Huawei_MediaPad_M5

Tablety sú výbornou voľbou, ak hľadáte multimediálne zariadenie s veľkým displejom, avšak s rozmermi, ktoré vám ho umožnia prenášať z miesta na miesto bez akýchkoľvek problémov.  Tablet Huawei MediaPad M5, ktorý prišiel k nám do redakcie je jeden z najlepších 8-palcových zariadení pre rok 2018. Poďme sa teda pozrieť, ako sa mu darilo počas nášho testovania.

Telo a ovládanie tabletu Huawei MediaPad M5

Keďže tablety disponujú oveľa väčšími displejmi ako je tomu pri klasických smartfónoch, ich používanie je samozrejme o niečo náročnejšie. Spoločnosť Huawei sa však rozhodla použiť skutočne tenké rámiky po bokoch displeja a hardvér zaobaliť sklenenou prednou stranou, zatiaľ čo telo je vyrobené z kovu. Pomer displeja k zvyšku tela je teda 77,1% a hrúbka len 7,3 mm. Tieto parametre robia z testovaného tabletu vcelku kompaktný model a na jeho ovládanie sme si rýchlo zvykli.

Displej – 2K rozlíšenie

Prvé, čo nás potešilo na recenzovanom tablete Huawei MediaPad M5 bol práve 8.4 palcový IPS LCD displej. Ten disponuje kvalitou zobrazenia až 2560×1600 pixelov, čo je vlastne 2K rozlíšenie. Pomer strán je 16:10 a s kvalitou maximálneho jasu či živosťou farieb sme boli veľmi spokojní. Aj keď displej nie je chránený ochranným sklom, počas používania sa nám ho nepodarilo nijako poškodiť. Do redakcie k nám totiž prišiel v ochrannom puzdre tzv. v knihe. Tá slúži nielen ako stojan, ale zakryje okrem zadnej strany aj spomínaný 2K displej. Rozhodne odporúčame po zakúpení tabletu zaobstarať si aj ochranný obal.

Predná kamera – Zaujímavá výmena

Predná „selfie“ kamera má rozlíšenie 8 Mpx a povedzme si na rovinu, fotí lepšie ako tá zadná. Výsledné fotografie sa dajú prirovnať fotografiám zhotoveným „selfie“ kamerou priemerného smartfónu. Určite vás nesklame kvalita skupinových rodinných „selfíčok“ či video hovorov.

Zabezpečenie – Snímač odtlačkov prstov

Snímač odtlačkov prstov nie je pri tabletoch žiadnou novinkou, no nie je ani samozrejmosťou. Ten použitý v testovanom modeli MediaPad M5 vyniká svojou rýchlosťou a presnosťou. Niektoré smartfóny majú stále čo robiť, aby prekonali rýchlosť snímača použitého v tomto tablete. Zariadenie sa nám darilo odomykať v zlomku sekundy, no čo je hlavné, darilo sa nám ho odomknúť na prvý pokus.

Logo spoločnosti Huawei vo vrchnom rámiku je vkusným dizajnovým prvkom tabletu.

Zadný fotoaparát – 13 Mpx, ktoré neohúria

Zadná kamera disponuje rozlíšením 13 Mpx a schopnosťou natáčať video až v kvalite 1080p. Nechýba ani režim HDR či panoráma, no kvalita bežnej fotografie nie je nič extra. Navyše absencia LED blesku na zadnej strane znamená viditeľný pokles kvality fotografií pri horšom osvetlení. V takomto prípadne môžete zvoliť nočný záber, no počas fotografovania by ste mali mať ozaj pevnú ruku.

Treba však brať do úvahy skutočnosť, že Huawei MediaPad M5 je stále len tablet a nie vlajkový model smartfónu s 40 Mpx kamerou. Zadná kamera pohodlne postačí na zachytenie všedných okamihov, historických pamiatok či priebehu rodinnej oslavy.

Fotografie nasnímané počas recenzie

Slot na nano SIM a micro SD kartu sa nachádza v ľavej časti hornej strany.

Parádna výdrž, audio Harman Kardon a absencia 3,5 mm Jack-u

Áno, je to tak. Recenzovaný tablet Huawei MediaPad M5 nemá 3,5 mm Jack konektor slúžiaci na pripojenie slúchadiel. Ak chcete počúvať hudbu cez slúchadlá, musíte sa spoľahnúť na výdrž 5100 mAh batérie a použiť redukciu, ktorá sa nachádza v balení. Tú zasuniete do USB-C konektora a z druhej strany zapojíte slúchadlá. Kvalitný zvukový prejav aj cez slúchadlá vám zabezpečí technológia Huawei Histen, vďaka ktorej si vychutnáte kvalitný 3D zvuk. Reproduktory sú dva, jeden v hornej, druhý v dolnej časti  zariadenia. Vyladené sú značkou Harman Kardon a maximálnou hlasitosťou či svojou kvalitou predbehnú naozaj mnoho smartfónov.

Kapacita batérie je obrovská, no čo toto veľké číslo znamená v praxi? Spustili sme teda 2-hodinový film a k tabletu pripojili bezdrôtové slúchadlá pomocou technológie Bluetooth. Jas bol po celý čas nastavený na maximum a po 2 hodinách nám zostávalo stále približne 65% batérie. Počas bežného používania, občasného hrania či sledovania videí sme sa hravo dostali na výdrž aj niekoľkých dní. Vďaka podpore rýchleho nabíjania sa tablet dokáže nabiť doplna za niečo viac ako 2 hodiny.

Výkon, pamäť a používateľské prostredie

Huawei MediaPad M5 je tablet, ktorý zvládne aj náročnejšie herné tituly a ani sa veľmi nezapotí. Vďaka kombinácii 8-jadrového procesora a 4 GB operačnej pamäte RAM sme si vyskúšali niekoľko rôzne náročných hier a aplikácií a ani pri ich súbežnom spustení tablet nemal žiadne problémy. Pri náročnejších hrách si to odniesla grafika, ktorá zostávala na najnižších detailoch, avšak plynulosť zostávala rovnaká. Vaše súbory vám uschová 32 GB interné úložisko, ktoré je možné rozšíriť pomocou micro SD karty. Pokiaľ chcete tablet najmä ako multimediálne zariadenie na cesty, rozhodne použite aj externú pamäťovú kartu. Z 32 GB nám po spustení zostalo približne 17-18 GB pamäte.

Celý tablet beží na novom operačnom systéme Android 8.0 (Oreo), ktorý je doplnený o používateľské prostredie EMUI 8.0. Menu, funkcie a nastavenia tabletu sú teda identické ako na mnohých zariadeniach od spoločnosti Huawei, len s tým rozdielom, že celé prostredie je prispôsobené pomeru strán displeju.

Používanie tabletu nesprevádzalo otravné sekanie a je skutočne rýchly. Používateľské prostredie je intuitívne a rýchlo si naň zvyknete.

Záverečné hodnotenie tabletu Huawei MediaPad M5

Poďme rovno k cene recenzovaného tabletu Huawei MediaPad M5. Za všetok výkon, obrovskú kapacitu batérie a excelentné reproduktory zaplatíte približne 335 € vrátane DPH. Okrem zadnej kamery, ktorej kvalita by mohla byť rozhodne lepšia, sa jedná o cenovo celkom dostupné multimediálne zariadenie, ktoré využijete nielen na cestách, ale aj v pohodlí domova. Vďaka reproduktorom Harman Kardon sa budete počas sledovania filmov cítiť ako v kine. Tablet Huawei MediaPad M5 rozhodne stojí za povšimnutie a my vám ho môžeme len odporúčať.

Martin Morávek
Matej Bičan

ZDIEĽAŤ