notebook Lenovo Legion Y920

Do redakcie nám bol poslaný herný notebook od spoločnosti Lenovo. Jedná sa o výkonný Lenovo Legion Y920-17IKB, teda zariadenie, ktoré ohúri najmä svojím výkonnom, avšak ani jeho vzhľad nemôže zostať bez povšimnutia. Poďme si teda predstaviť túto hernú šelmu trochu bližšie.

Dizajn notebooku Lenovo Legion Y920-17IKB

Recenzovaný notebook upúta už na prvý pohľad svojou veľkosťou. Nejedná sa totiž o malé, ľahké či kompaktné zariadenie. Ak by ste ho chceli prepravovať, tak taška určená pre 17,3“ notebook vám nebude stačiť. So svojimi 4,6 kilogramami sa bohužiaľ nezaraďuje ani medzi tie ľahšie notebooky.  Jeho väčšie rozmery sú spôsobené najmä veľmi kvalitnou hardvérovou výbavou, o ktorej si povieme viac v ďalšej časti tejto recenzie.

Na vrchnej časti testovaného notebooku sa vyníma tradičné logo „Y“ prezentujúce celý rad herných počítačov a notebookov. Počas používania zariadenia toto logo svieti na červeno, čím ešte viac zvýrazní fakt, že patrí k jedným z najlepších herných zariadení aké sa dnes vyrábajú.  V pravom rohu sa nachádza taktiež logo spoločnosti Lenovo. Celá vrchná časť je dizajnovo podobná látkovému motívu, čo perfektne ladí s obidvomi logami.

Po odklopení vrchnej časti sa pred nami objaví veľký 17,3“ Full HD displej s pomerom strán 16:9. Výrobcovia zvolili pre tento typ notebooku antireflexný displej, ktorý redukuje odlesky osvetlenia a zároveň dokáže premietnuť viac ako dostatočne kvalitný obraz. Predstavuje teda veľmi dobrý kompromis medzi matným a svetlým displejom. Nad displejom sa nachádza kamera s možnosťou natáčania a fotenia videa o kvalite 1280×720. Pod obrazovkou nájdeme zas dvojicu 2-wattových reproduktorov od spoločnosti JBL spolu s 3-wattovým subwooferom s podporou Dolby Home Theater pre dosiahnutie čo  najkvalitnejšieho a najčistejšieho zvuku.

Dole pod reproduktormi sa nachádza mechanická RGB klávesnica a touchpad. Okrem klasickej klávesnice výrobcovia pridali aj numerickú klávesnicu a zároveň aj 4 programovateľné tlačidlá spolu so spínačom „TURBO“, o ktorom si povieme niečo viac v ďalšom článku. Klávesnica nás celkovo prekvapila najmä svojou dobrou odozvou pri stláčaní a 2,2 mm medzerami medzi každým klávesom. Niektorým z redakcie sa páčil aj zvuk tlačidiel. Tieto výborné vlastnosti klávesnice napomohli nielen k ľahšiemu písaniu článkov, ale aj istejšiemu hraniu hier. Klávesnica ponúka taktiež možnosť nastavenia farby, buď pre jednotlivé klávesy alebo pre skupinu klávesov.

Touchpad rovnako ako klávesnica je podsvietený. Jeho umiestnenie v strede ponúka ľahký prístup pre ľavákov aj pravákov. V redakcii sa nám zdal trošku malý, no napriek tomu sme ho počas testovania takmer nepoužívali, keďže pri hraní hier sme používali skôr myšku.  Spodná časť pod klávesnicou je jemne vyvýšená a má odlišnú textúru od zvyšku. Pri hraní hier a všeobecne pri používaní tohto zariadenia nám táto textúra zabraňovala nechcenému kĺzaniu ruky a tým dopomohla k lepšiemu hernému zážitku.

Na ľavom boku má testovaný notebook Lenovo Legion Y920-17IKB umiestnený vstup pre napájací kábel, vedľa ktorého sa nachádza malé LED svetielko ukazujúce, či sa notebook nabíja alebo nie. Pri vstupe pre napájanie sa nachádza 1 DisplayPort. Ide o vstup určený na prenášanie digitálneho obsahu napríklad do projektorov alebo obrazoviek.  Vedľa neho sa nachádza vstup pre LAN kábel, jeden USB-C vstup s podporou štandardu Thunderbolt 3 a dva 3.0 USB vstupy typu A.

Na pravej strane má recenzované zariadenie vstup pre bezpečnostný zámok. Vedľa neho sa nachádzajú ďalšie dva USB-A vstupy. Ďalej je na pravom boku kombinovaný vstup pre slúchadlá a mikrofón spolu s ďalším vstupom čisto pre mikrofón. Na pravej strane je taktiež umiestnená aj čítačka pamäťových kariet pre SD, SDHC, SDXC a MMC karty.

Na spodnej strane sa nachádzajú chladiace ventilátory. Ich inteligentné umiestnenie zaručuje dostatočné odvádzanie tepla pre neuveriteľne dlhý, niekoľko hodín trvajúci herný zážitok. K testovanému notebooku Lenovo Legion Y920-17IKB sme taktiež dostali aj externú optickú mechaniku perfektne ladiacu k celému notebooku. Okrem toho je veľmi malá a ľahko sa prenáša spolu s recenzovaným notebookom. Adaptér herného notebooku Lenovo Legion Y920-17IKB nás na začiatku veľmi prekvapil. Svojou veľkosťou pripomína skôr zbraň na obranu. No pri chladiacom systéme, grafickej karte a ďalších dôležitých súčastiach testovaného zariadenia niet divu, že potrebuje trošku viac „šťavy“.

Výkon a výdrž zariadenia Lenovo Legion Y920-17IKB

Recenzovaný herný notebook beží na operačnom systéme Windows 10 Home. Čo sa týka výkonu, tak testovaný Y920 nepozná takmer žiadnu konkurenciu. Podpora najnovších hier, multitasking, ale aj veľká kapacita pamäte a ďalšie vymoženosti sú pre Lenovo Legion Y920-17IKB samozrejmosťou. 16 GB operačnej pamäte RAM spolu s výkonným procesorom Intel Core i7-7700HQ a skvelou 8GB grafickou kartou Nvidia GeForce GTX 1070 robia z recenzovaného notebooku skutočného predátora, ktorý si hravo poradí aj s tými najnovšími hrami. Vďaka 256 GB SSD a 2 TB HDD notebooku Lenovo Legion Y920-17IKB  sú dostatočne veľké pre všetky najnovšie hry a programy, ktoré by jeho užívateľ potreboval mať. 6 článková Lítium-Polymérová batéria síce nezaručí dlhú poldňovú výdrž, ale dokáže napájať notebook pri najvyššom jase a výkone 3 a pol hodiny.

Záverečný verdikt recenzie

Lenovo Legion Y920-17IKB  je naozajstná šelma, ktorá nechala svojich predchodcov v prachu ďaleko za ňou. Jej výkon rovnako ako aj jej vzhľad naisto zaujmú nejedného, či už profesionálneho alebo príležitostného hráča. Najnovšie hry či ťažšie aplikácie nerobia tomuto hernému notebooku žiadny problém. I keď popri všetkých potrebných komponentoch na vytvorenie tohto herného notebooku na väčšiu batériu nezostalo miesto, tento malý problém zmizne hneď pri pohľade na najnovšie hry vo vysokej kvalite a so skvelým zvukom. Tento skvelý notebook môže byť váš už od 2330 € vrátane DPH a za takýto kráľovský výkon sa určite oplatí si priplatiť.

Martin Morávek
Peter Nadányi

ZDIEĽAŤ