TP-Link Kasa Smart Thermostatic Radiator Valve

Spoločnosť TP-Link prináša na trh novú základnú sadu inteligentného termostatického radiátorového ventilu Kasa. V našej redakcii techvia.sk sme mali možnosť tento radiátorový termostat vyskúšať a otestovať. Je to bezdrôtová termohlavica bielej farby a môžete ju ovládať cez telefón pomocou aplikácie Kasa Smart (aj keď sa nachádzate mimo domu) alebo na samotnej hlavici termostatu. Ovládanie funguje dokonca aj pomocou vášho hlasu cez Amazon Alexa, Siri alebo Asistenta Google. Pre maximálny výkon je protimrazová ochrana nutnosťou a na zabránenie náhodnej manipulácie s radiátorom deťmi je termostat chránený detským zámkom. Termostat spĺňa certifikácie CE, UKCA a RoHS.

TP-Link Kasa Smart Thermostatic Radiator Valve

Rozmery termostatického ventilu sú 57 x 84 x 57 mm a jeho hmotnosť predstavuje 200 g. Inštalácia termostatickej hlavice je veľmi jednoduchá a ľahká. Termostat sa hodí na väčšinu závitov radiátorových ventilov M30 x 1,5. V prípade, že nesedí, v balení sa nachádzajú ešte tri adaptéry na montáž a to sú RA, RAW a RAWL adaptéry. Ak stále ani jeden z nich nie je vhodný,  budete si musieť dokúpiť vlastný adaptér na váš radiátor. Samotný termostat má na sebe taktiež symboly. Nachádza sa na ňom symbol pripojenia, symbol plánovania, symbol kúrenia a symbol batérie. Samozrejme sú tam aj digitálne čísla, ktoré zobrazujú najmä teplotu, kapacitu batérie ako aj zapnutie protimrazovej ochrany alebo vypnutie detského zámku.

TP-Link Kasa Smart Thermostatic Radiator Valve

Šikovný termostatický radiátorový ventil Kasa zaisťuje veľmi presné nastavenie teploty hneď po inštalácii. Reakčná doba termostatickej hlavice je oveľa rýchlejšia ako u tradičných radiátorových ventilov. Reakčná doba tohto termostatického ventilu predstavuje 2 sekundy, kým termostaty detekujú zmenu teploty a začnú proces jej kompenzácie potom, čo sa vypne displej.  Tento termostatický ventil má veľmi výkonný motor, ktorý bez problémov zvládne otváranie a zatváranie väčšiny ventilov. Zabezpečuje presné a plynulé ovládanie radiátorov na dosiahnutie dokonalej teploty v priebehu niekoľkých sekúnd. Tento motor zvládne až 10 kg axiálneho tlaku.

Na to, aby ste do tohto termostatického ventilu mohli dať batérie, musíte pomocou otváracieho nástroja otvoriť horný kryt samotného termostatu. Otvárací nástroj môžete vidieť aj na fotografii. Po otvorení horného krytu nájdete priestor na batérie. V balení sa nachádzajú alkalické batérie AA LR6 s napätím 1,5 V. Tieto batérie podľa výrobcu vydržia bez problémov celú vykurovaciu sezónu. Pracovná teplota batérií predstavuje 0-40°C. Taktiež pokiaľ budete potrebovať resetovať termostat do továrenských nastavení, tak sa pri priehradke na batérie nachádza aj SYNC/RESET dierka, do ktorej vložíte tenkú časť otváracieho nástroja a podržíte po dobu 5 sekúnd. Následne sa termostat reštartuje a bude pripravený na párovanie. Kryt zatvoríte taktiež pomocou otváracieho nástroja. Podľa výrobcov sa nesmú používať dobíjacie batérie ani 1,2V batérie typu AA.

TP-Link Kasa Smart Thermostatic Radiator Valve

Spolu so samotným termostatom prichádza aj Hub KH100 na ovládanie termostatu pomocou aplikácie Kasa Smart. Pokiaľ Hub nemáte, tak teplotu na termostatickom ventile si môžete nastavovať priamo na ňom, keďže po vložení batérií je termostatický ventil pripravený na použitie. Hub funguje pomocou technológie Wi-Fi a na zariadeniach s operačným systémom Android 5.0 alebo vyššie a iOS 10 alebo vyššie. Hub Kasa prenáša signály do zariadenia na menej zaťaženej širokopásmovej frekvencii s nižším kmitočtom, aby bolo zaistené spoľahlivé pripojenie s dlhým dosahom. Každý Hub je možné pripojiť až k 32 radiátorom, aby mohol spravovať ich nastavenia. Môžete si nastaviť ideálnu teplotu v každej miestnosti zvlášť, aby ste dosiahli čo najvyššie pohodlie v celom dome. Pomocou aplikácie Kasa si tiež môžete nastaviť plány vykurovania podľa svojich denných zvyklostí, aby ste zefektívnili vykurovanie a ušetrili peniaze.

TP-Link Kasa Smart Thermostatic Radiator Valve

Na samostatnom Hube sa nachádza reproduktor, SYNC tlačidlo a LED Status Hubu. LED status má viacero módov. Pokiaľ svieti na modro – Hub sa štartuje. Rýchle blikanie modrou farbou znamená, že je pripojený k Wi-Fi. Naopak pomalé blikanie modrou farbou predstavuje párovanie s Kasa príslušenstvom. Keď bliká na oranžovo aj modro, tak je nachystaný na nastavenie. Pokiaľ znova svieti na modro, tak je pripojený ku Cloudu. Nakoniec, ak svieti oranžovou farbou, tak je offline. SYNC tlačidlo má tri módy použitia. Jedným stlačením zapnete párovací mód alebo Hub stlmíte, keď zvoní. Stlačením a podržaním na 5 sekúnd reštartujete iba nastavenia Wi-Fi. Keď stlačíte a podržíte 10 sekúnd, tak reštartujete celý Hub do továrenských nastavení.

Aplikácia Kasa Smart

Screenshot Kasa

Aplikáciu Kasa Smart potrebnú na pripojenie nielen Hubu k ventilu, ale aj na prepojenie so zariadením, si môžete nainštalovať na Google Play alebo na App Store. Po nainštalovaní aplikácie si vytvoríte konto. Po vytvorení a overení konta si môžete nastaviť, ale nemusíte nastaviť polohu. Následne si pridáte zariadenie, v tomto prípade vyberiete položku Inteligentné termostaty. Skôr ako začnete nastavovať ventil, musíte najprv pridať Kasa Hub. Po pridaní Hubu Kasa KH100 vám aplikácia ponúkne vyhľadať zariadenia v okolí na lepšiu detekciu Hubu. Samozrejme samotný Hub musí byť pripojený v zástrčke na to, aby fungoval.

Po priradení Wi-Fi siete sa začne Hub pripájať k zariadeniu. Keď je pripojený, môžete si ho pomenovať a nastaviť polohu, v ktorom sa nachádza. Taktiež si môžete prispôsobiť ikonu Hubu. Nasleduje aktualizácia firmvéru, ktorá trvá pomerne krátko. Po aktualizácii je Hub pripravený na použitie. V aplikácii si môžete nastaviť automatickú aktualizáciu podľa toho, ako to vám vyhovuje.

Následne pridáte zariadenie k Hubu, to znamená, osobitný termostat Kasa KE100. Vyberiete z možností, či už máte termostat nainštalovaný na radiátore alebo nie. Aplikácia vám poskytne aj inštrukcie na vloženie batérií, ktoré sme spomínali vyššie. Termostat aktivujete pomocou tenkej časti otváracieho nástroja, ktorý vložíte do SYNC/RESTART dierky pri priestore na batérie na 5 sekúnd, aby začal blikať symbol pripájania. Po pripojení termostatu si taktiež zariadenie môžete pomenovať a nastaviť polohu, v ktorej sa nachádza. Následne si prispôsobíte ikonu termostatu. Aplikácia bude od vás žiadať skontrolovanie verzie firmvéru, prípadnú aktualizáciu. Zvolíte orientáciu termostatu pri inštalácii na radiátor. V prípade, že začne blikať kontrolka E1, to znamená, že zariadenie buď nie je správne nainštalované alebo ventil a konektor nie sú kompatibilné. V aplikácii Kasa si teda môžete nastavovať naplánovanie vykurovania a ukazuje vám aj súhrn vykurovania a šetrenia energie či peňazí.

TP-Link Kasa Smart Thermostatic Radiator Valve

Záver

Inteligentný termostat Kasa Smart od spoločnosti TP-Link je určite dobrým produktom pre ľudí, ktorí si chcú spestriť svoju smart domácnosť. Je to výhodný termostat s mnohými prednosťami ako je jednoduchá inštalácia, rýchlosť vykurovania, protimrazová ochrana, zámok pre deti ako aj jednoduché ovládanie cez telefón. Balenie obsahuje termostatický ventil, Hub Kasa, dve batérie, tri adaptéry na lepšiu montáž na radiátor, otvárací nástroj a samozrejme príručku. Za nás v redakcii tento inteligentný termostat odporúčame,  môžete si ho zakúpiť na stránke www.tplink-shop.sk v sume 58,50 €.

Martin Morávek

ZDIEĽAŤ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here