Herná divízia ROG značky ASUS pôsobí na trhu už pomerne dlhú dobu. Počas nej bola vždy schopná vyprodukovať kvalitné herné zariadenia rovnako ako periférie. S príchodom novej generácie hardvéru sa spoločnosť ASUS rozhodla pokračovať v tejto tradícii. V dnešnej recenzii sa dozviete čo môžete očakávať od najnovšieho herného notebooku ASUS ROG Strix SCAR (G634J).
Dizajn
Po odbalení vás privíta skutočne pekne spracované zariadenie ASUS ROG Strix SCAR s kovovým krytom LCD panelu, ktorému dominuje podsvietené logo ROG. Po celom obvode zariadenia je umiestnený plast prepúšťajúci viac svetla, pričom sa pod ním nachádza RGB podsvietenie. Klávesnica je taktiež vybavená RGB podsvietením. Klávesy majú príjemný zdvih, rezistenciu aj rozmiestnenie na ploche. Jedná sa o jednu z najpríjemnejších klávesníc, ktoré sme testovali. Všetky RGB prvky sa dajú nastaviť pomocou predinštalovaného programu na ovládanie aury. Na zadnej strane notebooku je vymeniteľný kryt, ktorý si môžete podľa svojho vkusu vymeniť za kovový. Tento náhradný kryt je pribalený k notebooku. Spodná strana notebooku je už kompletne z plastu. Dizajn pôsobí futuristicky, akoby sa dizajnéri inšpirovali Cyberpunkom. Tento dizajn má však aj praktické využitie. Umožňuje zvýšený prietok vzduchu, čo je pri výkonných komponentoch nevyhnutnosťou. Notebook tiež disponuje numerickým blokom zabudovaným v touchpade.
Konektivita
Pri konektivite sa dlho nezdržíme, nakoľko laptop nedisponuje veľkým množstvom portov. Na ľavej strane sa nachádza port na nabíjačku, RJ 45, HDMI, dvojica Thunderboltov a jeden 3,5 mm combo jack. Na pravej strane je umiestnená dvojica USB-A konektorov. To je do značnej miery nevýhodou tohto zariadenia, nakoľko po pripojení káblovej myši budete neustále udierať do vyčnievajúceho USB konektora myši. Preto sa oplatí investovať do bezdrôtovej myši. Pokiaľ ste ľavák, v takom prípade toto umiestnenie nebude problémom. Notebook je vybavený 4-článkovou batériou s kapacitou 90 Wh.
Hardvér
V tomto bode našej recenzie sa už dostávame ku hlavnému dôvodu kúpy a tým je samozrejme výkon. ASUS ROG Strix SCAR sa za svoj výkon rozhodne nemusí hanbiť. Počas redakčného testu sme mali k dispozícii konfiguráciu vybavenú procesorom z „modrého tímu“, a to konkrétne I9 13980hx. Tento procesor dostal do vienka až 24 fyzických jadier a 32 výpočtových vlákien. To už sú skutočne slušné parametre, najmä ak zohľadníme fakt, že sa jedná o mobilný procesor, umiestnený do pomerne tenkého tela notebooku.
Takto silnému procesoru však musí sekundovať poriadna grafická karta. Nuž, ani v tomto prípade sme nezostali sklamaní, nakoľko je notebook vybavený jednou z najvýkonnejších grafických kariet generácie Nvidia RTX 4080 v 12GB verzii. Toto duo navyše dopĺňa 32GB DDR5 pamäte.
Keď sa všetky tieto parametre spoja, čaká vás skutočný herný zážitok. Tento zážitok je posunutý ešte ďalej vďaka 16-palcovému panelu s rozlíšením 2560×1600 pixelov s obnovovacou frekvenciou 240 Hz. Parametre sme si predstavili a teraz sa presuňme k testom, aby sme odkryli skutočný potenciál tohto zariadenia.
Záťažové testy
Začneme syntetickými záťažovými testami, ktoré sme všetky vykonávali v režime turbo so zapnutým režimom dedikovanej grafickej karty, nakoľko laptop disponuje MUX switchom. Tiež sme laptop mierne vypodložili tak, aby sme nebránili cirkulácii vzduchu.
Prvým bol test Unigine Superposition, kde notebook ASUS ROG Strix SCAR získal ohromných 13 674 bodov. Pri tomto teste boli zaznamenané maximálne teploty grafickej karty vo výške 75 stupňov. Karta pritom bez problémov dosahovala frekvencie v rozmedzí 2380 až 2460 MHz. Tieto hodnoty nám tiež napovedajú, že sa jedná o verziu karty s TGP 150 W. Opäť môžeme len pochváliť.
Ďalším testom bol 3D Mark Time Spy. Tu opäť zariadenie získalo úctyhodné skóre v podobe 18 344 bodov. Počas testu sme zaznamenali teploty na grafickej karte pohybujúce sa okolo 78 stupňov a na procesore okolo 75 stupňov.
Nakoniec sme ešte spustili Cinebench R15. Pri tomto teste sa laptop ani nezapotil a dosiahol 4989 bodov. Počet jadier procesora značne urýchlil celý test.
Hry
Skúsili sme aj hry. Prvou je všetkými obľúbený Warzone 2.0, kde sme použili ultra nastavenia a vypli sme DLSS. Pri páde z lietadla snímky trochu kolísali a miestami spadli až na 90 FPS. Po dopade sme už bežne dosahovali až 120 FPS v závislosti od lokácie. Keď sme skúsili zapnúť DLSS alebo upraviť nastavenia, tak to nemalo veľký vplyv na počet snímok. Tentokrát už boli teploty markantnejšie. Grafická karta dosahovala hraničných 82 stupňov a procesor sa držal približne na 40 stupňoch.
Ďalšou hrou bol Control. Tu sme opäť aplikovali ultra nastavenia aj s ray tracingom. Pri takomto nastavení sme dosť balansovali na hranici 60 FPS. Po zapnutí DLSS sa náš počet snímok za minútu dostal až na 100 FPS, samozrejme v závislosti od náročnosti danej scény. Tu už boli aj teploty znesiteľnejšie, grafická karta si držala približne 77 stupňov a procesor približne 75 stupňov.
Celkovo notebook ASUS ROG Strix SCAR z hľadiska výkonu chválime. Pri herných testoch sme však zaznamenali, že výduch ventilátora fúka teplý vzduch priamo na ruku ovládajúcu myš. Aj z tohto dôvodu vždy odporúčame zakúpenie chladiacej podložky. Nezlepší to len teploty zariadenia, ale aj zdvihne notebook o pár centimetrov vyššie, čo môže pomôcť tento nepríjemný jav eliminovať.
Na záver výkonnostných testov by sme ešte radi zdôraznili jeden malý, ale opraviteľný problém. Na našej jednotke bol pravdepodobne problém s driverom grafickej karty. Kvôli neustálemu prepínaniu medzi dedikovanou a integrovanou grafickou kartou sa nám pomerne často stávalo, že obraz na laptope na pár sekúnd doslova zamŕzal. Občas sa tento jav opakoval aj mimo hier priamo vo Windowse. Toto sa pravdepodobne zlepší po vydaní aktualizácie. Spomínajúc Windows, na laptope je predinštalovaný Windows 11 Home. Opäť však musíme poznamenať, že pri tejto cenovej relácii by sme už očakávali aspoň verziu Professional.
Záver
Herný notebook ASUS ROG Strix SCAR predstavuje značnú investíciu. Ak ste človekom, ktorý chce investovať do výkonu a zažmúrite oči nad malou nedokonalosťou v podobe USB portov umiestnených len na pravej strane, tak za tú cenu dostanete kvalitne spracované, výkonné zariadenie s dizajnom, ktorý rozhodne zaujme. V našej redakcii techvia.sk sme sa všetci jednohlasne zhodli tento skvelý herný stroj odporučiť.
Martin Morávek