Huawei Watch GT

Do redakcie nám prišli prvé smart hodinky od spoločnosti Huawei. Huawei Watch GT boli predstavené na globálnej tlačovej konferencii v Londýne súčasne s najnovšou sériou smartfónov Huawei Mate 20.

Dizajn a ovládanie hodiniek Huawei Watch GT

Huawei Watch GT

Huawei Watch GT pôsobia elegantne a dizajnéri sa rozhodli pre príjemnú kombináciu materiálov. Zatiaľ čo vrchná strana je vytvorená z kombinácie skla (ciferník) a kovu (rám a tlačidlá), spodok zariadenia, kde nájdete snímač tepovej frekvencie je celý plastový. Celkový dojem hodiniek dotvára kožený remienok a kovový čierny rámik, na ktorom nájdete vyobrazené čísla pre ľahšie ovládanie hodiniek v kombinácii s ručičkovým ciferníkom. Keďže sme boli zvyknutí na ovládanie pomocou otočnej lunety, na hodinky sme si prvých pár hodín postupne zvykali. Netrvalo dlho a ich ovládanie sa stalo pre nás veľmi intuitívnym rituálom.

Huawei Watch GT

Okrem dotykového displeja sa po bokoch nachádzajú aj dve hardvérové tlačidlá. Horné slúži na otvorenie prehľadného menu, kde nájdete všetky funkcie hodiniek vrátane nastavení. V menu sa nachádzajú aj stopky, funkcia „nájdi svoj telefón“, záznamy aktivít, časovač, ako aj baterka. Tá funguje na princípe zvýšenia jasu bielej obrazovky na maximum. Jednoduché, no účinné. Druhé nižšie tlačidlo slúži na otvorenie niečo ako vedľajšieho menu, ktoré je zamerané na športové aktivity, a o ktorom si ešte povieme neskôr.

Huawei Watch GT

Samotné hodinky bez zapojeného remienka vážia len 46 g a počas testovania bolo ich nosenie naozaj príjemné. Remienok, ktorý sme dostali v balení bol kožený a pokiaľ chcete s hodinkami aj plávať, určite vám to neodporúčame. Voda by mohla kožu poškodiť a vy by ste si hodinky zbytočne zničili. Na plávanie do 5ATM je vhodný plastový remienok, ktorý si môžete dokúpiť, a ktorý sa v balení nenachádza. Smart hodinky Huawei Watch GT sa nám aj napriek aktívnemu používaniu nepodarilo nijako poškodiť a za ich odolnosť im dávame palec hore.

Displej hodiniek Huawei Watch GT

Huawei Watch GT

Displej testovaného zariadenia má veľkosť 1,39 palca, rozlíšenie 454×454 a 326ppi, čo sú celkom slušné parametre. Okrem schopnosti zobraziť až 16 M farieb sa nám páčili aj pozorovacie uhly a na priamom slnku sme s maximálnym jasom nemali nikdy žiadny problém. Nastavenie jasu sme po celý čas ponechali na voľbe „automatický“ a túto voľbu odporúčame aj vám. Displej bol kvalitný, na dotyk reagoval okamžite a so 100 % presnosťou.

Okrem jasu si môžete prispôsobiť už len vzhľad ciferníkov. Po prvom spustení hodiniek máte na výber z 12 možností, medzi ktorými nájdete nielen tie elegantné, ale aj športovo pôsobiace ciferníky. Ich zmenu môžete realizovať prostredníctvom nastavení alebo podržaním prsta na obrazovke smart hodiniek.

Aplikácia Huawei Health

Na správne fungovanie hodiniek budete potrebovať aj aplikáciu Huawei Health. Táto aplikácia je dostupná pre oba operačné systémy (iOS, Android) a stiahnuť si ju môžete zadarmo. Stačí, ak máte smartfón aspoň s operačným systémom Android 4.4 alebo iPhone s OS iOS vo verzii minimálne 9.0. Podmienkou sú taktiež aspoň 2 GB operačnej pamäte RAM. V aplikácii si môžete kontrolovať dosiahnuté míľniky, úspechy, kvalitu spánku a všetky vaše športové aktivity. Huawei Health je „must have“ aplikácia a bez nej vám nebudú hodinky zobrazovať aktuálne informácie o počasí, nadmorskej výške a mnoho iných, rozhodne podstatných informácií.

Praktické fitness funkcie hodiniek Huawei Watch GT

Huawei Watch GT sú hodinky určené nielen na stretnutia, konferencie a párty s priateľmi. Model GT bude vaším spoľahlivým spoločníkom pri každej fyzickej aktivite, ktorú budete vykonávať. Spodná časť zariadenia totiž disponuje optickým senzorom tepu, ktorý vďaka technológii HUAWEI TruSeen 3.0 ponúka efektívne a presné meranie tepu a sledovanie životných funkcií. Inovatívne senzory pracujú s modernými algoritmami, ktoré sa sami učia a počas používania budú namerané hodnoty skutočne presné.

Ako sme už vyššie spomínali, po stlačení spodného tlačidla sa vám otvorí prehľadné menu, v ktorom sa nachádzajú športy ako indoor a outdoor cyklistika, behanie, plávanie, lezenie a kategória „rôzne“. Po aktivovaní tejto kategórie vám hodinky okrem času zaznamenávajú aj spálené kalórie a tepovú frekvenciu v reálnom čase. Ak vám počas cvičenia napríklad zazvoní telefón, stačí, ak horným tlačidlom aktivitu prerušíte a po skončení hovoru sa k nej opätovne vrátite. Všetky namerané hodnoty sa ukladajú aj do samotných hodiniek. Huawei Watch GT taktiež sledujú, ako dlho sa po cvičení zotavujete, vďaka čomu si môžete váš tréningový plán jednoducho upravovať a prispôsobiť.

Ako stvorené pre outdoorové aktivity

Okrem funkcií, ktoré si zamilujú najmä športovci, disponujú hodinky aj kompasom, výškomerom a barometrom. Tieto vymoženosti hodiniek využijete najmä počas outdoorových aktivít, ako napríklad behanie, turistika či cyklistika. Prácu zabudovaného kompasu a barometra sme pravidelne sledovali a namerané údaje sa takmer presne zhodovali so skutočnosťou. Pre správne zobrazenie nadmorskej výšky pomocou výškomeru je nevyhnutné pripojenie k telefónu, ktorý na základe polohy a senzoru hodiniek zobrazí takmer presnú výšku, v ktorej sa práve nachádzate.

Výkon, pamäť a používateľské prostredie

Model GT bol vybavený 16 MB operačnou pamäťou RAM a 128 GB interným úložiskom pre OS, aktualizáciami a ďalšími drobnosťami. Myslíte si, že je to málo? Je to však veľký omyl. Za celú dobu používania sa nám nestalo, že by hodinky sekali alebo reagovali oneskorene. Vývojári tentokrát použili úplne iný OS, ako pri minulých zariadeniach. Jedná sa o vlastnú platformu LiteOS, ktorú  Huawei sám vytvoril a určite ju uvidíme aj v nasledujúcich zariadeniach. Operačný systém, používateľské prostredie a každý softvérový prvok hodiniek bol vyladený do posledného detailu, čím sa výrazne predĺžila výdrž batérie. Smart hodinky disponujú len takými funkciami, ktoré zaručene využijete. Nenájdete v nich jedinú zbytočnosť, ktorá by bránila bezproblémovému používaniu.

Výdrž a kapacita batérie hodiniek Huawei Watch GT

Huawei Watch GT

Batéria je najväčšou prednosťou testovaných hodiniek a podľa papierových informácií výrobcu by mala vydržať až 14 dní na jedno nabitie! Jej kapacita 420 mAh však pohodlne vystačí na niekoľko týždňové používanie, avšak za predpokladu, že vypnete snímanie tepu v reálnom čase a vzdáte sa množstva funkcií. So zapnutým snímačom tepu, systémom GPS a  využívaním všetkých funkcií testovaných hodiniek sme prekonali avizovaných 14 dní bez problémov. Počas nášho testu sme boli pomocou technológie Bluetooth 4.2 striedavo pripojení k niekoľkým smartfónom, ktoré do hodiniek pravidelne odosielali aktuálne informácie o počasí a oznámenia zo sociálnych sietí. Po 14 dňoch nám stále zostávalo približne 28 % z celkovej kapacity a vo výdrži nemajú konkurenciu. Hodinky na plnú kapacitu dobijete za približne 2 hodiny a to s pomocou magnetickej nabíjačky, ktorá sa spolu s dokumentáciou nachádza v elegantnom balení.

Záverečné hodnotenie hodiniek Huawei Watch GT

Ak by sme si mali vybrať hodinky, ktoré zaručene vyhovejú všetkým našim požiadavkám, boli by to určite smart hodinky Huawei Watch GT. Na ovládanie sme si síce trošku zvykali, avšak po niekoľkých hodinách boli tieto starosti minulosťou. Na výkon, odolnosť, výdrž a funkcie testovaných hodiniek nemôžeme napísať žiadnu kritiku a sme radi, že po kvalitných zariadeniach od spoločnosti Samsung prišli na trh aj dokonalé smart hodinky od spoločnosti Huawei. Smart hodinky vám určite odporúčame. Ich cena sa pohybuje od 180 do 220 €.

Techvia.sk