Lenovo IdeaPad Creator 5 15IMH05

IdeaPad Creator 5 od spoločnosti Lenovo je výkonný notebook určený najmä pre tvorcov digitálneho obsahu. Disponuje veľkou operačnou pamäťou, pokročilým operačným systémom a šesťjadrovým procesorom Intel Core.

Lenovo IdeaPad Creator 5 15IMH05

Keďže najdôležitejším faktorom pre tvorcov je vernosť a podanie farieb, dobrou správou je, že Lenovo IdeaPad Creator 5  dokáže zobraziť 100 % gamutu Adobe RGB.

Dizajn

Lenovo IdeaPad Creator 5 15IMH05

Vzhľad napovedá, že notebook je primárne zameraný na vysoký výkon vďaka rôznym estetickým a ergonomickým krivkám. Po otvorení je vidieť veľkú obrazovku, ergonomickú podsvietenú klávesnicu a nápis CREATOR EDITION.

Lenovo IdeaPad Creator 5 15IMH05

Hmotnosť 2,2 kg
Rozmery 359 x 24,9 x 249,6 mm
Farba Dark moss

Vzhľadom na svoj výpočtový výkon je Lenovo IdeaPad Creator 5  pomerne ľahký.

Obrazovka

Lenovo IdeaPad Creator 5 15IMH05Vývojári kládli dôraz na zobrazovacie schopnosti, ktoré sú v prípade Lenovo IdeaPad Creator 5  jednoznačne nadpriemerné. Ponúka vysokú obnovovaciu frekvenciu, maximálny gamut vo farebnom  režime Adobe RGB a certifikovanú vernosť farieb.

Lenovo IdeaPad Creator 5 15IMH05

Rozlíšenie 1920 x 1080 pixelov
Pomer strán 16:9
Uhlopriečka 15,6”
Farebný režim 100% Adobe RGB
Kalibrácia Farebná kalibrácia
Dotykovosť Nie
Svietivosť 500 nitov
Obnovovacia frekvencia 144 Hz

web kamera

Nad obrazovkou sa nachádza webkamera s „webcam shutter“, ktorý zaistí pocit väčšej bezpečnosti a súkromia. Je to vlastne mechanické zakrytie kamery, čiže krytka. Vedľa sa nachádzajú stereo mikrofóny.

Touchpad a klávesnica

klávesnica Lenovo IdeaPad Creator 5 15IMH05

Klávesnica je komfortná, pohodlne sa stláča nevydávajúc nepríjemný plastový zvuk. Taktiež, vďaka tomu, že obrazovka má až 15,6“ sa našiel na klávesnici priestor pre mechanickú numerickú časť.

V Lenove mysleli aj na hráčov. Šípky sú nadpriemernej veľkosti a zaberajú tak aj kúsok priestoru pod klávesnicou navyše.

Lenovo IdeaPad Creator 5 15IMH05

Touchpad je plne funkčný a zároveň maximálne nenápadný, avšak je vysoko pravdepodobné, že používatelia tohto notebooku zvolia na ovládanie kurzora myš.

Podsvietenie klávesnice Áno
Touchpad Áno
Numerická časť Áno – mechanická
Jazyk klávesnice Czech + Slovak

Konektivita

Keďže každý správny tvorca používa množstvo externých úložísk, pamäťových médií a iných káblov, Lenovo IdeaPad Creator 5  je na to vhodne prispôsobený. Je vybavený nadštandardným mixom  univerzálnych konektorov.

Lenovo IdeaPad Creator 5 15IMH05

USB-C 1x
USB 3.2 1.gen 2x (USB 3.0)
HDMI 1x
Bezdrôtové pripojenia Wi-fi 6 802.11ax a Bluetooth 5.0
Audio Jack kombinovaný 3,5 mm
Sieť RJ47 – Sieťový LAN

Pri konektoroch sú umiestnené diódy signalizujúce stav batérie, pripojenia audio konektora a stav zariadenia. Z pravej strany je iba jeden konektor umiestnený vhodne na pripojenie myši.

Lenovo IdeaPad Creator 5 15IMH05

Hardvér

Lenovo IdeaPad Creator 5 15IMH05

Počas našich testov notebook Lenovo IdeaPad Creator 5  dosahoval vynikajúce výsledky, a to dokonca aj bez prísunu energie zo siete. Je to vďaka desiatej generácii procesorov Intel Core i7 a grafickej karty GTX 1650Ti. Je vhodný aj na firemné projekty vďaka Windows 10 Pro, ktorý má vyššiu mieru bezpečnosti voči úniku informácií.

Lenovo IdeaPad Creator 5 15IMH05

Operačný systém Windows 10 Pro
Operačná pamäť RAM 16 GB DDR4 – bez možnosti rozšírenia
Procesor CPU Intel Core 10gen i7-10750H 2,6 GHz
Grafická karta GPU GeForce GTX 1650 Ti
Pevná pamäť 512 GB
Typ pamäťového úložiska SSD
Redakčný test – Cinebench R15
GPU max 128,82 FPS
GPU mix 71,07 FPS
CPU max 1310 cb
CPU min 652 cb

windows

Procesor má rôzne funkcie, ktoré vedia výrazne zvýšiť výkon vtedy, keď ho potrebujete. Napríklad funkcia HyperThreading naloží procesoru toľko roboty ako za dvoch, a preto nestráca čas odpočívaním. Okrem toho sa vie automaticky pretaktovať a podporuje Virtualizáciu či multitasking.

Batéria

batériaAkumulátor nie je výsadou tohto notebooku, keďže tvorcovia skôr nepredpokladajú jeho primárne určenie na cestovanie. Vydrží však pri šetrnom používaní viac ako 9 hodín. Je potrebné povedať, že aj napriek neveľkej kapacite batérie si Lenovo IdeaPad Creator 5 udržiava naozaj veľký výkon, aj v prípade čerpania energie  z akumulátora.

Výdrž batérie Cca 9 hodín
Kapacita 45 Wh
Počet článkov 3 články
Rýchle nabíjanie Nie
Nabíjací konektor Lenovo Slim Tip

Keďže je to notebook pre tvorcov, niektorým by mohla chýbať čítačka SD kariet, ale všetko sa dá ľahko vyriešiť pomocou HUB. Profesionáli môžu využívať varianty CF kariet, ktoré nepripadajú do úvahy ich implementovať do notebooku.

Audio

reproduktorNotebook Lenovo IdeaPad Creator 5 disponuje pomerne kvalitnou výbavou stereo reproduktorov od spoločnosti Dolby Audio. Pre tých, ktorí by preferovali kvalitnejší zvuk v slúchadlách či reproduktoroch je k dispozícii kombinovaný 3,5 mm jack konektor.

Lenovo IdeaPad Creator 5 15IMH05

Záver

Lenovo IdeaPad Creator 5  je výkonný notebook, ktorý nie je tak ťažký, ako by sa dalo očakávať. Je určený najmä pre tvorcov, ktorí pracujú s programami ako je balíček Adobe, CAD programy, či Cinema4D vďaka jeho zobrazovacím schopnostiam. Samozrejme, výborne sa hodí aj na hranie počítačových hier. Za nás v redakcii Lenovo IdeaPad Creator 5  môžeme odporúčať berúc do úvahy aj jeho cenu, ktorá nie je premrštená vzhľadom na ponúkanú výbavu.

Lenovo IdeaPad Creator 5 15IMH05

Martin Morávek & foto Adam Chovanec

ZDIEĽAŤ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here