LENOVO LEGION 5 PRO 16IAH7H

Opäť sa k nám do redakcie techvia.sk dostal nový model od spoločnosti Lenovo s názvom Lenovo Legion 5 Pro. Spoločnosť Lenovo je dobre známa vďaka svojim produktom ako sú Think Pady, Idea Pady a tiež Legiony. Modelová rada Legion je radou zameranou predovšetkým na hráčov. S každým novým titulom sa o kúsok posunie hranica grafických detailov a s ňou aj hranica výkonu. A ako je na tom s výkonom nový Legion 5 Pro?

Dizajn

LENOVO LEGION 5 PRO 16IAH7H

Notebook Legion 5 Pro je po dizajnovej stránke v podstate štandartným zariadením a z rady Legion veľmi nevyčnieva a pôsobí pomerne elegantným dojmom. Od prvého momentu každý vie, že sa jedná o herné zariadenie, nakoľko sú na zadnej strane umiestnené dva masívne výduchy ventilátorov. Pri konfigurácii tohto kúsku je efektívne chladenie nutnosťou. Po stranách notebooku sú umiestnené ďalšie mriežky pre ventilátory. V strede krytu LCD panelu je umiestnené veľké strieborné logo Legion.

Konektivita a výbava

LENOVO LEGION 5 PRO 16IAH7H

Notebook je po stránke konektorov skutočne štedro vybavený, nakoľko má svoje konektory umiestnené na oboch stranách ako aj vzadu. Na ľavej strane sa nachádza dvojica USB typu C konektorov. Na pravej strane je umiestnený switch na vypnutie webkamery, 3,5 mm combo jack a USB typu A. Na zadnej strane je už toho o poznanie viac. Tu sa nachádza dvojica USB typu A, jeden USB typu C, lan konektor RJ45, HDMI a nabíjací port. Umiestnenie týchto portov na zadnú stranu zariadenia by sme radi pochválili tak, ako aj pri ostatných modeloch značky Lenovo Legion. Je to jednoducho pohodlnejšie riešenie, nakoľko je všetka prípadná kabeláž schovaná za laptopom a káble tak neprekážajú pri hraní.

LENOVO LEGION 5 PRO 16IAH7H

Po stránke výbavy notebook Legion 5 Pro dostal do vienka 16-palcový matný display s obnovovacou frekvenciou 165 Hz s rozlíšením 2560×1600 pixelov. Jedná sa o skutočne vynikajúci panel s prijateľnými pozorovacími uhlami. Jeho obnovovacia frekvencia je jeho najväčšou výhodou.

Klávesnica je už tradične skvelá tak, ako to pri notebookoch z dielne Lenovo už býva. Klávesy sú dostatočne veľké a nechýba ani numerický blok či nastaviteľné podsvietenie. Klávesnica nie je pri záťaži nepríjemne horúca na dotyk, ale ku teplotám sa za malý okamih dostaneme. Touchpad je umiestnený pod medzerníkom a je mierne zväčšený, pričom je tiež responzívny a podporuje gestá.

LENOVO LEGION 5 PRO 16IAH7H

Celé zariadenie je vyrobené z polyméru, ktorý na dotyk pôsobí kvalitne a nemusíte sa báť, že sa zariadenie rozpadne.

Notebook Legion 5 Pro už prichádza s predinštalovaným Windowsom 11 v edícii Home, i keď by sme uvítali verziu Professional po zohľadnení ceny zariadenia. Zariadenie tiež disponuje batériou s kapacitou 80 Wh. Avšak je to herný notebook a od toho sa odvíja aj výdrž batérie. Pri vyššej záťaži percentá batérie jednoducho rapídne začnú klesať. Aj preto má zariadenie tzv. hybridný režim, kedy si intuitívne laptop prepína medzi integrovanou a dedikovanou grafickou kartou. Na druhej strane zariadenie podporuje aj Super Rapid Charge, pri ktorom dokážete nabiť batériu na 80% za približne 30 minút. Nuž, bude potrebné mať vždy nablízku nabíjačku, ktorá je v tomto prípade 230 W.

LENOVO LEGION 5 PRO 16IAH7H

Výkon

Presúvame sa ku hlavnému ťaháku tohto zariadenia a tým je výkon. Legion 5 Pro rozhodne nemá problém s nedostatkom výkonu, koniec koncov poháňa ho procesor Intel Core I7-12700H a grafická karta Nvidia RTX 3070ti. Tieto komponenty sú navyše doplnené o 32 GB operačnej pamäte.

správca úloh dgpu režim

Ešte sa zastavíme pri grafickej karte. Tu sme sa chceli uistiť o koľko watovú jednotku sa jedná. Boli sme milo prekvapení, keď sme pri záťažových testoch zaznamenali frekvencie až do 1485 MHz, čo nám napovedá, že sa jedná o kartu so 125W TDP. Ide teda o výkonnejšiu verziu RTX 3070ti a to je veľmi chvályhodný krok od spoločnosti Lenovo.

3070timobileTDP

Notebook Legion 5 Pro je tiež vybavený tzv. Mux Switchom, vďaka ktorému nie je problém dosiahnuť plný potenciál tejto mobilnej grafickej karty. Na využitie tohto switchu stačí prísť do predinštalovaného softvéru Lenovo Vantage, kde je potrebné aktivovať režim dedikovanej grafickej karty. Po reštarte vám z kontrolného panelu zmizne integrovaná grafická karta Intel a môžete pokojne hrať. V tomto režime sme tiež vykonali všetky herné testy, nakoľko je jasné, že v prevádzke na batériu bude výkon tohto zariadenia značne ovplyvnený. Tiež sme sa uistili, či toto zariadenie má aplikovaný resizable bar a po rýchlom výlete do programu GPU-Z sme zistili, že má túto funkciu zapnutú.

Už tradične sme vyskúšali syntetický test Cinebench R15, v ktorom tento procesor dosiahol úctyhodných 2678 bodov, čím sa umiestnil na vedúcej priečke grafu. Okrem neho sme vyskúšali aj iné syntetické testy.

cinebench

Ďalším v poradí bol Unigine Superposition, kde sme použili nastavenie 4K optimized a dosiahli sme opäť úctyhodných 8909 bodov. Grafická karta bola pri tomto teste zaťažená na 94% a dosiahla teploty maximálne 80°C. Karta si tiež po celú dobu testu držala vysoké frekvencie, z čoho usudzujeme, že sa karta neprehrievala.

Superposition

Nasledujúcim testom bol 3D Mark Fire Strike, v ktorom sme opäť získali vynikajúci výsledok v podobe 11 377 bodov. Počas tohto testu sa už ale grafická karta dostala pri 100% záťaži na hraničných 82°C a procesor tentokrát tiež dosiahol teplotu 80°C, pričom jeho záťaž fluktuovala medzi 24% a 97%.

3D Mark Fire Strike

Posledným syntetickým testom na našom liste bola AIDA 64, ktorej test sme nechali prebiehať približne 5 minút. Tu sme opäť zaznamenali hraničné teploty na úrovni 82°C, tentokrát už ale došlo aj k thermal throttlingu. AIDA 64 zaznamenala na grafe thermal throttling v medziach od 5% do 12%. Každopádne sa jednalo o veľmi dobré výsledky, avšak testy sú stále iba testy a tak sme vyskúšali aj nový Warzone 2.0 a Cyberpunk 2077.

AIDA 64

Pri testovaní Warzone 2.0 sme aplikovali maximálne nastavenia bez využitia DLSS na plnom rozlíšení obrazovky, ktorým je 2560×1600 pixelov. Tieto výsledky boli už menej ohurujúce. Pri páde z lietadla sa snímky pohybovali medzi 50 až 60 fps. Po dopade sa snímky pohybovali od 60 až do 90 fps v závislosti od lokácie na mape. Objavili sa aj občasné pády pod 60 fps. Zníženie kvality nám počet snímok za sekundu veľmi nezdvihlo a dosiahli sme približne 80 fps. Markantný nárast snímok sme zaznamenali až pri zapnutí DLSS v režime Balanced. V tomto momente sa už hrateľnosť zlepšila a dosahovali sme 100 fps, v závislosti od lokácie sa tento údaj líšil približne s odchýlkou desiatich snímok. Sledovať teploty bolo tiež zaujímavým zážitkom, nakoľko karta dosahovala 82°C pri 98% záťaži a procesor tentokrát dosahoval skoro 89°C pri maximálnej zaznamenanej záťaži 35%. Tak, ako pri každom hernom notebooku bude treba chladiacu podložku, aby sa teploty trochu znížili.

Pri skúšaní Cyberpunku 2077 sme opäť aplikovali maximálne nastavenia bez DLSS pri rovnakom rozlíšení. Bohužiaľ sme nedosiahli hranicu 60 fps. Počet snímok sa pohyboval okolo 40 fps s občasnými pádmi pod túto hranicu. Je potrebné si však uvedomiť, že sme sa zamerali na oblasť mesta, ktorá je graficky najnáročnejšou lokáciou v hre. Po miernom znížení detailov a zapnutí DLSS sme sa dostali na hranicu 60 fps. Pri týchto výsledkoch je nutné brať do úvahy natívne rozlíšenie obrazovky. Je predsa len vyššie ako klasické 1080p.

LENOVO LEGION 5 PRO 16IAH7H

Záver

Musíme povedať, že nás v redakcii techvia.sk notebook Legion 5 Pro príjemne prekvapil svojou robustnosťou ako aj výkonom. Jedinou chybičkou je občasné dosiahnutie teplotného limitu, na druhej strane pri tomto výkone sa to dá očakávať a je treba počítať s chladiacou podložkou. Okrem toho by sme do budúcnosti uvítali aj prítomnosť operačného systému v edícii Professional. Zariadenie Legion 5 Pro má cenu okolo 2000 € za túto konkrétnu konfiguráciu. Nie je to možno notebook pre každého, ale ak ste užívateľ, ktorý hľadá v tejto cenovej relácii výkonný stroj, tak určite ho odporúčame.

Techvia.sk

ZDIEĽAŤ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here