Fotoaparát Canon EOS-R

Do redakcie nám prišla novinka od spoločnosti Canon, mirrorless fotoaparát Canon EOS-R. Toto zariadenie sa najmä svojou kvalitou a intuitívnym používaním stáva výbornou voľbou nielen pre skúsených fotografov, ale aj pre úplných laikov.

Dizajn

Dizajn fotoaparátu je celkom jednoduchý. Telo fotoaparátu je vyrobené zo zliatiny horčíka a odolá aj nepriaznivým poveternostným podmienkam. Pri pohľade na jeho matnú povrchovú úpravu máte pocit, akoby bolo celé zariadenie vytvorené z jedného kusu kovu. Rukoväť fotoaparátu pripomína tie, ktoré bežne nájdeme na klasických zrkadlovkách a jej veľkosť zabezpečuje pohodlné držanie zariadenia po celý čas. Rozloženie ovládacích prvkov fotoaparátu je veľmi podobné rozloženiu ostatných zrkadloviek z rady EOS, no bezzrkadlový model EOS-R prináša niekoľko zmien. Ľavú stranu obsadili krytky konektorov HDMI, USB-C ako aj otvorov pre zapojenie slúchadiel, mikrofónu či diaľkovej spúšte. Testovaný model prichádza s úplne novým, plne elektrickým bajonetom s označením RF, ktorého ústie má 54 mm, čo je naozaj dosť.

Na pravej strane sa nachádza otvor pre pamäťovú kartu a spodná časť ukrýva otvor pre batériu či konektor pre zapojenie prídavného nástavca (tzv. battery grip) pre dvojicu batérií. Vrchná časť fotoaparátu disponuje malým LCD displejom, ktorý zobrazuje tie najpodstatnejšie parametre, ktoré počas fotenia budete potrebovať. Na rozsvietenie LCD displeja slúži malé tlačidlo s ikonou lampy.

Keďže nové RF objektívy nie sú vôbec lacnou záležitosťou, k telu nového EOS-R pripojíte aj staré EF objektívy. Môžete tak spraviť za pomoci adaptéru, ktorý poľahky namontujete na telo recenzovaného zariadenia.

Fotoaparát Canon EOS-R

Fotoaparát sa držal a ovládal naozaj dobre a o niečo viac ako samotné telo zariadenia vážili pribalené objektívy, s ktorými vás hneď zoznámime.

Objektívy : 24-108 mm a 50 mm

Fotoaparát Canon EOS-R

Fotoaparát sa k nám do redakcie dostal spolu s dvoma objektívmi a to so základným 24-108 mm objektívom a portrétovou 50-tkou. „Portrétovka“ nás zaujala hneď na prvý pohľad svojou veľkosťou a váhou pohodlne prekračujúcou 950 g. Nejedná sa totiž o malý, ľahko prenášateľný objektív, na ktorý ste možno boli zvyknutí. Dĺžkou je v porovnaní s 24-108 mm modelom o niečo kratší, no do šírky zaberá o niečo viac. Najväčšou prednosťou 50 mm RF objektívu je jeho svetelnosť – až F/1.2. S týmto objektívom sa nám fotilo najlepšie a starosti s horšími svetelnými podmienkami sme raz a navždy hodili za hlavu. Druhý 24-105 mm RF objektív disponuje clonovým číslom f/4, čo bolo aj pri nočnom fotografovaní ulíc a miest úplne postačujúce. S použitím statívu sme aj z tohto objektívu vyťažili maximum. Jeho váha činí približne 700 gramov a jeho ovládanie bolo oproti 50-tke o čosi jednoduchšie. Do budúcna by sme ocenili stabilizáciu aj v tele samotného fotoaparátu, nielen v jednotlivých objektívoch. Hoci fungovala dokonalo, predsa len so stabilizovaným telom by boli fotografie ešte o niečo lepšie. Stabilizácia tela by pomohla najmä pri natáčaní 4K videa.

Fotografie nasnímané počas recenzie

Fotenie s fotoaparátom Canon EOS-R

Fotoaparát je na používanie  veľmi jednoduchý. Intuitívnej orientácii v menu napomáha aj fakt, že je celé v češtine, čo značne uľahčuje prvotné zoznámenie sa s fotoaparátom. Okrem klasických krúžkov na objektíve slúžiacich na zaostrenie a priblíženie, ponúka fotoaparát Canon EOS-R aj tretí krúžok, ktorý je možné si upraviť na základe preferencií užívateľa.

Na samotnom fotoaparáte sa nachádzajú ďalšie dve kolieska, ktoré sú rovnako ako aj to na objektíve upravovateľné. Počas nášho testovania sme im priradili funkcie – zmena clony, ISO a rýchlosti uzávierky, avšak voľba je na každom používateľovi.  Vďaka týmto možnostiam nastavenia sa časté nastavovanie clony, svetla a uzávierky na základe zmeny prostredia stalo veľmi jednoduchým.

Pri fotení sme používali manuálne nastavovanie parametrov, ale vyskúšali sme si aj niekoľko režimov. Automatické prepínanie obrazovky nás veľmi potešilo a to najmä v situáciách, keď sme sa potrebovali rýchlo presunúť a zachytiť objekt z iného miesta, prípadne v inej polohe. Stačí, ak pri fotení cez displej priložíte oko k hľadáčiku a automaticky sa vám snímaný objekt zobrazí. Displej v tej istej chvíli zhasne a šetrí tak batériu zariadenia.

Výhodou testovaného mirrorless fotoaparátu Canon EOS-R je aj zmena nastavení pri manuálnom režime počas fotografovania. Zmena sa hneď premieta na displej, čo uľahčuje doladenie toho správneho svetla pred nasnímaním fotografie.

Okrem intuitívneho nastavovania a ľahkého používania počas fotografovania nás fotoaparát Canon EOS-R zaujal najmä kvalitou nasnímaných fotografií. Aj pri maximálnom priblížení s objektívom boli fotky rovnako ako aj po následnom zväčšení v počítači veľmi ostré a aj tie najmenšie detaily boli veľmi dobre rozlíšiteľné. Okraje objektov sa nezlievali dokopy a scenériu sme dokázali zachytiť v takých farbách, aké sme vnímali voľným okom.

Špecifikácie, RAW a fotografovanie v praxi

 • Senzor:30.3 Mpx full frame CMOS, 36 x 24mm
  • Procesor:Digic 8
  • AF body: 5,655 Dual Pixel AF (143 AF zón)
  • ISO: 100 až 40,000 (soft. 50 až 102,400)
  • Maximálne rozlíšenie: 6,720 x 4,480
  • Video: 4K UHD – 29.97p, 25p, 24p, 23.98p
  rozsah (čas): 30s-1/8000s, synchro. 1/200
 • Pamäťová karta:podpora UHS-II kariet /SD / SDHC / SDXC
  • LCD displej: 3.15-palcový stavový OLED
  • Rýchlosť: 8fps bez AF / 5fps s AF
  • Konektivita: Wi-Fi, Bluetooth, NFC, USB-C
  • Veľkosť: 135.8 x 98.3 x 84.4mm (samotné telo)
  • Váha: 580g (len telo; 660g s batériou a kartou)
 • Výdrž:cca 370 fotografií na jedno nabitie

Vďaka elektronickej uzávierke, ktorú sme si aktivovali v nastaveniach fotoaparátu nás počas fotografovania nerušilo jej cvakanie a vďaka predvoleným funkciám hardvérových prvkov sme snímky vytvárali skutočne rýchlo. Najviac sa nám páčilo zobrazovanie snímaných objektov v hľadáčiku a na displeji tak, ako sme menili nastavenia. Ak bola snímka príliš tmavá, po jej vytvorení sme ju tmavú videli aj v notebooku. Nabíjanie originálnych batérií bolo rýchle a ich výdrž dostatočná. Odporúčame však použiť battery grip a zvýšiť tak výdrž fotoaparátu. Absencia druhého pamäťového slotu nám nerobila starosti, no faktom je, že veľkosť fotografií sa pohybovala od 7 až do 30 MB. Nový formát „surových“ fotografií – CR3 je síce fajn, no množstvo aplikácií takto nasnímanú fotografiu nedokázalo otvoriť. Vďaka technológii Dual-Pixel uložíte do snímaného súboru aj informácie o smere dopadu svetla.

Záverečné hodnotenie fotoaparátu Canon EOS-R

Fotoaparát Canon EOS-R je mirrorless zariadenie, voči ktorému momentálne nemáme žiadne výhrady. Počas testovania sme vedeli využiť aj staršie objektívy, ktoré sme mali v redakcii, čo bolo super, keďže redukcia nám prišla v balení spolu s fotoaparátom. Oba objektívy boli geniálne a clonové číslo f/1.2 si doteraz nevieme vynachváliť. Telo fotoaparátu vás bude stáť okolo 2 500 €, zatiaľ čo cena objektívov sa líši v závislosti od toho, aký si sami zvolíte.

Techvia.sk