Honor View10

Spoločnosť Honor vstúpila na trh v roku 2014 a svojím prvým vlajkovým modelom Honor 6 prekvapila vo viac než 74 krajinách. Od svojho začiatku sa značka zameriava na vývoj smartfónov pre mladú generáciu, ktorá si potrpí na kvalitné a dobre vybavené telefóny v priaznivej cenovej relácii.

Tejto stratégie sa drží už nejaký ten rok a musíme povedať, že ich aktuálna novinka Honor View 10 je skutočným postrachom konkurenčných vlajkových modelov.

Dizajn smartfónu Honor View 10

Za posledné mesiace ste si určite všimli, akým smerom sa uberá vzhľad mnohých smartfónov od spoločností Honor a Huawei. Sklenené, prípadne kovové prevedenie telefónu pozostávajúce z loga značky, dvoch antén a duálneho fotoaparátu na zadnej strane. Honor View 10 je v mnohom podobný a predsa v niečom odlišný. Jeho dizajn nás veľmi neprekvapil, keďže vyzeral podobne ako niektoré lacnejšie modely od  značky Honor. Každopádne nás zaujal minimálnymi rámikmi, hrúbkou len 7 mm a schopnosťou nepadať z ruky aj napriek svojmu veľkému, 5,99 palcovému displeju. Nie je odolný voči vode a nedisponuje žiadnou certifikáciou, ktorá by ho ochránila. Rozhodne vám teda odporúčame vybaviť tento telefón kvalitným ochranným sklíčkom a gumeným obalom. Nám sa ho počas používania poškriabať nepodarilo a na zadnej strane zostávalo zanedbateľné množstvo odtlačkov.

Displej

Prednej strane kraľuje veľký 5,99 palcový LCD displej, obkolesený už spomínanými minimálnymi rámikmi, v ktorých nájdeme aj prednú selfie kameru, reproduktor na volania či snímač odtlačkov prstov.

Displej má maximálne rozlíšenie Full HD+ a parádny, ultra široký pomer strán 18:9. Aj napriek dobrej výdrži zariadenia si môžete rozlíšenie obrazovky kedykoľvek znížiť a znížiť tak aj spotrebu energie. Ďalšie pozitívum je možnosť nastaviť si teplotu farby displeja presne podľa vašich predstáv. Aj napriek tomu, že Honor View 10 podľa oficiálnych informácií nedisponuje ochranným sklom Gorilla Glass, vydržal naše náročné testovanie a z našej redakcie odchádzal bez akéhokoľvek škrabanca.

Predná (selfie) kamera

Predná tzv. selfie kamera dostala rozlíšenie 13 Mpx a clonové číslo f/2.0. Tieto parametre sú zárukou,  že výsledné fotografie budú stať za to. Aj za horších svetelných podmienok sú fotografie dostatočne ostré a kvalitu prednej kamery hodnotíme ako veľmi dobrú.

Snímač odtlačkov a zabezpečenie smartfónu Honor View 10

Snímač odtlačkov prstov patrí do povinnej výbavy nielen vlajkových, ale aj modelov patriacich do strednej triedy. Honor View 10 nie je žiadna výnimka a dizajnéri tento model vybavili spoľahlivým a rýchlym snímačom odtlačkov prstov. Nachádza sa v spodnom rámiku pod obrazovkou a je jednoducho bleskurýchly.

Ďalším spôsobom ako ochrániť svoje dáta v smartfóne je jeho odomykanie pomocou biometrických údajov. V nastaveniach zabezpečenia si pridáte snímku svojej tváre a po stlačení tlačidla napájania vás smartfón zaregistruje a v zlomku sekundy máte zariadenie odblokované. Tento spôsob nie je až taký spoľahlivý ako odomykanie pomocou snímača odtlačkov prstov, no rozhodne je najpohodlnejší.

Zadný fotoaparát – 20 Mpx z vás spraví profesionálneho fotografa

Pýchou zadnej strany je spomínaný duálny 16+20 Mpx fotoaparát, ktorý vám umožní používať až 2x ZOOM bez straty kvality. Clonové číslo f/1.8 zaručí dobre osvetlené fotografie a v prípadne potreby sa vám určite hodí aj LED blesk umiestnený vpravo od dvojice snímačov. Rozhodne zaujímavé sú režimy portrét a „pohybujúca sa fotografia“. V režime portrét sa kamera sústredí na snímaný objekt a decentne rozmaže jeho okolie, zatiaľ čo v režime pohybujúcej sa fotografie viete vytvárať zaujímavé krátke videá namiesto obyčajných snímok.

Osobne sme si najviac obľúbili režim HDR, ktorý oproti fotografii v automatickom režime zvýraznil farby, zvýšil jas, no zachoval fotografiu v rovnakej kvalite a bez nechcenej zrnitosti. Honor View 10 dokáže zaznamenávať video v maximálnom rozlíšení 4K, zatiaľ čo predná kamera zvládne „len“ rozlíšenie 1080p. Odporúčame vyskúšať a používať aj režim panoráma, ktorý pospája viaceré fotografie do jedného dokonalého celku bez viditeľných prechodov a vo vysokej ostrosti.

Fotografie nasnímané počas recenzie

Ovládanie smartfónu Honor View 10

Okrem klasických tlačidiel zapnutia/vypnutia a ovládania hlasitosti sú k obsluhe telefónu potrebné aj softvérové tlačidlá späť, domov a zoznam spustených aplikácií. Ich poradie a rozloženie navigačného panelu si môžete v nastaveniach rýchlo a jednoducho prispôsobiť. Pokiaľ je pre vás navigačný panel nepraktický, zvoliť môžete ovládanie pomocou snímača odtlačkov prstov, ktoré sme si taktiež vyskúšali a hodnotíme ho veľmi pozitívne. Na ovládanie si človek rýchlo zvykne a nemusí tak toľko behať palcami po obrazovke. Poslednou alternatívou je navigačný dok. Navigačný dok je vlastne plávajúce „domovské“ tlačidlo,  ktoré si podľa potreby umiestnite kdekoľvek na obrazovke. Nepotrebujete tak ani navigačný panel, ani snímač odtlačkov prstov. Táto možnosť sa určite zíde, pokiaľ by sa vám podarilo poškodiť displej práve v mieste, v ktorom sa nachádza navigačný panel či snímač odtlačkov.

Batéria, nabíjanie a audio smartfónu Honor View 10

V spodnej strane zariadenia je ukrytý USB-C konektor, 3,5 mm Jack konektor na slúchadlá a jeden slušne hrajúci hlasitý reproduktor. Pod zadným krytom telefónu sa ukrýva 3750 mAh batéria, ktorá vás poteší 1,5-2 dňovou výdržou. Pokiaľ smartfón dostatočne zaťažíte, dokážete tak veľmi rýchlo klesnúť na výdrž jedného dňa, na konci ktorého vám však aj tak zostane približne 20-30%.  Potešíte sa aj podpore rýchleho nabíjania, pomocou ktorého váš telefón nabijete na polovicu za necelých 30 minút.

Stereo sa tentokrát nekoná, no nemusíte sa ničoho obávať. Aj jeden reproduktor toho zvládne mnoho a ten použitý v modeli View 10 hrá naozaj hlasno. Sme radi, že zvukový prejav nebol ani pri maximálnej hlasitosti plechový a pri použití slúchadiel odporúčame vyskúšať aj ekvalizér s funkciou Mega bas, ktorá zlepší kvalitu basov pri počúvaní.

Operačný systém, výkon a pamäť telefónu Honor View 10

Kombinácia operačného systému Android 8.0 (Oreo) a užívateľského prostredia EMUI 8.0 je priam dokonalá. Systém je rýchly, načítavanie a spúšťanie aplikácií prebieha vždy plynulo a bez zásekov. Samozrejme, načo by nám bol vyladený operačný systém bez poriadneho procesora. V modeli Honor View 10 sa nachádza jeden z najlepších procesorov súčasnosti – Kirin 970 s maximálnou frekvenciou až 2,4 GHz a ôsmimi jadrami. Je jedno, ako veľmi náročný je proces, ktorý na recenzovanom smartfóne spustíte. Vďaka 6 GB operačnej pamäte RAM si telefón hravo poradí s akoukoľvek vašou požiadavkou, spustenou aplikáciou či najnovším herným titulom. Čo sa týka výkonu, Honor View 10 skóruje a dávame mu plný počet 10/10. Aby toho nebolo málo, zariadenie je vybavené 128 GB interného priestoru, ktoré hravo uschovajú všetku vašu hudbu a filmy. Pomocou microSD karty až do veľkosti 256 GB si toto úložisko navyše ľahko rozšírite. Nesmieme zabudnúť ani na skutočnosť, že Honor View 10 zoberie až dve nano SIM karty súčasne, samozrejme bez pridanej „pamäťovky“.

Multitasking vám uľahčí funkcia rozdelenia obrazovky tzv. split screen, vďaka ktorej dokážete pracovať a zadávať príkazy dvom aplikáciám súčasne. Pokiaľ potrebujete vystrihnúť len určitú časť obrazovky, nie je to žiadny problém. Stačí prejsť po oblasti, ktorú chcete vystrihnúť, hánkou (kĺbom) na ktoromkoľvek palci a screenshot je na svete. Následne si ho môžete uložiť v tvare, v akom vám vyhovuje najviac.

Záverečné hodnotenie telefónu Honor View 10

Telefón, čo sa týka výkonu fotoaparátu a výdrže batérie je dokonalý. Mohli by sme mu trochu vyčítať dizajn podobný mnohým svojim starším a hlavne lacnejším súrodencom, absenciu certifikácie IP či ochranného sklíčka Gorilla Glass, no pri cene začínajúcej od 435 € vrátane DPH nie sú tieto detaily príliš podstatné. Hlavné je to, že za cenu, ktorá je o niečo vyššia ako stoja bežné modely patriace do strednej triedy, dostane vybavenie vlajkovej lode. To myslíme skutočne  vážne, keďže rovnaký procesor, veľkosť pamäte RAM a úložiska má aj vlajková loď spoločnosti Huawei za rok 2017 – Huawei Mate 10 Pro. A rozdiel ? Približne 150 -200 €, čo je celkom slušný peniaz. Pokiaľ nekupujete nový smartfón každé dva roky a hľadáte kompromis medzi poriadnym výkonom a dobrou cenovkou, rozhodne vám odporúčame investovať do nového Honor View 10.

Martin Morávek
Matej Bičan