Lenovo Tab M10

Lenovo nám nadelilo nový tablet a to Tab M10. Tento lacnejší model prichádza s takmer nezmeneným Android Oreo, ľahkým telom, osemjadrovým Qualcomm Snapdragon procesorom a ponúkne omnoho viac …. a to sa už dozviete v tejto recenzii.

Balenie

Po kúpe sa vám dostane do rúk malá krabica, v ktorej po otvorení nájdete tablet s nabíjačkou a ihlou, ktorá slúži na otváranie slotov.

Dizajn

Dizajnéri sa držali klasického štýlu tabletov. Tablet je celý plastový, avšak vyzerá tak isto ako jeho drahší brat P10, ktorý má kovový rám a displej zo skla. Telo je síce z plastu, ale je prispôsobený tak, aby niečo vydržal. M10 je 8,1 mm hrubý a celkovo váži 480 g. Je teda ľahký, dobre prenosný a pohodlný na držanie. Na trhu môžete nájsť dve verzie – bielu a čiernu.

Recenzia Lenovo Tab M10

Kamera je štandardne umiestnená v hornej časti nad displejom. Nad kamerou v jemnom uhle sú dva reproduktory. Na ľavej strane je tlačidlo na ovládanie hlasitosti. Pod ním sa nachádza tlačidlo zapínajúce a vypínajúce tablet. Druhá strana ponúka štandardný jack na slúchadlá, USB C 2.0 a slot na Micro SD kartu. Dolu je dvakrát Pogo pin.

Displej

Displej má FullHD rozlíšenie a pri svojej 10,1-palcovej obrazovke vyzerá dobre. Farby sú spolu s kontrastom vyhovujúce. Fotky a texty sú ostré dostatočne.  Jas by sme privítali aj o niečo lepší. Na vnútorné použitie však celkom stačí. Aj vonku v tieni je čítanie z neho bezproblémové. No problém nastane, keď ho vytiahnete na priame slnko. V týchto podmienkach sa pracovanie s tabletom stáva naozaj náročným. Čo sa pomeru strán týka, je to klasická 16:9 obrazovka.

Reproduktory a fotoaparáty

Recenzia Lenovo Tab M10

Najprv sa pozrieme na reproduktory. Lenovo ich do tabletu zabudovalo dva. A ako už bolo spomínané vyššie, reproduktory sú umiestnené v hornej časti. Sú to Dolby Atmos reproduktory, avšak nám sa zdali slabé, chýbali im basy a zvuk bol plytký. Na hudbu, film alebo skype hovor postačia, no ak by ste očakávali skutočný zvukový zážitok, asi by vás čakalo sklamanie.

Čo sa fotoaparátov týka, na bežné fotenie postačia. Vpredu je 2 Mpx kamera s pevným zaostrením. Je vhodná na video hovor,  avšak „selfíčka“ príliš neoslnia. Na zadnej strane Lenovo zabudovalo 5Mpx kameru s automatickým zaostrením. Aj táto kamera poskytne fotografie priemernej kvality. Napriek tomu treba priznať, že v priaznivých svetelných podmienkach sú fotky dobré.

Musíme však dodať, že M10 je predovšetkým tablet a očakávať špičkový zvuk a prvotriedne fotografie by bolo trochu naivné. Kvalita reproduktorov a fotoaparátov zodpovedá cene tabletu v jeho triede.

Fotografie a video nasnímané počas recenzie

Batéria

Lenovo uvádza, že batéria by mala vydržať osem hodín. My sme ju teda otestovali. Test sme začali pri  55%. Po  hodine pozerania seriálu pri strednom jase nám batéria klesla na 42%. To znamená, že batéria má predpoklad tých sľubovaných osem hodín vydržať.

Hardvér

Lenovo ponúka viac verzií tohto tabletu. Každá má osemjadrový Qualcomm Snapdragon 450, 1.8 GHz procesor. Môžete si vybrať medzi 2GB RAM alebo 3GB RAM a 16GB alebo 32GB interného úložiska. Ak máte záujem, môžete mať aj zabudované LTE.

Pri každodennom používaní tablet funguje bez problémov. Skúšali sme zapnúť aplikácie ako Word, Chrome a Facebook. Pre tablet to nebol vôbec žiadny problém. S náročnejšími aplikáciami sa potrápi o niečo viac.

Ak vás zaujíma, aký je na tomto tablete gaming, tak vás asi neprekvapíme, keď povieme, že jednoduchšie hry si zahráte bez starostí a tie komplexnejšie už nie tak hladko. Keď si ich nastavíte na najnižšie detaily, pravdepodobne vám pôjdu, no zásekom sa nevyhnete.

Softvér

Tablet využíva Android Oreo. Tento operačný systém je Lenovom takmer nezmenený. Pár vecí však bolo pridaných. Napríklad nastavenie, že aplikácie máte v „šuflíku“ , ktorý vytiahnete posunom prsta zhora nadol alebo funkcia, ktorá vám pri ťuknutí na displej zapne tablet. Až na pár takýchto detailov je Android Oreo zachovaný, na rozdiel od iných spoločností. Tie často upravujú operačný systém až moc. Tablet obsahuje takzvaný Produktívny mód. Táto funkcia dá tablet do režimu podobnému operačnému systému počítača. Tento režim sa vďaka svojej podobnosti s počítačom najlepšie ovláda s myšou a klávesnicou. My sme tejto funkcii síce na chuť neprišli, no pre niekoho tento režim počítača môže byť užitočný. Tablet má aj detský režim. Ten si zvolíte pri vytváraní nového používateľského účtu.

Záver redakcie

Lenovo Tab M10 je dobrá voľba pre rodiny. Za jeho nízku cenu dostanete spoľahlivý tablet. Na displej sa pozerá dobre, aj keď by potreboval silnejší jas. Reproduktory neohromia, využiť sa však dajú. To isté platí aj pri fotoaparáte. Hardvérovo tablet postačí na jednoduchšie aplikácie a hry. Tie náročnejšie vrátane náročných hier sú už pre neho väčšie sústo. Je to však prirodzené a v poriadku, tablet M10 nie je špecializovaný herný počítač pre fajnšmekrov. Na softvéri oceňujeme, že doň nebolo vložených zbytočne veľa nepotrebných funkcií, je nekomplikovaný a ľahký na používanie. Ak teda dáme všetky plusy a mínusy dokopy, zistíme, že to je dobrý a spoľahlivý tablet do domácnosti a jeho vybavenie je adekvátne k jeho cene.

Technické špecifikácie

Procesor Osemjadrový Qualcomm®Snapdragon™ 450, 1.8 GHz
Operačný systém Android Oreo
Displej 10,1″ 10-bodový viacdotykový kapacitný displej s rozlíšením FHD (1920×1200) a technológiou IPS
Pamäť
 • Až 3 GB RAM
 • Až 32 GB ROM
 • Podpora kariet microSD do 256 GB
Batéria Do 8 hodín prehrávania uložených videí*
Zvuk 2 x predné reproduktory s technológiou Dolby Atmos®
Kamera
 • Zadná strana: 5 Mpx s automatickým zaostrením
 • Predná strana: 2 Mpx s pevným zaostrením
Rozmery (Š x H x V) 168 x 242 x 8,1 mm
Hmotnosť Od 480 g
Možnosti pripojenia
 • 802.11a/b/g/n/ac WiFi
 • Bluetooth 4.2
Porty a zásuvky
 • USB 2.0 typ C
 • 2 x Pogo pin
 • Zásuvka pre microSD/SIM kartu
 • Kombinovaný zvukový konektor
Farby Čierna, biela

Techvia.sk

ZDIEĽAŤ

4 KOMENTÁRE

 1. Ak mám k dispozícii microSD 32GB, môžem u tabletu Lenovo M10 s ňou rozšíriť pamät a uložiť si na ňu filmy ? Predsa by to malo byť možné, lebo nesmie mať menej ako 256 MB. Odpoveď mi zašlite na moju E-mailovú adresu, ďakujem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here