Asus TUF Gaming A15

Spoločnosť Asus predstavila nový, dobre vyzerajúci notebook TUF Gaming A15. Primárne je určený pre hráčov, ale pozornosť si zaslúži aj od grafikov a filmmakerov.

Asus TUF Gaming A15

Dizajn

Na prvý pohľad je TUF Gaming A15 ergonomický stavaný. Medzerník je prispôsobený na používanie palcom, pokým prstenník, prostredník a ukazovák sú na písmenách AWD. Nechýbajú ani veľké výduchy na chladenie pri náročných hrách alebo rendrovaní, a taktiež je k dispozícii podsvietená klávesnica v rôznych módoch.

Asus TUF Gaming A15

Pri zatvorenom stave vidíme z vrchnej strany štruktúrovaný povrch a v strede logo TUFThe Ultimate Force. Pri ohybe obrazovky a ostatného notebooku je výrez, v ktorom sú umiestnené štyri diódy – režim lietadla, stav batérie, práce HDD a napájania. Taktiež vo výreze nájdeme nápis TUF GAMING. Zospodu je viacero výduchov chladenia vo voštinovej textúre so strategickými rezmi, aby sa zdvojnásobila efektivita chladenia.

Takmer celý povrch notebooku je štruktúrovaný jamkami, pásikmi či štvorcami, teda rôzne brúseným kovom. Na bočných stranách majú svoje miesto konektory, väčšina z nich je na ľavej strane. Zo zadnej strany sú veľké prieduchy na vetranie horúceho vzduchu z procesora. Z vrchnej strany obrazovky pri zatvorenom notebooku vidíme minimálny výrez pre jednoduchšie otváranie.

Klávesnica, ktorá vydrží až 20 miliónov stlačení, je podsvietená v RGB spektre. Jednotlivé módy posvietenia sa dajú meniť pomocou tlačidla FN a šípkou doprava a doľava – RGB AURA. Intenzitu svetla si tak nastavíte pomocou FN a šípkou hore a dole. Klávesnica svieti v základnom statickom červenom režime, pulzujúcom režime, farebnom cykle alebo blikaním vo všetkých farbách ASUS Aura RGB.

Displej má veľmi malý rám neodvádzajúci pozornosť hráča od hry. K tomu je prispôsobená aj kamera s minimálnou veľkosťou, ktorá sa nachádza v strede nad displejom. Pod obrazovkou je veľké logo ASUS.

Notebook TUF Gaming A15 je odolný voči pádu, silným otrasom, mrazu až -32°C, vysokej teplote až 49°C po dobu niekoľkých dní a rovnako tak aj vysokej vlhkosti vzduchu až 95 % po dlhšiu dobu. Celý dizajn je ladený športovo a akčne pre hráčov, pôsobí energicky.

Čo sa nachádza vo vnútri

Asus TUF Gaming A15

 

 

Celý notebook TUF Gaming A15 funguje na operačnom systéme Windows 10 Pro vďaka AMD a NVIDIA technológiám. Procesor je výkonný Ryzen 7 4800H / Ryzen 5 4600H od spoločnosti AMD a grafická karta NVIDIA GeForce RTX 2060 6 GB / GeForce GTX 1660 Ti 6 GB. Procesor je vyrobený 7nm technológiou, má 8 jadier a 16 vlákien. Vďaka takému množstvu vlákien viete rendrovať aj náročnejšie 3D projekty. GPU má zase úplne nové RT jadrá, s ktorými je možné dosiahnuť veľké snímkové frekvencie.

Asus TUF Gaming A15

Hry si môžete ukladať na interný SSD disk s veľkosťou až 1 TB. Komu by 1 TB úložiska nestačil, tak sú k dispozícii až dva M.2 sloty na SSD disky. Taktiež sa dá dokúpiť jeden HDD disk a RAM.

TUF Gaming A15 podporuje až 32 GB dočasnej pamäte RAM vďaka dvojkanálovej DDR4-3200. Oproti staršej DDR4-2666 dokáže až o 17 % rýchlejšie čítať komprimované súbory.

Displej

Displej má obnovovaciu frekvenciu až 144 Hz, takže je úplne vhodný pre akčných hráčov. Taktiež sa dá frekvencia znížiť v nastaveniach, aby sa zvýšila výdrž batérie. Plus má funkciu adaptívnej synchronizácie, takže oneskorenie zobrazenia oproti realite je minimálne. Displej má nano-edge IPS úrovne.

Pomocou USB-C viete k notebooku pripojiť externý 4K monitor. Celková uhlopriečka displeja je 15,6“.

displej Asus TUF Gaming A15

Konektivita

Z pravej strany okrem otvoru na zabezpečenie proti ukradnutiu z predajne a výduchov chladenia nájdeme jeden USB 2.0 konektor typu A, napríklad na hernú myš. Z opačnej strany je to o to zaujímavejšie. Svoje miesto tu majú konektor na napájanie, RJ45, teda konektor na sieťový kábel, HDMI 2.0b, dva konektory USB 3.2 prvej generácie typu A, USB-C 3.2 druhej generácie a 3,5mm audio jack na slúchadlá a komunikáciu. Okrem fyzického pripojenia je k dispozícii Wi-Fi 802.11ac a bluetooth.

Chladenie

Chladenie je dômyselne spracované a je silnou stránkou TUF Gaming A15 vďaka pridaným tepelným trubiciam, ktoré rozptyľujú teplo. Zospodu notebooku sa nasáva chladný vzduch, ktorý ochladí jednotlivé komponenty a horúci vzduch tak vyfúkne z bočných strán a zo zadnej časti. Tým nielen  zvýši životnosť celkového zariadenia, ale aj ušetrí elektrickú energiu na chladenie.

Batéria

Akumulátor je 90 WH veľký, to znamená dlhú výdrž aj bez priameho pripojenia. Od plného nabitia zvládne prehrávať video viac ako 12 hodín. Samozrejme, výdrž priamo súvisí s konfiguráciou systému, teda celkovým výkonom. K batérii patrí aj veľký adaptér a napájací kábel, ktoré sú súčasťou balenia.

notebook Asus TUF Gaming A15

Audio

Notebook TUF Gaming A15 je vybavený dvoma reproduktormi so štyrmi vývodmi zvuku. Tým pádom má výrazne hlasnejší a plnší zvuk ako predchádzajúce verzie. Pomocou technológie DTS:X Ultra je možné počuť verný 7.1 kanálový kinematický priestorový zvuk. V nastaveniach nájdete až osem prednastavení pre hudbu, filmy, hry a podobne. Samozrejme nechýba ani zabudovaný ekvalizér.

Asus TUF Gaming A15

Fyzické vlastnosti

Notebook TUF Gaming A15 celkovo váži až 2,3 kilogramu, takže sa neradí medzi ľahké notebooky, ale na druhej strane je stále jednoducho prenosný. Rozmery má prijateľné 359 × 256 × 22,8 milimetrov.

Záver

Asus TUF Gaming A15 je veľmi dobre vybavený hráčsky notebook ako hardvérovo, tak i softvérovo. Bol vyvinutý tak, aby spĺňal náročné požiadavky aktívnych hráčov a nesklamal ani pri pozeraní videí, filmov či počúvaní hudby.

herný notebook Asus TUF Gaming A15

Techvia.sk

ZDIEĽAŤ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here