Lenovo IdeaPad Flex 5 14

Nový flexibilný notebook Lenovo IdeaPad Flex 5 14 ARE05 z dielne Lenovo má mnoho drobných, ale užitočných vychytávok. Na túto novinku sa pozrieme v tejto recenzii, ktorá je výsledkom testu jeho výkonu ako aj využitia.

Dizajn

Notebook Lenovo IdeaPad Flex 5 14 ARE05 je na pohľad veľmi elegantný a pôsobí seriózne. Vonkajšiemu vzhľadu dominuje sivá a šasy má vyrobené z plastu. Má minimálnu váhu len 1,5 kg s rozmermi 321,5 x 217,5 x 17,9 mm.

Z vrchnej strany je matný, sivý a v rohu je umiestnené logo Lenovo. Sú viditeľné aj pánty k obrazovke. Pri otvorení sa spustí obrazovka s minimálnym rámikom. Nad displejom je kamera s krytkou, čiže mechanickým zakrytím na zabránenie prípadného nepriameho sledovania.

Lenovo IdeaPad Flex 5 14" ARE05

Po stranách klávesnice sú veľké stereo reproduktory. Keďže obrazovka má 14 palcov, klávesnica je bez numerickej časti. Pod klávesnicou v strede sa nachádza touchpad s dvoma skrytými mechanickými tlačidlami. Výhodou tohto typu notebooku je aj čítačka odtlačkov prstov, ktorá je umiestnená vpravo od touchpadu.

Lenovo IdeaPad Flex 5 14" ARE05

Po oboch stranách je nadpriemerná konektorová výbava. Zo zadnej strany je už len výduch horúceho vzduchu. Tlačidlo on/off je nenápadne umiestnené na pravej strane, spolu s malou signalizačnou diódou.

Displej

14“ LED displej s technológiou LCD má rozlíšenie 1920 x 1080 px, teda pomer strán je klasických 16:9. Má svietivosť 250 nitov. Jeho najväčšou výhodou je jeho dotyková funkcia. Obrazovku tak môžete ovládať prstom či pribaleným stylusom.

Lenovo IdeaPad Flex 5 14" ARE05

Klávesnica

Klávesnica je so slovenským rozhraním a je podsvietená. Má klasické tri úrovne podsvietenia, a to vypnuté, 50% a plný výkon. Je chladnej bielej farby a ovláda sa klávesovou skratkou Fn + medzerník. Pomocou tlačidla Fn je možné ovládať oveľa viac funkcií s kombináciou F1 až F12. Nevýhodou notebookov s uhlopriečkou 14 palcov je absencia numerickej časti klávesnice.

Lenovo IdeaPad Flex 5 14" ARE05

Touchpad a čítačka odtlačkov prstov

Touchpad je klasický, na aký sme zvyknutí pri Lenovo notebookoch nižšej triedy. Je umiestnený v strede pod klávesnicou a má dve skryté mechanické tlačidlá. Je veľmi citlivý a má príbuznú farbu notebooku, takže neprekáža celkovému vzhľadu.

Snímač odtlačkov prstov je na pravej strane pod klávesnicou. Je taktiež nenápadný, veľmi rýchly a spoľahlivý. Využitie má najmä pri prihlasovaní do zariadenia, čím skracuje čas potrebný na prihlásenie.

Zvuk

Stereo reproduktory s technológiou Dolby Audio sú umiestnené po stranách klávesnice. Na kvalitnejší výstup je určený kombinovaný 3,5mm audio jack umiestnený na ľavej strane notebooku. Nové slúchadlá majú už aj vstup USB typu C, ktorý je hneď vedľa audio jacku.

Batéria

batéria

Trojčlánkový akumulátor má kapacitu 52,3 Wh, čo pri výkone tohto notebooku vystačí až na 10 hodín šetrného používania pri ideálnych podmienkach. Nie je odnímateľná, nutný je servisný zásah. Nabíja sa pomocou pribalenej nabíjačky a adaptéru.

Konektivita

Bezdrôtové pripojenie je možné pomocou WiFi 802.11ac alebo Bluetooth, pomocou ktorého si môžete pripojiť vzdialený reproduktor. Toto zariadenie má aj podporu MU-MIMO, ktorá zabezpečí využitie celého toku dát prenosom po sieti. V praxi to znamená až trikrát vyššiu rýchlosť a efektivitu pripojenia na sieť.

Porty sú umiestnené po stranách, a to: Vpravo je konektor na nabíjačku so signalizačnou diódou, HDMI, USB 3.1 typu C a 3,5mm kombinovaný audio jack. Na ľavej strane sú dva veľmi rýchle USB 3.1 a praktická čítačka pamäťových kariet. V dnešnej dobe je čítačka už iba výnimkou, keďže väčšina výrobcov sa spolieha na externé zariadenie čítačky.

Hardvér

Lenovo IdeaPad Flex 5 14" ARE05

Notebook Lenovo IdeaPad Flex 5 14 ARE05 funguje na operačnom systéme Windows 10 Home. Dáta si môžete uložiť na 1 TB úložného priestoru SSD disku. To má za následok tichý chod a odolnosť notebooku bez mechanického HDD disku. Pamäť RAM dosahuje až 16 GB, čo je na dnešné pomery postačujúce číslo a bohato stačí na 90% bežnej práce s prenosným počítačom. Vďaka takej pamäti je možné pracovať na viacerých procesoch naraz bez toho, aby sa museli vždy znovu načítať.

Procesor je od spoločnosti AMD typu R7 4700U s frekvenciou 2.0GHz. Grafická karta je integrovaná taktiež od AMD – Radeon. Vyskúšali sme ho aj na pár hrách, ktoré podčiarkli jeho všestrannosť. Avšak je potrebné zdôrazniť, že nie je určený výhradne na hry.

Flexibilita a Lenovo stylus

Asi najväčšou výhodou tohto notebooku Lenovo IdeaPad Flex 5 14 ARE05 je jeho flexibilita. Je možné ho preklopiť až úplne dozadu a vytvoriť z neho akoby tablet. Keďže je dotykový, ovládanie je veľmi intuitívne a nevadí, keď si zabudnete pribaliť myš. Taktiež podobne ako pri smartfónoch sa automaticky otáča o 90 stupňov.

A napokon je tu Lenovo stylus – aktívne pero s dvoma tlačidlami. Vďaka nemu môžete ešte lepšie ovládať notebook, písať rukou, či zvýrazňovať texty a vysvetľovať obrázky. Do pera je potrebné dať 1x AAA batérie. Hroty sú vymeniteľné, a aby sa nestratil, do USB portu sa dá vsunúť pribalený držiak na pero.

Záver

Notebook Lenovo IdeaPad Flex 5 14″ ARE05 obstál v našom testovaní celkovo veľmi dobre. Je všestranný, praktický, dobre vybavený po hardvérovej ako aj softvérovej stránke. Vďaka svojim dotykovým vlastnostiam spolu s aktívnym perom sa stane spoľahlivým a zaujímavým spoločníkom mnohých užívateľov.

Lenovo IdeaPad Flex 5 14" ARE05

Techvia.sk

ZDIEĽAŤ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here