smartfón Honor 7A Recenzia

V redakcii máme na test novinku od spoločnosti Honor, konkrétne cenovo dostupný model Honor 7A. Je známe, že spoločnosť Honor sa zameriava na vývoj zariadení najmä pre mladých a teenagerov, ktorí hľadajú zaujímavý pomer medzi výkonom a cenou zariadenia. Toto je jedno z nich.

Dizajn a ovládanie smartfónu Honor 7A

smartfón Honor 7A Recenzia

Hoci sa jedná o výrazne nižšiu cenu recenzovaného zariadenia, spoločnosť Honor sa rozhodla použiť materiály, ktoré môžete vidieť aj na modeloch patriacich do strednej triedy. Telo smartfónu Honor 7A je tvorené prevažne z hliníka, zatiaľ čo predná strana je sklenená. Trochu chýba odolné sklíčko Gorilla Glass, vďaka čomu je predná strana náchylnejšia na škrabance. Zaoblené hrany spolu s kompaktnými rozmermi a nízkou hmotnosťou zabezpečujú pohodlné ovládanie recenzovaného telefónu. Ovládanie bolo bezproblémové a veľmi príjemne pôsobil aj jednoduchý, no moderný dizajn.

smartfón Honor 7A Recenzia

Tlačidlá na ovládanie telefónu nájdete na pravej strane umiestnené v dostatočnej vzdialenosti od seba. Ďalšie tlačidlá potrebné na ovládanie smartfónu sú softvérové. Nachádzajú sa už tradične v spodnej časti obrazovky.

Displej smartfónu Honor 7A

recenzia smartfón Honor 7A

Ďalším prvkom, ktorý napomáha dobrému ovládaniu je displej ohraničený minimálnymi rámikmi. Displej má rozlíšenie HD, ale poteší niekoľko pixelov navyše, ktoré pokryjú širší pomer strán 18:9. Hoci HD rozlíšenie je plne postačujúce,  Full HD rozlíšenie by bolo veľkým plusom. Maximálny jas bol plne postačujúci, čo sme ocenili najmä počas výstavy IFA 2018 v Berlíne, na ktorej nám tento smartfón robil spoločnosť.

Predná (selfie) kamera smartfónu Honor 7A

recenzia smartfón Honor 7A

Predná kamera má prekvapivých 8 Mpx so svetelnosťou f/2.2. Selfie fotografie vyzerajú dobre najmä za dobrých svetelných podmienok. So zhoršujúcimi sa svetelnými podmienkami sa znižuje aj kvalita výslednej fotografie. Zabrániť tomu môžete použitím LED diódy, ktorá sa nachádza vo vrchnom rámiku vpravo od reproduktora na volania.

Smartfón Honor 7A disponuje hlavnou kamerou

smartfón Honor 7A Recenzia

Zadná kamera dostala rozlíšenie 13 Mpx a clonové číslo f/2.0. Maximálne rozlíšenie 4160×3120 môžete však využiť len pri fotografovaní s pomerom strán 4:3. S použitím iného pomeru strán klesá rozlíšenie a tým aj celková kvalita snímanej fotografie.

Honor 7A patrí do nižšej triedy, a preto netreba očakávať kvantum špeciálnych režimov. Fotografiu však dokážete nasnímať v režime panoráma či s niektorým z 9 farebných efektov. Video odporúčame nahrávať v rozlíšení Full HD 1080p a dostať tak z telefónu maximum. Čo sa týka samotných fotografií, ich kvalita je dobrá a ocenili sme aj zaujímavú hĺbku ostrosti pri horšom okolitom osvetlení. Zadnú LED diódu sme používali podobne ako pri prednej kamere len za naozaj zlých svetelných podmienok. Keď sa už rozhodnete aktivovať zadnú LED diódu, dbajte na to, aby ste s telefónom hýbali čo najmenej. Aj napriek absencii umelej inteligencie sme mali pocit, ako by sa telefón prioritne zameriaval na oblohu. Pri tvorbe fotografií je rozdiel medzi zapnutým a vypnutým HDR režimom naozaj minimálny. Rýchlosť zaostrovania bola dobrá, rovnako ako rýchlosť samotnej uzávierky.

Fotografie nasnímané počas recenzie

Zabezpečenie pre smartfón Honor 7A

Zabezpečenie recenzovanej novinky nás veľmi prekvapilo. Okrem odomykania pomocou snímača odtlačkov prstov, ktorý reagoval prekvapivo veľmi dobre, sa spoločnosť Honor rozhodla dopriať telefónu aj odomykanie pomocou biometrických údajov tváre. Táto možnosť nie je rozhodne pravidlom a už vôbec nie pri cenovo dostupných modeloch, akým je aj náš recenzovaný telefón Honor 7A.

Výkon, pamäť a užívateľské prostredie

Mobilný telefón Honor 7A je zariadenie, ktoré nedisponuje najvýkonnejším hardvérovým vybavením a skutočnosť, že obsahuje množstvo predinštalovaných aplikácií mu vôbec nepomáha. Z aplikácií v priečinku „Top aplikácie“ sme ponechali len sociálne siete. Aplikácie ako Booking, Netflix a približne 6 hier sme sa rozhodli odinštalovať. Na hranie sme nemali príliš veľa času, avšak otestovali sme niekoľko nenáročnejších, poväčšine 2D herných titulov, ktoré smartfón zvládol bez problémov.
Užívateľské prostredie je intuitívne a vďaka nadstavbe EMUI 8.0 aj dostatočne bohaté na funkcie a možnosti prispôsobenia. Operačným systémom testovaného smartfónu je Android 8.0, ktorý si s nadstavbou dokonale rozumie.

Pre nenáročných užívateľov bude kombinácia procesora Qualcomm Snapdragon 430 a 3 GB operačnej pamäte RAM plne postačujúca. Množstvo času sme strávili používaním sociálnych sietí, balíka MS Office alebo prehrávaním videí a hudby. Všetky tieto nenáročné úkony telefón zvládol bravúrne – predsa len, nie je stvorený na pokročilý multitasking. Interné úložisko zariadenia je 32 GB, čo je pre smartfóny patriace do nižšej a do strednej triedy bežný štandard. Po prvom spustení vám zostane približne 20 GB voľného miesta, čo nie je vôbec zlé. V telefóne môžete využívať až dve nano SIM karty súčasne, za predpokladu, že nebudete chcieť rozšíriť vaše interné úložisko pomocou microSD pamäťovej karty. Ak sa rozhodnete pre kombináciu jednej pamäťovej a jednej SIM karty, určite vás poteší informácia, že Honor 7A podporuje microSD karty až do veľkosti 256 GB.

Audio, nabíjanie a výdrž smartfónu Honor 7A

smartfón Honor 7A Recenzia

V balení sa nachádza klasický microUSB kábel spolu s nabíjacím konektorom, smartfón nie je vybavený rýchlym nabíjaním. Batéria smartfónu Honor 7A disponuje kapacitou 3000 mAh, čo znamená, že zariadenie vydrží nabité maximálne jeden pracovný deň. Samozrejme, pri 6 hodinovom pozeraní filmov vo Full HD a pri maximálnom jase dokážete batériu zničiť aj za menej ako pol pracovného dňa. Ak sa rozhodnete zakúpiť si toto zariadenie, odporúčame ho nabíjať najmä v noci. Pomalšie nabíjanie by ste počas pracovného dňa rozhodne pocítili. Mobilné zariadenie disponuje len jedným reproduktorom, ktorý je umiestnený v spodnej časti vpravo od microUSB konektora. Svojou kvalitou určite postačí na občasné prehrávanie hudby.

smartfón Honor 7A Recenzia

3,5 mm Jack konektor na slúchadlá sa nachádza v hornej časti, čo bude pre niekoho nepraktické najmä pri vkladaní do vrecka nohavíc počas počúvania. Jeho zakomponovanie do tela telefónu však rozhodne oceňujeme. Kúsok od neho, konkrétne na ľavej strane zariadenia sa nachádza slot na SIM a SD karty.

Záverečné hodnotenie smartfónu Honor 7A

záverečné hodnotenie Honor 7A

Toto šikovné a inteligentné zariadenie môže byť v čase testu vaše už od 138 € vrátane DPH. Nejedná sa o žiaden vlajkový model, avšak pre nenáročného užívateľa bude telefón Honor 7A maximálne postačujúci. Oceníte najmä plynulý chod celého zariadenia pri nenáročnom multitaskingu a na takto cenovo dostupné zariadenie aj vysokú úroveň zabezpečenia. Hľadáte zariadenie do 150 € ? Ak áno, Honor 7A vám rozhodne odporúčame. Jedná sa o jeden z najlepších modelov v tejto cenovej kategórii.

Technické špecifikácie mobilného telefónu Honor 7A

Zariadenie Honor 7A
Rozmery 152,4 x 73,8 x 8,05 mm
Hmotnosť 150 g
Počet SIM / formát Dual SIM
Konštrukcia Hliník, plast
Displej
Veľkosť 5,7“
Typ FullView
Rozlíšenie 1440 x 420
Batéria
Typ / kapacita 3000 mAh
Výdrž 2 dni
Foto
Zadná kamera 13 + 2 Mpx (f/2.0)
Blesk LED blesk
Zadná kamera video Full HD (1920 × 1080 px), HD (1280 × 720 px)
Predná kamera 8 Mpx, f/2.2, LED blesk
Platforma
Operačný systém Android 8.0 + EMUI
Frekvencia procesora Qualcomm Snapdragon 430, octa-core, 4x 1,4 + 4x 1,1 GHz
Prepojiteľnosť
Wi-Fi 802.11 b/g/n
BlueTooth 4.2
NFC NIE
IrDA NIE
GPS 850, 900, 1800 a 1900 MHz
Pamäť
vnútorná pamäť 32 GB
RAM 3 GB
pamäťová karta Až do 256 GB

Martin Morávek & Matej Bičan