Lumix DCM-FZ2000

Kompaktný fotoaparát Lumix DCM-FZ2000 s nevymeniteľným ultrazoomovým objektívom otvára nové možnosti v amatérskej a poloprofesionálnej fotografii. Je to vlastne najvyšší model ultrazoomov, ktorý si bežný užívateľ dokáže kúpiť za rozumnú cenu vzhľadom ku kvalite. V mnohých smeroch, ako aj v konkrétnych špecifikáciách sa podobá na klasické bezzrkadlovky.

Pri kúpe sa v balení okrem tela fotoaparátu nachádza krytka na objektív, nabíjačka Panasonic DE-A80, nabíjací kábel, micro USB na pripojenie do počítača a samozrejme akumulátor DMW-BLC12.

Ergonómia fotoaparátu Lumix DCM-FZ2000  je veľmi podobná ako pri predchádzajúcom modeli DCM-FZ1000, len s drobnými úpravami. Takže drží sa úplne prirodzene v prstoch a ukazovák je na spúšti, pričom malíček drží váhu fotoaparátu. Telo je vyrobené z kovu, i keď nie je vodotesné. Lumix DCM-FZ2000 váži 0,966 kg a rozmery má: 138 mm  šírka, 102 mm  výška a 135 mm  hĺbka.

Lumix DCM-FZ2000

Keď sa pozrieme na telo zvrchu, vidíme vstavaný blesk a nad ním sane na nasadenie externého zariadenia, napríklad externého blesku alebo odpalováku. Zboku vidíme zmenu oproti predchádzajúcemu modelu, a to ND filtre s programovateľnými tlačidlami Fn1 až Fn3. Neutral density filtre sú nastavené na OFF, 1/4 , 1/16, 1/64 a AUTO. Filtre sa výborne hodia, ak potrebujete nasnímať niečo veľmi svetlé a zároveň chcete dosiahnuť hĺbku ostrosti. ND 1/64 je už naozaj veľa, a tak tento fotoaparát pokryl veľmi veľkú škálu možných scén na fotografovanie. Zospodu sú vrátka na akumulátor a statívový závit.

Na objektíve vidíme dva prstence: menší na ostrenie v režime manuálneho ostrenia (MF) a druhý na transfokáciu (zoom). Tento fotoaparát objektív vysunie hneď po jeho zapnutí a už počas ďalšej činnosti sa jeho veľkosť nemení, čo je v praxi veľmi komfortné a fotografa to nerozptyľuje. Vpredu je možné nasadiť slnečnú clonu, ktorú vám odporúčame proti poškriabaniu predného optického člena.

Konektorová výbava Lumix DCM-FZ2000 je dostatočná a skladá sa z: mini USB, mini HDMI, 3,5mm jack výstup a jack na mikrofón, teda vstup. Z druhej strany sú väčšie dvierka na pamäťové médium. Podporované sú štandardné SD, SDHC a SDXC do veľkosti až 256 GB. Hneď nad tým je možné pripojiť diaľkovú spúšť.

Lumix DCM-FZ2000

Zvrchu vidíme naľavo kruhový volič na režimy snímania jednotlivých snímok. Volíme medzi jednotlivou snímkou, sekvenčným snímaním, 4K fotografie, čo znamená veľmi rýchle snímanie do 4K kvality, fotografia s možným doostrením a dva režimy časovej spúšte. Z druhej strany je veľký otočný volič režimov scény. Nájdeme ich tam všetky, rovnako ako u profesionálnych bezzrkadloviek. Od manuálnych režimov M, S, A, P a manuálneho videa, cez kreatívne scény až po plnú automatiku. Oproti profesionálnym telám má jeden režim navyše, a to panorámu. Sníma sa podobne ako s telefónom, s tým rozdielom, že počujeme zvuk snímania. Vedľa vidíme volič, ktorý je primárne nastavený na clonu, tlačidlo REC na nahrávanie videa, programovateľné tlačidlo Fn4 primárne nastavené na expozíciu, vertikálny kruhový volič expozičného času, a samozrejme spúšť. Okolo spúšte je aj otočný volič zoomu.

Medzi hornými voličmi a objektívom sú snímače pre automatické režimy, ktoré vám napríklad pomáhajú ostriť v tmavých podmienkach, a preto užívateľom odporúčame držať fotoaparát zospodu, aby si nezhoršovali výslednú fotografiu.

LCD obrazovka je výklopná, otočná a dotyková s veľkosťou 3“, teda 7,62 cm.

Lumix DCM-FZ2000

Špecifikácie

Tento digitálny fotoaparát Lumix DCM-FZ2000 má čip Live MOS s 20,1 Mpx s veľkosťou 1“. V dnešnej dobe sa to môže zdať málo megapixelov, ale už aj oveľa menej megapixelov vám bohato stačí aj na tlač billboardu. Tento snímač má citlivosť až 25 600 ISO, ktoré sa vám zídu aj pri veľmi tmavých podmienkach. Taktiež fotoaparát má možnosť Low ISO, čo predstavuje 80 ISO namiesto štandardných 100 ISO. Šum aj pri vysokých hodnotách citlivosti je prijateľný.

Pri úprave fotografií vo formáte raw (.rw2) sme zistili, že dynamický rozsah je skutočne dostatočný pre pohodlnú úpravu na vytiahnutie svetiel a tieňov. Dokonca aj šum, spôsobený vysokou citlivosťou ISO bol v tolerancii a nevadil výslednej fotografii. Samozrejme, pri extrémoch ako 25 600 ISO boli hrany už veľmi mäkké a takáto výsledná fotografia by bola použiteľná už len ako reportážna.

V našich testoch sme skúšali rýchlosť uzávierky až do 1/4 000 sekundy, čo je najkratší možný čas. Maximálna rýchlosť sekvenčného snímania je 12 snímok za sekundu, čo znamená, že pri ideálnych podmienkach môžete zachytiť aj veľmi rýchly pohyb na viacerých snímkach. Taktiež pre nočné fotografovanie je tu až 60 sekúnd dlhá uzávierka.

fotoaparát Lumix DCM-FZ2000

Objektív

Objektív LEICA DC VARIO-ELMARIT má až 20-násobný zoom, čo je 26 mm až 520 mm (ekvivalent 24-480 mm) ohniskovej vzdialenosti. Svetelnosť má veľmi veľkú a to f/2,8 na 26 mm a f/4,5 na 520 mm. Výhodou je aj 5-kroková optická stabilizácia obrazu. S týmto objektívom dokáže fotograf zaostriť až na 3 cm na ohnisku 24 mm, samozrejme pri ohniskovej vzdialenosti 480 mm je najbližšia zaostrovacia vzdialenosť väčšia.

Clona s galvanometrom, ktorá je tu zakomponovaná, je ten istý typ využívaný aj pri profesionálnych kamerách. Výhoda je tá, že clona vie veľmi rýchlo reagovať na zmeny svetla, a tak sa aj rýchlo prispôsobiť. Vo výslednom videu pri prechode z tmavých do svetlých miestností sú prepálené, či príliš čierne plochy eliminované.

Objektív dokáže ostriť veľmi ticho a hlavne rýchlo, čo sa hodí aj pri fotografovaní, ale najmä pri videu. Pri ideálnych podmienkach je to len 0,09 sekundy. Funguje na základe detekovania kontrastu, a pritom využíva až 49 ostriacich bodov a ponúka citlivosť od -4 až 18 EV.

Ak by sme sa lepšie pozreli na fotku, na prvý pohľad by sme si to možno nevšimli, no profesionál alebo skúsenejší fotograf by si všimol, že celková ostrosť nie je 100 %. To pokladáme za jednu z nevýhod. Slabou stránkou objektívu je aj chromatická aberácia, ktorá je výrazná na širších ohniskách po krajoch. Je to vlastne chyba optiky objektívu na kontrastných plochách, ktorá sa viditeľne prejavuje ako ružovofialové pásy pri prechode z tmavej do svetlej farby. Samozrejme, takáto chyba sa dá v postprodukcii odstrániť pomocou surového formátu fotografie, napríklad cez program Adobe Lightroom Classic, Capture One alebo iné programy určené na úpravu.

fotoaparát Lumix DCM-FZ2000

Video

Maximálne rozlíšenie videa je Ultra HD, čo predstavuje 3840 × 2160 px a pri takomto rozlíšení dokáže snímková frekvencia byť až 29,97 fps (25 fps pre normu PAL). Pri menších rozlíšeniach je maximálna dosiahnuteľná snímková frekvencia až 59,94 snímok za sekundu. Ozvučenie zabezpečuje zabudovaný stereo mikrofón alebo vstup 3,5mm jack na externý mikrofón, ak chcete dosiahnuť čo najlepší zvuk.

Nahrávanie je podporované kodekmi MOV a MP4 a má vysokú prenosovú rýchlosť, až do 200 Mb/s – ALL-Intra alebo 100 Mb/s – IPS, teda bez obmedzenia dĺžky videa.

Pri videu, keď objektív dosiahne maximálnu možnú ohniskovú vzdialenosť, tak je tu navyše 4-násobný digitálny zoom. Funkcia 4K video vám zase dovoľuje zaznamenať až 30 snímok za sekundu v 4K kvalite a vy si už potom len vyberiete, ktorý záber je ten najlepší.

Akumulátor je DMW-BLC12 s 1 200 mAh, ktorý vám vydrží až na 350 snímok. Ale ak fotoaparát necháte dlhšie zapnutý a dlhšie nastavujete v menu, tak sa výdrž výrazne skráti. Preto je priam nutnosťou dokúpenie záložnej batérie, ak sa chystáte na dlhší výlet. Medzi funkcie tohto fotoaparátu patrí aj detekcia tváre, ktorá dokáže rozpoznať človeka v zábere a automaticky zaostriť. Hľadáčik OLED LVF 0.74x je samozrejme elektronický s možnosťou nastavenia dioptrií, a má až 2 360 000 bodov. Taktiež podporuje dátové rozhranie WiFi, kde si môžete presunúť fotografie do telefónu cez aplikáciu Image App.

fotoaparát Lumix DCM-FZ2000

Záver

Lumix DCM-FZ2000 je takzvaný All-in-One fotoaparát. Zobrať si ho môžete napríklad na dovolenku, na turistiku, rovnako vhodný je na rodinné fotografie či amatérske portréty fotografovania. A keďže video je silnou stránkou značky Lumix, je pochopiteľné, že ho mnohí z vás ocenia pri natočení zostrihu z výletu, vtáctva s použitím ultrazoomu alebo natočenia amatérskeho filmu. V našej redakcii techvia.sk sme ho využili aj pre naše krátke videá na predstavenie produktov či natočenie úvodu do súťaže. V každom prípade ho radi odporučíme a veríme, že s ním budete rovnako spokojní ako my v redakcii.

Galéria fotografií nasnímaná počas testu

techvia.sk

ZDIEĽAŤ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here