TrueCam M5 GPS Wi-Fi

Zvyšujúcou sa mobilitou ľudí z roka na rok rastie aj počet dopravných prostriedkov na cestných komunikáciách. Čím viac sa ich na cestách pohybuje, tým sa zvyšuje nehodovosť a dochádza k väčšiemu množstvu škodových udalostí. Práve z tohto dôvodu mnohí vodiči siahajú po kamerách určených do áut, ktoré by im v prípade objasňovania nehody mohli pomôcť a presne ukázať, čo sa vlastne stalo a ako k nehode došlo.  Jednou z týchto kamier vhodných na jednoduché používanie v aute je kamera od spoločnosti TrueCam s typovým označením TrueCam M5 GPS WiFi.

TrueCam M5 GPS Wi-Fi

Dizajn

Ako už názov autokamery TrueCam M5 GPS WiFi napovedá,  jedná sa zariadenie používajúce signál GPS. Pomocou príjmu signálu GPS kamera upresňuje svoju polohu. Samotná kamera je malé zariadenie s rozmermi 69 x 45x 34 mm a hmotnosťou 64 g. Manipulácia s ňou je pohodlná, rovnako tak aj jej prenos po vybratí z auta.

autokamera TrueCam M5 GPS Wi-Fi

Predná strana kamery je nenápadná, celá čierna. Nachádza sa na nej šošovka na snímanie obrazu. Na vrchnej stane je umiestnený upínací mechanizmus a slot na micro SD kartu. Karta môže byť do veľkosti 64 GB. Na zadnej strane nájdeme 2“ displej a ovládacie tlačidlá pre samotné menu kamery.

autokamera TrueCam M5 GPS Wi-Fi

Inštalácia kamery do auta

Obsah balenia

autokamera TrueCam M5 GPS Wi-Fi

V balení nájdeme všetko potrebné na namontovanie kamery na predné či zadné sklo vozidla. Nachádza sa v ňom kamera, úchyt na sklo, lepky na prichytenie držiaka a kábla, príchytky na uchytenie kábla, prenosný obal na kameru, auto nabíjačku a návod s pokynmi na inštaláciu.

autokamera TrueCam M5 GPS Wi-Fi

Kamera TrueCam M5 GPS WiFi sa prichytáva na sklo pomocou lepiek a držiaka. Je vhodné dobre si premyslieť kam kameru umiestnime, lebo premiestnenie na inú pozíciu alebo do druhého auta znamená odlepenie držiaka a znovu nalepenie pomocou spomínaných lepiek. Keď máme držiak nalepený, samotné pripojenie kamery je jednoduché pomocou západky, ktorá kameru istí proti pádom pri prevádzke. Tento spôsob uchytenia kamery k držiaku bol počas nášho testovania bezproblémový. Držal perfektne a  manipulácia s kamerou nebola náročná. Všetko licovalo a fungovalo. K samotnému držiaku sa pripája napájací kábel, ktorým sa napája aj kamera. Ak sa rozhodnete ku kamere používať modul GPS, ten sa pomocou magnetu pripojí k držiaku a využíva priamo napájanie z držiaka.

Video záznam

Šošovka kamery do auta TrueCam M5 GPS WiFi má uhol záberu záznamu 150°. Video môže byť v rozlíšení FullHD pri 30 snímkach za sekundu vo formáte 16:9. Ak sa rozhodnete zaznamenávať video v 60 snímkach za sekundu, tak rozlíšenie bude 1280 x 720 px v režime 16:9. Formát záznamu videa je MP4. V prípade potreby spraviť fotografiu nie je problém, výsledná fotografia má rozlíšenie 12 Mpx vo formáte JPEG.

Video záznam môže obsahovať zobrazenie času, dátumu, rýchlosti a polohu. Všetko sa nastavuje v menu kamery.

Zaznamenané video sa ukladá na microSD kartu. Zariadenie podporuje kartu do veľkosti 64 GB. Ak dôjde k naplneniu kapacity priestoru, nie je potrebné kartu meniť či mazať. V menu je k dispozícii funkcia záznamu do slučky. To znamená, že staré videá sa automaticky prepíšu. Aby sa nepremazali videá, ktoré si chceme uchovať, v menu je možnosť uzamknutia videa a tie sa potom v slučke nepremažú novými videami.

kamera TrueCam M5 GPS Wi-Fi

Displej – ovládanie

Autokamera TrueCam M5 GPS WiFi disponuje 2“ displejom, ktorý nie je dotykový. Menu sa ovláda pomocou mechanických tlačidiel. Na samotné ovládanie a potvrdzovanie jednotlivých nastavení sme si museli trochu zvyknúť.

TrueCam M5 GPS Wi-Fi

V nastavení sa dá nastaviť aj slovenský jazyk a spustiť Wi-Fi, ktorou kamera M5 disponuje. Následne pomocou Wi-Fi z kamery si pripojíte mobilný telefón a kameru tak môžete nastavovať a ovládať smartfónom.

kamera do auta TrueCam M5 GPS Wi-Fi

Počas jazdy si môžete zvoliť, čo sa má aktuálne na displeji zobrazovať. K dispozícii je možnosť zobrazovania aktuálneho diania počas jazdy, aktuálnej rýchlosti či prítomnosti radarov. V nočných hodinách si viete displej nechať vypnutý, aby vás nerušil jeho jas počas jazdy. Na prítomnosť radarov a aktuálnu rýchlosť vás kamera upozorní na displeji, alebo aj akusticky podľa vášho výberu. Na upozornenie prítomnosti radarov je potrebné mať pripnutý k držiaku GPS modul.

kamera do auta TrueCam M5 GPS Wi-Fi

Parkovací režim kamery

Kamera TrueCam M5 GPS WiFi dokáže zaznamenávať priestor pred kamerou nielen počas jazdy, ale aj počas doby, kedy je váš automobil zaparkovaný, a tak ho v podstate môže aj strážiť. Zariadenie totiž disponuje parkovacím režimom, v rámci ktorého na základe G-senzoru zachytí náhodný otras a spustí automaticky nahrávanie. Zaznamená tak napríklad nežiaduce nacúvanie iného parkujúceho vozidla do vášho zaparkovaného automobilu. Okrem zaznamenania otrasov vďaka G-senzoru je parkovací režim schopný detekovať akýkoľvek pohyb a rovnako spustiť automatické nahrávanie, čo môžete oceniť v prípade, ak sa niekto pokúsi poškodiť vaše auto. Podmienkou týchto záznamov je trvalé pripojenie kamery k elektrickej sieti vozidla.

Pripomíname, že uhol záberu šošovky kamery je 150°. Pokiaľ si kameru umiestnite na predné sklo, zaznamená vám pohyb v rámci spomínaných 150°. Ak vám niekto poškodí zaparkovaný automobil zozadu, prípadne zboku, kamera „vinníka“ nezaznamená. Preto sa niektorí šoféri rozhodnú pre dve kamery umiestnené vpredu a vzadu, aby zvýšili ochranu svojho zaparkovaného auta a rovnako tak vedeli zaznamenať udalosti aj počas jazdy, odohrávajúce sa nielen pred vozidlom, ale aj za ním.

kamera TrueCam M5 GPS Wi-Fi

 Zhrnutie

Kamera do auta TrueCam M5 GPS WiFi je dobrým a spoľahlivým spoločníkom na každodenné používanie v aute. Oceníte ju v nejednom prípade, keď sa dostanete do situácie, v ktorej na základe záznamov vašej kamery budete môcť dokázať, že ste neporušili žiadne pravidlá či zákony, prípadne pravdivú mieru svojej viny alebo budete môcť odhaliť „vinníka“ poškodenia vášho zaparkovaného automobilu či „jeho neželaného návštevníka“.

TrueCam M5 GPS Wi-Fi

Autokamera TrueCam M5 GPS WiFi sa dá ľahko nainštalovať a jednoducho sa s ňou manipuluje pri odnímaní a nasádzaní do držiaka. Kamera ponúka dostatok možností nastavení vo svojom menu. Video záznam je jasne zreteľný počas celého dňa. Celkové rozmery a hmotnosť kamery sú veľmi  prijateľné. Za sklom automobilu pôsobí nenápadne. Pre niektorých motoristov môže byť nepraktické, ak by tú istú kameru chceli používať vo viacerých autách. Držiak kamery treba vždy odlepiť a nanovo nalepiť obojstrannou páskou. V prípade, že budete kameru používať iba v jednom aute, tak sa netreba obávať, že kamera odpadne ako keby bola prichytená na skle pomocou gumenej príchytky. Pri inštalácii všetkých druhoch kamier netreba zabudnúť na fakt, že inštalácia kamier, navigácií či iných doplnkových zobrazovacích médií musí byť mimo zorného poľa vodiča. Tak, ako to určuje zákon o pozemných komunikáciách.

Martin Morávek

ZDIEĽAŤ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here