosť malú veľkosť pixelov, čiže malých štvorčekov, ktoré tvoria danú grafiku. Môžeme teda povedať, že presne takto fungujú aj tlačiarne. Veľkosť kvapôčky má pri tlačiarni Epson EcoTank L4160 neuveriteľne malinkú veľkosť 3 pl.

tlačiareň EPSON L4160

Atramentová technológia

Epson EcoTank L4160 je atramentová tlačiareň. Tlačiareň má veľmi precízne vyrobené zásobníky umiestnené v prednej časti, ktoré sa starajú o to, aby bol atrament v „pohotovostnom“ stave. Tlačiareň má k dispozícii atramentovú technológiu „Pigment black and Dye colour Inks.“ Používanie spočíva v dolievaní atramentu do zásobníkov, vďaka čomu sa výdrž farby predĺži. Toto dolievanie je ekologické a neškodíte okolitému prostrediu, nakoľko všetko je veľmi ľahko recyklovateľné.

Skenovanie

Pokiaľ si chcete zaobstarať tlačiareň, tak vás určite bude zaujímať či dokáže skenovať. Vďaka skenovaniu sme oveľa flexibilnejší pri digitalizácii fyzických obrázkov alebo fotiek. Samotné rozlíšenie skenovania je veľmi vysoké. Rozlíšenie je 1200 DPI x 2400 DPI.  Epson EcoTank L4160 disponuje skvelým skenovacím systémom. Najjednoduchšia ukážka je na čierno-bielom dokumente na kancelárskom papieri s veľkosťou A4. Samotné skenovanie čierno-bieleho dokumentu je: 300 DPI 2,4 ms/riadok; 600 DPI 7,2 ms/riadok. Pri farebnom dokumente je to 300 DPI 9,5 ms/riadok. Keď si preskenujete súbor z tlačiarne do PC, tak sa bude ukladať vo formátoch: BMP, JPEG, TIFF, PDF. Môžete teda bez problémov upravovať svoje fotografie v známom Photoshope ako aj v ostatných podobných softvéroch bez potreby konvertovať daný obrázok.

tlačiareň EPSON L4160

Rýchlosť tlače

Pri Epson EcoTank L4160 je tlač veľmi rýchla a tlačiareň nemá problém pracovať a spustiť sa vo veľmi krátkom čase. Rýchlosť tlače však závisí od toho, či si želáte tlačiť farebný obrázok alebo čierno-biely. Pokiaľ je to čierno-biely obrázok, tak vám dokáže táto tlačiareň vytlačiť za jednu minútu neuveriteľných 33 strán. Čo sa týka farebných obrázkov, tlačiareň dokáže za jednu minútu vytlačiť 15 strán, čo je taktiež obdivuhodné. Je však dôležité podotknúť, že samotná doba tlačenia obrázkov nezávisí len od farby daného obrázku.

Pri obojstrannej tlači, tlačiareň Epson EcoTank L4160 dokáže vytlačiť šesť papierov vo formáte A4 za minútu v čierno-bielej farbe. Pri farebnom výtlačku a za ten istý čas táto tlačiareň dokáže vytlačiť 4 kópie. Táto čakacia doba závisí v neposlednom rade od komplikovanosti a prepracovanosti daného obrázku. Je tak potrebné zobrať do úvahy niekoľko faktorov, ktoré môžu čas čakania predĺžiť.

print EPSON L4160

Zaujímavosti a ďalšie informácie

V dnešnej dobe sa užívatelia mobilných technológií omnoho častejšie zaujímajú o spotrebu zariadení, ktoré bežne používajú. A mnohí už ocenili ekologické zariadenia šetrné k životnému prostrediu. Spoločnosť Epson si tieto fakty uvedomuje a vychádza užívateľom v ústrety akceptovaním ich požiadaviek.

Elektrotechnika

Epson EcoTank L4160 má malú spotrebu, približne 12 Wat. Túto hodnotu si drží len pokiaľ je v prevádzke, čiže keď kopíruje, skenuje či tlačí. V úspornom režime má spotrebu približne 1 Wat. Pri zapnutí tlačiarne bez žiadnej úlohy si môžeme všimnúť, že spotreba je 4,3 Watov. Pokiaľ je však tlačiareň vypnutá a je pripojená k sieti, bude odoberať jalový výkon 0,3 Wat. Je teda vhodné Epson EcoTank L4160 pri nečinnosti vypnúť z elektrickej siete. Pokiaľ by ste chceli toto zariadenie zapnúť, tak vám stačí napájanie 100 V, avšak najvhodnejšie je tlačiareň napájať klasicky zo siete 230 V.

SD karty

Tlačiareň Epson EcoTank L4160 má k dispozícii aj vstup pre SD kartu. Môžete si teda navoliť priamo v tlačiarni, aký obrázok si chcete vytlačiť. Skvelou vecou je aj to, že si môžete priamo v tlačiarni vybrať, aké veľkosti, rozlíšenie či farbu by ste potrebovali. Nie je teda potrebné zapínať PC.

tlačiareň EPSON L4160

Záver

Tlačiareň Epson EcoTank L4160 nás prekvapila svojím efektívnym spracovaním a úžasnou konštrukciou. Je totiž živým dôkazom toho, že atramentové tlačiarne sú stále neuveriteľne schopné a dokážu neskutočné veci. Tlačiareň funguje efektívne a je šetrná ako pre užívateľov, tak aj pre prostredie. Zároveň ponúka veľa možností využitia vo vysokej kvalite vďaka špičkovým technológiám. Za našu redakciu sme sa jednoznačne zhodli, že Epson EcoTank L4160 je cenovo dostupná tlačiareň, ktorá vám veľmi dobre poslúži, je nenáročná na prevádzku a s výsledkami budete nadmieru spokojní.

tlačiareň EPSON L4160

Techvia.sk