HUAWEI P30

O P30 Pro počujeme v tomto období naozaj z každej strany. Zdá sa nám, že na lacnejšieho súrodenca sa tak trocha pozabudlo. Huawei P30 pritom vôbec nie je telefón na zahodenie. Má dokonca doplnky, ktoré by ste na dominantnejšom modeli nenašli. Napríklad taký jack pre vaše slúchadlá na verzii Pro budete hľadať márne, zatiaľ čo klasická P30 tento port ponúka.

Balenie

Čo môžete očakávať v balení, keď si kúpite Huawei P30? Balenie je viacmenej štandardné. Okrem telefónu v krabičke nájdete nabíjačku, slúchadlá, ochranný obal, stručný návod a ihlu na vyberanie SIM karty. Prítomnosť pribalených slúchadiel a ochranného krytu poteší.

Dizajn

Veľkosťou sa už na prvý pohľad verzie P30 a P30 Pro líšia. P30 je menšia, čiže sa lepšie a pohodlnejšie drží v ruke. So šírkou 71,36 mm, výškou 149,1 mm, hrúbkou 7,57 mm a hmotnosťou približne 165 g sa telefón dá ovládať ľahko jednou rukou. Telefón je na pohľad príjemný a elegantný. Nám sa páčili aj farby, v ktorých je tento telefón dostupný. Do redakcie sa nám dostalo biele prevedenie, ktoré Huawei nazval  Breathing Crystal. Biela farba, ktorá pri jemnom nahnutí prechádza do svetlomodrej až fialovej farby. Na trhu sú ešte dve verzie: Aurora (prechod zo svetlomodrej do tmavšej modrej) a Black (čierna).

Predná strana telefónu sa tiež dizajnérom vydarila. Displej je roztiahnutý skoro po celej šírke. Boky nie sú zaoblené, čo vytvára priestor pre zaujímavý dizajnový detail, konkrétne kovový rám obopínajúci telo smartfónu. Rám trocha zhrubne na hornej a dolnej strane. V tvare kvapky nájdete v hornej časti výrez pre fotoaparát. Dobré, no však nie dokonalé riešenie. Opačná zadná strana má v ponuke jednu z najdôležitejších súčastí telefónu, a to samozrejme fotoaparát, presnejšie až tri. Zadná strana nie je rovná a telefón sa kýve. Na pravom boku smartfónu nájdete ovládacie tlačidlá na reguláciu zvuku a vypínanie/zapínanie. Dolná strana má však doplnok, ktorý sa pri drahšej verzii Pro niekde stratil. Jedná sa o jack situovaný vedľa USB-C konektora a reproduktora. Vďaka 6,1-palcovému FullHD+ OLED displeju sa na obrazovku pozerá s radosťou. Paleta farieb je krásna, o čo sa postaral výborný OLED panel. Detaily na obrazovke sú ostré. Je škoda, že táto verzia nie je vodeodolná. P30 Pro ponorenie prežije, no lacnejší model dostal vodeodolnosť len čiastočnú. Smartfón P30 obliatie zvládne, hodenie do vody preň však už vhodné určite nie je. Do telefónu je možné vložiť dve SIM karty. Ak však potrebujete skôr slot na SD kartu, vďaka hybridnému slotu SIM kartu jednoducho vymeníte za SD kartu.

Odomykanie

Dnes už skoro každý telefón disponuje čítačkou odtlačkov a odomykaním pomocou tváre. Smartfón P30  má však čítačku zabudovanú v displeji. To ešte nie je celkom bežné. Čítačka je rýchla a spoľahlivá. Odomykaniu tvárou taktiež nemáme čo vytknúť.

Hardvér

Hardvérom vás taktiež P30-ka nesklame. Je poháňaná osemjadrovým procesorom Kirin 980. P30 ponúka 6 GB RAM a 128 GB úložisko. V tomto prípade gaming na tomto zariadení je excelentný. Telefón vám utiahne všetky 3D hry bez problémov.

 

Softvér

Android 9. Pie sa nevyhol ani tomuto telefónu. Tu však prešiel niekoľkými zmenami. UMUI je zakomponované v tomto Androide. Pre niektorých to bude plus, pre iných mínus. Prostredie je trochu zložitejšie, no po čase si na tento systém zvyknete. Ak nie ste fanúšikmi zaužívaných tlačidiel „späť“, „domov“ a „multitasking“,  môžete ich nahradiť gestami. Čo nám chýbalo, bola Always on obrazovka. Celkovo je systém dobre optimalizovaný, a potom ako sa ho naučíte ovládať, tak aj príjemný na používanie.

Audio

Zvukom telefón poteší. Reproduktor je umiestnený na spodnej hrane smartfónu. Zvuk je čistý a príjemný na počúvanie. S hlasitosťou problém nie je.

Batéria

Batéria ponúka kapacitu 3 650 mAh. Bez nabíjania vám telefón určite vydrží jeden deň. Dva dni sú taktiež dosiahnuteľné v prípade, ak telefón nepoužívate tak aktívne. Pri tejto cenovej kategórii je to priemerná výdrž. Nabíjanie 22W je rýchle a za niečo vyše hodiny vám dobije P30 doplna. Bezdrôtové nabíjanie nie je súčasťou výbavy P30.

Fotoaparát

Huawei P30

Ako sa hovorí, to najlepšie nakoniec. Fotoaparát P30-ky je najväčším ťahákom telefónu. Tak to vždy aj pri rade P bolo. Preto aj názov P, ktorý znamená Photography. Ako obstál tohtoročný model? Musíme povedať, že veľmi dobre.

Fotografie nasnímané počas testovania telefónu Huawei P30

Poďme najprv preskúmať hlavný, zadný fotoaparát. Na zadnej strane nájdete už spomínané tri fotoaparáty. Hlavný z nich má 40 Mpx (dá sa však znížiť na 10Mpx, kedy výsledné fotografie sú nádherné), ďalej ultra širokouhlý objektív má 16 Mpx, a posledný teleobjektív má 8 Mpx. Okrem teleobjektívu fotoaparáty nemajú OIS. Fotoaparát je RYYB. To znamená, že na rozdiel od ostatných fotoaparátov, ktoré sú RGB (red, green, blue – červená, zelená, modrá), fotoaparát “vidí” červenú, žltú, žltú, modrú. To napomáha k viac detailnejším fotografiám, väčšej palete farieb a Huawei tvrdí, že to taktiež napomáha k lepšej kvalite za horších svetelných podmienok. Hlavný fotoaparát verzie P30 Pro sa pýši kamerou so svetelnosťou f/1.6. Fotoaparát pri základnej P30 je o niečo slabší, presnejšie má f/1.8. Fotky odfotené P30 sú krásne. Celá snímka je ostrá a šum  na fotografii nenájdete. Farby sú dôveryhodné, pretože farebná paleta je naozaj široká. Fotky môžu pokojne konkurovať ostatným vlajkovým lodiam. Telefón disponuje 3x optickým priblížením a 5x hybridným priblížením.

Hoci v tomto má P30 Pro znova navrch, ani P30 sa za priblížené fotky nemusí hanbiť. Od Mate 20 Pro požičaný ultra širokouhlý  objektív fotí taktiež kvalitne a fotografie so 120 stupňovým záberom sú vskutku dobré. Farby sú stále pekné a z detailov taktiež neubudlo. Tento objektív má takzvaný Super macro mode, ktorý vám umožní zaostriť na veľmi blízke objekty. Posledný fotoaparát zo zadnej strany je teleobjektív. Za dobrého osvetlenia aj tento fotoaparát urobí kvalitné fotografie. Už známy mód portrét určite poznáte. Nájdete ho aj v nastaveniach P30. Fotky vytvorené v tomto móde sú výborné. Fotoaparáty P30 sú na vrchole, čo sa týka nočných fotografií. Čakali sme, že v noci fotky z P30 nebudú také kvalitné ako z P30 Pro. Opak je však pravdou. V tme sú fotografie excelentné. Pekné farby, krásne detaily a naozaj nízky šum. Ak si navyše prepnete na nočný režim, fotografie budú ešte krajšie. Dostanete svetlejšiu oblohu a živšie farby. Ultra širokouhlému fotoaparátu dajú nočné zábery zabrať viac. Fotografie už nie sú tak farebné a s veľkou porciou šumu. Znova nočný režim to zachráni. Fotografie sú opäť svetlejšie a celkovo krajšie. Nočný režim pomôže aj pri teleobjektíve. Všetky fotoaparáty dokážu zaznamenávať videá v 4k, samozrejme v 30 snímkach za sekundu. Kvalita farieb je výborná a kontrast taktiež. Jediné, čo by sme mu trochu vytkli, je ostrosť záberov. Otočme telefón a poďme sa pozrieť na prednú kameru. Selfie kamera je tá istá pri oboch verziách P30-ky.

To znamená 32 Mpx fotoaparát so svetelnosťou f/2.0. Táto kamera sa nenechá zahanbiť. “Selfíčka” sú pekne ostré s detailmi a realistickými farbami.

Galéria videí nasnímaných telefónom Huawei P30 počas rôznych svetelných podmienkach a režimoch snímania

Záver

Je škoda, že P30 sa dostala do tieňa svojho drahšieho súrodenca. Hoci P30 Pro má svoje výhody,  klasická verzia P30 za ňou až tak veľmi nezaostáva. Práve naopak. Pri testovaní sa nám s ňou pracovalo skvele. Dizajnovo je telefón zaujímavý a jeho pekné farebné prevedenia ho mimoriadne oživili. Na 6.1 FullHD+ Oled displej sa pozerá krásne. Farby, ostrosť, dobrý jas. Ak si ho vyberiete, toto všetko vám bude k dispozícii. Jack pri tejto verzii na rozdiel od Pro verzie pridali, čo jej určite pripisuje bonusové body. Bezdrôtové nabíjanie by však potešilo, rovnako ako aj vodeodolnosť. S odomykaním telefónu pomocou odtlačkov prsta alebo tvárou nebudete mať problém. Hardvérovo je vybavený slušne a na softvérové ovládanie  si za chvíľku zvyknete. Zvuk je krásne čistý a hlasný. Batéria je dobrý štandard a 22W nabíjanie je výborné. Hlavný ťahák telefónu – fotoaparát je až na pár malých nedokonalostí skutočne skvelý. Ak teda rozmýšľate nad kúpou P30-ky najmä kvôli fotoaparátu, smelo do toho.

HUAWEI P30 – technické špecifikácie
Size 149.1 mm x 71.36 mm x 7.57 mm (L x W x D)
Weight Approx. 165g (including the battery)
Colors Breathing Crystal, Amber Sunrise, Aurora, Pearl White and Black
Display 6.1-inch FHD+ (2340×1080) Dewdrop Display*
OLED
16.7 million colors, DCI-P3 wide color gamut
Water and Dust Resistant IP53^
CPU Kirin 980 octa-core processor
2x Cortex-A76 Based 2.6GHz + 2x Cortex-A76 Based 1.92GHz + 4x Cortex-A55 1.8GHz
GPU Mali-G76
NPU Dual-NPU
Operating System EMUI 9.1 (Android™ 9)
RAM and Storage 8GB RAM + 64GB ROM
6GB RAM + 128GB ROM
8GB RAM + 128GB ROM
8GB RAM + 256GB ROM
Connectivity 802.11a/b/g/n/ac (wave 2), 2.4GHz and 5GHz
BT5.0, BLE, SBC, AAC, aptX, aptX HD, LDAC and HWA audio
Type-C, USB 3.1 GEN1%
3.5mm audio jack
PC data synchronization
NFC Read Write mode / Peer to Peer mode / Card Emulation mode (payment by SIM card# or HCE) are supported
Location GPS (L1+L5 Dual Band) / AGPS / Glonass / Beidou / Galileo (E1+E5a Dual Band) / QZSS (L1+L5 Dual Band)
Sensors Ambient Light Sensor
In-Screen Fingerprint Sensor
Gyroscope
Compass
Proximity Sensor
Gravity Sensor
Hall Sensor
Laser Sensor
Color Temperature Sensor
Camera Front:
32MP, f/2.0
Rear:
Leica Triple Camera:
40MP (Wide Angle Lens, f/1.8)
16MP (Ultra Wide Angle Lens, f/2.2)
8MP (Telephoto, f/2.4, OIS)
AF (Laser AF/PDAF/CDAF)
HUAWEI AIS
Battery 3,650mAh (typical value)
HUAWEI SuperCharge

Martin Morávek