Lenovo Legion C730-19ICO

Inovatívna a prestížna spoločnosť Lenovo si s každou novinkou udržiava svoju povestnú kvalitu a nepoľavuje v udávaní trendov vo svete IT či vo svete Gamingu.  Vo svojom portfóliu zahŕňa produkty, ktoré sú nielen elegantné, ale i efektívne. Veľmi obľúbené sú napríklad ThinkBook, ThinkPad, YOGA, IdeaPad či Legion. Práve Legion kraľuje hernému segmentu vďaka svojej rýchlosti a  skvelým komponentom, ktoré dokážu z hier „vyžmýkať“ maximum. Lenovo Legion zastrešuje rad herných počítačov, notebookov a príslušenstva. A keďže spoločnosť Lenovo miluje výzvy a jednou veľkou výzvou bolo vytvoriť „nadupaný“ štýlový herný počítač, ktorý by bol aj rozmerovo prijateľný. Pozrime sa, či sa im zámer podaril a čo nám ponúkne herný počítač Lenovo Legion C730.

Čo nájdeme v balení?

Balenie pôsobí obrovským dojmom, pretože zariadenie Legion C730 je dobre a bezpečne zabalené vo veľkých penových zábranách zaberajúcich jeho podstatnú časť.  Okrem počítača nájdete v balení napájací kábel,  vďaka ktorému môžete spojazdniť zariadenie, myš a klávesnicu. Samozrejme nechýba ani manuál a záručný list pre prípad reklamácie.

Dizajn

Lenovo Legion C730-19ICO

Na prvý pohľad upúta Lenovo Legion C730 svojím neobyčajným a prepracovaným vzhľadom, ktorý si určite získa nejedného fanúšika. Celé zariadenie je vcelku malé a veľmi ľahko sa v ňom zorientujete vďaka priehľadnému vrchnému panelu, pomocou ktorého si môžete prezrieť komponenty, ktoré sa dnu nachádzajú.

Okrem tejto zaujímavosti je k dispozícii aj farebné osvetlenie s funkciou RGB, ktoré dodáva tomuto počítaču krásny a moderný nádych. Lenovo Legion C730 je čiernej farby.

Navrchu zariadenia sa nachádza rúčka, ktorá slúži na jeho bezpečné a pohodlné prenesenie.   Na celom povrchu počítača sa nachádzajú vstupy a porty, ku ktorým sa ešte vrátime. Najväčšou výhodou Lenovo Legion C730 je jeho veľmi jednoduchá údržba, nakoľko vykonať taký upgrade je jednoduchšie, ako by sa mohlo zdať.

Pomocou ľahko odnímateľného bočného krytu si môžete preskladať a upraviť počítač podľa svojho gusta. Môžete sa teda pohrať s komponentmi či káblami. Zaujímavosťou je umiestnenie zapínacieho tlačidla, nakoľko tlačidlo sa nachádza navrchu zariadenia a tak trochu splýva so zariadením. Nájdete ho však bez väčších problémov vďaka bielej bodke v strede tlačidla.

Počítač je skutočne skladný a vcelku malý. Jeho rozmery sú 184,5 mm x 408 mm x 363 mm  a celková váha sa pohybuje okolo 12 kg, avšak závisí najmä od zvolených komponentov. Jedinou nevýhodou tohto zariadenia je absencia CD-ROM mechaniky, ktorú by sme uvítali. I keď možno práve vďaka tejto absencii je Lenovo Legion C730  skladný a ľahko prenosný.

Legion C730-19ICO

Hardvér a softvér

Lenovo Legion C730 disponuje hardvérom na vysokej úrovni. Prítomnosť grafickej karty NVIDIA GeForce RTX 2080 Ti s procesorom Intel Core i9 s 9. generáciou už na prvý pohľad zaručuje hráčovi to najlepšie, čo si môže priať. Nemôžeme taktiež zabudnúť na 32GB RAM a kombinovaný úložný priestor, o ktorý sa stará SSD disk a dva HDD disky. Takže o pamäť je naozaj dobre postarané.

Toto zariadenie nedisponuje len kvalitným hardvérom, ale aj rovnako kvalitným softvérom. Operačný systém tohto počítača je 64 bitový Windows 10. Momentálne je to najlepšie,  čo môže počítač mať. K výbave patrí spoľahlivý antivírový program McAfee. K dispozícii je aj softvér GeForse Experience, ktorý je možné jednoducho stiahnuť a  poslúži veľmi dobre. Pomocou tohto programu je užívateľ schopný zachytávať herné momenty z hry, môže si tieto hry optimalizovať a pre streamerov je tu možnosť vysielania naživo. Jedná sa o  perfektný stiahnuteľný softvér, ktorý preferujú všetci používatelia grafickej karty od spoločnosti NVIDIA.

Legion C730-19ICO

Grafická karta

Je známe, že nemôže existovať herný počítač bez poriadnej grafickej karty, ktorá by sa o herné zážitky postarala. Na trhu existuje nemálo grafických kariet, ktoré vynikajú svojou rýchlosťou a  dizajnom. Ale len jedna grafická karta je stelesnením maximálneho herného zážitku, a tou je práve grafická karta NVIDIA GeForce RTX 2080 Ti s kapacitou neskutočných 11 GB. Táto grafická karta masívneho charakteru vám prinesie tie najkrajšie herné zážitky, aké si len dokážete predstaviť a pomocou jej umelej inteligencie sa budete cítiť ako ryba vo vode.

GeForce RTX 2080 Ti je grafická karta nadšencov od spoločnosti NVIDIA, ktorá bola uvedená na trh v septembri 2018. Karta má v sebe grafický čip TU102 s najnovšou technológiou, ktorá zabezpečuje DirectX 12.0. Grafický procesor TU102 používa 12nm architektúru s plochou vysunutia 754 mm² a 18 600 miliónmi tranzistorov.  NVIDIA zakázala niektoré tieňovacie jednotky na GeForce RTX 2080 Ti na dosiahnutie cieľového počtu shaderov produktu, aby sa celkovo zvýšila kvalita hranej hry. Obsahuje 4 352 tieniacich jednotiek, 272 jednotiek mapovania textúry a 88 ROP. Zahrnutých je aj 544 tenzorových jadier, ktoré pomáhajú zvyšovať rýchlosť aplikácií strojového učenia. Karta má tiež 68 zrýchľovacích jadier. Základná frekvencia taktu tejto grafickej karty je 1 350 MHz, pričom sa táto rýchlosť dá zvýšiť.

Lenovo Legion C730-19ICO

Procesor

Procesor je pre počítač ako srdce pre človeka. Lenovo Legion C730 dostal do vienka procesor Intel Core i9 s 9. generáciou (Intel Core i9-9900K), ktorý efektívne spolupracuje s grafickou kartou NVIDIA GeForce RTX 2080 Ti. Procesor Intel Core i9- 9900K je 8-jadrový, pričom má 16 vlákien. Má v sebe zabudovanú Coffee Lake 9 architektúru, vďaka čomu je nesmierne silný a rýchly. Jeho frekvencia taktu je 3,6 prípadne aj 4,7 GHz. Veľkosť cache pamäte tohto zariadenia je 16 MB. Hoci sa môže zdať, že číslo je pomerne malé, tak dokáže uložiť cez milión operácií behom malej chvíľky.  Procesor Intel Core i9- 9900K potrebuje kvalitné chladenie. Tento komponent je vhodný pri práci s 3D priestorom alebo pri zdĺhavom renderingu, ktorý je pre bežné procesory nesmierne pomalý.

Lenovo Legion C730-19ICO

Pamäť

Pri skvelých „strojoch“ sa často stáva, že konštruktérom nezostane dostatok miesta na väčšiu kapacitu pamäte. A tak sme mali v redakcii trochu obavy, ako si Lenovo poradí s týmto rozšíreným problémom. Toto sa však pri tejto „mašine“ nestalo. Znovu sa potvrdilo, že spoločnosť Lenovo používa skvelé komponenty a tým dodáva svojim zákazníkom pocit jedinečnosti.

Lenovo Legion C730 má v sebe zabudovanú kombinovanú pamäť typu HDD-SDD, pričom to v praxi vyzerá tak, že tu sú 2x2TB SATA HDD disky a 1x 512GB M.2 PCIe SSD disk. Táto kombinácia pamäte je jedinečná a spolu je k dispozícii takmer 4 500 GB úložného priestoru. Čo sa týka rýchlosti, tak tá je skutočne veľká. Avšak ešte väčšia rýchlosť logovania do hier sa dá dosiahnuť inštalovaním hier na SSD disk.

RAM

Lenovo Legion C730 má 32GB RAM-ku typu DDR4. Jedná sa o jednu z najrýchlejších RAM-iek, ktoré sú na trhu. Väčšia pamäť RAM je zárukou plynulosti, nakoľko si počítač nebude vyrábať vlastnú virtuálnu pamäť z pevnej pamäte, ale bude čerpať miesto z gigantickej pamäte s veľkosťou 32 GB. V praxi to znamená, že hry aj po dlhšom čase hrania pôjdu rovnako plynule. V prípade Lenovo Legion C730  sa jedná o veľmi dobrý výber komponentu.

Pre väčšiu rýchlosť by sme v redakcii uprednostnili možnosť použitia dvoch 16GB RAM-iek, ktoré by dohromady tvorili tú istú kapacitu, len konečný výsledok by bol o niečo rýchlejší.

Lenovo Legion C730-19ICO

Konektivita

Nakoľko je Lenovo Legion C730 stolovým herným počítačom, tak disponuje veľmi širokou konektivitou. Zariadenie má vpredu 2xUSB 3.0 výstupy, 1x výstup pre mikrofón a 1x výstup pre slúchadlá. Vzadu sa nachádza 4xUSB 3.0, 2xUSB 2.0, 1x výstup pre RJ45(LAN), 1x audio výstup a výstupy samotnej grafickej karty. Nakoľko však tento počítač je stavaný na príležitostné menenie komponentov, tak je potrebné povedať, že s grafickou kartou sa môže zmeniť aj konektivita tohto zariadenia.

Ozvučenie

Kvalitné ozvučenie úplne mení zážitok z hier, ale aj z pozerania filmov či počúvania hudby. Preto je dôležité, aby zariadenia boli vybavené zvukovými systémami na vysokej úrovni.

Lenovo Legion C730 má zabudovaný zvukový systém Dolby Atmos. Je to jedno z najlepších ozvučení, ktoré boli zatiaľ uvedené na trh. Jeho vysokú kvalitu oceníte najmä so slúchadlami na ušiach, pričom pri hraní hier, napríklad CS:GO zistíte, čo znamená „Vidieť ušami“.

Legion C730-19ICO

Chladenie

V mnohých prípadoch sa užívatelia stretávajú so skúsenosťou, že hoci sú herné počítačové zariadenia „vyšpičkované“, pri spustení graficky náročnejšej hry to znie, ako keby mal vzlietnuť raketoplán. Väčšinou sa chladenie spája automaticky s nadmerným hlukom.

A tak sme boli zvedaví, ako zareaguje Lenovo Legion C730 v tomto prípade. Tentokrát nás čakalo príjemné prekvapenie v podobe tichého chodu. Je to vďaka prítomnosti dvojkanálového chladenia spolu s voliteľným chladením kvapalinou. Ako to funguje? Tieto dva kanály chladia dva najdôležitejšie komponenty v tomto zariadení. Reč je konkrétne o grafickej karte a procesore, ktoré sú na teplo veľmi háklivé. V konečnom dôsledku vďaka kvalitnému systému chladenia sa počítač neprehrieva a zároveň nie je hlučný.  Takmer rovnako je to aj  pri graficky náročnejších hrách, pričom pri testovaní rôznych hier sa počítač „rozhučal“ len miestami.  S určitosťou môžeme skonštatovať, že sa v prípade Lenovo Legion C730  nejedná  o permanentne hučiaci počítač. V redakcii sme si istí, že táto dobrá správa poteší mnohých ( a nielen) nočných hráčov.

Gaming

Keďže Lenovo Legion C730  je telom i dušou „veľký hráč“, tak sme ho aj poriadne „potrápili“.  Už pri testoch graficky jednoduchších hier sme videli veľké skoky v FPS-kách. Musíme povedať, že tento počítač je neskutočný a neľútostný stroj. Lenovo Legion C730 sme skúšali  niekoľkými hrami, konkrétne CS:GO, Witcher 3, Battlefield 5 a DOOM. Všetky hry boli testované na ultravysokých grafických detailoch a následne boli pozorované. Najlepšie výsledky zaznamenala hra CS:GO s frekvenciou 430 snímok za sekundu. V tomto prípade sa jedná síce o veľmi krásny výkon, ale je to už výrazne staršia hra. Witcher 3 a DOOM sa držali na 100-120 FPS a Battlefield 5 mal niečo medzi 70-80 FPS. Jedná sa o neuveriteľne skvelý výkon a sami sme veľmi spokojní s dosiahnutím týchto čísel. Najlepšia je na tom samotná harmónia medzi komponentmi. Vďaka zvukovej karte počujete svojho nepriateľa a vďaka vysoko kvalitnému  chladeniu vás nič neruší. Rovnako vďaka SSD disku ste v hre takmer prvý a pomocou pamäte RAM, grafickej karty a procesora si užívate plynulú hru.

Lenovo Legion C730-19ICO

Záver redakčného testu

Lenovo Legion C730  je už na prvý pohľad super spracovaný počítač  a počas nášho testovania  nás len utvrdil v tom, že sa skutočnej driny nebojí. Jedná sa o jeden z najlepších herných strojov, ktoré sú na trhu. Jedinou chybičkou krásy je snáď absencia CD-ROM. Vysokej kvalite  a skvelému výkonu Lenovo Legion C730 zodpovedá aj jeho cena. Pokiaľ vás hry neuveriteľne bavia a dokážete oceniť „výkonný stroj“, tak Lenovo Legion C730 je pre vás výborná investícia a skvelý spoločník.

Techvia.sk