Lenovo Legion Y530

Lenovo Legion Y530 je prvým herným zariadením, ktoré k nám tento rok prišlo. Na prvý pohľad však pôsobí ako bežný moderný notebook, vhodný skôr do business prostredia a jeho herné zaradenie prezrádza na prvý pohľad  len veľké  logo „LEGION“ na zadnej strane.

Dizajn, konektory a ovládanie notebooku Lenovo Legion Y530

Lenovo Legion Y530

Po dizajnovej stránke je Lenovo Legion Y530 skutočne výnimočné zariadenie. Cieľom spoločnosti Lenovo bolo vytvoriť novú generáciu herných notebookov, ktoré však nebudú príliš nápadné a poslúžia aj hráčom, ktorí svoje zariadenia používajú okrem hrania aj na prácu. Vďaka kombinácii použitých materiálov a unikátneho dizajnu je model Y530 relatívne ľahký a vhodný aj na každodenné prenášanie z miesta na miesto. Na test k nám prišiel v 15-palcovej verzii, ktorá nás zaujala nielen matným vyhotovením displeja, ale aj osadením samotnej obrazovky a 720p HD web kamery. Tá sa nachádza na netradičnom mieste, v spodnom rámiku nad nápisom “Legion”. Zvyšné rámiky okolo obrazovky sú relatívne tenké, vďaka čomu vyzerá notebook ešte elegantnejšie.

Pánty obrazovky sú posunuté dopredu, vďaka čomu môžete displej vyklopiť až o 180°. Takéto riešenie je unikátne a zároveň veľmi praktické, keďže väčšina dôležitých portov bola umiestnená do zadnej časti. Po bokoch zariadenia nájdete len dvojicu USB portov a 3,5 mm výstup pre slúchadlá.

Zvyšné konektory sú ľahko dostupné a vďaka ich umiestneniu budete mať pri hraní či práci na stole oveľa väčší poriadok. Ako sme už spomínali, rozmery testovaného notebooku oceníte aj na cestách, keďže váži len 2,3 kg a jeho hrúbka sa zastavila na 24 mm.

Lenovo Legion Y530

Displej notebooku Lenovo Legion Y530

Matný displej je pri hraní hier základom. Legion Y530 prichádza s 15,6-palcovým IPS displejom, ktorý má svetelnosť až 250 nitov  a teda aj dostatočne veľký  maximálny jas. Potešili nás aj dobré pozorovacie uhly. Aj keď sa nejedná o panel s maximálnym rozlíšením 4K, jeho FullHD  1920×1080 zobrazenie bolo plne postačujúce. Antireflexné prevedenie nám pri používaní zabezpečilo minimum odrazov a rušivých prvkov. Aj obnovovacia frekvencia 60 Hz bola prijateľná, no ak si priplatíte, môžete mať displej s obnovovacou frekvenciou 144 Hz. Pri 144 Hz displeji sa dostaví aj lepšia svetelnosť, ktorá stúpne z pôvodných 250 až na 300 nitov. IPS panel testovaného notebooku ponúkol verné farby a detailne zobrazil každú akciu.

Audio notebooku Legion Y530

Lenovo Legion Y530

Keďže okrem testovaných produktov máme v našej redakcii aj niekoľko zariadení, ktoré používame dlhodobo, kvalitu zvukového prejavu modelu Y530 sme mohli pokojne porovnať s podobne vybaveným modelom. Jedná sa o notebook Legion Y720, ktorého recenziu sme vám priniesli už dávnejšie. Aj napriek tomu, že Y530 ponúka citeľne vyšší výkon, čo je pri hraní hier prioritou, kvalitnejšie audio ako ponúka Y720 sa nedostavilo. Príčinou sú nielen rozdielne reproduktory, ale aj cena a pozícia v modelovom rade. Musíme však uznať, že aj keď mali reproduktory Y530 citeľne slabšie basy a maximálnu hlasitosť, čistotou zvuku zvíťazili na celej čiare. Hoci sme sa rozhodli porovnávať dva, na prvý pohľad možno neporovnateľné modely, výsledok nás prekvapil a pri počúvaní hudby potešia reproduktory HARMAN zaručene aj vás.

Výdrž batérie notebooku Legion Y530

Lenovo Legion Y530

Recenzovaný model prichádza s 3-článkovou batériou a výdržou na jedno nabitie približne 3-4 hodiny. Samozrejme tieto čísla dosiahnete len pri bežnej kancelárskej robote, sledovaní filmov či prehliadaní fotografií. Ak však budete potrebovať zariadenie aj na vašich cestách, napríklad na strihanie a editáciu videí, Y530 poskytne dostatočnú výdrž a úctyhodný výkon aj pri používaní bez pripojenia do siete. Počas strihania videí sme dokázali dosiahnuť približne 1,5-2 hodinovú výdrž na jedno nabitie. Všetko však záleží od výšky jasu a výkonu zariadenia. Ak si nastavíte úsporu batérie a jas na 30%, dokážete používať recenzované zariadenie na strihanie videí pokojne aj 2 hodiny.

Klávesnica a touchpad Legion Y530

Lenovo Legion Y530

Ďalším dôležitým prvkom herného notebooku  je dobrá a kvalitná klávesnica. Testovaný model ponúka bielo podsvietenú klávesnicu s parádnou odozvou a výškou jednotlivých klávesov len 1,7 mm. Pozitívom je aj  numerická klávesnica a celkové rozloženie klávesov, vďaka ktorému sa vám bude na notebooku nielen dobre hrať, ale zvládnete aj niekoľkohodinové písanie úplne bez problémov. Samotný touchpad je na tom o niečo horšie. Nepáčila sa nám odozva a hlasitosť pri používaní dvojice tlačidiel, avšak celkový dojem z touchpadu zachránila kvalita jeho povrchu. Pozícia touchpadu je priamo pod medzerníkom, čo je ďalším malým plus k ovládaniu notebooku.

Výkon zariadenia Lenovo Legion Y530

Lenovo Legion Y530

Notebook Lenovo Legion Y530 je dizajnovo veľmi zaujímavé zariadenie, a keďže je prvým a  najlacnejším modelom z novej rady herných notebookov, tak ponúkne i papierovo o niečo nižší výkon. Záleží však aj na tom, akú konfiguráciu testovaného notebooku si zakúpite. V našom prípade sme testovali notebook so 4-jadrovým 2,3 GHz procesorom Intel i5-8300H s maximálnou frekvenciou 4 GHz a technológiou Turbo Boost. V porovnaní s procesorom i7-7700HQ, ktorým disponuje naša redakčná Y720, bolo toto CPU citeľne lepšie a výkonnejšie. Procesoru sekundovala 8 GB operačná pamäť RAM a o parádny herný výkon sa postarala 4 GB grafická karta NVIDIA GeForce GTX 1050. Úložisko tvoril jeden 5 400 otáčkový SATA HDD s kapacitou 1TB a taktiež rýchly 128GB SSD disk.

Lenovo Legion Y530

Notebook sme využívali prevažne na tvorbu a editáciu videí v programe Adobe Premiere Pro CC a hranie hier. Okrem rôznych FPS hier ako sú CS:GO, Tom Clancy’s Rainbow Six Siege a FarCry 5, ktoré notebook rozbehal bez problémov, sme si vyskúšali aj hry Fortnite, GTA V, ETS 2 a starší herný titul Need For Speed. Pri všetkých hrách sa notebook jemne zahrieval a aj napriek vysokým grafickým nastaveniam zvládol všetky hry bez sekania a s FPS ďaleko prevyšujúcimi 50 snímok za sekundu. Prekvapilo nás aj exportovanie či renderovanie videí v programe Adobe Premiere Pro CC.

Lenovo Legion Y530

Vyťaženie CPU, RAM a GPU pri stabilizovaní videa – Adobe Premiere Pro CC

Pri úpravách videí sa najviac zapotil práve i5-kový procesor a dokonca ani 8 GB operačná pamäť RAM to nemala ľahké. Aj keď tieto komponenty sú pri herných zariadeniach skôr zlatou strednou cestou, je obdivuhodné, ako napriek vysokému zaťaženiu zvládali akýkoľvek spustený program.

Lenovo Legion Y530

Záverečné hodnotenie notebooku Lenovo Legion Y530

Lenovo Legion Y530 je najlacnejším zariadením z novej rady herných notebookov spoločnosti Lenovo. Jeho dizajn  vašu záľubu v hraní hier neprezradí, ba podrží vás aj na firemných stretnutiach a v práci. Vďaka solídnej výdrži a úsporným HW komponentom vás notebook Y530 nesklame ani na vašich pracovných cestách, kedy vám poskytne výdrž od 1,5 – 4 hodín v závislosti od nastavenia jasu a výkonu. Veľkým plusom je umiestnenie najdôležitejších konektorov na zadnú stranu, možnosť odklopiť displej až o 180 stupňov a taktiež skutočnosť, že poriadny výkon vás nemusí stáť celý majetok. Testovaný model v spomínanej konfigurácii môže byť váš za cenu približne 950 € vrátane DPH, čo hodnotíme ako dobrú voľbu aj pre náročnejších užívateľov.

Techvia.sk