Lenovo Legion Y740-17ICHg

Už na prvý pohľad výkonne vyzerajúci herný notebook s efektnými dizajnovými prvkami – to je Legion Y740 od spoločnosti Lenovo. Vyskúšali sme na ňom rôzne hry, od jednoduchších až po tie náročné na hardvér. Nižšie sa dozviete, prečo zrovna tento herný notebook je ako stvorený na maximálny herný zážitok.

Dizajn

Lenovo Legion Y740 je mohutný notebook s váhou až 2,80 kg, vyrobený z hliníka a plastu. Jeho rozmery 412,6 x 304,9 x 23,0 mm hovoria za všetko, pričom vo vnútri je dostatočne veľký priestor na  funkčnosť výkonných komponentov.

Z vrchnej strany vidíme len veľký pánt, ktorý drží obrazovku. Povrch vrchnej strany je matný a na ľavej strane je nápis LEGION, kde znak v písmene O svieti pri zapnutí. Za pátom je diódová signalizácia aktivity konektorov, ktoré sú viditeľné zo zadnej strany. Zo spodnej strany sú veľké vetráky na odvádzanie horúceho vzduchu.

Keď notebook otvoríme, vidíme veľkú podsvietenú klávesnicu a touchpad s mechanickými tlačidlami. Pod obrazovkou je podsvietené tlačidlo napájania. Na bočných stranách je len málo konektorov, pretože hlavná zostava sa nachádza vzadu.

Obrazovka

Displej má štandardných 17,3“, čo predstavuje 43,94 centimetra na uhlopriečku. Má rozlíšenie FullHD, 1920 x 1080 px, s pomerom strán 16:9. Čo je ale na tomto displeji pre hráčov zaujímavejšie, je jeho obnovovacia frekvencia, ktorá dosahuje až 144 Hz. To umožnuje rýchlejšie reakcie pri hrách a reálne plynulejší chod hry, keďže bežné monitory dosahujú maximálne 50/60 snímok za sekundu. Povrch LCD displeja je matný, čo eliminuje odraz od bočného svetla.

Pre náročných hráčov je tu technológia Nvidia G-Sync, ktorá zabezpečí plynulú súhru grafickej karty a monitora. Je to pre hráčov, ktorí potrebujú dostatočne vysoké FPS, aj keď v danú chvíľu grafická karta nestíha. Takže výsledný obraz nie je trhaný ani v náročných podmienkach pre GPU.

Klávesnica a touchpad

Aj keď touchpad je na herných notebookoch viac-menej zbytočný, na Lenovo Legion Y740 je dostatočne citlivý s dvoma mechanickými tlačidlami, a to pravým a ľavým tlačidlom. Nemá osobitnú náhradu kolieska na myši (scroll).

Dôležitejšia je veľmi kvalitne spracovaná, podsvietená klávesnica. Má tichý zvuk pri stlačení, a to aj pri klávesoch ako je medzerník či enter. Na ľavej strane je numerická časť, čo znamená, že je kompletná. Šípky sú umiestnené pod numerickou časťou a tlačidlá ako home, end, page up a down sú umiestnené v šípkach v kombinácii s Fn tlačidlom. Toto rozmiestnenie nie je štandardné, ale za to je veľmi efektné a praktické.

Podsvietenie je asi najvýraznejší vizuálny prvok na tomto notebooku. Je naozaj výborne prepracované, a vďaka tomu si toto zariadenie nájde svoju klientelu. Klávesy svietia vo všetkých RGB farbách. Avšak z tohto všetkého sú zrejme najviac atraktívne módy dynamického svietenia. Pomocou Fn a medzerníka si viete navoliť módy ako ekvalizér – svieti podľa dynamiky prehrávanej hudby, prelínanie spektra RGB alebo samostatne červenú farbu. Najlepší z nich je mód, ktorý po stlačení klávesu do všetkých strán vyšle akoby farebnú svetelnú vlnu.

Rozhranie klávesnice je slovenské, teda kompatibilné aj s češtinou a angličtinou.

Konektivita

Výbava portov herného Lenovo Legion Y740  je bohatá. Skladá sa až z troch konektorov pre USB 3.1 a jedného Thunderbolt 3 (USB-C). Na rozšírenie obrazovky sú k dispozícii porty ako HDMI a Mini DisplayPort. Audio je zabezpečené kombinovaným 3,5mm jackom po strane notebooku. Slúži na vstup aj výstup slúchadiel. Aby bol zabezpečený plynulý prístup na internet, je tu RJ45 slúžiaci na sieťové pripojenie – Gigabit ethernet 10/100/1000.

Bezdrôtové pripojenie je pomocou klasickej Wi-Fi s podporou siete 802.11 ac. Taktiež v notebooku je zabudovaný Bluetooth, čo sa môže zísť na rôzne bezdrôtové zariadenia v blízkosti ako je Bluetooth reproduktor či tlačiareň.

Čo sa týka konektivity, možno niekomu bude chýbať čítačka SD kariet alebo optická mechanika. V dnešnej dobe sa pomaly disky typu CD a DVD postupne úplne vytrácajú a hry sa nakupujú elektronicky cez rôzne platformy ako je Steam, Epic Games alebo Uplay.

Zvuk

Audio je zabezpečené dvoma reproduktormi doplnenými subwooferom. Celkovo je zvuk prijateľný, avšak k dokonalému hernému zážitku odporúčame použiť herné slúchadlá, napríklad Lenovo Legion H500 Pro 7.1 Gaming Headset. Taktiež je tu 3,5mm audio kombinovaný jack. Lenovo Legion Y740 zvolil technológiu zvuku ako zvyčajne Dolby Atmos.

Batéria

Lenovo Legion Y740-17ICHg

Akumulátor má kapacitu až 76 Wh pomocou veľkého adaptéra na výkon 230 W. Na 100 % viete Lenovo Legion Y740 nabiť za niečo vyše 2 hodín. Aj keď akumulátor je naozaj veľký, pri tak masívnom výkone sa to na výdrži predsa len odrazí – pri priemernej záťaži batéria vydrží cca 6 hodín. Preto odporúčame používať úsporný režim batérie.

Hardvér

Celé zariadenie Lenovo Legion Y740  funguje na operačnom systéme Windows 10 Home 64-bit (v benchmarku od Cinebench je nesprávne napísaný operačný systém kvôli staršej verzii R15).  Vo vnútri sa nachádza procesor Intel Core i7-8750H so 6-timi jadrami a 12-timi vláknami. Vďaka takému množstvu vlákien dokáže procesor rýchlo rendrovať aj náročnejšie projekty. Pracuje na frekvencii 2,20 až 4,10 GHz.

Procesoru pomáha grafická karta nVidia GeForce RTX 2060 s pamäťou 6 GB. Vďaka tomuto typu GPU aj pri nízkej spotrebe energie v našom benchmarku dosahovala viac ako 111 FPS. Operačná pamäť RAM dosahuje veľkosť až 16 GB v jednom kuse hardvéru. Je zapojený na najnovšom type DDR4-2666MHz.

Lenovo Legion Y740-17ICHg

Herný zážitok

Vyskúšali sme na Lenovo Legion Y740  rôzne hry, od tých jednoduchších ako je Bloons TD Battles cez stredne náročné ako Roblox až po tie najnáročnejšie ako je CS:GO a rôzne iné fantasy first person hry. Ani pri tých najnáročnejších hrách na ultra high detailoch nemal notebook žiadny problém s prehrievaním či s plynulosťou hry.

Notebook sme testovali spoločne s herným príslušenstvom od Lenovo Legion, a to hernou myšou M500 Gaming Mouse a hernými slúchadlami H500 Pro 7.1 Gaming Headset, ktoré sme už opísali v recenzii https://www.techvia.sk/recenzia-herny-notebook-lenovo-ideapad-l340-gaming/.

Záver

Lenovo Legion Y740-17ICHg

Celkovo máme v redakcii techvia z herného notebooku Lenovo Legion Y740  veľmi dobrý pocit. Vďaka jeho rozmerom je v ňom dostatočne veľký priestor na kvalitné komponenty. To v praxi znamená, že ak sa rozhodnete investovať do tohto typu notebooku, jeho životnosť je oveľa vyššia ako u bežných notebookov. Lenovo Legion Y740 jednohlasne za našu redakciu môžeme odporúčať.

techvia.sk

ZDIEĽAŤ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here