Canon EOS M6 Mk II + EF-M 18-150mm f3.5-6.3 IS STM
Už na prvý pohľad je zrejmé, že tento fotoaparát má výborný pomer ceny a kvality

Canon EOS M6 Mk II + EF-M 18-150mm f3.5-6.3 IS STM

Canon EOS M6 Mk II je vlastne kompaktný mirrorless, teda bezzrkadlovka, takže bajonet je určený len na M-kové objektívy. Je to nevýhoda pre tých, ktorí už majú zadováženú určitú výbavu objektívov. Ale samozrejme pri nutnosti užívania aj iných typov objektívov je možnosť  dokúpenia redukcie na EF a Efs sklá, na ktorú sa dajú nasadiť L-kové objektívy Canon. Na druhej strane objektívy rady M sú všeobecne menšie a teda logicky aj lacnejšie, a to platí aj pri svetelnejších objektívoch.
Čo môže bežného používateľa prekvapiť je vynikajúca automatika, t.j. veľmi dobré automaticky nastaviteľné funkcie a to najmä pri expozícii. V automatike predbieha takmer všetky Canon EOS telá, teda okrem najvyšších rád.

Keď si fotoaparát zakúpime, v škatuli nájdeme okrem manuálov, záručného listu a iných papierov popruh, samotné telo fotoaparátu, nabíjačku na akumulátor, kábel a lítium-iónový akumulátor LP-E17 s kapacitou 2450 mAh, čo je zárukou dlhej výdrže a životnosti. Majitelia predchodcov Canonu M6 mk II si nemusia dokupovať záložné akumulátory, čo je výhoda a ušetrených pár eur navyše.

Popruh je štandardný u rady Canon EOS M, EM-200DB. Ale aj napriek tomu si myslíme, že je príliš úzky, aby sa dal pohodlne nosiť okolo krku. Má len 2,3 centimetra, čo je pohodlné skôr na omotanie okolo zápästia. Niekomu to vadiť nemusí, keďže samotné telo bez objektívu váži iba 408 gramov. Je to čisto o pohodlí užívateľa a jeho preferenciách.

Canon EOS M6 Mk II + EF-M 18-150mm f3.5-6.3 IS STM

Dotykový LCD displej je výklopný, ale nedá sa otočiť do strany. Nie je to veľká nevýhoda, ale niekomu to môže prekážať. Napríklad vlogerom, ktorí majú riešený zvuk externe a tak si budú zakrývať vyklopený displej mikrofónom. Samozrejme, takmer každý problém sa dá vyriešiť, a rovnako aj tento dokúpením externého displeja. Na druhej strane pre bežných vlogerov je tento fotoaparát ako stvorený kvôli selfie módu alebo pre fotografov na fotenie od zeme a ponad hlavy. Dá sa vyklopiť o 180° a sklopiť o 45°, čo vo väčšine prípadov bohato stačí. Pre pohodlné používanie si môžete vybrať medzi 7 úrovňami jasu a 3 úrovňami zobrazenia živého náhľadu. Samotné širokouhlé LCD ClearView II je 3“ veľké, čiže uhlopriečka je približne 7,5 centimetra. Pomer strán má normálnych 3:2 s 1 040 000 obrazovými bodmi.

Do horných sánok sa dá nasunúť externý mikrofón, blesk a iné zariadenia. Pre používateľov zvyknutých na klasický optický hľadáčik je možnosť kúpy externého digitálneho elektronického hľadáčika EVF-DC1 či EVF-DC2, ktorý sa zasunie do horných sánok. Blesk je zabudovaný z ľavej strany do tela fotoaparátu. Profesionálne nie je použiteľný, ale na bežné rodinné akcie bohato stačí na dosvietenie scény. Blesk sa dokáže znovu nabiť za približne 4 sekundy. Režim je voliteľný iba automatický (E-TTL II). Štandardne je implementovaná redukcia efektu červených očí.

Čo sa týka tlačidiel, zdola je klasické tlačidlo náhľadu fotografií, menu, kruhový volič, čo je veľká výhoda vo veľa prípadoch, v strede je SET, nad tým INFO, tlačidlo na spustenie natáčania a veľmi praktický volič medzi autofokusom a manuálnym zaostrovaním. Na pravom boku majú svoje miesto nastaviteľné tlačidlá s prednastavením na volenie zaostrovacieho bodu, čo mimochodom je možné urobiť aj prstom na displeji. Zvrchu je veľmi praktický otočný volič okolo spúšte, tlačidlo M-Fn, otočný volič módov a najväčší otočný volič prednastavený na zmenu clonového čísla. Väčšina tlačidiel a voličov sú užívateľsky nastaviteľné, ale ich prednastavenie od výrobcu je vymyslené veľmi prakticky a pre bežného užívateľa je  dostatočne vyhovujúce. Nad tlačidlom na uvoľnenie objektívu z tela fotoaparátu je svetielko – pomocný lúč LED, ktoré slúži na zaostrenie v zlých svetelných podmienkach.

Canon EOS M6 Mk II + EF-M 18-150mm f3.5-6.3 IS STM

Fotoaparát má až 32,5 megapixelov, čo postačí napríklad aj na billboardovú plochu. Obraz má klasické dva formáty JPEG a RAW. S oboma  je možné fotografovať samostatne. Za novinku môžeme považovať zmenšený RAW, teda cRAW, i keď by mal byť už štandardne zabudovaný v nových telách. Pôvodný raw formát má príponu .cr2, kým nový formát .cr3. Jeho výhodou je redukcia dát, pričom kvalita obrazu zostane zachovaná. Teda na SD kartu sa tak zmestí aj 500 snímok namiesto 300.

Citlivosť umožňuje hodnotu 25 600 ISO, s rozšírením H, čo predstavuje neuveriteľných 51 200 ISO, takisto ako pri Canon EOS 90D. Je naozaj prekvapujúce, čo sa do tak malého tela, ako je tento fotoaparát zmestí. Pri testovaní bola použiteľná aj hodnota 10 000 ISO, čo je úctyhodné. V praxi to znamená, že môžete fotografovať aj v pomerne zlých svetelných podmienkach. V nastaveniach je možné zmeniť ovládanie citlivosti v prírastkoch po 1/3. Minimálna hodnota ISO ostala nezmenená oproti predchodcom, teda 100 ISO.

Tu je porovnanie šumu pri hodnotách ISO 100, 10 000 a 51 200. Hoci na poslednej fotografii je vidieť veľa šumu, ešte stále je vcelku použiteľná, i keď nie na tlač a reprezentatívne fotografie.

Canon EOS M6 Mk II sa dá využiť aj pri športe vďaka  rýchlosti uzávierky až 10 snímok za sekundu. Takto pohodlne môžete zachytiť pohyb a vyberiete si presne tú snímku, ktorú potrebujete.

Uzávierka je mechanická štrbinová s vertikálnym posunom a elektronickým ovládaním pri všetkých rýchlostiach. Expozičný čas je štandardne nastaviteľný od 30 sekúnd až po 1/4000 sekundy, čo na bežné fotografovanie bohato stačí. Takisto je možnosť zmeny expozičného času v prírastkoch po 1/3.

Fotoaparát Canon EOS M6 Mk II bol predstavený a vyšiel spolu s Canon EOS 90D, takže jeho technické vybavenie ide s dobou a určite v ničom nezaostáva. Asi najdôležitejším parametrom na tele fotoaparátu je jeho čip, teda  senzor. Tu je zabudovaný novo vyvinutý 32,5 megapixlový snímač APS-C CMOS.

Užívateľsky je zaujímavý aj zo smeru prepájania. Má vstavanú Wi-Fi a nechýba ani Bluetooth 4.1. Konektivitu zaručuje HDMI typu D a pomerne nový USB typu C konektor, ktorý je veľmi praktický a naozaj rýchly.

Telo je kompatibilné s pamäťovými kartami SD, SDHC a veľkokapacitné SDXC, to znamená klasická podpora pri EOS rade.

Čo sa týka videa, tak konečne už aj v nižších radách Canon EOS fotoaparátoch je rozlíšenie 4K (3840 × 2160 bodov) pri 25/30 fps. Taktiež je tu vysoký frame rate, teda v postprodukcii z videa môžete spraviť napríklad slow motion. Nevýhodou frame rate konkrétne v tomto tele je skutočnosť, že vám to vypne servo ostrenie, digitálnu stabilizáciu, ale aj zvuk. Čo sa dalo čakať pri nahrávaní v 100 fps (snímok za sekundu) je maximálna kvalita záznamu iba FullHD (1920×1080 px). Podľa normy nahrávania, teda medzi NTSC a PAL sa dá nahrávať až 120 fps.

Zaujímavosťou tohto tela je Eye Detection, teda detekcia oka, ktorá funguje veľmi dobre. V praxi to znamená, že automatické zaostrovanie bude zamerané na oko fotografovanej osoby, čo je vo väčšine prípadov cieľ zaostrenia. Rovnako umožňuje priamu tlač pomocou funkcie PictBridge cez USB či Wi-Fi. Typ obrazového procesoru je DIGIC 8, ako u iných EOS tiel.

S veľkosťou 11,9 × 7 × 4,9 cm je Canon EOS M6 Mk II veľmi spratný, takže sa výborne hodí na cesty, na dovolenky, ako aj na bežné fotografovanie rodiny. Je určený pre vlogerov a amatérskych fotografov, i keď čip dostatočne postačí aj poloprofesionálom. Ďalej sa hodí aj na natáčanie backstage videí, rôznych akcií, ale dá sa využiť ako aj záložné telo spolu s redukciou.

Medzi jeho nevýhody patrí fakt, že tento fotoaparát nie je vodeodolný, takže na bežné poveternostné vplyvy si musíte dávať pozor.

K fotoaparátu patrí kitový objektív Canon EF-M 18-150 mm f/3.5-6.3 IS STM, v tomto prípade rada Silver, čo znamená, že povrch je striebornej farby.

Medzi fyzické parametre objektívu Canon EF-M 18-150 mm f/3.5-6.3 IS STM patrí hmotnosť, ktorá je 300 gramov. Fotoaparát s váhou 408 gramov tak nie je vo váhovom nepomere s objektívom a spolu tiež nie sú až takou veľkou záťažou pri cestovaní.

55 milimetrový priemer filtra nie je úplne najštandardnejší priemer filtrov takýchto fotoaparátov. Rozmerovo s nevysunutým objektívom to vychádza na 60,9 milimetra na priemer a na dĺžku 86,5 milimetra, takže je malý, kompaktný a šikovný. Najväčšia veľkosť obrazu je APS-C, čo je postačujúce, lebo na iné telo tento objektív nenasadíte. Keďže čip na Canon EOS M rady je APS-C, musíte rátať s tým, že ohnisková vzdialenosť je reálne posunutá o 1,6 násobok hodnoty. Pre tento objektív to vychádza približne 29 až 240 milimetrov, čo je na maximálnej možnej transfokácii už dosť dobrý teleobjektív. Ľudovo alebo laicky sa dá povedať, že až superzoom.

Konštrukcia objektívu je v 17 prvkoch a 13 skupinách, aj keď táto skutočnosť je hodnotná skôr pre odborníkov ako pre amatérskych fotografov. Aktivátor AF, teda motor automatického ostrenia je cenovo dostupný STM motor. Pomerne tichý a presný ostriaci mechanizmus, ktorý sa používa už dlho.

Čo sa týka ostrosti fotografie pri ohniskovej vzdialenosti 18 milimetrov, v strede je obraz ostrý, ale pri krajoch fotografie – jej rohy nie sú úplne ostré. Zvyšovaním clonového čísla sa obraz zlepší iba o malú hodnotu. Ale vo všeobecnosti sa dá povedať, že v porovnaní s inými objektívmi ostrosť na rohoch nie je až tak zlá, rovnako ako aj vinetácia, teda stmavenie obrazov na okrajoch snímky, najmä v jej rohoch. Vinetácia sa našťastie dá už ľahko riešiť jedným kliknutím v grafických programoch ako Adobe Lightroom Classic alebo Capture One.

Chromatická aberácia býva častým problémom pri lacnejších objektívoch a Canon EF-M 18-150 mm f/3.5-6.3 IS STM nie je výnimkou. Taktiež sa dá „liečiť“ v programoch cez formát raw automatickou redukciou alebo manuálne výberom farby aberácie.

Protisvetlo tomuto fotoaparátu robí problém, či už v spomenutej chromatickej aberácii alebo fľakmi z protisvetla – „ľudovo prasiatka“.

Skreslenie obrazu je tiež riešiteľné v programe za cenu pár pixelov z rohov, je dosť veľké pri 18 milimetrovej ohniskovej vzdialenosti, ale pri 150 mm je už zanedbateľné.

Bokeh, teda spôsob zobrazenia rozostrenej časti obrazu nie je podľa nás úplne oku lahodiaci. No musíme zobrať do úvahy fakt, že objektív nie je na to určený, a teda nie je to jeho priama závada.

Maximálne zväčšenie je 0,31x pri 150 milimetrovej ohniskovej vzdialenosti. Clona je minimálna klasických f/22. Ak chceme čo najsvetlejšie fotografie, objektív nám umožňuje clonové číslo f/3,5 pri 18 mm a f/6,3 pri 150 milimetrovej ohniskovej vzdialenosti. Svetelnosť zachraňuje výborný čip na Canon EOS M6 Mk2, keď už nie samotný objektív, čo je kompenzované kompaktnosťou ohniskovej vzdialenosti.

Na fotkách môžete vidieť porovnanie ohniskovej vzdialenosti 18, 70 a 150 milimetrov.

V testovaní tento objektív Canon EF-M 18-150 mm f/3.5-6.3 IS STM obstál dobre. Malý, spratný, rovnako ako aj testované telo fotoaparátu Canon EOS M6 Mk II. Obraz bol čistý a v pomere cena a kvalita, bol taktiež kladne hodnotený. Avšak, keďže je to veľmi kompaktný objektív s naozaj širokým pokrytím rozsahu ohniskovej vzdialenosti, niekde sa to odraziť muselo.

Stabilizácia je hodnotný prvok pri týchto objektívoch s dlhými ohniskami, aby ste mohli fotografovať aj v zhoršených svetelných podmienkach. Šošovky stabilizované obrazom majú gyroskopické senzory, tie detekujú otrasy fotoaparátu a posunú obraz premietnutý na senzor, aby ho kompenzovali. To umožňuje použitie nižšej rýchlosti uzávierky, než by bolo možné pri držaní fotoaparátu, čo znamená, že pre lepšiu kvalitu obrazu je možné použiť nižšie nastavenie ISO. Treba si však zapamätať, že stabilizácia obrazu nevyrieši problém pohybujúceho sa fotografovaného objektu.

Hoci Canon EOS M6 Mk II + EF-M 18-150mm f3.5-6.3 IS STM nie je veľmi vhodný pre profesionálov či poloprofesionálov najmä kvôli podpore iba APS-C senzoru, chýbajúcej voľbe stabilizácie obrazu či variabilnej maximálnej clone, ktorá sa postupne zväčšuje, pre bežných laických či príležitostných fotografov je kvalitou a cenou veľmi prijateľný. Ocenia krásne fotografie i množstvo funkcií a technických vymožeností, ktorými Canon EOS M6 Mk II + EF-M 18-150mm f3.5-6.3 IS STM disponuje.

Všetky použité fotografie sú bez postprodukčnej úpravy.

Techvia.sk