Lenovo IdeaPad L340 Gaming

Herný notebook Lenovo L340 Gaming série IdeaPad je dobrou voľbou štandardného herného notebooku s úctyhodným výkonom. V osobnom rebríčku pomer cena a kvalita uspel veľmi dobre. Cena daného notebooku sa aktuálne pohybuje okolo 750 Eur.

notebook Lenovo IdeaPad L340 Gaming

Antireflexná, teda matná obrazovka typu IPS má 15,6 palcov Full HD, čo predstavuje 1920×1080 pixelov. Na prácu s grafickými programami, ale aj na hranie PC hier to bohato stačí. Obnovovaciu frekvenciu má 60 Hz, čo predstavuje priemernú hodnotu frekvencie predávaných notebookov na trhu. Pre ľudské oko je to dostačujúca a výhodná hodnota.

Klávesnica v praxi je veľmi tichá, príjemne sa stláča, medzery medzi jednotlivými tlačidlami sú primerané. Šípky hore a dolu sú zmenšené na veľkosť jedného tlačidla, čo môže byť nevýhoda pre hráčov zvyknutých na klasické tlačidlá šípky, avšak väčšina hier je prednastavených na ovládaní v rozmedzí WASD. Jazyk tlačidiel je český a slovenský. Taktiež obsahuje numerickú klávesnicu. Všetky tlačidlá s použitím klávesovej skratky (Fn + Medzerník) svietia. Pri danom notebooku sú nám ponúkané rôzne módy podsvietenia: vypnuté, 50% a plno podsvietené do modrej farby. Touchpad je z príjemne drsného materiálu, primerane citlivý a dobre ovládateľný s podporou viacdotykových gest.

notebook Lenovo IdeaPad L340 Gaming

Čo sa týka portov, je nezvyčajné, že všetky sú na jednej strane. Dva porty USB 3.1 typu, takže veľké súbory z externého pevného disku už nie je problém kopírovať, USB C, výstup HDMI, konektor na slúchadlá s mikrofónom a sieťový konektor sú na ľavej strane. V praxi to môže byť aj výhoda, teda všetky káble sú usporiadané na jednej strane tak, aby nezavadzali a myš mala dostatočný priestor na druhej strane. Ak sa však nad tým zamyslíme hlbšie, sú aj situácie, kedy na jednu stranu sa už nedá zmestiť viac káblov a káble si už navzájom vadia. Osobne nám dva USB porty nestačili, lebo keď sme používali notebook so slúchadlami s ekvalizérom na USB Lenovo Legion H500 Pro 7.1 Gaming Headset a hernou myšou Lenovo Legion M500 RGB Gaming Mouse, tak sme už mali všetky porty plné. Taktiež nám chýbala čítačka pamäťových kariet. Riešenie však existuje, je možné dokúpiť si externé zariadenie – čítačku kariet alebo sa to dá vyriešiť „rozdvojkou“. Bezdrôtové pripojenie je zabezpečené Wi-Fi 802.11ac a Bluetooth 4.2.

Notebook Lenovo IdeaPad L340 Gaming má už nainštalovaný operačný systém Windows 10 Home, 64 bit samozrejme s procesorom pre platformu x64.

Vo vnútri sa nachádza procesor Intel Core i5 9300H so štyrmi jadrami a frekvenciou 2,4 GHz. Pamäť RAM je 16 GB. 3-gigová grafika je od výrobcu nVidia, GeForce GTX 1050 s frekvenciou 2400 MHz. Tieto údaje sú dostatočne postačujúce na bežné užívanie. Pre dobrú grafiku a hranie súčasných hier je Lenovo IdeaPad L340 Gaming skvele zhotovené. Veľkosť operačnej pamäte typu DDR2 je 8 GB, kde na pohodlné hranie hier a plynulosť rýchlosti počítača postačuje už 4 GB. Pevný disk je polterový (512 GB) SSD disk, ktorý je už skoro samozrejmosťou pri týchto notebookoch a zabezpečuje rýchly štart Windows, ako aj programov a hier. Čo chýba po hardvérovej stránke je optická mechanika, ale dnes je už aj tak používaná minimálne a nahrádza ju digitálny prenos informácií.

Akumulátor je trojčlánkový 45Wh. K notebooku je samozrejme pribalená nabíjačka s adaptérom. Reálne bez vysokého výkonu vydrží pod deväť hodín od plného nabitia. Úplné nabitie od úplného vybitia prebehne približne už do hodiny a pol.

Praktickou vecou je mechanické prekrytie vstavanej webkamery, ktorá má HD rozlíšenie nahrávania. Zvuk je zložený zo stereo reproduktorov s podporou Dolby Atmos a navyše má aj integrovaný mikrofón.

Hmotnosť notebooku Lenovo IdeaPad L340 Gaming je len 2,19 kilogramu, čiže je ľahko prenášateľný, vhodný aj na cestovanie. Taktiež je dôležité poznamenať, že jeho váha je primeraná k výkonu a cene. Hĺbka 254,6 mm, výška len 23,9 mm a šírka 363 mm – teda štandardná veľkosť. Veľkou výhodou je, že obrazovka sa dá sklopiť takmer na 180°.

Testy na rôznych programoch, napríklad od spoločností Adobe alebo Maxon, dopadli veľmi priaznivo. Adobe Lightroom Classic nabehol naozaj rýchlo – import raw formátu fotografií cr2 a neskôr export sa uskutočnil pomerne za krátky čas. Adobe Photoshop CC 2020 sa zapol približne do ôsmych sekúnd, a to aj s projektom. Retouch nebol žiaden problém aj pri výbere väčších objektov, zmena farebného režimu prebehla okamžite, export taktiež dokonca aj pri väčších projektoch. Benchmark rendering (Cinebench R15 by Maxon) v programe od Maxonu Cinema 4D prebiehal nasledovne:

Bez napájania a na najnižšom výkone, teda najvyššia úspora batérie: (OBR 1)

Obrázok1

Bez napájania a na vyššom výkone, teda bez úspory batérie: (OBR 2)

Obrázok2

S napájaním a na najvyšší výkon: (OBR 3)

Obrázok3

Z testu môžeme posúdiť, že notebook je vhodný aj na normálne renderovanie, ale samozrejme po pripojení do elektrickej siete. Šetrič energie je dosť výrazný, teda sa odráža na výkone a približný pokles výkonu je priemerne okolo 40 %.

Hry notebook Lenovo IdeaPad L340 Gaming zvládal úplne bez problémov. Napríklad League of Legends na najvyšších možných detailoch vytiahol približne 240 snímok za sekundu. Scrap Mechanic, Raft, Slay the Spire, Counter Strike a podobné hry fungovali bez problémov.

Notebook bol testovaný spolu s myšou a slúchadlami.

Recenzia – Test: slúchadlá Lenovo Legion H500 Pro 7.1 Gaming Headset

Slúchadlá Lenovo H500 PRO 7.1

Herné slúchadlá Lenovo Legion H500 Pro 7.1 Gaming Headset spolu s Lenovo Legion M500 Gaming Mouse sú správna kombinácia na celkový a kvalitný zážitok z hrania počítačových hier.

Výhodami týchto slúchadiel sú napríklad virtuálny priestorový zvuk 7.1, ktorý sa dá samozrejme aj vypnúť alebo zapnúť, podľa komfortu a nutnosti užívateľa.

Slúchadlá Lenovo H500 PRO 7.1

Na ušiach sedia veľmi pohodlne, už na prvý pohľad vyzerajú ergonomicky navrhnuté a dizajnovo kvalitne spracované. Pri hraní hier je to jeden z najdôležitejších prvkov zážitku, ale rovnako dôležité je to pri počúvaní hudby či hovoreného slova.

Lenovo Legion H500 Pro 7.1 Gaming Headset  sa pripájajú klasicky cez 3,5 mm jack priamo, alebo po pripojení do „ekvalizéra“, kde sa pripájajú do zariadenia cez USB 2.0.

Slúchadlá Lenovo H500 PRO 7.1

Cez ekvalizér (EQ) sa upravujú prednastavené tri zvukové profily: Hra, Hudba a Film. Počas testovania nám najviac vyhovoval režim hudba pri počúvaní hudby, hra pri hraní hier, čo nasvedčuje dobré a správne spracovanie zvukových profilov. Jednotlivé profily sú naživo znázornené troma malými diódami. Taktiež sa dá upravovať hlasitosť priamo v ekvalizéri.

Tieto stereo slúchadlá majú iba 340 gramov, čo je obrovskou výhodou. Ich váha hovorí o komfortnej stránke užívania hier. Aj pri dlhodobejšom  používaní uši neomínajú a užívateľ nepociťuje známky nepohodlia. Hráč má tak dostatočnú variabilitu možností venovať sa danej hre, bez akýchkoľvek známok nepríjemných pocitov tlačenia. Taktiež komfortu napomáhajú ušnice z pamäťovej peny a mäkkej kože. Rám slúchadiel je z ocele.

Slúchadlá Lenovo H500 PRO 7.1

Čo sa týka zvukotechniky, najdôležitejšie sú zvukové parametre. Lenovo Legion H500 Pro 7.1 Gaming Headset má frekvenčný rozsah od 20 Hz do 20 kHz, čo je približne toľko, čo človek dokáže počuť voľným uchom. Impedancia je 32 Q ± 15% pri 1 KHz. Manipulačná kapacita 50 mW. THD dosahuje 200 – 3 kHz <3%, čo je skreslenie signálu.

Mikrofón je elektretový kondenzátorový s kvalitným potlačením šumu. Slúchadlá sme skúšali napríklad pri internetovom hovore a zvuk bol bezproblémový, zreteľne zrozumiteľný a dostatočne uspokojivý. Milo prekvapení sme boli z mikrofónu, že sa dal istým spôsobom vysunúť zo slúchadla. Jednoducho, keď sme ho potrebovali, iba sme ho vysunuli, a keď nie, opätovne sa zasunul. Aby sme mali istotu, že nás nikto nepočuje, na ekvalizéri sa dá manuálne vypnúť mikrofónový vstup. Mikrofón na H500 má potlačenie hluku, čo je praktické pri komunikácii počas hrania hier alebo streamovania.

Slúchadlá Lenovo Legion H500 Pro 7.1 Gaming Headset samozrejme podporujú operačné systémy ako Windows 10, Windows 8.1, Windows 7, Mac OS X 10.5 a novšie, Xbox One , PlayStation 4, Xbox One ako aj Nintendo Switch.

Medzi nevýhody patrí dĺžka kábla, ktorá nám prekážala napríklad, keď sme nepotrebovali použiť EQ zariadenie. Museli sme mať hlavu sklonenú, aby konektor dosiahol až do zvukového portu. No keď sme používali EQ zariadenie, tak kábel bol až na zemi, čo sa dalo vyriešiť pripnutím EQ zariadenia o oblečenie. Z toho vyplýva aj ďalšia nevýhoda – nepohodlie pri cestovaní. Lenovo Legion H500 Pro 7.1 Gaming Headset sú pomerne veľké slúchadlá a pri chôdzi na hlave nedržia. Z toho vyplýva, že veľkostne boli spracované a navrhnuté najmä pre hranie hier, kde samozrejme skvele plnia svoj účel.

Recenzia – Test: Lenovo Legion M500 Gaming Mouse

Gaming Mouse Lenovo M500 RGB

Spoľahlivá myš na hranie hier, pre grafika či na bežnú prácu, toto je herná myš Lenovo Legion M500 RGB Gaming Mouse. Má 7 tlačidiel: klasické základné pravé a ľavé hlavné tlačidlo, scroll koliesko, postranné dopredu a dozadu a voliče DPI.

Lenovo Legion M500 RGB Gaming Mouse je ergonomická a v ruke sa drží pohodlne. Hoci si na ňu musíte zopár minút zvykať, potom však už máte pocit, akoby ste už inú myš nechceli. Dokonca po dlhých hodinách práce s touto myšou sme nemali ruku unavenú, čo je pri hráčoch a grafikoch bežná prax – bolesť šľachy medzi ukazovákom a prostredníkom. Na bokoch myši je štruktúrovaný povrch pre lepšie držanie.

Gaming Mouse Lenovo M500 RGB

Dizajn myšky dopĺňa príjemne meniace sa svetlo vo farbách RGB. Z pohľadu užívateľa to vyzerá akoby myš lietala, a to vďaka trojzónovému RGB svietidlu naklonenému cca 45 stupňov k podložke. Myš môže zobraziť až 16,8 miliónov farieb.

Gaming Mouse Lenovo M500 RGB

Lenovo Legion M500 RGB Gaming Mouse má hmotnosť 100 až 110 gramov. Je to o niečo ťažšia myš ako sme mnohí zvyknutí, ale jej hmotnosť nám vyhovovala práve pri hraní, teda sme mali väčšiu kontrolu nad tým, čo práve robíme. Prekvapila nás jedna vychytávka – voliteľná váha v rozmedzí desiatich gramov. Zospodu myši je kruhový kryt, ktorý po zatlačení dnu sa otvorí. Vo vnútri je malé magnetické závažie s váhou 10 gramov, ktoré sa dá vybrať. Takto si jednoducho môžeme upraviť hmotnosť podľa vlastného výberu. Čo sa týka rozmerov na šírku má 74,6 a na výšku 41,7 milimetrov, teda ako klasická počítačová myš.

Klasické koliesko s možnosťou tlačidla taktiež zboku svieti, ako aj logo značky Legion na chrbte myšky. Myš je vhodná pre pravákov a je určená aj k počítaču, takže batérie v nej nenájdete, má 1,8 metrový kábel s USB konektorom.

Lenovo Legion M500 RGB Gaming Mouse má dokonca voľne stiahnuteľný softvér na oficiálnej webstránke support.lenovo.com (14,8 MB), kde je možné nastavovanie rôznych parametrov. Samozrejme farebnosť v rôznych módoch ako statické osvetlenie, dúha, dýchanie a náhoda. Ďalej je tu optimalizácia povrchu, kde na vami zvolenej podložke robíte „osmičky“ a tým kalibrujete myš. A taktiež sa dá nastaviť senzitivita vo všetkých piatich módoch jednotlivo.

Techvia.sk